Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszały
Witaj Nieznajomy!
zaloguj się    załóż konto
Biblioteka Legendtemat: Pytania dotyczące Enroth
komnata: Biblioteka Legend
strona: 1 - 2 - 3

krogul PW
9 sierpnia 2007, 16:03
Mam pytania dotyczące Enroth, a dokładniej wydarzeń związanych z wojną o sukcesję i tych po. W jakiej krainie Archibald gromadził swoje wojska nieumarłych (okolice Mire of Damned?)? Jakie ziemie należały do Rolanda po wygraniu wojny? No i jeszcze czy był jakiś następca Archibalda który przejąłby przywództwo nad nieumarłymi (Sandro udał się na Antagarich :( )? Gdzie można znaleźć informacje o tamtym okresie Enroth ?(w gildii mrocznych tajemnic jest o tym za mało :( )

Acid Dragon PW
9 sierpnia 2007, 17:24
Odpowiem zbiorczo na Twe pytania: Nie wiadomo.

Po MM6 praktycznie zostawiliśmy Enroth i już nie wracaliśmy. Więc nie ma źródeł, które dostarczałyby takich informacji. Jedynym dowódcą nieumarłych, jaki się potem pojawił w Enroth (lub jego okolicach) był Necros z CoMM.

Analogicznie odnośnie szczegółów dotyczących ziem. Nie kojarzę, by ktokolwiek wdawał się w dokładną geografię.

Rabican PW
9 sierpnia 2007, 17:37
Cytat:
Mam pytania dotyczące Enroth, a dokładniej wydarzeń związanych z wojną o sukcesję i tych po. W jakiej krainie Archibald gromadził swoje wojska nieumarłych? (okolice Mire of Damned?)
AFAIR podczas któregoś z briefingów była pokazana mapka, na której widoczne były ziemie władcy, pod którego sztandarem się służyło. Niemniej, na początku kampanii Archibald sprawował władzę w Enroth, a Roland dowodził wojskami kilku zbuntowanych prowincji. Można z tego wnioskować, że większość podbitych przez Morglina ziem - że wspomnę Castle Ironfist, New Sorpigal, Free Haven i Blackshire - znajdowała się pod berłem Archibalda. Z kolei zamki Alamos, Kriegspire i Darkmoor posłużyły mu do ukrycia Kryształów Pamięci, a ich mieszkańcy przypominają wojska z miast Warlocka i Necromancera, ergo tamte okolice również mogły uznawać Archiego za króla.

Cytat:
Jakie ziemie należały do Rolanda po wygraniu wojny?
Większa część Enroth. Zapewne te, które znajdowały się pod władaniem jego lordów: Castle Ironfist, Free Haven, Frozen Highlands, Silver Cove, Mist oraz Blackshire, jak również New Sorpigal i Sweet Water. Trudno powiedzieć coś konkretnego o Eel Infested Waters, Bootleg Bay oraz Kriegspire.

Cytat:
No i jeszcze czy był jakiś następca Archibalda który przejąłby przywódctwo nad nieumarłymi (Sandro udał się na Antagarich :( )?
Gildia Nekromantów została rozwiązana, wiadomo jednak o działalności bliskiego współpracownika Archibalda, nekromanty Lorda Corlagona. Niemniej, nieumarłych mu podlegających nawet przy szczerych chęciach nie można nazwać armią. Wiadomo także o nekromanckich praktykach kapłanów Baa oraz władców (?) Darkmoor.

Cytat:
Gdzie można znaleźć informacje o tamtym okresie Enroth ?(w gildii mrocznych tajemnic jest o tym za mało :( )
Jeżeli masz na myśli strony internetowe, wątpię, by komuś chciało się o tym pisać. Niemniej, pewnym i kanonicznym źródłem jest HoMM2 oraz różnego rodzaju teksty (wypowiedzi NPC-ów, opisy przedmiotów etc.) w MM6.

Pozdrawiam serdecznie.
A.

Alamar PW
9 sierpnia 2007, 17:47
Smok:
Jedynym dowódcą nieumarłych, jaki się potem pojawił w Enroth (lub jego okolicach) był Necros z CoMM
Zważając na to, że na zachód i północ od Sweet Water za dużo lądu nie ma (zwłaszcza na dodatkową krainę), będą to raczej okolice Enroth.


