Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszały
Witaj Nieznajomy!
zaloguj się    załóż konto
Niebiańska Kuźnia  (WoG, HotA, VCMI)temat: [H3/różne] Jak zrobić jednostkę?
komnata: Niebiańska Kuźnia (WoG, HotA, VCMI)
strona: 1 - 2 - 3 ... 6 - 7 - 8

Sauron88 PW
17 sierpnia 2023, 15:31
Właśnie widzę, że każdy chwali DefToola :) Nie rozgryzłem jednak jeszcze otwierania w nim plików, wspiera jakieś dziwne .hdl i .h3l. Nie chodziło mi też o umieszczenie całej jednostki na hexie, a o jej poszczególne elementy (to składak, skrzydła mają się naturalnie ruszać, ale punkt zaczepienia skrzydeł na grzbiecie musi być postawiony na sztywno - a tu z klatki na klatkę zjeżdżam o x pikseli, co widać w klatkowaniu).

<scalenie>

Przepraszam, że post pod postem (później je połączę). Czy jest możliwość stworzenia dla nowego jednostki budynku do rekrutacji na mapie przygody? Przeglądałem ten wątek i nie znalazłem odpowiedzi na to pytanie.

Jednostka ma być w zamyśle neutralna, ale fajnie, gdyby dało się ją z rekrutować w normalny sposób, a nie tylko dzięki dyplomacji czy randomowo w obozie.

Nie jestem też pewny, czy w VCMI da się dodać nową jednostkę nie zamieniając innej. Czy jest taka możliwość?

uhm PW
19 sierpnia 2023, 12:30
Spróbuj wypakować przykładowy def do .hdl przez MMArchive:

A potem otwórz .hdl w H3deftool.
Jeśli chcesz robić jednostkę, wybierasz ją z rozwijanej listy, jeśli obiekt na mapę przygody - "adventure object":

Usuwasz niepotrzebne klatki, dodajesz we frames poszczególne klatki nowej animacji.
W shadow jeśli robisz standardowe jednostki do H3 wystarczy jak wejdziesz w zakładkę "generate" i łapiąc za poziomą linię możesz stworzyć odpowiedni cień.
W "reposition możesz za jednym razem przesunąć wszystkie klatki na raz, jeśli okaże się, że jednostka nie stoi na środku hexa na polu bitwy.
Zaznaczasz ścieżkę gdzie ma powstać def, i jeśli chcesz wskazujesz też od razu odpowiedni plik .lod, by .def pojawił się w grze.


Jednostki są w H3sprite, zaczynają się od Cangel.def, rozpakuj sobie i zobacz jak są pogrupowane na poszczególne ruchy.
Miniaturki na mapie przygody zaczynają się od "AVW".
Atakujące potwory na mapie przygody - AVWATTAK.def.
Siedliska od "AVG".
Portrety w TWCRPORT.def
Małe portrety w cprsmall.

Sauron88 PW
19 sierpnia 2023, 12:38
Super, bardzo dziękuję!

Właśnie mi się przypomniało o cieniach. W plikach .def każda klatka ma osobno ustawionego shadowa, ale z tego co zrozumiałem, to tworzy się on automatycznie dla wszystkich klatek, czy jednak dla każdej trzeba go generować z osobna?

Czyli jak jednostka będzie gotowa, to wystarczy ja wrzucić do mods zgodnie z poradnikiem na stronie i będzie dostępna w grze?

avatar PW
31 sierpnia 2023, 09:35
Nie wiem gdzie ten temat umieścić, ale poniekąd związany jest z tym wątkiem.

Facebook podrzucił mi reklamę takiego kursu on-line (nie doczytałem nigdzie, by był płatny). Może dzięki niemu dostaniemy parę nowych mistrzów Blendera?
https://skvot.pl/course/221-tworzenie-modeli-3d-do-gier-blender

Sauron88 PW
19 września 2023, 13:55
Def gotowy, choć brakuje jeszcze kilka klatek do dorobienia. Zajmuję się teraz kodowaniem w .json.

