Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszały
Witaj Nieznajomy!
zaloguj się    załóż konto
Niebiańska Kuźnia  (WoG, HotA, VCMI)temat: Heroes III: Day of Reckoning
komnata: Niebiańska Kuźnia (WoG, HotA, VCMI)
strona: 1 - 2 - 3 ... 8 - 9 - 10 ... 21 - 22 - 23

Trith PW
11 lutego 2022, 19:05
Korzystanie z bardziej utartej w kulturze popularnej wizji mitologicznej kreatury to nic nowego w serii HoMM. Tytani, gremliny, dżiny na pewno przyprawiają o ból głowy znawców źródłowych mitów oraz przekazów. Tomte w krajach skandynawskich jest często kojarzony z ideą Św. Mikołaja, a nietypowe bronie już występują u pewnych jednostek, jak na przykład u pstrokatych gremlinów czy trolli. Pomijając utratę powiązań tematycznych, dając Nisse normalny wygląd i normalną broń otrzymalibyśmy "zaufajcie nam, to nie jest krasnolud".

Bajan PW
11 lutego 2022, 21:01
Na poziomie emocjonalnym opór względem Nisse jest zrozumiały, sam go miałem. Nawet na chłodno i logicznie jest on mocno na granicy, ale silne umocowanie w mitologiczno-tradycyjnym kontekście wybrania ten koncept, jak to powiedział Trith "odkrasnoludia" Tomte. Jak dla mnie jest on spójny z koncepcją miasta, a do Heroesów pasuje tak samo jak Rusałki czy Gremliny.

Problemem będzie gdy ten krasnal faktycznie będzie walił worem, a nie pięścią lub nie będzie średnio-słabą jednostką pierwszego poziomu z przeciętnym przyrostem, którą ratuje umiejętność, lecz faktycznie będzie tym worem lub łapą kosił jak centaur czy pikinier. Problem pojawi się także, gdy w mieście będzie więcej takich "odpałów". Powiedzmy sobie szczerze - Tomte to wyjątek jedyny w swoim rodzaju i powielać go nie można.

boardgames_ftw PW
11 lutego 2022, 21:44
Przecież nie trzeba popadać w ekstremum i robić z nich krasnoludów. Nikt nie mówi, że jednostki nie mogą być trochę dziwaczne czy komiczne. Spiczasta czapka, charakterystyczny nochal, kilt, inna broń i będzie łatwo rozróżnialny.

Może się powtarzam, ale mój problem nie jest z samym stworem, tylko mocnymi motywami kojarzącymi się dość jednoznacznie ze św. Mikołajem. Jeżeli trzeba czytać opis jednostki, żeby dowiedzieć się, że to jednak skrzat a nie mini-Mikołaj, to coś jest nie tak.

Wiem, że da się usprawiedliwić taką jednostkę i wymieniać przykłady oryginalnych, naciąganych stworów. Sęk w tym, że nowy content nie może sobie pozwolić na różowe okulary nostalgii. To, co widzę, po prostu nie spika mi się to z obrazem fantasy w Heroesach i mam wrażenie, że nie tylko mi.

I tak - wiem, że w HoMM mamy nawiązania do popkultury, ale chyba musicie przyznać, że gremliny czy leprechauny budzą zupełnie inne skojarzenia niż św. Mikołaj. Jako kampanijny gimmick z ciekawą mechaniką? OK. Ale podstawowa jednostka w nowym mieście? Z całym szacunkiem, zupełnie tego nie widzę.

Kastore PW
11 lutego 2022, 22:23
Co Wy tak chcecie ładować słabo wyglądające jednostki do kampanii albo do frakcji neutralnej?

