Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszały
Witaj Nieznajomy!
zaloguj się    załóż konto
Biblioteka Legendtemat: Unifikacja Uniwersów!
komnata: Biblioteka Legend
strona: 1 - 2 - 3 - 4 - 5

Hayven PW
16 lutego 2014, 11:47
Nawet jeśli Kha-Beleth został Władcą Demonów (o czym wiem, ponieważ ukończyłem H5, a podstawkę to chyba ze cztery razy :P), to czy jest gdzieś powiedziane że Overlordowie nie zostali np. zahibernowani i odłożeni "na czarną godzinę"? A nawet jeśli zostali zabici i zniszczeni, to zawsze istnieje opcja że:
a) zostali wygnani, przeżyli gdzieś-tam i z ich pomocą Sareth obalił swojego tatusia
b) Kreatorów będzie dwóch (Kha-Beleth, Sareth) lub trzech (Urgash) lub nawet cała rasa demonów (a przynajmniej ich lordów), więc pozostaje liczba mnoga :)

Alchemik PW
16 lutego 2014, 13:52
W rozważaniach na temat demonów i Kreatorów jest jeden szkopuł którego chyba nie dostrzegacie. Mianowicie, Jennifer Bullard uważała że Kreatorzy i Kreganie to dwie różne rasy: "Kreeganie i Kreatorzy są różnymi rasami i często mieli różne cele. Nazwa „Kreatorzy” była też ukrytą aluzją do zespołu zajmującego się serią Might and Magic". Skoro mieli różne cele to znaczy że co najwyżej łączył ich niewielki sojusz, jeśli nawet.

Hayven PW
16 lutego 2014, 14:09
Kreeganie są sługami Kreatorów, którzy chyba mogli być po prostu wyższą rasą, mimo że podobną? Przecież taki Kha-Beleth nie wygląda jak demoniczne kupy mięsa :P

Irhak PW
16 lutego 2014, 14:56
Cytat:
W rozważaniach na temat demonów i Kreatorów jest jeden szkopuł którego chyba nie dostrzegacie. Mianowicie, Jennifer Bullard uważała że Kreatorzy i Kreganie to dwie różne rasy: "Kreeganie i Kreatorzy są różnymi rasami i często mieli różne cele(...)"
Tak, ale wiemy też o nich dwie rzeczy - Kreeganie pojawili się na rubieżach Imperium Starożytnych, a Kreatorzy przebywają w "neboulus realm" (mgielnym świecie?). Na początku Kreeganie łupili światy w poszukiwaniu surowców. Czyli na samym początku, jak mamy teraz Ashan, mogli współpracować. Nadal nie wiemy nic o przeszłości samej Ashy i Urgasha - nie wiemy kim są, czemu wyglądają jak smoki i po co jest tak naprawdę Zasłona.
Jeżeli Kreatorzy to Urgash, Asha i jej dzieci (a Kreeganie to dzieci Urgasha) to nasuwają się takie pytania:
- czemu przypominają smoki?
- co spowodowało wrogość do Starożytnych?
- czym było Kosmiczne Jajo? Zwykłym statkiem czy Arką?
Pewne odpowiedzi poznalibyśmy, gdybyśmy zobaczyli szczątki tego Kosmicznego Jaja. Poza tym - mitologia Ashanu ogranicza się tylko do Thallanu i okolic. Nigdy nie widzieliśmy nikogo z pozostałych kontynentów. Na jednym mogło to Jajo wylądować albo... Jajo to Ashan. To trochę dziwne, ze z jednego jaja wykluły się dwa smoki i to od razu dorosłe. Pozostaje więc czekać aż w której grze pojawią się wzmianki o szczątkach tego Jaja.

