Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszały
Witaj Nieznajomy!
zaloguj się    załóż konto
Wymiar Między Wymiaramitemat: Słowa, które uwielbiacie
komnata: Wymiar Między Wymiarami

Tarnoob PW
19 października 2019, 11:39
To temat analogiczny do innego w tej komnacie; też inspirowany jedną grupką facebookową. Zachęcam do wypisywania zwłaszcza tych słów, które:
a) są zwalczane i chcecie je bronić przed krytyką,
b) są Waszym zdaniem za mało znane i za rzadko używane.

Lista moich ulubieńców:
1. Gibbs, GitS – krótkie, dynamiczne i z miłymi skojarzeniami, inspirujące;
2. Trzpień;
3. Wychwyt;
4. Sworzeń;
5. Krzepkość;
6. Różne słowa z „rl”: szarlatan, ang. scarlett, Tamerlan, (h)arlekin, fr. Charles, niem. Karl itd.;
7. Mach – piękne, czeskie nazwisko. Krótkie, proste i potężne, kojarzące się z „gmach”, „magnus”, z naddźwiękowymi prędkościami, z falą uderzeniową, z ciekawą filozofią, z wielkimi problemami w fizyce itd.;
8. Terminy matematyczne od nazwisk: laplasjan, dalambercjan, pfaffian (prawie jak „patafian”), jakobian, hessjan, lagranżian, hamiltonian;
9. „Jukej” na UK; krótkie i proste, a precyzyjne;
10. „Nidy” na Niderlandy. :3 Proste i precyzyjne;
11. Dywiz, łącznik, kreseczka (zamiast „myślnik” w złym znaczeniu);
12. Moduł wektora (zamiast „długość”);
13. Kelwin (zamiast „stopień Kelvina”);
14. Prędkość tachionowa (zamiast „nadświetlna”);
15. Prędkość niezmiennicza (c);
16. Prędkość „c” (zamiast „światła” albo nawet „światła w próżni”)
17. Prędkość światła w próżni;
18. Zaimki 3. os. w języku ido. Opcjonalny rodzaj w obu liczbach;
19. „My” z różną kluzywnością (inkluzywne i ekskluzywne), jak w Polskim Języku Migowym (PJM);
20. Zaimek osobowy z nieokreśloną liczbą; np. ang. you, they i ich odpowiedniki w innych językach;
21. Neutralny zaimek 3. osoby; np. ang. they, węgierskie i tureckie „o” i odpowiedniki w innych językach.

Piszcie śmiało. :-)

Kastore PW
19 października 2019, 14:54
Ja absolutnie oddaję się modzie na słowa i jak jakieś słowa zostają w tyle, to mówię trudno i się tym nie przejmuję.
A poza tym lubię słowo "pasieka" oraz słowo "kot" w każdym języku świata.

Alistair PW
19 października 2019, 16:17
Ja po prostu "uwielbiam" słowo "trzpień". Dziesięć tysięcy wersji trzpienia różniące się milimetrem. Tak je uwielbiam, że mi się niedobrze robi.

Tarnoob PW
20 października 2019, 10:11
Ostatnio wpadłem na słowo „przerwica” – uporczywe, patologiczne przerywanie innym. O dziwo to słowo występuje już w Google, ale nie na szybko nie znalazłem, co konkretnie znaczy. To chyba coś związanego z geodezją, a może jakaś geograficzna nazwa własna.
temat: Słowa, które uwielbiacie

powered by phpQui
beware of the two-headed weasel