Andruids PW
11 lutego 2022, 23:16
gryplanszowe:
Jeżeli trzeba czytać opis jednostki, żeby dowiedzieć się, że to jednak skrzat a nie mini-Mikołaj, to coś jest nie tak.
Przeczytałem opis jednostki i nadal są to dla mnie mini-mikołaje, przy czym nie mam z tym żadnego problemu. Początkowo byłem do tego pomysłu sceptycznie nastawiony, ale po pierwszych poprawkach artystów z MDT, moje obawy zostały rozwiane i zacząłem widzieć pokurcze jako sensowną pierwszopoziomową jednostkę. Nie mogę tylko zapamiętać który to jest Tomte, a który Nisse, i myślę, że podobnie może być z każdą osobą, która pierwszy raz je zobaczy. Jest to jedyny mankament, nad którym bym się pochylił. Jeśli w walce nie będą okładać swoim worem przeciwników, to będę mocno zawiedziony.

Droopy PW
12 lutego 2022, 10:38
Mi szczerze to on totalnie nie kojarzy się z mikołajem a pierwsze skojarzenie to było skrzat,psotnik domowy.

Saki PW
12 lutego 2022, 13:39
Również muszę, niestety, wyrazić sceptycyzm wobec wyglądu tej jednostki. Już widząc ją na trailerze miałem pewien zgrzyt, ale uznałem, że może zmiana designu będzie na tyle znaczna, że nie będzie aż tak gryźć, a jednak.

Wiem, że takie sugestie w środku procesu twórczego mają mało sensu i pewnie nie ma to za dużego znaczenia, ale kiedyś, samemu zastanawiając się nad Vori do zeszytu, pomyślałem, że dobrze na poziom pierwszy mogłyby nadawać się Kenku. Kenku to istoty z D&D (więc jest klasyczny dla HoMM3 precedens), które oparte są na krukach (ptakach niezwykle ważnych dla mitologii nordyckiej - Hugin i Munin - i zimujących). Są dość małymi i niepozornymi istotami i zawsze miałem wrażenie, że doskonale spisywałyby się jako jednostki pierwszopoziomowe. Nie wydaje mi się również, żeby budziły wiele kontrowersji, acz wyobrażam sobie, że mogą nie wpisywać się w kolorystykę zamku.

Kenku1
Kenku2

Oczywiście, zdaję sobie sprawę z faktu, że prace są zaawansowane i trudno jest rozbijać swoją wizję, popartą licznymi dyskusjami, na wtręcie jednej osoby niewtajemniczonej w prace.

Zachari PW
12 lutego 2022, 14:19
Moim zdaniem żeby tego typu skojarzenia zniwelować, wystarczyłoby zmienić kolor czapeczki ulepszenia z czerwonego na jakikolwiek inny, sam worek dalej mógłby odnosić się do postaci Mikołaja. Jednak nie byłoby to, aż tak oczywiste i (brakuje mi słowa xd) "wyzywające?". Wtedy tak jak imp, gremlin czy wiele innych jednostek zostałby zwykłym stworkiem o mocno baśniowo-popkulturowym klimacie.

Majster PW
12 lutego 2022, 17:14
A ja dla odmiany pochwalę tego krasnala... gnoma, czy innego mikołaja. Jesteście za bardzo spięci nt. wyglądu jednostek i ich "kanoniczności". Według gustu większości użytkowników tutaj (a przynajmniej tak wnioskuję po waszych wpisach), wszystko powinno być ultra poważne, i mieć solidne podstawy w klasycznym RPG rodem z D&D. A przecież już sam koncept Forge temu przeczy.

Ludzie, wyluzujcie się, usiądźcie wygodnie w fotelu, zaparzcie filiżankę herbaty, i cieszcie się chwilą. A moderom dajcie popracować, by wcielali w życie swoje, choćby najdziwniejsze pomysły.

Ja jak zobaczyłem tego nissiego, to z miejsca uśmiechnąłem się od ucha do ucha. I chyba taki był zamysł twórców. ;)

Kastore PW
12 lutego 2022, 18:58
Saki:
pomyślałem, że dobrze na poziom pierwszy mogłyby nadawać się Kenku
Wow, wygląda dużo lepiej niż kolejny krasnal, chociaż mogę być stronniczy, bo bardzo lubię ptaki.

