Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszały
Witaj Nieznajomy!
zaloguj się    załóż konto
Komnaty Smoczych Władcówtemat: V Debata - o ochronie młodych smoków
komnata: Komnaty Smoczych Władców
strona: 1 - 2 - 3 - 4 - 5

Hubertus PW
9 lutego 2014, 10:15
W rzeczy samej, oko jest od dawna przymykane, ale niestety jak ktoś z uporem maniaka zakłada durne tematy, zaczynające się postem z jednym zdaniem (często jest to nawet równoważnik zdania) o nieokreślonym jasno temacie i treści, pomijam już, że stylistyka, ortografia, składnia i sens nie są zachowane, nie reaguje na prośby Strażników i sugestie innych Mieszkańców to znaczy że Grota nie jest miejscem dla niego. Tu jest strona dla fanów uniwersów M&M, a nie przechowalnia dla zaniedbanej wychowawczo przez rodziców gimbazy. Popracować nad kimś można jeśli są chęci i choćby minimalne zainteresowanie zmianą, tak więc status Adepta jest kompletnie bezcelowy, bo zachowane są wystarczające środki by nowe osoby się odnalazły.


Kastore PW
9 lutego 2014, 11:07
Hubertus:
Popracować nad kimś można jeśli są chęci
Niestety, ale według mnie nowi Grotowicze zbyt szybko tracą chęć do pisania po kilku zniewagach lub krytcznych komentarzach ze strony elitarystów. I nawet jeżeliby status Adepta był tylko kosmetyczną zmianą ilustrującą początek życia na forum to uważam, że taka zmiana jest konieczna. Choćby patrząc na aspekt psychologiczny takiej osoby. Bo czy nie o to chodzi, aby nowi dobrze się tu czuli? Uważam, że w tym momencie jest o 180 stopni inaczej. Dlatego swoje stanowisko w sprawie utrzymuję.

Edit: Wybaczcie za błędy i pozjadane litery. Pisałem na Androidzie. ;P

Drwal PW
9 lutego 2014, 11:56
Tu jakieś nowe statusy nic nie zmienią. Można przyjąć normalnie bez żadnych zmian w konstytucji, że nowych traktuje się na początku pod odpowiednią osłoną. Owszem wskazuje im się błędy, poprawia ale nie gani za to czy daje bany. Jeśli chodzi o ortografię to zwykła rada zmienienia przeglądarki na taką która podkreśla błędy, czy też instalacja odpowiedniej wtyczki może być zbawienna. Oczywiście wszystko w ramach rozsądku, by nie zmieniło się to w niańczenie. Nikt tu nikogo nie będzie wychowywać. Ale pomóc zawsze można.

Shin0bi PW
9 lutego 2014, 12:16
Po mojemu to słaba/niedbała ortografia jest naprawdę bardzo mocno tolerowana. Przytoczę tu przykład choćby MinosKinga, który dalej popełnia wiele błędów składniowych, gramatycznych czy ortograficznych (przez co jego posty nieraz są kompletnie niezrozumiałe) - pomimo niewątpliwych błędów żadne kosmiczne konsekwencje wobec jego osoby nie zostały wyciągnięte. Bardziej nietolerowana jest w Grocie ignorancja/niewiedza, ale myślę, że nie przekracza to normy w żaden sposób i nie nie ma potrzeby nic z tym robić.

Bychu PW
9 lutego 2014, 12:38
Akurat przymykanie oka na ortografię jest widoczne, i to, że jak są chęci to ortografii można kogoś wyuczyć też da się zauważyć.
Przykładem jestem ja sam, moje pierwsze posty były białe jak śnieg zeszłoroczny, na czacie ciągle mnie poprawiano/palcowano na minutę i skutek to przyniosło. Tak więc do kwestii ortografii bym się raczej nie czepiał.

Qui PW
9 lutego 2014, 15:20
Patrząc z perspektywy czasu, "nowi" chyba jeszcze nigdy tak dobrze nie mieli. Kiedyś to na głównej Groty był radosny napis "przybycie tutaj nie było zbyt dobrym pomysłem" i w większości przypadków był on prawdziwy. A teraz? Rabi i Trang się zgubili, Acid na starość złagodniał, mnie zazwyczaj nie ma... Więc jeśli ktoś nie jest w stanie przetrwać Alamara i Hobbita, no to najwyraźniej bardzo źle wybrał forum. Może byłby to problem, gdybyśmy byli jedyni w okolicy, ale tak nie jest.

