Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszały
Witaj Nieznajomy!
zaloguj się    załóż konto
Komnata Cieni (Heroes VII)temat: [Ankieta] Wybierz wojska dla hippisów (Sylvan)
komnata: Komnata Cieni (Heroes VII)
Którą armię leśnych elfów wolisz?
Siła lasu (wariant defensywny) (37)
 
 36%
Równowaga ziemi (wariant zrównoważony) (40)
 
 39%
Furia Sylanny (wariant ofensywny) (25)
 
 25%
(głosowanie zakończone)
strona: 1 - 2 - 3 ... 24 - 25 - 26 ... 28 - 29 - 30

Nicolai PW
24 września 2014, 16:52
Douger:
A na Furię jak już mówiełm zagłosowałem z grubsza z dwóch powodów:
-ofensywny styl gry
-wymiana na nowe jednostki, bo na stare już nie mogę patrzeć ( a już na pewno na jednorożce, które w IV radośnie biegały z tęczowymi ogonami)
1) Jednostka wsparcia (Driada) i dwa tanki (Drzewiec i Zielony Smok) to niezbyt ofensywny zestaw, to już Balans jest bardziej ofensywny (Korzenny Wąż i Feniks zamiast Driady i Drzewca).
2) Zgodzę się, że fajnie byłoby zobaczyć coś nowego i też średnio lubię Jednorożce, ale zastanówmy się ile nowych jednostek ma każdy wariant. Siła: 2 (Korzenny Wąż i Szmaragdowy Rycerz), Balans: 2-3 (Korzenny Wąż, Szmaragdowy Rycerz i Feniks jeśli policzyć go jako coś nowego w Sylwanie) i Furia: 1 (Słoneczny Jeleń), czyli Twój argument nie jest zbyt udany, bo głosujesz na najbardziej staroświecką wersję.
Górskikrasnolud:
Dla mnie równowaga najlepsza przypomina mi bardzo elfy z heroesa 1 które według mnie są najlepsze :)
Takich ludzi w AC nam trzeba :D
@Zehir-12: Też to zauważyłem. O dwóch skokach Furii nawet pisałem, czy wygarnąłem Sile jej nagły progres nie pamiętam, ale rzeczywiście też nagle szybko zaplusowała. My byliśmy zajęci Furią tak bardzo, że mało kto zauważył oszustwo z drugiej strony ;) W każdym razie na dwoje babka wróżyła, może odrzutów wystarczy na wygraną Balansu, może nie. Jedno jest pewne... różnice będą niewielkie.

Hellscream PW
24 września 2014, 17:18
Douger:
A na Furię jak już mówiełm zagłosowałem z grubsza z dwóch powodów:
-ofensywny styl gry
-wymiana na nowe jednostki, bo na stare już nie mogę patrzeć (a już na pewno na jednorożce, które w IV radośnie biegały z tęczowymi ogonami)
1) Balansem również można grać ofensywnie, śmiem twierdzić, że nawet bardziej, dzięki silniejszemu lotnikowi niż w innych wariantach oraz atakującemu niczym stara dobra harpia szmaragdowemu rycerzowi.
2) Powtórzę tylko za Nicolaiem - to Siłą Lasu i Balans posiadają dwie nowe jednostki, podczas gdy Furia tylko jedną, w dodatku taką, która już w grze spod znaku M się pojawiła.
3) HoMM IV wydano DWANAŚCIE lat temu! Bena Afflecka też uważasz za marnego aktora, bo jedenaście lat temu zagrał w gniocie pt. Gigli? :P

@Kastore, nie atakuj Suwerena personalnie, bo Ci się zwalą na głowę jego wasale i będzie płacz. x]

Górski Krasnolud:
Dla mnie równowaga najlepsza przypomina mi bardzo elfy z heroesa 1 które według mnie są najlepsze :)
Nie, nie nie. W Heroes I nie było elfickiego miasta, był Zamek Czarodziejki, gdzie rasę elfów reprezentowała jednostka o nazwie Elf. Idąc taką logiką może powiedzieć, że Zamek Barbarzyńcy to rasa wilków, bo jednostek mają tam tyle samo, ba - wilk zajmuje więcej kratek niż elf. :P

