Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszały
Witaj Nieznajomy!
zaloguj się    załóż konto
Wymiar Między Wymiaramitemat: Poprawność polityczna, czy jest potrzebna?
komnata: Wymiar Między Wymiarami
strona: 1 - 2

Tarnoob PW
20 czerwca 2017, 00:30
Jakby co: to nie nowomowa oksfordzka tylko cambridge’owska. Wypraszam sobie jako (częściowy?) alumnus Oxfordu (Oxon).

Jak się zastanowić, to faktycznie słowo „geniusz” jest kojarzone zwykle z mężczyznami. To pewnie dlatego, że płeć męska – nie tylko u człowieka – może być bardziej zróżnicowana i to we wszystkim: wzrost, waga, BMI, kolor oczu, itd. Stąd u płci męskiej większe skrajności. To ewolucyjnie bardziej opłacalne – męski osobnik jest bardziej za­s­tę­po­wal­ny, dlatego mutacje mogą sobie na nim bardziej eksperymentować.

Teraz na szybko nie znalazłem danych na ten temat – lepszych niż to, że w USA wzrost mężczyzn ma odchylenie standardowe 2,9 cala, a u kobiet – 2,7 cala. W stosunku do średniej to wychodzi nawet odwrotnie: dla mężczyzn jest 4,2%, a dla kobiet – 4,4%. Czyli to może nie takie proste.

Nicolai PW
20 czerwca 2017, 13:06
Dwa pytania:
1) Jak się to ma do tematu?
2) Akapit po dwóch zdaniach to nie przesada?
W sumie to jeszcze jedno, by nie śmiecić:
3) O-ryginału? To jest typograficznie poprawne?

Tarnoob PW
20 czerwca 2017, 15:26
1) Ma się do tematu, bo mówimy o męskich konotacjach słowa „geniusz”. Wysuwam hipotezę, że to przez większe zróżnicowanie tej płci niż tej żeńskiej.

2) Tutaj nie, bo to jak nagłówek. Wiadomość internetowa może się odnosić do różnych wątków i nie być jednym wątkiem.

3) Dzielenie wyrazu (miękkim dywizem) po jednej literze jak najbardziej jest dopuszczalne, a czasami nawet zalecane.

Darth Ponda PW
21 czerwca 2017, 21:20
2) Wiele newsów naukowych, zwłaszcza angielskich i tłumaczonych stosuje akapit nawet co zdanie. Chociaż uważam to za przesadę, to w tym wypadku akapit był raczej uzasadniony.
3) To poprawna pisownia.
4) Chciałem spytać o unicode na iPada, ale przypomniałem sobie że już za kilka dni będę miał komputer. ^_^
strona: 1 - 2
temat: Poprawność polityczna, czy jest potrzebna?

powered by phpQui
beware of the two-headed weasel