Cytat:
Przecież taki Kha-Beleth nie wygląda jak demoniczne kupy mięsa :P
A wiemy czy stworzył go Urgash czy to po prostu jakaś istota (może jakiś anioł jak sugeruje to podobieństwo imion z Belkethem, aniołem-nekromantą)? Jest bardziej podobny do Kiryła niż jakiegokolwiek z suwerenów Sheoghu. Podobnie zresztą jak Raelag. Kto wie, może to rzeczywiste dziecko Urgasha, a nie magiczny pomiot? A może nawet sam Urgash osłabiony po walce z Ashą i jej pomiotem? Podobnie jak z Jajem, tutaj wystarczy tylko tylko jedna informacja, aby móc cokolwiek głębszego snuć na jego temat - jak wygląda bez hełmu.

Nicolai PW
16 lutego 2014, 16:16
AquaInferus:
(...) na twoje pytanie odpowiedziałem Ci na priwa, chyba tak się to pisze.
Przepraszam, że się wtrącam, ale mam nadzieję, że odpowiedzią nie jest dysleksja, bo wbrew pozorom nie jest ona usprawiedliwieniem.

Hayven:
(...) to czy jest gdzieś powiedziane że Overlordowie nie zostali np. zahibernowani i odłożeni "na czarną godzinę"?
"Władcy", mówmy po polsku. Czy jest gdziekolwiek napisane albo pokazane co się z nimi stało? Nie, wszystkie źródła milczą.

Hayven:
A nawet jeśli zostali zabici i zniszczeni, to zawsze istnieje opcja że:
a) zostali wygnani, przeżyli gdzieś-tam i z ich pomocą Sareth obalił swojego tatusia
Zostali zabici i zniszczeni, ale przeżyli?

Hayven:
Kreeganie są sługami Kreatorów, którzy chyba mogli być po prostu wyższą rasą, mimo że podobną? Przecież taki Kha-Beleth nie wygląda jak demoniczne kupy mięsa :P
Otóż nie, z wywiadu z Jennifer Bullard wiemy, że to dwie odrębne rasy, których cele często się nie rozbiegały. Kim są w takim razie? Piernik wie...

Hayven:
Przecież taki Kha-Beleth nie wygląda jak demoniczne kupy mięsa :P
Bo wszystko wskazuje na to, że on nie urodził się jako Demon tylko stał się nim, pewnie w jakiejś grze będziemy mieli wielki comming out. Ja osobiście stawiam na Sar-Shazzara, który zginął w dosyć dziwnych warunkach oraz zakłócił przebieg rytuału Sar-Elama.

Irhak:
Pozostaje więc czekać aż w której grze pojawią się wzmianki o szczątkach tego Jaja.
Według Tieru szczątkami tego Jaja są gwiazdy.

Irhak:
A wiemy czy stworzył go Urgash czy to po prostu jakaś istota (może jakiś anioł jak sugeruje to podobieństwo imion z Belkethem, aniołem-nekromantą)? Jest bardziej podobny do Kiryła niż jakiegokolwiek z suwerenów Sheoghu. Podobnie zresztą jak Raelag
Do tego miał zwyczaje rodem z powierzchni, jego penthouse przypominał bardziej siedzibę Czarodzieja niż twierdzę Demona.

Irhak:
A może nawet sam Urgash osłabiony po walce z Ashą i jej pomiotem?
Raczej nie, bo Urgash jak wiemy siedzi sobie zniewoleni w Ur-Hekal i nawet anielica Sara go tam spotkała.

Irhak:
Podobnie jak z Jajem, tutaj wystarczy tylko tylko jedna informacja, aby móc cokolwiek głębszego snuć na jego temat - jak wygląda bez hełmu.
O to musielibyśmy zapytać Jeddite.

mr_R PW
16 lutego 2014, 17:43
Może Ashan to po prostu Antagrich wiele lat po rozliczeniu, kiedy Starożytnym udało się otworzyć bramę na obecny świat. Widząc zniszczenia, zaczęli go odbudowywać i zostawili Strażnika nowego typu, potężnego i inteligentego Urgasha, który miał podobny problem jak S.h.e.l.t.e.m. i równocześnie wysłali Starożytnego który miał na celu "odnowić życie na planecie". Po ciężkich początkach pokonał Strażnika i go wyłączył, a sam opuścił planetę udając się do gwiazd. Najpierw sprowadził i uformował sześć bytów z Wymiaru Żywiołów, by skończyli formowanie planety.