... No i mogę też sobie odpuścić zabawę w lożę szyderców i przyznać Ci rację - tak, line-up Balansu zawiera w sobie 4 z 6 jednostek Czarodziejki znanych nam z pierwszej części, o czym Acid nie omieszkał wspomnieć w swej propagandzie, bawiąc się ze screenami. ;)

Pozdrawiam

Viking PW
24 września 2014, 17:26
Z Siłą to może być tak:

1) Najpierw bardzo mocno spadło jej poparcie bo wielu ludzi pomyślało, że nie ma większych szans na wygraną i przerzucili się na Równowagę lub Furię w zależności, co kto wolał (np. ja tak zrobiłem zmieniając głos na Furię, potem znów wracając do Siły, gdy dowiedziałem się o machlojkach z głosowaniem), a potem spora część tych, którzy głosowali na Furię wróciła o Siły stąd późniejszy wzrost (zwracam uwagę, że Siła nigdy nie zanotowała tak wielkiego, jednorazowego skoku poparcia jak Furia, lecz był to raczej dwu- lub trzydniowy, dość szybki wzrost, no i wciąż jest na ostatnim miejscu z wyraźną stratą do Równowagi).

2) Na samym początku wielu ludzi głosowało na Siłę (stąd jej duża przewaga na początku głosowania - ok. 40% przez dwa pierwsze dni, ale nie pamiętam dokładnie), a potem znaczna większość głosowała na Równowagę i (w znacznej części pewnie oszuści) Furię, które w ten sposób wypracowały kolosalną (ok. 20 %-ową) przewagę nad Siła, a po pewnym czasie znów zaczęto głosować na Siłę (albo byli to gracze rozczarowani nieuczciwością przy przewadze Furii, albo właśnie oszuści dążący do osłabienia Równowagi).

3) Pierwsze trzy - cztery dni głosowania przebiegały jak w poprzednich wariantach, a potem uaktywnili się oszuści dążący do:
a) wygranej Siły (raczej mało prawdopodobne biorąc pod uwagę, że Siła po pierwszym spadku nigdy nie dogoniła nawet równowagi, a co dopiero furii oraz że jej poparcie zatrzymało się na 27&)
b) osłabienia Równowagi na korzyść Furii przez wsparcie Siły (to miałoby większy sens, ponieważ po pierwsze zapobiegałoby zdobyciu nierealistycznie wielkiej (np. 30-40 %-owej) przewagi nad równowagą, a po drugie tworzyłoby iluzję bardzo wyrównanego głosowania, która sprawiałaby, że wyniki stałyby się bardziej prawdopodobne).

Tak więc są trzy warianty wahań poparcia dla Siły - według mnie równie prawdopodobne.

Nicolai PW
24 września 2014, 18:22
Hellscream:
HoMM IV wydano DWANAŚCIE lat temu! Bena Afflecka też uważasz za marnego aktora, bo jedenaście lat temu zagrał w gniocie pt. Gigli? :P
Dobrze, że to nie do mnie pytanie, bo musiałbym odpowiedzieć "tak" :)
Hellscream:
Nie, nie nie. W Heroes I nie było elfickiego miasta, był Zamek Czarodziejki, gdzie rasę elfów reprezentowała jednostka o nazwie Elf.
Się czepiasz to i ja się przyczepię, u Czarodziejki Elfy nie były czasem dominującą rasą?
Viking:
Najpierw bardzo mocno spadło jej poparcie bo wielu ludzi pomyślało, że nie ma większych szans na wygraną i przerzucili się na Równowagę lub Furię w zależności, co kto wolał (...), a potem spora część tych, którzy głosowali na Furię wróciła o Siły stąd późniejszy wzrost (zwracam uwagę, że Siła nigdy nie zanotowała tak wielkiego, jednorazowego skoku poparcia jak Furia, lecz był to raczej dwu- lub trzydniowy, dość szybki wzrost, no i wciąż jest na ostatnim miejscu z wyraźną stratą do Równowagi).
Siła w krytycznym momencie miała 15%, a potem skoczyła do 27% w kilka dni. Dla przypomnienia Furii skoczyło o 13% w dwie doby. Więc Sile też nagle i ostro przybyło punktów tylko nie tak szybko i drastycznie.
Viking:
Na samym początku wielu ludzi głosowało na Siłę (...), a potem znaczna większość głosowała na Równowagę i (...) Furię, które w ten sposób wypracowały kolosalną (ok. 20 %-ową) przewagę nad Siła
Zaznaczmy, że głosy Siły zostały wytransferowane po tym jak się dowiedzieliśmy jak te warianty wyglądały, by nie było ;)
Viking:
(...) a po pewnym czasie znów zaczęto głosować na Siłę (albo byli to gracze rozczarowani nieuczciwością przy przewadze Furii, albo właśnie oszuści dążący do osłabienia Równowagi).
Możliwe, że spełnił się wariant, w którym gracze widząc, że Furia i tak już wygra, więc postanowili oddać głos na tych, których faktycznie popierają, ale to musiałby być mały exodus głosów ;)
Viking:
Pierwsze trzy - cztery dni głosowania przebiegały jak w poprzednich wariantach, a potem uaktywnili się oszuści (...)
Nicolai, Łowca Spisków daje certyfikat zaufania schizofrenika temu wariantowi :D
PS. Zauważyliście, że każdy z nas, oprócz pesymistycznego Smoka, interpretuje tę sytuację tak, by wyszło jak najbardziej korzystnie dla niego. Ciekawe czemu ;)

