Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszały
Witaj Nieznajomy!
zaloguj się    załóż konto
Biblioteka Legendtemat: [Ashan] Ojciec Niebo i Matka Ziemia - Ylath i Sylanna?
komnata: Biblioteka Legend
strona: 1 - 2

Matheo PW
22 sierpnia 2014, 11:11
Cytat:
8. bezskomoki - Academy
Nie jest przypadkiem tak, że Ylath opiekuje się magami z Akademi? Magowie go nie czczą, ale to chyba on sprawuje nad nimi piecze. Smok powietrza - latające miasto.

AlamarAlamarPosty przeniesione z komnaty Heroes 7.

Alamar PW
22 sierpnia 2014, 11:23
Nie, Ylath jest opiekunem ludzi i jest wyznawany wśród mieszkańców Wolnych Miast an wschodzie (no i powiedziałbym, że też niejako orków w postaci Ojca Niebo - ale to nigdy nie zostało potwierdzone).
Magowie Akademii nie czczą żadnego smoka, ich "religią" jest wiedza. Niektórzy magowie czczą Ylatha, ale to tak samo jak inni czczą Ashę, Urgasha czy Pustkę (ale z praktycznych powodów - wiedza, nieśmiertelność, moc, itp.). Stanowią jednak tylko odsetek całej ludności Akademii.

Irhak PW
22 sierpnia 2014, 13:37
Cytat:
(no i powiedziałbym, że też niejako orków w postaci Ojca Niebo - ale to nigdy nie zostało potwierdzone)
A słowa Kraala z H6 o tym, że ludzie też czczą Ojca Niebo, ale jako Ylatha? Mam rozumieć, że to nie jest oficjalne stwierdzenie :P

Alamar PW
22 sierpnia 2014, 14:02
1) Dokładny cytat poproszę (najlepiej z wersji angielskiej).
2) Ponieważ Kraal wypowiedział te słowa w podstawce H6, to niestety ich wiarygodność nie jest zbyt wielka (DLC i 50SoP "poprawiały" nieraz historie z podstawki).

Irhak PW
22 sierpnia 2014, 15:36
Niestety nie posiadam już H6:Complete na kompie. Wiem tylko, ze to była albo kampania Rycerza, albo (co bardziej prawdopodobne) Sandro...

EDIT - chyba to była misja z tym zapalaniem ołtarzy ku czci Ylatha ;)

Nicolai PW
22 sierpnia 2014, 15:36
Alamar:
Nie, Ylath jest opiekunem ludzi i jest wyznawany wśród mieszkańców Wolnych Miast an wschodzie
I jednym na Zachodzie jeśli jestem na bieżąco z pomysłami na Karthal.
Alamar:
(no i powiedziałbym, że też niejako orków w postaci Ojca Niebo - ale to nigdy nie zostało potwierdzone)
Wydaje mi się, że Irhak miał rację i Kraal powiedział coś takiego. Dzisiaj spróbuję znaleźć odpowiedni fragment. Jednak nawet jeśli to powiedział to nie można uznawać tego za pewnik, bo jest to tylko zdanie Orka wychowanego wśród ludzi, który ma inne spojrzenie od swoich pobratymców, którzy plują na Smocze Bóstwa. Kraal raczej nie doznał wizji Ojca Niebo przyznającego się do bycia Ylathem, więc nadal to jest bardzo prawdopodobna, ale tylko teoria. Na chwilę obecną jedyne co wiemy o bóstwach Orków to fakt, że są to potężne duchy spotkane przez ichnich szamanów w zaświatach.

Matheo PW
22 sierpnia 2014, 15:39
Irhak:
1. Asha - Nekromanci
2. Urgash - Demony
3. Malassa - Loch
4. Elrath/Ylath - Ludzie
5. Shalassa - Sanctuary
6. Arkath - Krasnoludy
7. Sylanna - Sylvan Alamar, ani mi się waż poprawiać tę nazwę :P
8. bezskomoki - Academy
9. wielosmokowi - Smoczy Rycerze, którzy z założenia nie powinni mieć miasta grywalnego (jako siła w pełni neutralna)

Cytat:
8. bezskomoki - Academy
Nie jest przypadkiem tak, że Ylath opiekuje się magami z Akademi? Magowie go nie czczą, ale to chyba on sprawuje nad nimi piecze. Smok powietrza - latające miasto.

Alamar:
Nie, Ylath jest opiekunem ludzi i jest wyznawany wśród mieszkańców Wolnych Miast an wschodzie (no i powiedziałbym, że też niejako orków w postaci Ojca Niebo - ale to nigdy nie zostało potwierdzone).
Magowie Akademii nie czczą żadnego smoka, ich "religią" jest wiedza. Niektórzy magowie czczą Ylatha, ale to tak samo jak inni czczą Ashę, Urgasha czy Pustkę (ale z praktycznych powodów - wiedza, nieśmiertelność, moc, itp.). Stanowią jednak tylko odsetek całej ludności Akademii.

