Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszały
Witaj Nieznajomy!
zaloguj się    załóż konto
Wymiar Między Wymiaramitemat: Spektrum Autyzmu
komnata: Wymiar Między Wymiarami
strona: 1 - 2

Nicolai PW
30 grudnia 2023, 16:09
Jako, że wisi nade mną sprzątanie mieszkania to podjąłem jedyną słuszną decyzję w tej sytuacji. Odpiszę, długo i wyczerpująco XD

Tarnoob:
Nie wykluczam, że to był tylko pretekst; np. nie rozumiem, czemu nie wskazał innego specjalisty.
A czy psycholodzy zwykli wskazywać sami z siebie innych specjalistów? Nie doszukiwałbym się akurat w tym drugiego dna.

Tarnoob:
Przykładowo jestem zadowolony ze swoich umiejętności społecznych, (...)
Spektrum to nie płeć, nie zależy od Twojego samopoczucia. To, że coś Ci pasuje i nie zauważasz pewnych symptomów nie oznacza, że wszystko jest neurotypowo pod tym względem. Po to wymyślono zawód psychologa, bo inni często zauważą więcej niż my sami.

Tarnoob:
Może sprawiam takie wrażenie niepogodzonego, ale poręczam, że nie uważam tego za powód do wstydu i zaakceptowałem dużo bardziej stygmatyzującą diagnozę.
Zapewne masz rację i odniosłem błędne wrażenie, ale niezależnie od motywacji odrzucanie diagnozy przynosi ten sam skutek. Nie przyjąłeś do wiadomości, że we wielu sprawach to Ty masz problem a nie wszyscy wokół. Oczywiście możemy wdać się w polemikę, bo racja nie podlega zasadom demokracji i być może przyznałbym rację Twoim argumentom, ale co to zmienia? Niezależnie od tego jak dobrze umotywowałbyś swoje stanowisko to żyjemy w społeczeństwie i będziemy spotykać głośne dzieci w komunikacji miejskiej a jedyne co możesz zrobić to przepracować to po swojej stronie. Dla komfortu własnego.

Tarnoob:
Nie uważam tego za trywializowanie; tylko myślę na głos nad odbiorem społecznym pewnych grup jak ścisłowcy, kujony, nerdy, autycy i introwertycy; być może są kojarzone za silnie, ale chętnie zamienię się w słuch, poznam badania i nawet anegdoty.
Jeszcze raz, powołałeś się na społeczne utożsamianie nerdów z autystykami kiedy ja patrząc na Twoją aktywność na forum widzę postawy wybiegające poza stereotypy o geekach. I wierzę, że nie jestem w tym jedyny.

Tarnoob:
Już tłumaczę: ktoś głośno gadający i puszczający krzyk dziecka z głośnika to cham i prostak, za to człowiek przychodzący z małym dzieckiem to święta krowa, a chamstwem i prostactwem godnym chłosty jest upomnienie. Rodzice powinni żyć i dać żyć – ich wolność kończy się tam, gdzie zaczyna się cudza, np. nie zabierać małych dzieci do autobusów ani sklepów. Jeśli kogoś nie stać na to, żeby dziecko nie przeszkadzało innym, to nie powinien go robić.
O właśnie, przykład takiej postawy. Uwierz mi, nikt nie lubi hałasu, ale tylko Ty masz z nim taki problem, że proponujesz rozwiązania systemowe (czy, nazywając rzeczy po imieniu, "wykluczenie społeczne") skierowane w osoby zbyt głośne. Nawet moi znajomi ze zdiagnozowanym SA nie są aż tak radykalni jak Ty. Wybacz, ale nie jest to normalne.

Garett:
Zapominasz też o walorach edukacyjnych, bo zabierając takie dziecko ze sobą nawet na głupie zakupy albo jedziemy z nim gdzieś autobusów, to wciąż uczymy je od małego funkcjonowania w społeczeństwie.
Poza tym rodziny z dziećmi też płacą podatki, więc mają takie same prawo do korzystania z infrastruktury publicznej. Jak autobusy mają służyć jedynie obywatelom świadomym społecznie, którzy będą spełniać zbiór arbitralnie określonych zasad to proszę mnie zwolnić z partycypowania w kosztach.