Alamar PW
24 września 2014, 18:32
Cytat:
u Czarodziejki Elfy nie były czasem dominującą rasą?
Nie. Nawet w elfim AvLee z H3 (zdziwieni, że Bastion to państwo elfów?), elfy stanowiły tylko dwie jednostki (łuczników i elfki na pegazach), bohaterowie byli już ludźmi, elfami i kurduplami.

Alistair PW
24 września 2014, 18:56
Ja się upierać nie zamierzam, ale w zamku czarodziejki były 4 jednostki, z których tylko jedna miała w nazwie słowo Elf, które ja spokojnie mógłbym zaliczyć do krewnych i znajomych królika Elfów, czyli Elf, Druid, Rusałka i Jednorożec.

Alamar PW
24 września 2014, 19:07
Motywem Zamku Leśnego w H1 były baśniowe istoty, a nie elfy jako takie, stąd: duszki, jednorożce, krasnale, elfy.

Acid Dragon PW
24 września 2014, 19:19
Motywem zamku leśnego był las.
Motywem Bastionu był las.
I motywem Sylvanu wg mnie też jest las.

Różnica jest taka, że Ashan przesunął fabułę trochę w stronę "jednorasowości". Dlatego też Sylvan jest definiowane najczęściej jako frakcja Elfów, a nie leśnych stworzeń.

Jednak gdzieś w rdzeniu, Sylvan pozostaje dla mnie najpierw frakcją leśnych, magicznych, baśniowych i dzikich stworzeń (do których pasują zarówno Jednorożce, jak i Feniksy, Wilki, Gryfy, Pegazy, Smoki, a nawet te pasqdne Krasnale), a dopiero potem ośrodkiem Elfów.

Arial PW
24 września 2014, 19:26
Pobronię trochę Furii, nie rozumiem czemu niektórzy są tak bardzo jej przeciwni.
Jeśli chodzi o jednostki, to moim zdaniem:
- Driada > Wąż - kwestia gustu, wąż przypomina mi bardziej "bestię", nie pasuje mi do szlachetnych elfów. Jej synergia z Drzewem będzie też dawała ciekawe możliwości taktyczne. Nie zgadzam się z tym, że Furia będzie miała dwie panie w corze - u pixie nie widze ani śladów piersi ... mi bardziej przypomina faceta lub coś bezpłciowego.
- Rycerz = Tancerz - Rycerze to pewna nowość, za to tancerze wyglądają badass 1:1
- Jeleń > Piroman - naprawdę nie rozumiem jak można grać elfami bez wierzchowca ... to dla mnie główna wada balansu. Jelenie w CoH były piękne, a Piroman tutaj nie pasuje. Poza tym, ciekaw jestem jaką zdolność otrzyma rogacz.
Teraz umiejętności aktywne (o których nam na pewno wiadomo):
Balans - min 3 max 4 Furia - min 2 max 4 .. dla mnie nie jest to duża różnica.. myślę też, że driada może mieć zdolność która nie tylko współgra z Drzewem ale czas pokaże.
Pod względem strategii Balans ma maciupeńką przewagę, ponieważ wybór Czempiona ma dlań większe znaczenie strategiczne ... ale to wszystko. Myślę też, że każda opcja będzie zbalansowana, przecież to nie my musimy się starać, żeby gra była jak najlepsza.
Głosuję na Furię, ale jak wygra Balans też nie będę zawiedziony.

