Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszały
Witaj Nieznajomy!
zaloguj się    załóż konto
Mroczna Świątynia (Heroes Online, Clash of Heroes)temat: Dark Messiah of Might and Magic
komnata: Mroczna Świątynia (Heroes Online, Clash of Heroes)
strona: 1 - 2 - 3 - 4

Tarnoob PW
18 maja 2015, 23:00
Właśnie skończyłem Dark Messiah of Might and Magic.


Grę uważam za zarąbistą. To strzał w dziesiątkę i tego brakowało serii:
– dobrej gry akcji, bo Crusaders i Warriors to brzydkie porażki niskobudżetowe, a Legends i Shifters to inne ga­tunki,
– gry mrocznej. Komiksowość Heroes V wpędzała w rozpacz i była profanacją marki. Na szczęście Dark Messiah jest chyba najbardziej klimatyczny pod względem mroku nie tylko ze wszystkich gier MM od Ubi, ale wszystkich gier MM w ogóle. Bije mroczne MM8 i dorównuje takim klasykom jak Diablo I–II.

Człowieka, który wcześniej praktycznie nie grał w gry akcji, powala swobodny tryb walki (który w MM był do bólu schematyczny, wręcz prymitywny jak w warcabach). Ta epicka fizyka to jest coś.

„Darek Mesjasz” miał umiarkowane recenzje i oceny – średnio ok. 7/10 – a wersja na Xboksa pt. „Elements” (kom­ple­t­nie nie rozumiem, czemu służyła – tylko wydłuża i tak długi tytuł) jeszcze niższe. Może to dlatego, że na tle in­nych gier akcji wypada blado, a ludzie zaznajomieni z tym gatunkiem mogą oczekiwać więcej.

Polecam DM każdemu, ale głównie takim „wyposzczonym” nerdom jak ja, co znały wcześniej głównie HoMM i MM.

EDIT: jak pisałem – brakuje trochę grotowej solucji, wersji angielskiej serwisu, informacji o wydaniu, itd. No cóż, mo­że na porządne opracowanie ta gra będzie czekała 17 lat jak MM6 albo 29 lat jak MM1. :-D Historia mnie bar­dzo zaciekawiła – postaci są trudne w ocenie, ani dobre, ani złe, tak jak wszystkie możliwe wybory i decyzje. To tro­chę jak w tragedii greckiej i świadczy to o wysokim poziomie literackim. Chętnie napisałbym „Sagę Mrocznego Me­s­jasza”, która pewnie jest w planach, ale niestety nie ukończyłem kampanii Heroes V. :-< Alamarze, świat w Cie­bie wierzy!

Dark Dragon PW
19 maja 2015, 16:03
Cytat:
EDIT: jak pisałem - brakuje trochę grotowej solucji, wersji angielskiej serwisu, informacji o wydaniu, itd. No cóż, może na porządne opracowanie ta gra będzie czekała 17 lat jak MM6 albo 29 lat jak MM1. :-D Historia mnie bardzo zaciekawiła - postaci są *trudne w ocenie*, ani dobre, ani złe, tak jak wszystkie możliwe wybory i decyzje. To trochę jak w tragedii greckiej i świadczy to o wysokim poziomie literackim.

Primo... czemu nie piszesz tego przy odpowiednim stoliku?

Grotowej solucji pisanej nigdy nie będzie. Kiedyś będzie prawdopodobnie seria zagrajmy na YT. Z drugiej strony - jedyne czego można się tam nie domyślić to wszelkie sekrety. Gra jest nieporównywalnie prostsza od takiego MM1. Naprawdę trzeba się postarać żeby gdzieś w tej grze utknąć.

Po cholerę Ci jakieś informacje o wydaniach? W Polsce było jedno wydanie + bieda reedycje.

Cytat:
Chętnie napisałbym "Sagę Mrocznego Mesjasza", która pewnie jest w planach, ale niestety nie ukończyłem kampanii Heroes V. :-< Alamarze, świat w Ciebie wierzy!

Ktoś tu nie czytał listy w Kapitolu :P.

Tarnoob PW
19 maja 2015, 22:14
1. Piszę tutaj, bo tu jest miejsce na wszystko. Oczywiście, jeśli widzisz miejsce tego posta w innym dziale, to nie mam nic przeciwko przeniesieniu.

2. Solucje – np. od IGN – przydały mi się wiele razy. W paru momentach na serio można „utknąć”, np. przy A­ra­t­ro­ku, przy Pao Kai, czy nawet przy szukaniu ostatnich trzech klejnotów w Świątyni Pająka. Niektórym nie chce się wczytywać gry kilkanaście razy, aż w końcu znajdą dobry sposób, albo przerywać w nadziei na to, że innym razem wpadną na rozwiązanie.