AmiDaDeer PW
9 lutego 2014, 16:11
Zwrócę uwagę na to, że często też i młodzi użytkownicy poprawiają innych młodych bez jakiejkolwiek ingerencji Strażnika. :P

Nemomon PW
9 lutego 2014, 16:20
Popieram Drwala - nowe statusy nic nie zmienią. To tylko nazwa w profilu do którego i tak mało kto zagląda. Czy ktoś jest nowicjuszem, czy już nie i tak można mniej lub bardziej odgadnąć poprzez "data pierwszego postu:" (chyba że ktoś przez lata infiltrował Grotę i nagle zapragnął się ujawnić).

Trudno jest mi stwierdzić, czy taki system ochronny jest potrzebny. Na pewno miło by było, gdyby nowi ludzie się rejestrowali i aktywnie udzielali. Dlatego też "okres ochronny" na błahe przewinienia mógłby się przydać. Z drugiej strony jeżeli Strażnicy i wyżej nie będą przesadnie aktywni w wykonywaniu swoich obowiązków (choć także nie twierdzę, iż teraz są), to coś takiego jest niepotrzebne, bowiem jest już "w pakiecie".

Do do samego Snajpera, to jedyne co zauważyłem u niego, to to, iż spamuje tematami. Przyjmując jednakże, iż "Wymiar Między Wymiarami" jest swego rodzaju spamśmietnikiem, to nie widzę powodu, ażeby te tematy zamykać. Znaczy, jak ktoś chce sobie strzelać fotki kotów i jaszczurek i spora część Grotowiczów się do tego dołączyła, to niech sobie taki temat żyje. O jeść nie prosi, w nocy też nie płacze... Jeżeli więc Snajper popełnił jakieś tematy tam, to niech sobie one tam istnieją. Dopóki same z siebie nie zaginą w pomroku dziejów. Nikt przecie nie zmusza nikogo do pisania tam ;).

Co do banów i klątw, ja się na szczęście jakoś uchowałem bez żadnej kary, ale fakt uważam, iż przyznawanie kar, innych niż delikatne słowne sugestie, powinno być super ostatnim środkiem.

Zwrócę jednakże uwagę na to, iż jest w Grocie jeden Starożytny, który wybitnie zbyt aktywnie reaguje na pisane słowa i jego odpowiedzi (szczególnie w Wymiarze Między Wymiarami, choć również i w tym właśnie temacie) są na granicy dobrego smaku, a wywyższania się. Jeżeli miałbym być złośliwy, za co z góry przepraszam, powiedziałbym, iż ten Starożytny nie zauważył, iż komuna się skończyła i nie musi już atakować każdego, kto ma inne zdanie od niego.

AmiDaDeer PW
9 lutego 2014, 16:31
Jako że jestem jedynym Starożytnym który udzielił się w tym temacie możesz sobie darować te sugestie i powiedzieć wprost co robię nie tak. :P Wydaje mi się że daleko mi do wywyższania się, a nietolerowanie cudzego zdania przy moich poglądach często byłoby szaleństwem, a przynajmniej nie takie są moje intencje. Przyznam co prawda że moje posty są stanowcze i często odnoszą się do tematu w ostrych słowach (taka moja maniera, kiedyś jednak byłem dużo gorszy), ale nie widzę problemu w samym wyrażaniu swojego zdania, toteż chętnie wysłucham uwag i pretensji - w końcu to nie ja jestem tutaj od oceniania siebie.

Zresztą - niech każdy mi tu wytknie wszystko co się da. Co tam, skoro temat powstał m.in. przeze mnie, to niech i będzie o mnie. :D

desmond PW
9 lutego 2014, 16:32
Cytat:
Zwrócę uwagę na to, że często też i młodzi użytkownicy poprawiają innych młodych bez jakiejkolwiek ingerencji Strażnika. :P
Data pierwszego wpisu na forum owego "innego młodego" voncura to 24 kwietnia 2006 r. (czyli niecałe 2 miesiące po pierwszym wpisie dziadka-Hobbita. ;P )
Wygląda więc na to, że to młodzi się szarogęszą i ustawiają starych po kątach ;P

down: Twój link prowadzi wprost na posty wymiany zdań na linii gravius-voncur, a Mitlandy pojawia się dopiero na następnej stronie.
Anyway Mitlandy już drugi raz w ostatnim czasie popełnił lekką skuchę próbując wytknąć komuś błąd i odnoszę wrażenie, że od jakieś czasu panuje tu niezdrowa atmosfera w zakresie usilnego wbijania się w tematy, tylko po to, aby wytknąć komuś błąd, czy literówkę, jakby to miało być jakieś osiągniecie. Na szczęście większość ludzi z tego wyrasta ;)