Alamar PW
24 września 2014, 19:46
Acid:
Motywem zamku leśnego był las.
Motywem Bastionu był las.
I motywem Sylvanu wg mnie też jest las.
Motywem zamku czarodziejki były bajkowe istoty, które zamieszkiwały zazwyczaj leśne odstępy. Motywem zamku czarnoksiężnika były mitologiczne istoty, do tego przerażające. Rycerz był dowolnym ludzkim królestwem z bajek (włącznie z rycerzem w lśniącej zbroi polującym na smoki - paladynem), a barbarzyńca Conanem czy Darem - Władcą zwierząt.
W H2 dostaliśmy nekromantę na bazie horrorów z lat 50.-60. (wampir czy mumia Christophera Lee, ożywione kości smoka, zmutowany zombie z "Nocy Żywych Trupów", itd.), podczas gdy czarodziej to połączenie Tolkiena z Czarnoksiężnikiem z krainy Oz.
W H3 motywy uległy zmianie i tam też mamy motyw lasu dla Bastionu, podobnie jak w Rezerwacie z H4.
Ashan zrezygnował z motywów we frakcjach, dając nam za to rasy, dlatego Sylvan to miasto elfów. Nie wyszło to serii jednak na zdrowie (Forteca kurdupli z H5 :P) i widać powolne wycofywanie się rasowości, na rzecz uzupełnienia jej motywami (Loch z H6, który z miasta 4 elfów i ich niewolników, stał się połączeniem miastem sług Malassy i na powrót potworów).

Acid Dragon PW
24 września 2014, 19:48
Cytat:
naprawdę nie rozumiem jak można grać elfami bez wierzchowca ... to dla mnie główna wada balansu.

Fakt, że brak Jednorożców w Równowadze Ziemi to wada.
Jednakże twierdzenie, że tam mogą być jakiekolwiek "wierzchowce" i wciąż będzie OK jest trochę nadużyciem.

Poza tym przyczepię się do słówka "wierzchowiec". Polonistą nie jestem, ale wydaje mi się, że ta nazwa oznacza zwierzę, którego się dosiada i jeździ na nim wierzchem.
A paradoksalnie to właśnie Równowaga może dostać wierzchowca :). Wiemy bowiem od Marzhina, że istnieje opcja, aby Szmaragdowi Rycerze czegoś dosiadali. A wg Kompendium Ashanu tym czymś są właśnie Jednorożce.

Co do Feniksów - znudziło mi się udowadnianie, że Feniksy pasują do Sylvanu. Jak komuś nie pasują, to nie pasują. Mi nie pasują Wilki w Przystani (to wszak klasyczne przeciwieństwo udomowionego zwierzęcia), ale ostatecznie mogą sobie być. Bardziej niż "pasuje - nie pasuje" przeszkadza mi fakt, że Przystań straciła 2 z 3 jednostek latających i nie chciałbym, aby Sylvan też skończył tylko z jednym "lataczem". Uwzięli się na tych latających, czy co?

AlamarAlamarSłowo "Sylvan" podlega odmianie w języku polskim na tych samych zasadach jak słowo "las". :P

Nerevar PW
24 września 2014, 19:58
Cytat:
naprawdę nie rozumiem jak można grać elfami bez wierzchowca
Jaszczur z HV będzie ok? Wszak to (nawet elfi!) wierzchowiec ;P

Cytat:
Mi nie pasują Wilki w Przystani (to wszak klasyczne przeciwieństwo udomowionego zwierzęcia)
Coby było śmiszniej, ulepszonym wilkom zabrali obróżki by podkreślić ich większą dzikość i agresywność. Jak toto ma się do regularnej armii, cholera wie.