3. Bywam w Kapitolu i m.in. dlatego dopinguję akurat Alamara. :-P

Alamar PW
20 maja 2015, 09:44
2. Polskie wydanie Dark Messiaha posiada oprócz instrukcji też poradnik.
3. Będzie, ale nie wiem kiedy. :P

Markham98 PW
23 grudnia 2015, 11:55
Kiedyś oglądałem gameplay, gdzie gracz rzucał sztyletami w Czarną Straż. Jak można to robić?

Dark Dragon PW
23 grudnia 2015, 12:02
Trafieniem krytycznym - przy ataku adrenaliną (jeśli dobrze pamiętam), czasem jest też możliwość dobicia przeciwnika takim atakiem (jeśli jest on na skraju śmierci).

Tarnoob PW
12 lutego 2016, 20:15
Dark Messiah, jedna z moich ulubionych gier całej sagi (i chyba ulubiona od Ubi) ostatnio mnie wkurza. Na Win 7 co chwilę mnie przełącza do pulpitu – nie crashuje, ale przełącza. Próbowałem odpalać w oknie z konsoli, ale to mało przyjemne granie (tragicznie się traci na klimacie). Tryby zgodności i uruchamianie jako administrator tylko pogorszyły – zwłaszcza że odpalam ze Steama i włączenie samego mm.exe raczej szkodzi. (BTW – ze Steama jakoś można się dopchać do tego poradnika z polskiego wydania?).

Googlowanie nie pomaga – pozwoliło włączyć w oknie i to tyle; ludzie raczej piszą o crashach.

Szaman PW
12 lutego 2016, 22:42
@Tarnoob Jaki masz Antywirus? Sprawdź, czy nie masz automatycznych aktualizacji włączonych tam, wyłącz je lub całkowicie wyłącz AV (na czas gry). Niektóre AV mają tzw. Tryb Gry, uruchom go na czas gry. Jak to nic nie daje, wyłącz automatyczne aktualizacje Windowsa. Sprawdź w managerze zadań czy nie masz zbędny programów, które być może w tle się aktualizują i ci minimalizują. (Polecam CCleaner, ma taką funkcje co pokazuje co ci chodzi w tle, kiedy uruchamiasz Windows).

Też miałem taki problem, tzn. „mam go jeszcze”, ale mój AV ma „tryb gry”, który skutecznie, broni grę przed wyrzuceniem mnie na pulpit.

Tarnoob PW
13 lutego 2016, 04:02
Szaman, masz u mnie piwo. Kontakt na priv. :-D

Tarnoob PW
20 lutego 2016, 15:16
Znowu to samo. -_- Eset Nod antywirus – w trybie gier, Skype i reszta tła – wyłączone, ale i tak mi minimalizuje. :‑o

Szaman PW
21 lutego 2016, 00:41
Hmm... Wyłączyłeś automatyczne aktualizacje w Antywirusie? Mam innego antywirusa I nie wiem, czy Twój uwzględnia swoje aktualizacje w trybie gry oraz sprawdź, czy na pewno coś w tle ci nie chodzi, najlepiej sprawdź za pomocą jakiego programu (polecam CCleaner). Często tak jest, że jako tako w tle jakiś program nie chodzi, ale się uaktywnia sam, jak ma jakieś aktualizacje. CCleaner, ma taką fajną opcję, co daje możliwość wyłączenie programów, które uruchamiają się wraz z Windowsem. Wtedy będzie pewność, że to nie X program to ci robi.


Sprawdzałeś, czy na innych grach też tak się dzieje? Może to być też jakiś upierdliwy robal. Zrób skan swego systemu. (Pełny skan, nie, szybki!). Nie przepuszczam, że to robal, zauważyłem, że Windowsy od 7 do 10 mają z tym problemy.

A wyłączyłeś aktualizacje innych gier na steam? Raczej nie powinny tego robić, ale nóż spróbuj, może coś tam wskórasz. Jak nie chcesz ręcznie wyłączać wszystkich aktualizacji do gier steamowskich. Możesz pobrać Steam Update Enabler, ale nie polecam, ja mam osobiście zawsze jakieś wątpliwości co do zewnętrznych programów do steama.

Uruchom grę bezpośrednio z steamu (jak uruchamiałeś np. Z ikonki pulpitu).

Wypróbuj te sposoby, jak nic nie pomoże, to dalej pomyślimy co robić.


P.S: Czyścić swój system od czasu do czasu? (rejestr, pliki cache itp?) To też może mieć jakieś wpływ na grę.


Tarnoob PW
7 maja 2016, 05:59
Około rok po ukończeniu DMoMM pierwszy raz – kończę go po raz drugi. Do trzech razy sztuka – za drugim ra­zem było jeszcze parę byków, np. inwestowanie w „stealth” i w „magic affinity”, niewykonanie opcjonalnego za­da­nia w E­pi­logu i noszenie zbędnych itemków.