DragonKing PW
16 lutego 2022, 08:44
Wy tak na serio? Jednostka jest fajna ma ciekawą zdolność. Nawiązania do św. Mikołaja i co z tego? Smoki też nawiązują do smoków:p. Nie mam pojęcia jaki macie problem z jego bronią. To jest jednostka niskiego poziomu, ona nie ma zadawać dużych obrażeń, dlaczego nie worek z prezentami?

Kastore PW
16 lutego 2022, 15:24
Ja mam taką moją filozofię, że ludzie najpierw mają opinię, a dopiero potem sobie ją racjonalizują, dlatego tak rzadko ulega zmianie, nawet jeśli podważysz racjonalizację. Zazwyczaj wtedy wybierają sobie w locie inne wytłumaczenie swojego nastawienia i udają, że są bardzo spójni i logiczni.

AmiDaDeer PW
16 lutego 2022, 16:00
Jest w tym ziarno prawdy, patrząc na to, jak krytyczne głosy w tym wątku opierały się głównie na wizualnym aspekcie nieruchomego rendera jednostki.

Kastore PW
16 lutego 2022, 16:16
Cała animacja pewnie będzie się składać z kilkudziesięciu takich nieruchomych renderów jednostki, więc nie wiem jakie będą wtedy głosy, choć się domyślam.

boardgames_ftw PW
16 lutego 2022, 19:39
Nawet nie mam tyle problemów z obecną grafiką, co samą koncepcją jednostki. Sam pomysł oparcia bazowej jednostki o św. Mikołaja po prostu mi nie leży w Heroesach. Skrzaty czy gnomy są OK, nawet jak będą w komiczny sposób nawiązywać do skrzatów ogrodowych. Za to sterowanie armią Mikołajów... Jestem w stanie pojąć, że da się taką jednostkę usprawiedliwić i dopasować do świata, tylko po prostu wydaje mi się ogromnie niespójna i wbrew mojemu wyobrażeniu o świecie H3.

Może to dlatego, że ze św. Mikołajem mam skojarzenia dużo bliżej religii/tradycji/kultury niż mitologii/fantastyki, przez co np. jestem w stanie zaakceptować leprechauny, gremliny czy paradoksalnie nawet anioły, ale skrzata przebranego za Mikołaja i rozdającego prezenty już nie.

J. M. Sower PW
16 lutego 2022, 19:47
Hmm... widzę, że po tylu dniach dyskusja nie umarła. ;D Może zdradzę tylko, że niedawno przedyskutowaliśmy temat i design Nisse/Tomte uległ drobnej poprawce. Nie ma dużych zmian, ale osobiście jestem z nich zadowolony i myślę, że zwolennicy mniej mikołajowatej stylizacji będą zadowoleni. ;) Poza tym wygląd ulepszenia został bardziej "uspójniony" sam w sobie. Cóż, to co pokazujemy to nie koniecznie modele całkowicie finalne, choć raczej nie będą już zmieniane w większym stopniu.

DragonKing PW
17 lutego 2022, 17:07
Ja tam czekam na nieludziowe jednostki głównie, myślę, że będzie ciekawie

Kertra PW
18 lutego 2022, 17:14
A może taka zmiana? Wybaczcie, zrobione na szybko w Paint ;)

Andruids PW
18 lutego 2022, 17:40
Vori=Śląsk confirmed?

Kertra PW
18 lutego 2022, 17:46
Hahaa tak, a co żeś myślął xD Bercik rządzi chopie! :D
strona: 1 - 2 - 3 ... 8 - 9 - 10 ... 21 - 22 - 23
temat: Heroes III: Day of Reckoning

powered by phpQui
beware of the two-headed weasel