Rab:
Gildia Nekromantów została rozwiązana, wiadomo jednak o działalności bliskiego współpracownika Archibalda, arcymaga i nekromanty Terraxa.
Chyba pomylił Ci się lord Corlagon z Terraksem. Terrax był pierwszym arcymagiem na Enroth i on też "odkrył" ścieżkę światła i ciemności - gdzieś koło V wieku po Ciszy. Niezbyt pasuje do bliskiego współpracownika Archiego.

krogul PW
9 sierpnia 2007, 17:51
Czy Mist, Silver Cove itp. w pełni podlegały Rolandowi (m.in. chodzi mi o wojska)? W MM6 miały przecież własnych przywódców.

Rabican PW
9 sierpnia 2007, 17:52
Ala:
Chyba pomylił Ci się lord Corlagon z Terraksem. Terrax był pierwszym arcymagiem na Enroth i on też "odkrył" ścieżkę światła i ciemności - gdzieś koło V wieku po Ciszy. Niezbyt pasuje do bliskiego współpracownika Archiego.
Fact, fixed.

Krogul:
Czy Mist, Silver Cove itp. w pełni podlegały Rolandowi (m.in. chodzi mi o wojska)? W MM6 miały przecież własnych przywódców.
Byli to lordowie podlegający Rolandowi i będący jego wasalami.

Pozdrawiam serdecznie.
A.

Alamar PW
9 sierpnia 2007, 18:00
Mapka z prawdopodobnymi ziemiami podległymi Ironfistom (tzn. gdzie rzeczywiście było respektowane ich prawo):
- Dragonsand i Hermit's Isle to głównie pustkowia, więc nikt do tego nie rościł sobie praw i nie było po co je podbijać czy chronić (poza tym były tam smoki i tytani) - poza epizodem z H2, gdzie Archibald podporządkował sobie tamtejsze smoki (i tak nic mu to nie dało)
- Tak samo z Mire of the Damned i terenem za górami Kriegspire - bagna (śnieg) i nic ciekawego, poza tym nekromanci (oraz Agar czy Smoczy Jeźdźcy) nie ukryli by się tam, gdyby Ironfist miał tam realną władzę
- Alamos (Eel Infested Waters) wygląda mi na autonomię (tzn. pewnie oficjalnie jest podległe koronie, ale w praktyce...)
- Bootleg Bay jest zbyt blisko zamku Ironfist, by było niezależne - choć po Nocy Spadających Gwiazd w całym królestwie osłabła kontrola Ironfistów nad ziemiami
- Paradise Valley oraz Kriegspire na pewno były pod protektoratem króla (wynika to z pięciu pierwszych listów Rolanda do Katarzyny - Kriegspire miało być siedzibą dla jakiegoś, niewybranego jeszcze lorda)
- Sweet Water było najdalej wysuniętym na zachód miastem królestwa
- Na pólnoc od Frozen Highlands są ziemie barbarzyńców (których Archie w H2 sobie podporządkował)


Skoro już dyskusja o geografii, to może ktoś ma pomysł gdzie (mniej więcej) znajdowały się zamki lordów z H1?
1. Akurat w przypadku Ironfista, to nie ma co się zastanawiać - wiadomo dokładnie, gdzie zbudował (zajął?) twierdzę.
2. Slayer miał najprawdopodobniej zamek na północ od Frozen Highlands (wśród barbarzyńców) - tylko co to za pustynia, która odgradzała jego terytorium od żyznej ziemi?
3. Lamanda - zwazywszy na druidów z MM6, to pewnie okolice Silver Cove (a może i nawet to miasto - tylko gdzie się podział labirynt wśród drzew?)
4. Alamar - największy problem - jego zamek był położony na terenie wulkanicznym (Kriegspire?) ale już sama droga do niego, to bagienny labirynt pełen duchów - bardzo podobny do tego z Mire of the Damned.

vinius PW
9 sierpnia 2007, 18:57
Alamar - no pewnie, że zamek w Zabłocji :P

a teraz nie żartując już intuicja podpowiada mi, że Kriegspire -czegóż to? Po prostu na tej mapie Kriegspire jest otoczone terenem bagiennym, a mówisz, że sam zamek leży na wulkanicznym.

PS. nie zapominajcie, że się nie znam.
PS 2. a gdzie był zamek High Kinga!? widać go chyba tylko na intrze...?

