Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszały
Witaj Nieznajomy!
zaloguj się    załóż konto
Wymiar Między Wymiaramitemat: Wiek wyborczy
komnata: Wymiar Między Wymiarami
Wiek wyborczy powinien zostać:
Obniżony (3)
 
 21%
Podwyższony (3)
 
 21%
Zostawiony taki jaki jest (3)
 
 21%
Dodatkowo ograniczony, np. głosować można w przedziale 18-65 (2)
 
 14%
Zastąpiony egzaminem wyborczym (3)
 
 21%
Zaloguj się i zagłosuj!

Nicolai PW
5 grudnia 2023, 10:28
Marszałek Hołownia wyskoczył ze śmiałym stwierdzeniem, że wiek wyborczy powinien zostać obniżony do 16 lat.



Co jest w sumie dobrą okazją, by o nim porozmawiać. Jak uważacie, ten postulat ma sens? A może wręcz przeciwnie, powinniśmy go podnieść? A może ograniczyć z drugiej strony i na przykład 65+ odebrać czynne prawo wyborcze? Ewentualnie zastąpić to jakimiś egzaminami. Chociaż to ostatnie to już utopia. Zapraszam do dyskusji i głosowania. Kliknijcie w dzwoneczek by nie pominęły Was żadne powiadomienia :P

Kastore PW
5 grudnia 2023, 13:45
Jak miałem 16 lat, to uważałem za najzajebiastsze na świecie rzeczy, które teraz wydają mi się krindżowe, więc zostawiłbym tak jak jest. Zwłaszcza, że poniżej 16. roku życia nie można pracować, nie można mieć prawa jazdy i nie można robić też wielu innych rzeczy, więc 16-latkowie nie będą głosować zgodnie z jakimś swoim doświadczeniem życiowym, tylko zgodnie z propagandą partii, które najmocniej się wybijają w internecie.

Warmonger PW
5 grudnia 2023, 19:01
Ludzie ograniczeni nie uczą się nigdy, toteż ewentualne podwyższenie wieku wiele tu nie zmieni.

Wiem, że to nie przejdzie, ale jestem zwolennikiem egzaminu wyborczego. Demokracja ma sens tylko przy założeniu, że wyborca wie, na co głosuje, jakie ma opcje do wyboru oraz rozumie, jak przełożą się one na sytuację kraju i jego osobistą.

Kammer PW
5 grudnia 2023, 19:08
To jest bardzo ciekawy temat. Jak widziałbyś ten test wyborczy? Jakie pytania? On miałby być zdawany stacjonarnie przed komisją?

Kastore PW
5 grudnia 2023, 19:11
A co miałoby być w takim egzaminie? Ja sądzę, że nie muszę wiedzieć, ilu posłów zasiada w sejmie, ani jak się wprowadza ustawę, bo po to na kogoś głosuję, żeby robił wszystkie sprawy organizacyjne za mnie i żebym nie musiał się interesować każdym szczegółem.

Agon PW
6 grudnia 2023, 00:41
W jednej sprawie ma rację - o życiu osób młodych i tych w średnim wieku decydują osoby, które już są na emeryturze i właściwie siedzą tylko w domu i za niedługo umrą. Rządy starszych ludzi mogą być niebezpieczne np. starzy ludzie często mają depresję i nihilistyczne wizje końca wszystkiego albo jakieś dziwne fantazje i rzutują to na młodszych. Prawdopodobnie gdyby w Rosji wieksze wpływy mieli ludzie młodsi np. tacy co są w wieku poborowym, to Rosja nie byłaby z Ukrainą w stanie wojny. U nas też nie byłoby wielu problemów gdyby moherowe babcie nie decydowały o wielu sprawach wybierając rządy jakie do tej pory wybierały.

Nicolai PW
6 grudnia 2023, 09:58
Agon:
U nas też nie byłoby wielu problemów gdyby moherowe babcie nie decydowały o wielu sprawach wybierając rządy jakie do tej pory wybierały.
Biorąc pod uwagę, że wśród młodych jest nadreprezentacja wyborców PO i Lewicy to...


Agon:
Prawdopodobnie gdyby w Rosji wieksze wpływy mieli ludzie młodsi np. tacy co są w wieku poborowym, to Rosja nie byłaby z Ukrainą w stanie wojny.
Śmiała teza, na jakiej podstawie tak twierdzisz? Bo z tego co wiem to Putin wśród młodych ma ogromne poparcie i dopiero pobór dał im zderzenie z rzeczywistością.