Magowie to też Ludzie, więc Ylath mógłby się nimi nieoficjalnie opiekować. Każda z frakcji w H5 ma jakiegoś Smoczego Patrona. Przystań, bez względu na przeszłość czci Elratha. Więc tylko Akademia pozostaje bez opiekuna. Miasta w H5 symbolizują żywioły, tak samo jak Smoczy Bogowie. Miasto unoszące się w powietrzu - Ylath Smok Powietrza. Magowie mogą sobie nawet nie zdawać sprawy z tego, że Ylath się nimi opiekuje.

Alamar PW
22 sierpnia 2014, 16:47
Karthal to chyba jednak Elrath - patrz Strażnica Aniołów.
Ogólnie to Wolne Miasta powstały w różnych czasach i mają różne dominujące religie. Te na wschodzie powstały za czasów uciekinierów ze Świętego Imperium, dlatego ostała się tam religia Ylatha, ale też nie wszędzie. W MMX jest książka, która dokładnie tłumaczy czas powstania poszczególnych Wolnych Miast.

EDIT:
Ten tekst Kraala to chyba był w pierwszej misji samouczka, ze Sławą w roli głównej.

Irhak:
EDIT - chyba to była misja z tym zapalaniem ołtarzy ku czci Ylatha ;)
Elratha raczej. Pamiętam tylko trzy kapliczki pierzastoskrzydłego w trzeciej misji Przystani. Tam, gdzie trzeba było otworzyć mury twierdzy zdobytej przez nagi... albo użyć katapulty. :P

Irhak PW
22 sierpnia 2014, 17:40
Cytat:
Karthal to chyba jednak Elrath - patrz Strażnica Aniołów.
A nie czasami współdzielone? Fundamenty - Malassa, reszta... którykolwiek się przyzna :P

Cytat:
Elratha raczej. Pamiętam tylko trzy kapliczki pierzastoskrzydłego w trzeciej misji Przystani.
Ja pamiętam tylko tyle z tej misji, że chodziło o konwersję ich z jednego smoka na drugiego i Kraal pomagał w tym.

Alamar PW
22 sierpnia 2014, 18:11
Cytadela/Świątynia Aniołów, wokół której powstał Karthal, to jednak chyba domena Elratha (i jego pierzastych hipokrytów). Oficjalnie w MMX Karthal to protektorat Imperium, zarówno w czasach H6 jak i po aferze z E J Busem. ;)
W sumie trzeba by sprawdzić świątynię w Karthalu, ale ta w Morskiej Przystani i w Sorpigalu należały do pierzstoskrzydłych i kapłanów Elratha (jedynie Grań miała innych: Ojca Niebo i Matkę Ziemię, ale tam rządziły orki a nie konserwy cesarskie).

Irhak PW
22 sierpnia 2014, 20:09
Nie wierzę, że to zrobiłem. Specjalnie zainstalowałem H6 dla kilku marnych tekstów -.-'
Alamar:
Elratha raczej. Pamiętam tylko trzy kapliczki pierzastoskrzydłego w trzeciej misji Przystani. Tam, gdzie trzeba było otworzyć mury twierdzy zdobytej przez nagi... albo użyć katapulty. :P
Nie, to konwersja Elratha na Ylatha :P
Cytat:
Anton: To miejsce od dawna jest dla ludzi święte. Kiedy aniołowie nawrócili Cesarstwo Sokoła, nie zbudowali nowych świątyń Elratha... Po prostu pokryli poświęcone Ylathowi symbolami Światłości.
Kilburn: Chcesz, żebyśmy wezwali na pomoc Smoka Powietrza?

Cytat:
no i powiedziałbym, że też niejako orków w postaci Ojca Niebo - ale to nigdy nie zostało potwierdzone
Póki co mam tylko jak Anton każe Ulah tak zwać... ale wyraźnie pamiętam ten tekst :(
EDIT - znalazłem tekst tylko w dźwiękach (prolog mapa 1) o.O
Kraal:
Mówiłem Przodkowi - Sławoj Książę słucha serca, czci Ojca Niebo nawet jak mówi "Elrath"

EDIT2 - cytat niżej jest dosłownym tłumaczeniem tego tekstu :P

Narxes PW
22 sierpnia 2014, 20:27
Ja pamiętam w pierwszej misji ze Sławojem kiedy dochodzimy do zniszczonego mostu rozmawia z Kraalem o zmianie bóstwa i tam Kraal mówi:"Smok Powietrza czy Smok Światła...wiatr czy słońce - oba smoki to oblicza Ojca Nieba.[...] "

Alamar PW
24 sierpnia 2014, 10:14
Irhak:
Mówiłem Przodkowi - Sławoj Książę słucha serca, czci Ojca Niebo nawet jak mówi "Elrath"
Co wcale nie sugeruje nawet, że Ojciec Niebo to Ylath/Elrath. Orki nie wierzą w smocze bóstwa (dlatego właśnie urządzone przeciw nim krucjaty), a powyższe słowa Kraala to interpretacja czynów Sławy - jego uczynki są "po myśli" Ojca Niebo, nawet jeśli sam Sława wyznaje Elratha.