Arial PW
24 września 2014, 20:04
Wydaje mi się wielce nieprawdopodobne, aby Szmaragdowy Rycerz dosiadał wierzchowca. Jeden powód - jest to "strike and return dmg dealer". Oznacza to, że kuc musiałby pogalopować, zatrzymać się, poczekać aż rycerz zaatakuje, odwrócić się i pogalopować z powrotem. Wyglądałoby to na moje oko trochę tak ... dziwnie, czemu kawalerzysta nie mógłby zrobić tego samego? Bo ma innego kunia? :p
Sprintujący Rycerz bez wierzchowca w ciężkiej zbroi też wyglądałby trochę śmiesznie, dlatego też nie jestem przekonany co do tej jednostki.
P.S nowe info na mmh7 https://mmh7.ubi.com/en/blog/post/view/the-resources-in-heroes-vii

Nicolai PW
24 września 2014, 20:28
Arial:
Pobronię trochę Furii, nie rozumiem czemu niektórzy są tak bardzo jej przeciwni.
Wiesz, to wszystko kwestia gustu. Nie czułbym żadnego dyskomfortu grając Siłą czy Furią. Chodzi tutaj tylko o to, że skoro mamy wybór to czemu nie poprzeć optymalniejszego rozwiązania?
Arial:
Driada > Wąż - kwestia gustu, wąż przypomina mi bardziej "bestię", nie pasuje mi do szlachetnych elfów. Jej synergia z Drzewem będzie też dawała ciekawe możliwości taktyczne.
Tak, to jest kwestia gustu, ale zauważę tylko, że w obecnej formie bardzo przypomina Źródlane Panny, Śnieżne Efemerydy i Blaski Chwały z H6, które były często i gęsto ganione, a tutaj wręcz forsuje się frakcję z tego typu istotą. Synergia z Drzewcem daje fajne możliwości taktyczne, ale co jeśli wybierzesz Zielonego Smoka? Driady będą staną się bezrobotne. Jakby tak były alternatywne ulepszenia, gdzie jedna wersja wspierałaby Drzewce, a druga Smoki *marzy...* W każdym razie jak dla mnie nowy niehumanoid jest lepszym wyborem niż kolejny kobiecy duch żywiołu.
Arial:
Nie zgadzam się z tym, że Furia będzie miała dwie panie w corze - u pixie nie widze ani śladów piersi ... mi bardziej przypomina faceta lub coś bezpłciowego.
Nie będę debatował nad tym czy wszystkie kobiety mają piersi, ale masz rację. Rusałki zostały mocno przerobione w stosunku do poprzednich wersji, tak bardzo, że zastanawiam się czemu zostali przy starej nazwie. Mogliby nazwać to Liścioskoczkiem i mogliby sprzedać jako coś nowego ;) W każdym razie jeśli będzie wyglądać tak jak teraz to jeszcze gorzej. Wolałbym ducha żywiołu niż tego pokemona ;) I tak na marginesie namawiam na Równowagę z Rusałkami :)
Arial:
Rycerz = Tancerz - Rycerze to pewna nowość, za to tancerze wyglądają badass 1:1
*Rozgląda się.* Masz rację, Tancerze są fantastyczni.
Arial:
Jeleń > Piroman - naprawdę nie rozumiem jak można grać elfami bez wierzchowca ... to dla mnie główna wada balansu. Jelenie w CoH były piękne, a Piroman tutaj nie pasuje.
Nie rozumiem, mówisz o Feniksie? W Ashanie Feniksy nie są ogniste tylko księżycowe świetliste. Always in motion the future. W każdym razie jakoś Jednorożce i Jelenie ani mnie nie ziębią, ani nie grzeją.
Alamar:
Ashan zrezygnował z motywów we frakcjach, dając nam za to rasy, dlatego Sylvan to miasto elfów.
Nie do końca. W Ashanie mamy motywy kulturowe. Akademia to szeroko rozumiany Orient, Przystań to średniowieczny feudalizm, Sanktuarium to japońskie klimaty, Orkowie Ranaaru to Mongołowie itd. Inne rodzaje inspiracji też występują. Sylwan to przykładowo leśne klimaty (Rusałki, Jednorożce, Jelenie i Drzewce, czyli istoty, które hasają po puszczy).
Acid Dragon:
Mi nie pasują Wilki w Przystani (to wszak klasyczne przeciwieństwo udomowionego zwierzęcia), ale ostatecznie mogą sobie być.
To jest problem zwykłych i półzwykłych zwierząt w armiach fantasy.
Acid Dragon:
Bardziej niż "pasuje - nie pasuje" przeszkadza mi fakt, że Przystań straciła 2 z 3 jednostek latających i nie chciałbym, aby Sylvan też skończył tylko z jednym "lataczem". Uwzięli się na tych latających, czy co?
Nie zapominaj, że jeśli wybierzesz steryda to możesz grać bez lotników ;) Co do uszczuplenia lotnictwa Przystani to z jednej strony będzie miło zobaczysz osłabioną frakcję ludzi, która przeważnie była bardzo silna, ale z drugiej rzeczywiście jest to niepokojące ;)
Arial:
Oznacza to, że kuc musiałby pogalopować, zatrzymać się, poczekać aż rycerz zaatakuje, odwrócić się i pogalopować z powrotem. Wyglądałoby to na moje oko trochę tak ... dziwnie, czemu kawalerzysta nie mógłby zrobić tego samego? Bo ma innego kunia? :p
Zależy to od "tresury" konia i zdolności konia. No... można jeszcze dodać na siłę, że Jednorożce są bardziej gibkie. Husarzy tak atakowali, inna jazda raczej czegoś takiego nie stosowała, bo ciężko zawrócić konia w miejscu ;)