Dark Messiah to chyba jedyna znana mi gra z cyklu MM, która jest naprawdę dopracowana. Nie ma bugów (przy­naj­mniej nie widzę – a sporadyczne zablokowanie się gdzieś postaci pomijam), interfejs jest wygodny, a klimat wzo­rowy. Nawet klasyki serii – jak Heroes III i MM6–7 – miały pewne braki, widoczne zwłaszcza po latach.

H3 potrzebowało usprawnionego interfejsu – co częściowo wykonał HD Mod i HotA (kupowanie wszystkiego, prze­łączanie między bohaterami, zarządzanie wojskiem z mapy przygody, itd.) oraz VCMI (kolejka w bitwie, szcze­gó­ło­we opisy stworów) – ale nawet teraz perfekcji nie ma i dopiero VCMI ma szanse ją osiągnąć (albo HotA i HD Mod, jeśli jakoś zaimplementują np. kolejkę w bitwie). Nie trzeba też mówić o tym, że rozwój bohatera i mia­s­ta został prze­bity przez następne części, a balansu (zwł. w umiejętnościach) trochę brak.

W Might and Magic VII brakowało Krewlod (i może Vori), a pozostałe krainy były trochę niedopracowane i od­bie­ga­ły od H3 (zwł. Bracada, Tatalia, Deyja, Nighon i Eeofol). Interfejs był też trochę niedopracowany względem MM8 (przy odwiedzaniu bohatera nie zapisywał się on w dzienniku) i widać, że gdyby tę lub podobną grę robić teraz, to ten in­terfejs byłby lepszy (jakieś tabelki z nauczycielami i ogólnie to, co się teraz robi na stronach) – zwłaszcza dzięki wyższym rozdzielczościom. Były też pewne znane bugi (jak z naczyniami liszów). W MM6 podobnie trochę brakuje nowocześniejszego międzymordzia.

Za to Dark Messiah jest „gładziutki”. (Jedyna rzecz, do której jako ostatni pedant się przyczepię to to, że przy pod­świetlaniu zdobytych umiejek nie jest zaznaczone, ile potrzeba było na nie punktów. Ewentualnie może dałoby się też wprowadzić minimapę, chociaż przy tak liniowej grze nie jest pilna). Po 10 latach nie widać zębu czasu. Obyś­my się doczekali Dark Messiah II. Może temu będą sprzyjały luźne plany Ubi, że po Heroes VI i VII koniec z pre­que­lami i czeka nas skok w przyszłość (po H5 i DM).

J. M. Sower PW
7 maja 2016, 22:54
Mam wrażenie, że masz podobny gust do mojego, Tarnoobie. ;) Ja przeszedłem DM już dwa razy dość dawno i trochę mnie zachęciłeś do ponownego powrotu do tej gry. Podzielam twoje zdanie, iż gra jest naprawdę dobrze wykończona. Szkoda tylko, że zrezygnowano z narzędzi moderskich, które miała pierwotnie zawierać. Wtedy pewnie nie raz byśmy jeszcze o niej usłyszeli, a tak pozostaje tylko czekać z nadzieją na równie udaną kontynuację.

Tarnoob PW
8 maja 2016, 02:26
Dwa razy to dopiero początek.

Za trzecim chętnie bym przeszedł grę już „dobrze” wojownikiem (bez tych błędów z tego razu) – to by się nawet na­dawało na letsplaya. Potem zostaje przejście gry łotrzykiem (co byłoby trudniejsze) i wreszcie magiem (co może być najtrudniejsze). Na koniec zostają speedruny. :‑D

1. Faktycznie modding by nie zaszkodził tej grze i mógłby przedłużyć żywotność jej fandomu.
2. W sumie nie zaszkodziłyby też takie bajery jak minimapa albo chociaż mapa w dzienniku jak w MM – w Heresh się trochę gubiłem, a zobaczenie planu całej świątyni Shantiri robiłoby wrażenie.
3. Chętnie bym zobaczył w DM cykl dnia i nocy. Wiadomo, że to nie RPG, a poszczególne rozdziały nie są ciągłe – trwają ok. 3 godzin każdy i są od siebie oddzielone czasowo. Mimo to w trakcie tych 3 godzin dobrze byłoby zo­ba­czyć jakoś upływ czasu i uniknąć patologii jak to, że przy 4–5 godzinach gry oświetlenie w ogóle się nie zmie­nia. W czasie wiosny i lata w strefie umiarkowanej w nocy te 3 godziny naprawdę robią różnicę w jasności (co wi­dzi­my ostatnio za oknem). Przydałby się też deszcz. Zmęczenie bohatera itd. jest załatwione tym, że to właśnie nie jest ciągła historia (jak w MM), ale seria urywków po 3 h, kiedy Sareth chyba nie ma jak się zmęczyć – i wy­po­czy­wa po­między rozdziałami.
4. Nie zaszkodziłby bestiariusz jak w MMX (DM dostarczył tej grze wielu modeli i klimatu) czy katalog przed­mio­t­ów; dobra gra zawiera swoje własne opracowanie.