Alamar PW
9 sierpnia 2007, 19:06
Cytat:
a gdzie był zamek High Kinga
Prawdopodobnie tam, gdzie zawierucha wojenna nie dotarła - na neutralnym gruncie - czyli we Free Haven (w końcu Osric Temper otrzymał zamek (czy tam tytuł - na jedno wychodzi :P) za udział w walkach w H2 - a czyj wcześniej był ten zamek, tego nie wiadomo).

I tak, nie znasz się. ;P (j/k)

Rabican PW
9 sierpnia 2007, 19:11
Alamar:
Edenbrock (Paradise Valley) oraz Rockham (Kriegspire) na pewno były pod protektoratem króla (wynika to z pięciu pierwszych listów Rolanda do Katarzyny)
Hmm... Nie jestem pewien, ale chyba Edenbrook, a nie Edenbrock. Poza tym, Rockham to AFAIR wioska w pobliżu Free Haven, gdzie był wykonywany quest na Cavaliera. Z kolei południową granicę królestwa przesunąłbym nieco niż zaznaczyłeś na mapie - w MM6 była w Paradise Valley niewielka mieścinka i skłonny jestem przypuszczać, iż podlegała koronie. Tym bardziej, iż przed inwazją Kreegan (Noc Spadających Gwiazd) tamtejsze tereny były wcale atrakcyjne).

Alamar:
Lamanda - zwazywszy na druidów z MM6, to pewnie okolice Silver Cove (a może i nawet to miasto - tylko gdzie się podział labirynt wśród drzew?)
Wycięto?

Być może Lady Loretta była druidką, ale przy tym nie dystansowała się bynajmniej wobec dóbr doczesnych. A jeśli był pokój, popyt na drewno, a labirynt nie pełnił żadnej praktycznej funkcji, przeciwnie - przeszkadzał w komunikacji, to wątpię, by wahała się wydać rozkaz jego wycięcia :P

Pozdrawiam serdecznie.
A.

Alamar PW
9 sierpnia 2007, 19:47
Ok - poprawione.
I powyższa mapa zawiera (w teorii, bo była rysowana na szybko) tę mieścinę w Rajskiej Dolinie.

Co do Loretty, to na płn-zach od Silver Cove (i Silver Helm Stronghold) miało powstać nowe osiedle (tam gdzie jest kapliczka, kamyki i druidzi), ale nic z tego nie wyszło - możliwe, że wcześniej były tam tylko drzewa.

Acid Dragon PW
30 października 2009, 18:03
Ostatnio przeglądając dysk natknąłem się na screen końcowy z H1.

I dopiero mnie olśniło, że chyba wszyscy coś źle zrozumieliśmy.

"My heroes, our foes have been scattered, their castles broken and laid bare. The great campaign is now complete, and I stand before you as the undisputed Hight King! Our victory was achieved in xxx days!"

Przecież to absolutnie nie tłumaczy się jakoby ów high king był od dawna władcą. To oznacza, że Enroth właśnie od TERAZ ma nowego władcę. Dodatkowo mówiąc o *jego* bohaterach, oraz, że *nasze* zwycięstwo zostało osiągnięte w xxx dni dobitnie przekazuje, że brał udział w kampanii. A więc był przybyszem tak, jak jego bohaterowie.
Tłumaczyło by się to tak:

"Moi bohaterowie, nasi wrogowie zostali rozproszeni, ich zamki zniszczone i zrównane z ziemią. Wielka kampania została ukończona, a ja stoję [teraz] przed wami jako niekwestionowany Wielki Król! Nasze zwycięstwo zostało osiągnięte w xxx dni!"

A więc nie ma nieciągłości fabularnej. Ten text nijak nie wskazuje, jakoby Enroth wcześniej miało swojego władcę, a wręcz przeciwnie! Należy więc przyjąć, że postać na screenie to *jedyny zachowany wizerunek* nikogo innego jak Morglina Ironfista, gdyż, choć text był uniwersalny dla wszystkich czterech władców, którzy mogli wygrać kampanię (nawet dla władcy kobiecego, czyli czarodziejki Lamandy :P), to jednak właśnie ta wersja jest prawdziwa. Zaś przy Morglinie stoi strażnik, o którym ktoś kiedyś powiedział, że ma twarz Lorda Kilburna. Otóż przecież właśnie to JEST lord Kilburn - najwyraźniej jeszcze nie był wtedy generałem ;). Za to od zawsze wierny królowi Morglinowi i potem jego synowi - Rolandowi.