Alamar PW
24 września 2014, 20:48
Nicolai:
Nie do końca. W Ashanie mamy motywy kulturowe. Akademia to szeroko rozumiany Orient, Przystań to średniowieczny feudalizm, Sanktuarium to japońskie klimaty, Orkowie Ranaaru to Mongołowie itd. Inne rodzaje inspiracji też występują. Sylwan to przykładowo leśne klimaty (Rusałki, Jednorożce, Jelenie i Drzewce, czyli istoty, które hasają po puszczy).
Ale Ty wspominasz teraz o wyglądzie, ja mówiłem o związku łączącym dane istoty w jedno miasto. W H1-4 były to motywy, wokół których gromadziły się stwory (stare filmy, baśnie, natura, eksperymenty szalonego naukowca), w Ashanie mamy rasy przewodnie, do których dodano odpowiadające im jednostki.

Nicolai:
W Ashanie Feniksy nie są ogniste tylko [s]księżycowe[/s] świetliste.
Komendy na Smoczym Forum

Degraf PW
24 września 2014, 21:55
No że połączono frakcję z jakimś państwem to jest jako-tako dobre. Niedobre jest IMO to, że na przestrzeni kilkuset lat tak naprawdę nic się nie zmienia :( A przydałoby się zobaczyć rozpady i powstawanie nowych państw. Niestety, ale że istnienie państw jest jakby powiązane z istnieniem danych bóstw, to bez pojawienai się nowego/śmierci starego nic w tej sferze się nie da zrobić :(

Dofcio PW
24 września 2014, 22:18
A'propos powyższego, uważam że interesujący byłby rozpad imperium na państewka (nie koniecznie według granic księstw) np. : Jelenie zaczęły by wyznawać Sylannę, a Gryfy wróciły do Ylatha

Viking PW
25 września 2014, 00:21
Faktycznie ciekawy pomysł zwłaszcza, że twórcy przebąkiwali coś o gryfach w armii Iwana w kampanii, więc może uda się zrealizować ten pomysł w finalnej wersji gry. Mam nadzieje, że choćby kosmetyczne różnice w jednostkach zostaną wprowadzone (wyobrażacie sobie klan Blizny Duszy z demonami obok mrocznych elfów; ja uważam, że to całkiem prawdopodobne - tak jak wilcza przystań to największy wróg Gryfów w obrębie Przystani, to Blizna może ewentualnie wejdzie jako fabularni przeciwnicy Raelaga; poza tym to byłoby sensowne wytłumaczenie wyboru między Lochem i Inferno).
Btw. Czy słusznie mi się wydaje, że Raelag i Menelag z Dark Messiasha to ten sam koleś (w kontekście zlecenia Tieru dla Raelaga by udał się do Srebrnych miast w Kuźni Przeznaczenia).

Alamar PW
25 września 2014, 09:08
Menelag i Raelag to dwie różne postacie.

Hellscream PW
25 września 2014, 09:08
Raelag i Agrael to ta sama osoba, Menelag to inna istota. ;)
strona: 1 - 2 - 3 ... 24 - 25 - 26 ... 28 - 29 - 30
temat: [Ankieta] Wybierz wojska dla hippisów (Sylvan)

powered by phpQui
beware of the two-headed weasel