Acid Dragon PW
19 lutego 2015, 21:50
Dzisiaj wracając do domu coś mnie naszło i napisałem wreszcie tekst o unifikacji uniwersów do RAQ.

Od naszych ostatnich rozważań zmieniła się tylko jedna rzecz - podczas prezentacji Heroes VII na twitchu Marzhin powiedział, że według niego faktycznie Ashan i światy ze starszych gier leżą w tym samym "kosmosie".

Anyways, w chwili obecnej wg mnie można faktycznie przyjąć że do unifikacji wszechświatów jednak doszło. Tak przynajmniej twierdzi jeden z autorów, a zdanie obecnego autora - nawet jeśli to retcon - nadpisuje zamysły poprzednich autorów.

Jeśli jednak ktoś woli uważać, że teksty Marzhina z MMX to tylko niekanoniczne "easter eggs", a więc "mrugnięcia okiem" do fanów poprzedniego uniwersum i nie zmieniają niczego w podziale na "stare" i "nowe" uniwersum fabularne, to kompletnie to rozumiem.

RAQ to jednak moja interpretacja faktów i ta interpretacja w chwili obecnej jest właśnie taka:
świat Ashan oraz światy Enroth, Axeoth, Xeen, Terra, Varn(y) i Cron(y) wszystkie leżą w tym samym wszechświecie. Ashan jest jednak odizolowany od reszty.

Hubertus PW
19 lutego 2015, 21:54
Tak, odizolowany Obłokiem Pustki w Mgławicy Le Bretona xP

ewerlordxp PW
19 lutego 2015, 23:29
Ashan być może leży gdzieś w kosmosie starszych części sagi. Gdzieś daleko w środku jakiejś czarnej dziury.

J. M. Sower PW
20 lutego 2015, 11:38
Tak sobie czytam i zaczynam się coraz bardziej przekonywać do tego, że unifikacja się dokonała. Nie rozumiem jednak po co ktoś miałby uznawać MMX za grę nie do końca poprawną fabularnie skoro jest przecież oficjalnie uznana za część sagi M&M. Według mnie te informacje zawarte w MMX są dość dosłowne i trudno je przeoczyć więc sądzę iż nie są to tylko easter eggs. Zagadką pozostaje jednak to w jaki sposób Ashan współgra ze starymi światami, czyli kim są smocze bóstwa (osobiście zgadzam się że mogą to być Kreatorzy) i dla czego kryją Ashan przed innymi światami. Pozostaje chyba czekać na kolejne gry, które jak MMX odsłonią rąbka tajemnicy ;).

Acid Dragon PW
20 lutego 2015, 12:10
Problem polega na tym, że MMX tylko lekko tknęło kwestię unifikacji. Jest znacznie więcej pytań niż te, o których wspomniałeś. Np. jakim cudem mamy tylu bohaterów, którzy przez zupełny przypadek mają takie same imiona i "profesje" jak bohaterowie Enroth czy Antagarichu. "Prawdziwa" unifikacja nastąpiłaby, gdyby:
a) wszyscy autorzy, a nie tylko jeden, głośno to powiedzieli
b) nastąpiłaby jakakolwiek interakcja między "starą" i "nową" fabułą - w szczególności, nastąpiłaby kontynuacja starej fabuły z uwzględnieniem Ashanu
c) nawiązania byłyby jednoznaczne - np. przez użycie sformułowań "Starożytni", "VARN", "Erathia".

Zaś co do tekstów w MMX, to czasami faktycznie trudno jest oddzielić easter eggs od faktycznej fabuły gry. Przykładem niech będzie "zakazana saga" niejakiego lorda Caneghema, która z jednej strony jest częścią gry i częścią zadania zlecanego przez fabularną postać, a z drugiej zawiera teksty o wydarzeniach, o których nikt z Ashanu nie miał prawa mieć wiedzy.