Garett:
I ja naprawdę rozumiem, że stereotypowego "madki" ze swoimi "crotch goblinami" potrafią zaleźć za skórę, zwłaszcza jak się domagają od wszystkich różnych rzeczy albo odwalają rzeczy jak przewijanie dzieci na stole w restauracji... Ale nie zachowujmy się jakby takie ekstrema były absolutną normą, która przydarza nam się na każdym kroku - tak się może wydawać tylko jeśli siedzimy w internetowych bańkach, w których popularne jej narzekanie na nie.
Aye, osobiście częściej spotykam się z narzekaniem na madki niż z samymi madkami. I nie, nikt nie traktuje je jak święte krowy. Według mnie akcje takie jak przewijanie Brajanka na stole w restauracji zasługują na napiętnowanie a może nawet wyproszenie.

Dru:
Moda nie ma nic do tego, po prostu poszerzyły się kryteria diagnostyczne i dodatkowo diagnozuje się coraz więcej kobiet, które wcześniej były totalne ignorowane pod względem spektrum, bo było przeświadczenie, że autyzm to tylko męska rzecz.
A to ciekawe, możesz powiedzieć coś więcej? Bo domyślam się, że kobiety z natury mają większe zdolności społeczne, więc częściej niż mężczyźni mają wysokofunkcjonujące spektrum, ale chętnie posłucham kogoś kto, że tak powiem, siedzi w temacie.

Dru:
Dodatkowo takie programy jak Miłość w spektrum i seriale Atypowy i Good Doktor dostępne na Netfliksie, też pomagają w uświadomieniu społeczeństwa.
Z tym, że na jednego Good Doctora niestety nadal przypada tuzin produkcji, które przedstawiają osoby ze spektrum jako introwertycznych sawantów. Chociaż zrozumienie społeczne wzrasta i jest to coraz rzadsze.

Dru:
Bo widać, że znasz temat powierzchownie i wybiórczo, dodatkowo wplatasz do tego jakieś swoje dziwne teorie.
Dokładnie, jeśli ktoś wyskakuje z modą i utożsamianiem nerdów z autyzmem to niekoniecznie rozumie o czym mówi. Bo jasne, może i wujek Mietek tak na to patrzy, ale z całą pewnością nie tym kierują się psycholodzy stawiając diagnozy.

Dru PW
30 grudnia 2023, 18:45
Cytat:
A to ciekawe, możesz powiedzieć coś więcej? Bo domyślam się, że kobiety z natury mają większe zdolności społeczne, więc częściej niż mężczyźni mają wysokofunkcjonujące spektrum, ale chętnie posłucham kogoś kto, że tak powiem, siedzi w temacie.
Akurat jestem w trakcie czytania książki "Kobiety i dziewczyny ze spektrum autyzmu" Sary Hendrickx, więc jestem na bieżąco ;)

Tak, dobrze się domyśliłeś, chodzi tutaj o większe zdolności społeczne, ale nie tylko. U dziewczynek we wczesnym dzieciństwie i później, spektrum nie jest wychwytywane ponieważ sama natura dziewcząt jest taka, że są one spokojne, nieśmiałe, nie stwarzają problemów, przestrzegają reguł, i tego też się oczekuję on nich w społeczeństwie. U chłopców taki zestaw cech wzbudza zaniepokojenie, ale oczywiście nie jest tak zawsze.

Dodatkowo u chłopców zainteresowania takie jak rozkład pociągów, mapy, drogi, rezonans magnetyczny, astronomia,czy inne wąskie pasje sprawiają, że kilku letni chłopiec nie powinien się tym interesować. Natomiast u dziewczynek wygląda to zgoła inaczej, bo co dziwnego jest w zainteresowaniach typu zwierzęta, przyroda, fikcyjne postacie z bajek lub prawdziwi idole.

W liceum czy na studiach, takie dziewczyny nieraz dalej się tym interesują, zamiast rozmawiać z koleżankami o chłopakach, związkach, sprawach typowo kobiecych itp. Dodatkowo zawiłości w kontaktach z rówieśniczkami sprawia, że czują się jeszcze bardziej wykluczone i często wolą kontakt z chłopakami, którzy są bardziej prości w relacjach.