AmiDaDeer PW
9 lutego 2014, 16:33
Chodziło mi też o Mitlandego. :P

Gravius PW
9 lutego 2014, 16:43
Ja jestem jednym z tych co przez lata "infiltrowali Grotę" i do dzisiaj z uśmiechem na ustach wspominam zalany kwasem przez Acida temat, w którym przez grubo ponad 50 postów spamowano, wytykano spam oraz wytykanie spamu. :D

Morglin PW
9 lutego 2014, 16:44
Eternalu! Dziwne, że napisałeś tu o tym jak to snajpertv nie był dręczony w Grocie, a kiedy w jego temacie "Noce i Dnie" wszyscy (włącznie ze snajperem) dobrze się bawili wrzucając zdjęcia kotów, jaszczurek i innych dziwactw, ty jeden umieściłeś post:

Eternal:
Jesteście szaleni, zupełnie szaleni, a najbardziej szalony jest snajpertv! Przestań wreszcie zakładać bezsensowne tematy, bo osobiście dopilnuję wlepienia ci klątwy!

Nemomon PW
9 lutego 2014, 16:58
Hobbit:
Jako że jestem jedynym Starożytnym który udzielił się w tym temacie możesz sobie darować te sugestie i powiedzieć wprost co robię nie tak. :P

Wiedziałem, iż gdzieś popełniłem błąd. Wiedziałem! Ale nie wiedziałem gdzie... :p

Twoje pierwsze zdanie w tym temacie: "Ty chyba sobie jaja robisz".

Szczerze mówiąc, nie takiej odzywki bym się spodziewał od bardzo wysokiego rangą reprezentanta Groty na sensownie napisany temat, którego napisanie autorowi na pewno zajęło trochę czasu i wysiłku. Na pewno nie jest to spam temat, tylko rzeczowa dyskusja, sugestia zmiany czegoś w Grocie na lepsze. Jako reprezentant Groty winieneś byłeś być bardziej powściągliwy w swoim języku pisanym. Twoja wypowiedź była wyjątkowo nacechowana negatywnie. A tymczasem mogłeś wyjaśnić sprawę, używając bardziej neutralnych wyrażeń. Zresztą porównaj swoją wypowiedź z wypowiedzią naszego Smoq. On dla odmiany podszedł do całego tematu pozytywnie - przede wszystkim docenił fakt, iż ktoś chciał cokolwiek zasugerować. Osobiście może mieć identyczne zdanie jak Ty - "idea dupna" - ale jako reprezentant Groty wie, iż ignorancja bardziej szkodzi jako pomaga.

Dlatego też sugerowałbym, ażeby Strażnicy i wyżej mieli inny stosunek do nowych użytkowników, a przede wszystkim byli mniej złośliwi w stosunku do nich. Co innego złośliwość do starego użytkownika, który doskonale wie, jaki klimat panuje w Grocie i go zaakceptował, a co innego złośliwość do młodego użytkownika, który jeszcze nie wie, iż użytkownicy tutaj są złośliwi ;).

PS W Wymiarze Między Wymiarami zauważyłem, iż często piszesz w stylu roszczeniowym. Oczywiście to tylko moje prywatne spostrzeżenie, nie bierz go do siebie ;). N.

AmiDaDeer PW
9 lutego 2014, 17:18
Przecież te "jaja" nie odnosiły się do samej propozycji. Wydawało mi się jasne że odnosiłem się w pierwszej połowie posta do sposobu w jaki ten temat był założony, toteż do "rewolucji" i negatywnego nastawienia do działań moderatorów ("Jak usuniecie to jeszcze raz założę!"). Tutaj zasadne byłoby porównanie do komuny. ;P

W drugiej połowie posta odniosłem się merytorycznie do samej idei i jej nie zmieszałem z błotem, a jedynie zauważyłem że sytuacja do której się odniósł Eternal nie wygląda tak jak on ją przedstawił i winy po stronie Strażników czy innych Mieszkańców nie było.

A stylu roszczeniowego u siebie szczerze mówiąc nie zauważam. Możesz podać przykład takiej konkretnej wypowiedzi?