Bajan PW
6 grudnia 2023, 16:55
Jak lubię Gigachada Hołownię tak tutaj Ubermarszałek odlatuje, bo przy oczywistym i udokumentowanym trendzie wolniejszego dorastania młodego pokolenia zmniejszanie wieku wyborczego jest nierozsądne lub stanowi granie pod potencjalny elektorat, który generalnie lubi nowe partie, a także partie antysystemowe, skrajnie antysystemowe i po prostu durnowate. Inna sprawa, że ten elektorat jest "niewdzięczny" - pewna partia, która teraz rzekomo sprawuje władzę na dwa tygodnie bardzo nie lubi takich nieprzekupnych pieniążkiem rzuconym od Pana xD - więc to jest jazda na pstrym koniu Hołowni.

Zagłosowałem na opcję zwiększenia wieku wyborczego, bo to naturalna odpowiedź na aktualny trend, przy czym jak pozostanie po staremu to dla mnie minimalna różnica, bo wielu młodych o mile świetlne wyprzedza pokolenie naszych półpiśmiennych dziadków.

Nie jestem za odbieraniem praw starszym, bo sam nie chcę mieć go odebranego na starość, doświadczenie i wiedza to kapitał, a spojrzenie emerytów jest też wartościowe. Swoje wypracowali, swoje odsłużyli, żyją tutaj i tutaj umrą - mają prawo wybierać, nawet jeśli głupio.

Nie jestem za egzaminami, bo to populizm. Władza będzie manipulować zakresem materiału tak samo jak okręgami wyborczymi, a gdyby faktycznie miała być sprawdzana potrzebna wiedza to nikt takiego egzaminu zdać nie powinien. To czy najważniejsze są fałszywe obietnice wyborcze komitetów, kwestie ustrojowe, sprawy gospodarcze czy sprawy światopoglądowe (też ważne) nie nam rozstrzygać, bo to przetarcie drogi do kolejnych nadużyć.

Gacie Santora:
Biorąc pod uwagę, że wśród młodych jest nadreprezentacja wyborców PO i Lewicy to...

Błąd. Po pierwsze, młodzi wrócili do starego nawyku w ostatnich wyborach, ale w poprzednich wyglądało to inaczej. Po drugie, młodzi nawet nie określają się jako reprezentacja czegokolwiek, podczas gdy starzy nie są już reprezentacją, a w dużej mierze wyznawcami (i to jest naturalne). Po trzecie, dziękować Bogu, że młodzi wolą z dwojga złego PO i durnowatą lewicę niż tą republikę kongo, którą mieliśmy jeszcze niedawno. xD

Nicolai PW
7 grudnia 2023, 10:07
Wiwern:
Jak lubię Gigachada Hołownię tak tutaj Ubermarszałek odlatuje, (...)
Prowadzenie obrad prowadzeniem obrad, ale postulaty to on zawsze miał z czapy :P

Bubu:
Nie jestem za odbieraniem praw starszym, bo sam nie chcę mieć go odebranego na starość, doświadczenie i wiedza to kapitał, a spojrzenie emerytów jest też wartościowe. Swoje wypracowali, swoje odsłużyli, żyją tutaj i tutaj umrą - mają prawo wybierać, nawet jeśli głupio.
Podmieniając kilka wyrazów można przerobić ten akapit na legitny argument za obniżeniem wieku wyborczego :P Niemniej czy doświadczenie i wiedza to kapitał? Tak, ale niestety one nie zostają z nami do śmierci. Demencja jest straszna. Poza tym żyjemy w tak szybko zmieniającym się świecie, że mądrości z czasów kiedy o Internecie mało kto słyszał mają ograniczoną wartość. Acz oczywiście możemy to powiedzieć nie tylko o seniorach.

Ogólnie to bardzo trudny temat kto i dlaczego powinien mieć prawa wyborcze. Jak zaczniemy patrzeć na pobudki jakimi ludzie kierują się nad urnami najpewniej doszlibyśmy do wniosku, że powinniśmy wprowadzi egzaminy, ale szczerze? Nie wyobrażam sobie jakby miało to działać w praktyce? Jakie pytania zadawać? Wiedzówka z WoS-u? Nie wiem czy kojarzenie czym jest konwent seniorów jest konieczne a bardziej praktyczne pytania jak "Czy deficyt budżetowy jest korzystny?" nie przejdą. Bo różni ludzie różnie na to patrzą...

Wiw-chan:
Po trzecie, dziękować Bogu, że młodzi wolą z dwojga złego PO i durnowatą lewicę niż tą republikę kongo, którą mieliśmy jeszcze niedawno. xD
A według mnie to jak wybór między Sokolim Wzrokiem a Odkrywaniem :P Jeśli młodzi liczyli na zmianę jakościową to cóż... zresztą, możemy wrócić do tej rozmowy za rok.

Garett PW
7 grudnia 2023, 12:53
Nicoś:
Biorąc pod uwagę, że wśród młodych jest nadreprezentacja wyborców PO i Lewicy to...

temat: Wiek wyborczy

powered by phpQui
beware of the two-headed weasel