Jedyna poszlaka, że ów Ojciec Niebo może być interpretacją Ylatha zaś Matka Ziemia Sylanny, to karty DoC-a Oddech Ylatha i Objęcia Sylanny (błąd w nazwie karty, potwierdzony kiedyś przez twórców), ale to wciąż poszlaki, a nie jasne stwierdzenie, że tak w istocie jest.
Z drugiej strony orki to mieszanka ludzi (Ylath), demonów (Urgash) z dodatkiem magii ziemi (Sylanna), więc trudno cokolwiek pewnego tu ustalić.

Ostatnie posty później przeniosę do odpowiedniejszego tematu w Bibliotece.

AlamarAlamarPrzeniesione.
Posty powinny w sumie znaleźć się w temacie o Wierzeniach, ale jako że toczyła się w tym czasie tam inna dyskusja, to zrobił się niezły... bałagan.

Hayven PW
24 sierpnia 2014, 11:48
Co do karty "Objęcia Sylvanny", to błąd w tłumaczeniu został poprawiony wieku temu, razem z dziesiątkami innych ("Jezziel, Zaklinacz Wiary", "Ishuma, Władca Smoków" itp.).

Nicolai PW
24 sierpnia 2014, 13:18
Jeszcze pewną poszlaką jest zestawienie opisów Kostura Piorunów i Ptaka Gromu. Według jednego Rokh jest wcieleniem Ojca Niebo, a według drugiego to duch Wymiaru Powietrza, a więc pochodzi od Ylatha.

Fandor PW
27 sierpnia 2014, 12:42
Mi się wydaję, że mimo wszystko Ojciec Niebo i Matka Ziemia są urojeni jak np. bogowie greccy. Mogą być orkową interpretacją smoczych bóstw (Ylatha/Elratha i Sylanny) lub po prostu jakimiś przodkami ze świata duchów do którego udają się orkowi szamani.

Alamar PW
27 sierpnia 2014, 13:01
Sądzę, że jednak nie są to przodkowie orków. Przodków orków masz w DoC-u. Jeśli dobrze pamiętam, to w którymś z wywiadów była odpowiedź na to, czy właściwie jest ten cały Świat Snów, po którym przemierzają szamani orków (chyba inną nazwą dla pewnej części Świata Duchów).

Matheo PW
27 sierpnia 2014, 15:35
Orkowie to chyba jednak wyjątek, ponieważ nie stworzyło ich żadne ze Smoczych Bóstw i dlatego nie czczą żadnego z Nich.
Ojciec Niebo to chyba po prostu NIEBO, czyli to co mamy nad głowami. Natomiast Matka Ziemia, to chyba po prostu GLEBA. Świadczy i tym tekst z ksmpani Twierdzy z H5. Gobliny gdy uwalniamy je z kopalni, mówią: "Nie chcemy krzywdzić Matki Ziemi", czyli dosłownie ziemi jako elementu natury.

Belegor PW
27 sierpnia 2014, 16:34
Z drugiej strony w dodatku do heroes VI mamy do czynienia z przemienieniem duszy orka w kocię cienistej pantery. Poza tym orkowie to byli pierwotnie ludzie, którym podano krew demonów. Pozostali urodzili się normalnie, więc należy uznać iż od początku mieli dusze, więc tak samo obejmował ich świat duchów i ten cykl. Chyba że krew demona ma inne właściwości poza silnymi, trwałymi mutacjami, które przenoszą się potem z pokolenia na pokolenie.

Hayven PW
27 sierpnia 2014, 17:45
Może pierwsi orkowie mieli dusze, a ich potomkowie już nie?

BTW widziałem niedawno (beznadziejny, trzeba to przyznać :P) film pt. "Era hobbitów". Niby nigdy bym o tym nie wspomniał (chyba że przy okazji najgorszego obejrzanego filmu ever), gdyby nie to, że tam też hobbici czcili Matkę Ziemię, a olbrzymy Ojca Niebo, jako bóstwa opiekuńcze.
strona: 1 - 2
temat: [Ashan] Ojciec Niebo i Matka Ziemia - Ylath i Sylanna?

powered by phpQui
beware of the two-headed weasel