@Morglin: w sumie to tylko krowa nie zmienia poglądów, ale z drugiej strony faktycznie Eternal kierował swoje słowa do wszystkich tylko nie do siebie. :/

Nemomon PW
9 lutego 2014, 17:36
Hobbit:
Przecież te "jaja" nie odnosiły się do samej propozycji. Wydawało mi się jasne że odnosiłem się w pierwszej połowie posta do sposobu w jaki ten temat był założony, toteż do "rewolucji" i negatywnego nastawienia do działań moderatorów ("Jak usuniecie to jeszcze raz założę!"). Tutaj zasadne byłoby porównanie do komuny. ;P

Tu chodziło o samą formę wypowiedzi, a nie to, do której konkretnie części wypowiedzi Eternala się ona odnosiła. W reguły (lub też: spodziewałoby się ażeby) osoby reprezentujące np. daną społeczność wyrażały się w sposób jak najbardziej neutralny, bez względu na swoje prywatne preferencje (chyba że ta społeczność jest skrajna, wtedy nawoływania do nienawiści są na porządku dziennym, ale w Grocie skrajności raczej nie ma, może poza nienawiścią do H6).

Innymi słowy, jako reprezentant Groty wiesz, iż reprezentujesz nie tylko siebie samego, ale też i Grotę. Dlatego, o ile zwykły użytkownik może napisać "ch** wam w rzyć" i się nie martwić, co o nim będą sądzić inni użytkownicy, o tyle negatywnie nacechowane wypowiedzi reprezentanta Groty mogą odbić się negatywnie również na wizerunku Groty. I wbrew temu, co Qui pisze, alternatyw aż tak wielu nie ma, ażeby było w czym przebierać, dlatego tym bardziej powinno nam było zależeć na tym, ażeby nikt nie przechodził do "konkurencji".

Co do Wymiaru Między Wymiarami, to jeszcze okazja będzie przy którejś najbliższej dyskusji tam ;).

Ale mi się spać chce... :(

Bychu PW
9 lutego 2014, 17:38
Cóż, wydaje mi się, że dyskusja trochę odbiega od tematu i powinna toczyć się w temacie "Powiedz co Ci się u Starożytnego nie podoba" czy jakimś takim, ale się wypowiem i tak.
Według mnie Hobbit jest akurat najmiększy ze wszystkich Starożytnych i to u niego bym osobiście szukał pomocy jako nowy user. Może czasem jego posty wydają się być pretensjonalne, ale to już chyba jego styl pisania, a nie zamysł, żeby tak one wyglądały.

Nemomon PW
9 lutego 2014, 17:49
Padło tu akurat na Hobbita, ale jak już wspomniałem wcześniej generalnie każdy Strażnik i wyżej powinien był lepiej panować nad swoim słowem pisanym, a zwłaszcza w stosunku do nowych użytkowników, którzy to dopiero próbują się tutaj odnaleźć.

Myślę, iż gdybym był tu nowy i na "cześć" od Admina usłyszał "chyba sobie jaja robisz" na mój długi temat, to chyba bym jednak poszedł do konkurencji. I wrócił (ewentualnie) jedynie, jeżeli konkurencja byłaby jeszcze gorsza.

EDIT: Pytanie jedynie, czy Eternal jest jeszcze "nowym" użytkownikiem, czy też już "starym bywalcem"...

AmiDaDeer PW
9 lutego 2014, 17:54
Eternal już trochę tu siedział i, jak Morglin zauważył, już się wpisał w klimat Groty. Do nowego raczej bym napisał "Witamy i dziękujemy..." :P

Mitabrin PW
9 lutego 2014, 18:27
Wiecie... pamiętam jak zarejestrowałem się w Grocie. Był to czas kiedy zaczynałem zabawę z moddingiem WoGa i akurat udało mi się dołączyć do pewnej drużyny próbującej dodać nowe miasto. Ambicji mięliśmy o wiele więcej niż talentu ani doświadczenia, toteż szybko nasz projekt stał się bardziej rozbudowany niż ówcześnie przehype'owane Horn Of The Abyss i mięliśmy dodać trzy miasta, gros nowych jednostek, nowe super napisane kampanie i jeszcze parę beczek miodu (tamten temat, dla zainteresowanych).

By domyślić się reakcji na nasze pomysły i grafiki nie trzeba być geniuszem, i tak obśmiani zostaliśmy przez wszystkich, łącznie z samym Smoczym Władcą, który ze mnie szydził, gdy chwaliłem się, że (co prawda nieudolnie, ale mimo wszystko) udawało mi się wprowadzać proste skrypty erm do gry.