Stąd mam przynajmniej jedno pytanie; W tym wątku:
https://www.vcmi.acidcave.net/modding_dodanie_jednostki.html

Opisano działanie zabójczej umiejętności Gorgony, a wszystkie umiejki i bonusy znajdują się tutaj:
https://www.vcmi.acidcave.net/modding_bonusy.html

Dlaczego jednak nazwa umiejętności nie ma spacji ("deathStare"), a w "type" jest to już "DEATH_STARE"? Czy braki spacji nie mają żadnego znaczenia? Analogicznie chcąc zrobić smoka mielibyśmy:

"abilities" :
{
"dragonnature" :
{
"type" : "DRAGON_NATURE"
}

oczywiście w przypadku tego bonusu bez "subtype" i "val". Czy dobrze rozkminiam?


Warmonger PW
19 września 2023, 14:18
Bo nazwa umiejętności może być dowolna i ma znaczenie tylko, jeśli inny mod w przyszłości będzie chciał modyfikować tą jednostkę.
A typ bonusu to stała, którą rozpoznaje parser.

Sauron88 PW
19 września 2023, 15:58
Dzięki wielkie :)

Zaciąłem się teraz przy czymś banalnym... w folderze głównym z grą nie mogę znaleźć folderów Config (skąd mógłbym pobrać pliki dźwiękowe z innych jednostek) i Mods, aby dodać na przyszłość swoje mody/dodatki. Próbowałem opcji pokazywania ukrytych folderów w Windowsie i nic...

PS - nie mogę zrobic defa jednostki na mapie przygód, wyskakuje komunikat aby zadbać o "wielokrotność 32". Jakie mają być lub mogą być rozmiary takiej grafiki, jak i obu avatarów? Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc, w poradnikach nie znalazłem tych informacji.

avatar PW
19 września 2023, 16:26
Pliki dźwiękowe oryginalnych jednostek są w pliku Data/Heroes3.snd. Nie musisz je stamtąd wyciągać - wystarczy, że napiszesz nazwę pliczku i gra go odtworzy.
Czyli jak wpiszesz "attack": "PIKEATTK.wav", to gra odtwarzając atak odtworzy dźwięk o nazwie pikeattk znajdującym się w Heroes3.snd.

Co do portretów i defów - wyciągnij z plików .lod portrety czy defy przykładowej jednostki, popatrz jakie mają rozmiary i zrób swoje w takich samych rozmiarach.

a folderze głównych jest cały katalog Config np. config/creatures/castle.json - tam siedzą skrótowe definicje jednostek z castle.

Sauron88 PW
20 września 2023, 11:38
Ściągnę sobie ten mod z czarną gorgoną dla porównania :)

Nie znam jednak nazw plików muzycznych, więc i tak muszę się dostać do nich dostać. Z tego co widzę po Twoim przykładzie, to nazwy raczej nie wskazują wyraźnie na ich zawartość... W tabelach bonusów nie widzę też umiejętności plagi/zarazy/choroby, jaką mają Zombie.

Warmonger PW
20 września 2023, 12:36
Nie wiem, o jakich tabelach mówisz, config jest w plikach gry:

Cytat:
"abilities":
{
"castDisease" :
{
"type" : "SPELL_AFTER_ATTACK",
"subtype" : "spell.disease",
"val" : 20
}
}

Konkretnie w pliku config/creatures/necropolis.json

Sauron88 PW
20 września 2023, 14:02
O, dzięki wielkie!

Miałem na myśli bonusy umieszczone w tych tabelach:
https://www.vcmi.acidcave.net/modding_bonusy.html

Warmonger PW
20 września 2023, 15:09
No i jest w tych tabelach :P Mimo tego, że komnata na Grocie dawno nie była aktualizowana.

Sauron88 PW
21 września 2023, 10:38
A rzeczywiście, choć tego spell.disease jako subtype chyba bym nie ogarnął. Dzięki wielkie!