Uznanie zawartości ksiąg "zakazanej sagi" za coś więcej niż easter eggs byłoby niemądre - trzeba byłoby założyć, że nastąpił jakiś transfer informacji między światami, że jakiś podróżnik (albo wręcz ten sam lord Caneghem, który był jednym z bohaterów MM3 i MM7) był m.in. na Varn, Xeen, Enroth i Axeoth, a teraz przybył na Ashan i spisał te historie.
Wymagałoby to nieprawdopodobnej ilości domysłów i dopowiadania sobie fabuły, której po prostu nie ma.

Ostatecznie, gdyby np. teraz Marzhin miał odejść z Ubisoftu, to każdy pozostały autor mógłby o jego tekstach z MMX powiedzieć coś w stylu "ale przecież nikt nic nie powiedział o uniwersum Starożytnych - są tam tylko teksty o jakichś płaskich światach i postać o takim samym imieniu jak postać z książki (a takich postaci o tym samym imieniu w Ashanie jest od groma). Ashan pozostaje w odrębnym wszechświecie i nie ma niczego, co temu przeczy."

Alamar PW
20 lutego 2015, 12:38
Och, Acid, Acid... wyciągnąłeś wnioski bez zapoznania się ze wszystkimi materiałami. :P

Acid:
Anyways, w chwili obecnej wg mnie można faktycznie przyjąć że do unifikacji wszechświatów jednak doszło. Tak przynajmniej twierdzi jeden z autorów, a zdanie obecnego autora - nawet jeśli to retcon - nadpisuje zamysły poprzednich autorów.
Po pierwsze i najważniejsze - za Ashan odpowiada nie Marzhin, ale Erwan Le Breton i to jego słowa są "wyrokiem boskim" w Ashanie. Marzhin może próbować przemycić to i owo z gier NWC (i chwała mu za to), ale wpierw Erwan musi to zaaprobować. Szczegóły o tym niżej.


Acid:
Jeśli jednak ktoś woli uważać, że teksty Marzhina z MMX to tylko niekanoniczne "easter eggs", a więc "mrugnięcia okiem" do fanów poprzedniego uniwersum i nie zmieniają niczego w podziale na "stare" i "nowe" uniwersum fabularne, to kompletnie to rozumiem.
Tak i nie. Ashan rządzi się swoimi prawami i jest oddzielnym uniwersum zamkniętym w tej swojej Pustce. Za nią jest reszta wszechświata, czyli uniwersum NWC. ALe te dwa uniwersa się nie przenikają - tzn. Starożytni i ich wysłannicy nie ingerują w sprawy Ashanu... przynajmniej na razie. Są jak Obserwatorzy z uniwersum Marvela - przyglądają się co najwyżej temu dziwnemu tworowi, w którym rządzą Smoczy Bogowie.

A teraz uwagi do samego RAQ:
Cytat:
Jednakże w roku 2014 wraz z wydaniem Might & Magic X nastąpiła pewna zmiana fabularna, a wręcz tzw. "retcon", czyli zanegowanie niektórych elementów wcześniejszej fabuły. W tej grze jej główny autor - Julien "Marzhin" Pirou, będący długoletnim fanem poprzedniego uniwersum fabularnego - zawarł kilka elementów, które mogą łączyć światy ze "starych" gier i świat Ashan w tym samym wszechświecie. z MMX dowiadujemy się m.in., że wszechświat nie został w całości stworzony przez Ashę i jej smoki, a więc istnieją też inne światy o innym pochodzeniu.
No proszę Cię, w MMX? A w Heroes 6 nie grałeś? Dokładniej w DLC Danse Macabre, gdzie to właśnie Sandro po raz pierwszy wspomniał, że po przedarciu się przez Zasłonę ujrzał inne światy:



Chyba nie muszę wspominać, kto jest autorem fabuł obu DLC jak i "Tygodnia Starożytnych" w samym Heroes 6?

Tak więc skoro już teoretyzujesz, to pamiętaj też o Heroes 6 (wiem, nikt nie chce o tej grze pamiętać :P), bo MMX nie było pierwsza grą od Ubi, która zawierała informacje o innych światach poza Zasłoną.