High King to nic innego jak okolicznościowy tytuł pierwszego władcy Enroth - Morglina Ironfista.

Alamar PW
30 października 2009, 19:42
Cytat:
Należy więc przyjąć, że postać na screenie to *jedyny zachowany wizerunek* nikogo innego jak Morglina Ironfista
Obejrzyj jeszcze raz outro i nie gadaj bzdur - lord Ironfist jak i pozostali trzej bohaterowie stoją przed obliczem tej osoby.
Na 99% królik na tym screenie nie jest Morglinem. Zauważ, że odczytuje pismo, choć nie wiadomo w czyim imieniu. Poza tym ile ma on lat? Jakoś nie wyobrażam sobie, by ta osoba na screenie mogła przeżyć następne 25 lat.
A tak przy okazji, czy król nie mówił o sobie przeważnie w trzeciej osobie? ;P

Cytat:
Zaś przy Morglinie stoi strażnik, o którym ktoś kiedyś powiedział, że ma twarz Lorda Kilburna. Otóż przecież właśnie to JEST lord Kilburn
Nie - jest to dowolna postać o rysach Kilburna. :P
Poza tym, widziałeś kiedyś, by lord stał z boku w roli pazia? Gdyby był tam jeszcze dwór, to co innego, ale on stoi samotny jak kłoda.
"Szlachta" albo stała przed królem (co widać na screenie), albo za tronem (w czasie ważniejszych uroczystości).
I rycerz raczej nie ubierał się w tak okropny strój. :P

Acid Dragon PW
30 października 2009, 19:46
Bzdury to Ty gadasz ;P Przed królem stoją bohaterowie - JACYŚ. Raczej młodzi. Nie ma powodów, by z góry zakładać, że to mają być czterej lordowie, którzy przecież chcieli się pozabijać - co więcej - raczej im to wyszło, gdyż lorda Slayera i Lamandę należy uznać za zmarłych lub zaginionych ;P.

Nie ma żadnej logiki w tym, aby owi lordowie, którzy właśnie ze sobą walczyli (o jakich innych wrogach mógł mówić Król?) stali razem.

Poza tym, jak mówiłem - wydźwięk tego textu jest właśnie taki, a nie jakoby High King zasiadał na tronie od dawna. Właśnie zdobył ten tytuł i staje jako Wielki Król.

Tym razem Alamarze, jestem w 110% pewien - mylisz się :).

I przy tym też Kilburn to raczej Kilburn - choć przedstawiony z boku nieco, to jednak jego twarz.

Alamar PW
30 października 2009, 19:50
Cytat:
Bzdury to Ty gadasz ;P Przed królem stoją bohaterowie - JACYŚ.
Obejrzyj intro, początek outra i włącz kampanię i zobacz na podobizny lordów i tych bohaterów. :P

Cytat:
Nie ma żadnej logiki w tym, aby owi lordowie, którzy właśnie ze sobą walczyli (o jakich innych wrogach mógł mówić Król?) stali razem.
A o hołdach słyszałeś?
Poza tym, w ostatniej misji wszyscy trzej lordowie zjednoczyli się przeciw graczowi (w domyśle Ironfistowi), choć z listów Morglina wynika, że pokonał ich jednego po drugim, a ostatni poddał się lord Alamar.
A co do Lamandy, Slayera i lorda Alamara- nie zapominaj o 25 latach przerwy między H1 i H2. Nie wiemy co się z nimi stało (poza Slayerem, który został pochowany gdzieś w Enroth) ani tym bardziej jak, gdzie i czy kiedykolwiek zmarli.

Cytat:
Tym razem Alamarze, jestem w 110% pewien - mylisz się :).
A ja jestem pewien, że nie przeczytałeś ze zrozumieniem mojego postu. :P

Acid Dragon PW
30 października 2009, 20:10
Naprawdę, wg mnie nie ma z czym dyskutować.

Wiemy jaka jest fabuła serii HoMM-MM (i że nie było w niej nigdzie króla Enroth przed Morglinem poza tym domniemaniem z outro)
Wiemy, jak się potoczyła historia H1 z listów Morglina (i że pokonał swych wrogówm, a nie wraz z nimi stał na równi przed obliczem jakiegoś króla).
Wiemy teraz co DOKŁADNIE oznacza text z outro.