Sauron88 PW
26 września 2023, 11:35
No więc tak:

- zrobiłem defa na polu bitwy
- zrobiłem defa na mapie przygody
- zrobiłem duży awatar
- zrobiłem mały awatar
- rozpisałem staty jednostki
- uzupełniłem wszystko wg tego poradnika:
https://www.vcmi.acidcave.net/modding_dodanie_jednostki.html

Jedyna zmiana, jaką zauważyłem, to brak folderu mods w folderze głównym gry, więc go utworzyłem. Na końcu uzupełniłem plik mod.json i wg powyższego poradnika mod powinien pojawić się zarówno w grze, jak i w launcherze VCMI, jednak nic się nie dzieje...

Bardzo proszę o pomoc

Warmonger PW
26 września 2023, 12:03
Poradnik jest nieaktualny. Mody zostały dawno temu przeniesione do katalogu
Cytat:
C:\Users\[USER]\Dokumenty\My Games\vcmi
Najlepiej ściągnij kilka modów z Launchera i zobacz, jak są skonstruowane.

Sauron88 PW
26 września 2023, 12:28
OMG! OK, ściągnąłem sobie jednego moda i zauważyłem nieco inną strukturę folderów i źle zapisaną ścieżkę do swoich defów. Teraz jest Ok, ale wciąż w lancherze cisza... Boję się, że coś jest nie tak z kodowaniem, gdzieś zabrakło przecinka czy coś w tym stylu i stąd gra nie widzi moda.

Sauron88 PW
26 września 2023, 13:27
Udało mi się w końcu doprowadzić moda do Launchera! Cóż z tego, skoro nie chce się włączyć edyto map, a po włączeniu gry pojawia się okno z takim komunikatem:

VCMI has crashed. We are sorry. File with information about encountered has been created.



EDIT OK, ogarnąłem i zarówno edytor, jak i gra się włącza :) Ale w edytorze nie widać nowej jednostki, więc pewnie w grze też jej nie będzie? Znowu coś. Ech

avatar PW
26 września 2023, 19:05
Wrzuć moda tutaj, ale przez prywatną wiadomość - tak na sucho ciężko powiedzieć co trzeba poprawić.

Sauron88 PW
27 września 2023, 09:14
Dziękuję :) Pozwoliłem sobie wysłać Ci w PW (zapomniałem nazwać temat) jak wyglądają pliki .json od środka, niestety nie mam możliwości wysłać całego moda, bo forum nie daje możliwości załączenia załącznika. A może daje, a ja nie wiem jak?

Sauron88 PW
28 września 2023, 09:24
Chciałbym jeszcze raz podziękować avatarowi za pomoc :) Mod działa, ale widać pewne braki. Komicznie wygląda np. składanie się smoka do lotu - niepotrzebnie jako 1-2 pierwsze kadry dałem go w postaci wyprostowanej (że niby składa się do lotu) i w grze wygląda tak, jakby skakał xD (odbija się, 2-3 machnięcia skrzydłami, powrót na ziemię i tak w kółko).

Dałem też zdecydowanie zbyt wolną animację - muszę popatrzeć, jak mają smoki w oryginale. Z drugiej strony jego śmierć jest zbyt szybka, tu pewnie przyda się więcej klatek w celu spowolnienia ruchu.

Najbardziej jednak martwią mnie te niebieskie placki - myślałem, że def uzna przestrzenie zamknięte jako tło, ale ~50% klatek wykazują tę niedoskonałość. Przykładowo: dolna krawędź skrzydła zaczepia o kraniec ogona i między ogonem, tyłkiem a dolną krawędzią skrzydła jest jakby zamknięta przestrzeń, ale jako .bmp w programie graficznym byłem pewien, że potraktuje to jako tło. Niestety w grze jest to właśnie ten niebieskawy placek, bo .def nie ogarnął tam przezroczystości. Jak można temu zaradzić?

To samo dotyczy małego defa na mapie przygód i małego avatara, ale już - nomen omen - avatar podpowiedział mi, że dobrze jest się tu posiłkować Paintem :)
strona: 1 - 2 - 3 ... 6 - 7 - 8
temat: [H3/różne] Jak zrobić jednostkę?

powered by phpQui
beware of the two-headed weasel