A teraz trochę szczegółów odnośnie tego, jak koncepcje Marzhina mają się od Ashanu. Zaznaczam, że na razie to tylko jego pomysły, które pojawiają się w grach, ale jednak nie są to ogólnie przyjęte "kanony".

Marzhin:
It is the same character. And I did ask Geary Gravel's permission. He even validated Jassad's in-game portrait.

And yes, Erwan gave his blessing for this cameo. As long as cyborgs and aliens and other visitors from outer space remain as cameos, nods and references, he has no problem with it. But these links to the Ancient Universe will never become the focal point of Ashan-based games.

My "unofficial" explanation is that Ashan and the Ancient Universe exist on opposite edges of the Void. The Ancient Universe is a universe where science explains everything, even magic, while Ashan is the opposite. Yet links and passages exist between the two universes, and characters are mirrored too. It's like the yin and yang of the Might & Magic franchise as a whole

But that's not an official lore thing, just my own rationalization of these easter eggs.

Jeżeli o mnie chodzi, to tak, nie uważam tych nawiązań tylko za easter eggi. Ale dopóki Erwan pozostaje przy sterze Ashanu, dopóty nie zobaczymy starego uniwerum, poza okazjonalnymi nawiązaniami. Z drugiej strony dopóki Marzhin pisze dla Erwana historyjki, dopóki te nawiązania bedą się pojawiać.

PS
Uniwersum NWC to uniwersum wysoko zaawansowanych technologicznie cywilizacji, które stoczyły się do poziomu barbarzyństwa. Uniwersum Ashanu to Smoczy Bogowie. Jak powiedział Marzhin, dla Erwana sedno uniwersum NWC jest nie do zaakceptowania, tak więc o pełnej unifikacji można zapomnieć... pozostają nam jedynie te "smaczki" od Marzhina.

zmudziak22 PW
20 lutego 2015, 14:42
Chociaż dobrze, ze nawet takie smaczki pojawiają się w grach Ubi. Może w którymś z Might&Magic będzie dostępny teleport do Enroth?

Tarnoob PW
21 lutego 2015, 11:08
Alamar znowu zadziwia – oprócz przestudiowania do cna wszystkich starych gier MM, to jeszcze śledzi na bieżąco te obecne… Niezwykłe. Tym tryumfalnym postem mógłbyś się w jakimś sensie „habilitować” w społeczności MM.

Rzeczywiście, nie można mówić o „Wielkiej Unifikacji”, bo są zakazy na to, ale o „małej unifikacji”, gdzie są lekkie jednostronne wpływy przy zachowaniu odrębności. Ta jednostronność jest bardzo ważna – w świecie Ashan widać nawiązania do świata NWC, ale Ubisoft nie próbuje np. wyjaśniać dawnych postaci ze świata NWC (jak Starożytni, Strażnicy albo konkretne rasy i państwa) przez pojęcia ze świata Ashan. H6 i MMX mówią, że za zasłoną Ashy jest świat Starożytnych, ale nie mówią np. o tym, że Kreegans czy Kreatorzy znani ze starych gier byli cały czas „tak naprawdę” krewnymi Urgasha albo coś w tym stylu.

Górski PW
22 lutego 2015, 19:29
Opis Sandra z Heroes VI może jeszcze wskazywać na to, że jest to wspólny wszechświat.

Wyznawca Pustki PW
8 kwietnia 2015, 21:18
Ja twierdzę, że do unifikacji doszło, albo za naszymi plecami (nie chcą nam JESZCZE o tym powiedzieć) lub stało się to bez wiedzy twórców. Np. przypadkowo. W moim odczuciu jeśli pojawia się dużo easter eggów na jeden temat to znaczy, że zaczynają być czymś więcej (wykluwają się :-P)
Ja mam swoją teorię, która pozwala mi na odpowiedzenie na pytania takie jak kim byli Kreatorzy, gdzie żyją (a raczej żyli) i kim byli również Starożytni.