Atypowe kobiety potrafią się też lepiej maskować od chłopaków i zawsze są wyżej w tym, niż chłopacy w spektrum, ale nigdy nie osiągają takich zdolności społecznych jak neurotypowe dziewczyny.

Cytat:
Z tym, że na jednego Good Doctora niestety nadal przypada tuzin produkcji, które przedstawiają osoby ze spektrum jako introwertycznych sawantów. Chociaż zrozumienie społeczne wzrasta i jest to coraz rzadsze.
Tak naprawdę Sawanci to jedynie jakiś ułamek ludzi w Spektrum. Obecnie takim sawantem można nazwać Elona Muska, który jest jednym najbogatszych ludzi na świecie i który wysyła ludzi w kosmos ;)

Tarnoob PW
2 stycznia, 00:30
Nicolai:
Dokładnie, jeśli ktoś wyskakuje z modą i utożsamianiem nerdów z autyzmem to niekoniecznie rozumie o czym mówi. Bo jasne, może i wujek Mietek tak na to patrzy, ale z całą pewnością nie tym kierują się psycholodzy stawiając diagnozy.

No właśnie różnie bywa i specjaliści, którzy poznali mnie bliżej, stawiali inne diagnozy niż autyzm, a te podejrzenia pojawiały się głównie przy krótkich kontaktach. Dziękuję Dru za więcej informacji – może się skuszę.

Agon PW
3 stycznia, 23:18
Tarnoob może chorujesz na introwersję, albo nawet na szczególnie dokuczliwą odmianę tej choroby jaką jest bycie INTP?

Tarnoob PW
4 stycznia, 17:33
1. Introwersja to nie choroba i chyba nigdy nie była za nią uważana.

2. Nie czuję się introwertykiem, bo nie mam szczególnie niskiej potrzeby kontaktu ani wysokiej potrzeby samotności. Bardziej ogólnikowe definicje jak „skierowanie do wewnątrz” też do mnie niezbyt pasują; znajomi półżartem mawiają, że jestem raczej ekstrawertycznym autykiem. Jeśli by mnie zmierzyć jakimś fachowym testem jak duża piątka, to pewnie by mi wyszedł ambiwertyzm.

3. Model 16 osobowości jest odrzucany przez fachowym psychologów, bo nie opisuje stałych cech i niewiele prognozuje.

Warmonger PW
4 stycznia, 18:05
Cytat:
Model 16 osobowości jest odrzucany przez fachowym psychologów, bo nie opisuje stałych cech i niewiele prognozuje.
A mi się podoba, bo dobrze mnie opisuje. Nie musi niczego prognozować.

Kastore PW
4 stycznia, 18:49
Agon:
Tarnoob może chorujesz na introwersję, albo nawet na szczególnie dokuczliwą odmianę tej choroby jaką jest bycie INTP?
Co to za bzdury? Jeśli to żart, to proszę nie żartować w taki sposób, bo jak powiedział Tarnoob introwertyzm NIE jest chorobą, a 16 osobowości ma taką wagę wśród fachowców jak horoskopy i nawet wśród 16 osobowości żadna nie jest na poważnie określana jako gorsza od innych. Chyba, że traktujesz memy na poważnie, to wtedy rzeczywiście masz rację.

Agon PW
9 stycznia, 16:43
Introwertyzm oficjalnie nie jest chorobą, a MBTI jest oficjalnie uznawane za nienaukowe itp. Jednak nieoficjalnie na różnych forach, chanach, wykopie i innych, ludzie piszą coś innego. Introwertyzm nie jest akceptowany społecznie, a szczególnie taki do którego możnaby przypisać typ INTP w typologii MBTI. Dlatego zasugerowałem, że Tarnoob może to mieć.

Dru PW
1 marca, 09:09
Witam

W niedzielę był trzeci odcinek programu Autentyczni na TVN, który polega na tym, że osoby w spektrum autyzmu zadają znanym ludziom pytania. W najnowszym odcinku był zaproszony raper Mata, który sam przyznał się, że jest w spektrum.

Ktoś oglądał? Jakie wrażenia? Co myślicie o takiego typu programach?

Jak ktoś nie widział, to wszystkie odcinki są dostępne na platformie Player.

Pozdrawiam
strona: 1 - 2
temat: Spektrum Autyzmu

powered by phpQui
beware of the two-headed weasel