Nie ma ŻADNEJ przesłanki, aby twierdzić, że widać coś innego i że w tym tekście Król mówi inaczej niż to co mówi :P.

W outro widać dokładnie to co widać - nie czterech lordów z kampanii, ale czterech bohaterów Mocy i Magii (wyglądających dość standardowo), którzy wracają ze zwycięskiej kampanii. Widać NOWEGO króla Enroth, który owszem, ma brodę, ale nawet gdyby miał 60 lat, to nie oznacza, że nie mógł umrzeć w wieku 85. Nie jest w końcu starcem.

Jakiekolwiek teorie o tym, że to miał być hołd, że lordowie mogą stać jednocześnie, że król czyta pismo inne niż swoje (tudzież swojego dworu) są czystą, niczym nie popartą spekulacją.

Alamar PW
30 października 2009, 20:18
Cytat:
W outro widać dokładnie to co widać - nie czterech lordów z kampanii, ale czterech bohaterów Mocy i Magii (wyglądających dość standardowo), którzy wracają ze zwycięskiej kampanii.
Are you sure? Zwłaszcza Alamar wygląda "standardowo". :P Który z jego herosów to będzie? :P
Innych osobników przed tym królem da się przyporządkować pewnym bohaterom w H1, ale komu przyporządkujesz tego czarnoksiężnika?

Cytat:
Jakiekolwiek teorie o tym, że to miał być hołd, że lordowie mogą stać jednocześnie, że król czyta pismo inne niż swoje (tudzież swojego dworu) są czystą, niczym nie popartą spekulacją.
I nawzajem. :P

PS
Przeczytaj jeszcze raz moją pierwszą odpowiedź, potem ponownie, a gdy to nie wystarczy, kolejny raz i jeśli nie zgłupiejesz po tym, to może dostrzeżesz, o co mi chodziło. :P

EDIT:
Portret Ironfista (i pozostałej trójki) z H1 - jakże różny od tego władcy w outrze:


Acid Dragon PW
30 października 2009, 21:25
Jak już mówiłem w dyskusji prywatnej - Tuż obok tych portretów w intro pokazane są sylwetki tych postaci i są to dokładnie te same postaci, co bohaterowie na mapie przygody.



Innymi słowy - portrety te nie są portretami władców, ale ogólnym ujęciem wyglądów rycerza, barbarzyńcy, czarodziejki i czarnoksiężnika.

Dodatkowo portret przy lordzie Slayerze najpewniej był wzorowany na portrecie Thundaxa, a portret przy Ironfiście to ze sporym prawdopodobieństwem portret Sir Gallanta.




Bez teorii o bliźniakach inaczej się tego nie wyjaśni ;P.

Alamar PW
30 października 2009, 21:29
Thundaksa jak już :P
Zapominałeś o Carlwyn, a do Alamara jakoś się nie odniosłeś.
I jak już wspominałem, zauważ(cie :P) drobne, acz znaczące różnice między portretami bohaterów, a portretami lordów.

Co do "bliźniaków", to jak już mówiłem prywatnie - jak miał na imię lord Slayer, a jak na nazwisko Thundax, czy też jaki był przydomek? To samo z Lamandą.

No i nie zapominajmy o Crag Hacku, Maximusie czy Kastorze w H1-2 i MM7.

Acid Dragon PW
30 października 2009, 22:07
Portret przy Alamarze zwyczajnie nie ma swojego odpowiednika wśród bohaterów H1. Lamanda w sumie też nie, choć jedna z czarodziejek jest podobna.

Za to wszystkie cztery portrety mają odpowiedniki w standardowych bohaterach na mapie.

Co do Sir Gallanta i tego barbarzyńcy (:P), to po prostu jeszcze jeden dowód na to, że te portrety z intro do kampanii są traktowane po prostu jako portrety "jakiegoś" rycerza i "jakiegoś" barbarzyńcy, którzy w tym przypadku istnieją i w grze imiennie. Jeśli tak jest w przypadku tych dwóch, to przecież nie można powiedzieć, że portrety jednych są prawdziwe, a drugich nie.
strona: 1 - 2 - 3
temat: Pytania dotyczące Enroth

powered by phpQui
beware of the two-headed weasel