Ale z racji tego, że jest to tylko moja teoria, a ja nie jestem zaznajomiony z całą historią serii to nie będę was (i znów nacisk na JESZCZE) zanudzać.

Ale chciałbym zapytać w tej chwili o jedną błahostkę... nie wydaje się wam, że rasa Kreatorów była ludźmi? I że żyła na Ashanie?

Dlaczego ludźmi? W wywiadzie ostatnio zapodanym w innym temacie przez Alamara (o ile się nie mylę) było wspomniane, że Kreatorzy są aluzją do zespołu zajmującego się tworzeniem uniwersum gry. A jak niektórzy mogli zauważyć, w Heroes V spotkać można czołg (podobno amerykański) oraz wrak Messerschmitta. Czyli Ashan musiałby być Ziemią, ponieważ na innej planecie rasa na porównywalnym poziomie do Starożytnych nie potrzebowałaby tak starych zabawek.

Wolfheart PW
8 kwietnia 2015, 23:39
Ten czołg i Messerschmitt w H5 to są easter eggi.

Garett PW
9 kwietnia 2015, 15:37
@Wyznawca Pustki Nie myl poszlak z easter eggami. ;P

Czołg i Messerschmitt, a nawet Saga Lorda Caneghema z MMX to nadal tylko easter eggi. Mimo tego, można znaleźć w grach kilka poszlak odnośnie tego, że twórcy robią "przymiarki" do unifikacji. Przykład? Sandro widział światy poza Pustką, zresztą nie tylko on, Edwin z MMX również je widział, a konkretniej VARNy i CRONy. Można pod to również podciągnąć Jassada, który nie pochodził z Ashanu a badał tutejszą faunę. Swoją drogą, czy tylko mi się skojarzył jego "dziwny jajowaty obiekt" z Kosmicznym Jajem z którego wykluli się Asha i Urgash? Mamy jeszcze Shantiri o których nie wiemy za dużo... Właściwie to nikt na Ashanie nic o nich nie pamięta, nawet anioły i bezimienni, którzy przecież żyli w tamtych czasach. Wiadomo tylko, że byli bardzo zaawansowani, gdyż potrafili budować tytany, a także tworzyć coś w rodzaju budowli międzywymiarowych, co można zobaczyć podczas zwiedzania Kuźni Żywiołów. Jest jeszcze statek aniołów z Ker-Thalu, który dziwnym trafem przypomina statek kosmiczny.

Reasumując, to co wymieniłeś to tylko easter eggi i nie przekładają się one na fabułę gier. Równie dobrze możemy powiedzieć, że Azeroth z Warcrafta istnieje w uniwersum Starcrafta, bo przecież W3 można było znaleźć easter eggi w postaci jednostek ze Starcrafta. Przykłady, które ja podałem, pokazują natomiast, że planeta Ashan jest sobie gdzieś Uniwersum Starożytnych, ale została oddzielona przez Ashę za pomocą Zasłony. Czy kiedyś to się zmieni? Możliwe, ale musimy czekać, aż się twórcy zdecydują wreszcie które z zakończeń Dark Messiaha jest kanoniczne. :>

Wyznawca Pustki PW
9 kwietnia 2015, 16:00
Właśnie dlatego, że pojawiły się wskazówki mówiące o istnieniu Zasłony Ashy, skojarzyłem to z planetą Kreatorów, której określenie jakoby wskazywało (w jednym ze znaczeń), że ma taką zasłonę. Potem dołączyłem do tego wywiad, ale zdaję sobie sprawę, że może nie mieć z nową serią nic wspólnego. To po prostu takie dziwne łączenie faktów w moim mózgu :-P
Teraz szukam czegoś mówiącego o Imperium Shantiri :-P

orodreth PW
9 kwietnia 2015, 16:20
Edwin moim zdaniem jest jednym z Ślepych Braci. I dlatego ma okulary. Taka ciekawostka...

NicolaiNicolaiPo co dajesz enter co dwa zdania?
strona: 1 - 2 - 3 - 4 - 5
temat: Unifikacja Uniwersów!

powered by phpQui
beware of the two-headed weasel