Ale mimo wszystko byłem zbyt dumny, by to tak zostawić. Co prawda byłem młody i głupi, ale posiadałem na tyle wysokie ego, że nie chciałem pozwolić, by jakiś różowy debil mi każdy post poprawiał białą czcionką. Dlatego postanowiłem się poprawić i w mniej niż rok nie tylko zostałem przyjęty przez większość nadętych grotowiczów, ale i współpracowałem przy pierwszym wydanym do H3 fanowskim mieście Grove. Zresztą polubiony zostałem na tyle, że nie tylko zostałem jednym z pierwszych akolitów, swego czasu pisałem niusy o VCMI na stronie głównej, ale i dziś jestem jednym ze strażników, kasty która za czasów mej młodości była bardziej skostniała do szpiku kości i kwaśna niż oddech Acida z rana. Tak samo chyba poczuł się chyba Trashid, inny członek dawnego teamu "Lizard Town", który o ile pamiętam pracował przy Confluksie (albo było to Fortress, nie jestem już pewien), pierwszym fanowskim mieście do Heroes 5, zatem miasto jaszczurek górą. Podobna historia zresztą towarzyszy Dragonarowi kiedyś znanemu jako Stary Władca Smoków, lub Stary Władca Żabków. Z początku też nikt go nie brał poważnie i każdy miał do niego surowe nastawienie, ale to dzięki niemu wypuściliśmy Grove i podenerwowaliśmy paru rosjan, którzy mówili że "Amerykanie nie zrobili wersji beta lądowania na księżycu". Podobnie też zresztą niedawno mówił Tarnoob wspominając pozytywny wpływ groty na jego osobę.

Zatem imo Grota była strasznie nieprzyjazny miejscem, ale koniec końców ta nieprzyjacielskość wychodziła na dobre... Zresztą kiedyś, w 2009 roku potrafiłem godzinami czytać tematy, które powstały w 2006 roku i wciąż były ciekawe, a niektóre kłótnie grotowiczów do dziś pamiętam (pamiętam jak "kłótnia o nic" z niejakim Pentaczem przerodziła się w prawdziwą, paru stronnicową batalię, która o ile kojarzę nie skończyła się flame warem). Pamietam jak całkiem niedawno jeszcze przy posiadaniu "aklimatycznego awatara" można było dostać burę od Viniusa i spółki, teraz jak taki TopFunny wrzuca sobie gigantyczne tapety, które po zmniejszeniu do okienka w forum wyglądają okropnie, to co najwyżej jakiś starożytny poprosi go, by zmienił awatara na mniejszego. Pamiętam jak Alamar toczył ze wszystkimi wojnę, by do kontaktów w profilu nie wrzucać "śmiesznych" napisów (za co chyba troszkę bez wiedzy Acida do dziś nie mogę sobie nawet prawdziwego numeru GG do kontaktów wpisać) i wojnę z głupimi zachowaniami na czacie (pseudo RPG było super). Pamiętam też jak po jednym żarcie Alusia rozpętała się prawdziwa bitwa na wiedzę o fizyce (LINK).


Rany... strasznie się rozpisałem, aczkolwiek w sumie nie zaszedłem chyba w strefę offtopową. Cóż... bycie łagodnym dla nowych imo trwa już chyba z dwa lata (szczególnie porównując z hermetycznością społeczności grotowej w latach poprzednich). Mam też wrażenie, że mniej więcej też od tego czasu jak na ironię Kwasowa Grota zaczęła rozmiękać i czyny a także i poziom zaangażowania poszczególnych nowych użytkowników z lekka skisł. Możliwe że to jest postęp, którego nie widzę, bo należę do jakiegoś innego pokolenia, jednak moim zdaniem nawet bardzo ostentacyjne i niemiłe uwagi nigdy de facto nikomu nie zaszkodziły, a ten komu to naprawdę przeszkadzało uciekał do tłumu akademii wojny spamować w tematach o innych grach komputerowych niż (Ho)MM (co zresztą przez długi czas w grocie było tabu) i koniec końców z bycia pośród fandomu M&M niczego nie wyniósł a tylko natracił czasu siedząc przed komputerem. Zatem dla czasu ochronnego jestem na nie! Nowi użytkownicy moim zdaniem wciąż powinni starać się zasłużyć na szacunek pośród grotowiczów, nie na odwrót. Szczerze myślę, że wyszłoby to im tylko na dobre.


ps. A do Grove chciałem bardzo dołączyć dlatego, że Acid mi kiedyś powiedział, że jakbym się starał to może w dwa lata udałoby mi się wziąć udział w produkcji jakiegoś większego moda. ;)
strona: 1 - 2 - 3 - 4 - 5
temat: V Debata - o ochronie młodych smoków

powered by phpQui
beware of the two-headed weasel