J. M. Sower PW
8 maja 2016, 10:09
Za każdym razem grałem wojownikiem ze wsparciem paru umiejętności z innych klas (tarcza z błyskawicami i jakiś kozacki miecz zawsze wymiatały w późniejszym etapie gry ;D ). Dobrze, że zawsze można poprowadzić fabułę w innym kierunku. Tym razem jednak spróbowałbym inną profesją.

Swoją drogą, to czy grałeś na multi? Jeśli nie to polecam spróbować. Niestety minusem jest tam to, iż gracze będący dłużej na serwerze mają zwyczaj łoić tyłki świeżakom swoją wyskilowaną postacią, ale i tak miło wspominam ten tryb.

Tarnoob PW
19 maja 2016, 07:25
Jak zwykle moje prośby pewnie będą zignorowane – tak jak prośba, żeby w dziale MMX dodać jedno słowo (Lights Out) pomagające sobie wygooglać informacje o łamigłówce, ech…

Mimo to prosiłbym o dodanie w dziale o umiejętnościach z DM łącznej liczby punktów biegłości, jakich wymaga da­na zakładka. Wychodzi tego ok. 50–80 pkt – najwięcej dla „różnych”. Najlepiej też byłoby podawać sumy punk­tów dla wszystkich 3 poziomów danej biegłości. To proste dodawanie, ale to zawsze ułatwia np. sumowanie punk­tów ze wszystkich umiejek. Te informacje o punktach pomagają sobie zaplanować całą rozgrywkę. Dzięki CMS to zaj­muje dosłownie mniej niż 5 minut i gdybym dostał krótko uprawnienia na ten jeden cel – sam bym to tam wpisał.

Solucji, z tego co słyszałem od DD, nie będzie, bo gra rzekomo jest na to za prosta. Mimo to przydałyby się cho­ciaż takie informacje jak liczba punktów biegłości w każdym rozdziale, choćby po to, żeby sobie ułatwić za­pla­no­wa­nie rozwoju postaci. Za trzecim razem chciałbym już przejść grę naprawdę „z głową” i w ew. letsplayu ciekawie byłoby zacząć od pokazania planu i później realizowania go.

Skoro solucji nie będzie, to przydałyby się chociaż zdawkowe informacje o każdym rozdziale (jako rodzaj zachęty i spoilera).

Znalazłem też artykuł na Uncyclopedii. Narzekanie na dużą rolę kopniaka to przesada (bo to już kwestia stylu gry i jest bardzo dużo innych chwytów) – a podobno na to narzekali też recenzenci w 2006. Narzekanie na beczki i na półki, które da się rozwalić, też jest naciągane, bo to dość naturalne w otoczeniu ludzi, orków, itd. Mają jednak rac­ję, że rozmieszczenie kolców jest trochę… Nielogiczne? Rozumiem, że one są często np. przy ogniskach – w do­myśle do trzymania mięsa. Tylko mięso można trzymać w inny sposób (np. na sznurkach) i dziwne, że wszyscy tak chętnie wyposażają się w kolce. To wydaje się „robione pod gracza” choćby dlatego, że same enpece nie ko­pią raczej Saretha i nie nabijają go na te kolce.

Tarnoob PW
20 maja 2016, 00:23
Dodatkowe pytanie do Alamara, który chyba wie wszystko: jakim pismem jest napisany tekst intra do Dark Mes­si­ah? Przypomina to trochę syriackie lub tybetańskie. W jednym z trailerów na grotowej stronie jest powiedziane, że chór śpiewa w sanskrycie. Czy podobne informacje były zdradzane ws. tego intro?

Szaman PW
20 maja 2016, 01:21
:
jakim pismem jest napisany tekst intra do Dark Messiah?
Albo kogoś, kto studiował archeologie:P Tak na poważnie. Intro jest napisane przypominające sanskryt, ale nim tak naprawdę nie jest.

Tarnoob PW
20 maja 2016, 01:27
Wiadomo może, co tam jest napisane? Czy to może jest tekst, który śpiewa chór?

Alamar PW
20 maja 2016, 08:20
Tekst prawdopodobnie jest Przepowiednią Sar-Shazzara o Mrocznym mesjaszu, którą słyszysz w intrze i outrach, ale pewności nie mam.
Nie, nie wiem co to za czcionka.
strona: 1 - 2 - 3 - 4
temat: Dark Messiah of Might and Magic

powered by phpQui
beware of the two-headed weasel