Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Po cmentarzu włóczy się:
   Kastore
Witaj Nieznajomy!
zaloguj się    załóż konto
Niebiańska Kuźnia  (WoG, HotA, VCMI)temat: [HotA] Oficjalne informacje, aktualizacje
komnata: Niebiańska Kuźnia (WoG, HotA, VCMI)
strona: 1 - 2 - 3 ... 81 - 82 - 83 - 84 - 85

Hayven PW
10 stycznia, 19:19
Diavolo:
Zapis ten oparty jest na zasadach transkrypcji języka mongolskiego sporządzonych przez dr. Jana Rogalę.

O ile pozytywnie mnie zaskakuje powoływanie się na ekspertów i (choć sam ekspertem nie jestem, mongolskiego jako takiego nie znam, mam tylko od lat na biurku podręcznik dr. Rogali, do którego wciąż nie mam czasu zajrzeć :P) widzę pewien sens w transliteracji <л> na <l>, o tyle sam opis i uzasadnienie w tym dokumencie jest... wątpliwy.

Po pierwsze, w języku rosyjskim mamy rozróżnienie między /lʲ/ (l „przednie”, czy raczej palatalizowane) i /l/ (l „tylne”, a raczej: welaryzowane), z których ze względów historyczno-etymologicznych oddawane pierwsze jest w języku polskim przez <l>, drugie przez <ł>.

Po drugie, podobne rozróżnienie istnieje w języku mongolskim (co zaznaczone jest w dokumencie), tyle że tam (przynajmniej w dialekcie chałchaskim) artykulacja jest inna, dźwięk nie jest „płynny” a „szeleszczący” (może nawet brzmieć jak brzęczenie), co oddaje się zresztą zapisem: /ɮʲ/ w opozycji do /ɮ/. To, że kontrast „przód”–„tył” istnieje, jest wspomniane również w dokumencie.

Po trzecie, w niektórych językach podobne opozycje wiążą się z obecnością konkretnych rodzajów samogłosek w wyrazie (określenia „przednie”, „tylne” stosowane w dokumencie, a odnoszące się z reguły raczej do samogłosek niż spółgłosek, sugerują, że i tu ma to miejsce). To zmniejsza potrzebę podkreślania ich w transkrypcji, zwłaszcza jeśli miałoby ono znamiona sztuczności (jak to jest w przykładzie języka polskiego, gdzie dla mongolskiego nie mamy podobnych uzasadnień historyczno-etymologicznych, co dla rosyjskiego).

Jak rozumiem, zawarta w dokumencie transkrypcja polska bazuje na międzynarodowej transliteracji, stąd brak dodatkowych rozróżnień tam, gdzie nie dość że w cyrylicy jest pojedynczy grafem, to jeszcze tylko język polski ma jakieś specyficzne tradycje ortograficzne. Czy tak powinno być? Nie wiem, ale nikt mnie nie pyta.

Po trzecie, przykłady podane w dokumencie są... dziwne. O ile węgierskie „lengyel” mogę przeboleć (mimo że /l/ występuje tam dwa razy, z których ostatni jest dużo słyszalniej „tylny”, bo pierwszy, o ile się nie mylę, może ulec lekkiej neutralizacji pod wpływem nastepującego /ɛ/, zresztą, „tylność” /l/ w języku węgierskim jest — jak na moje ucho, które z językiem węgierskiem jako-takie, nie za duże, ale jednak jakieś doświadczenie akurat ma — charakterystyczna dla całego fonemu i opcjonalna, bo nie ma tu żadnych mających znaczenie kontrastów typu przód-tył), o tyle „tureckie” „Lech” zostało zapisane niepoprawnie (poprawnie: „Leh”), a co gorsza, jest przykładem na wymowę przednią (bo wyraz ma przednią harmonię samogłoskową, bezpośrednio po /l/ jest samogłoska /e/). W języku tureckim, w przeciwieństwie do węgierskiego, różnica między /l/ a /lʲ/ jest znacząca, np. hala 'ciotka' i hala 'jeszcze' wymawiane są z różnym 'l' (pierwsze z welaryzowanym, drugie z palatalizowanym; dodatkową różnicę stanowi długa wymowa samogłosek w drugim wyrazie z powyższej pary; być może znalazłyby się jakieś lepsze przykłady, gdzie różnica leży tylko w wymowie 'l', ale nie mam takowych obecnie pod ręką).

Cezaros PW
10 stycznia, 19:40
Czy ktoś zajmuje się przygotowaniem strony o Factory w Grocie? Jeżeli prace są dopiero na etapie wstępnym, z chęcią dołożę swoją cegiełkę wpisów (przygotowałem już trochę na heroes.thelazy.net).

Kastore PW
11 stycznia, 20:09
Hayven:
O ile pozytywnie mnie zaskakuje powoływanie się na ekspertów [...], ale nie mam takowych obecnie pod ręką).
Kurczę, liczyłem, że chociaż powiesz, jak według ciebie w takim razie powinno się zapisywać Olgoj-Chorchoj.

EDIT:
Błagam, na litość boską, w szóstej misji kampanii znajdźcie za wczasu zwój wskrzeszenia (pod ziemią, górny, prawy róg) i nie męczcie się tak jak ja.

Nicolai PW
12 stycznia, 18:31
Czarek:
Czy ktoś zajmuje się przygotowaniem strony o Factory w Grocie?
Jednostki, bohaterowie i budynki są gotowe już od dawna, tylko czekałem na spolszczenie żeby uzupełnić wersję PL. Pewnie jutro-pojutrze będę publikować. Inne nowości z kampanią na czele są ogarniane przez Crystala ;)

Hellburn PW
12 stycznia, 20:24
Chyba się spóźniłem z wysyłką? Sorka, jeżeli tak...

Nicolai PW
13 stycznia, 11:07
Hel:
Chyba się spóźniłem z wysyłką? Sorka, jeżeli tak...
Nie, jeszcze nie ruszałem wersji polskiej. Mam gotowy szkielet, który czeka na przeklejenie opisów i nazw, więc jesteś idealnie w porę :)

Kastore PW
14 stycznia, 22:27
HotA Crew to sadyści. Poprzednie kampanie wydają mi się teraz mega proste. Grałem na defaultowym poziomie trudności, czyli trudnym.


Uważam, że Boyd jest najbardziej cool bohaterem w historii tej gry. Kampania ma świetne pomysły i czasem musiałem się głowić, jak coś zostało zrobione jako ktoś, kto zna wszystko w edytorze map na pamięć. Wprowadzenie sterowców umożliwiło stworzenie mapy jak dotąd niespotykanej, przynajmniej ja nie spotkałem się z takim motywem, bo hipotetycznie można coś podobnego zrobić przy użyciu czegokolwiek do latania. Przerywniki są piękne, klimatyczne, bardzo szczegółowe, jest jeden, który bardzo sprytnie przypomina Forge, pokazując Factory tak, jakby pokazywali jakiś zamek Draculi.

Z wad, kampania zaczyna się słabo i kończy się słabo, ale środek jest bardzo dobry. Misje dziejące się fabularnie z Eofolu są dużo gorsze od tych, które dzieją się na Jadame. No i szkoda, że Kastore pojawia się tylko w jednej cutscence i nigdzie indziej.

Jest też ta niesławna zagadka w jednej misji, ale nie będziemy o niej na razie rozmawiać, bo nadal mam po niej dreszcze.

Belegor PW
14 stycznia, 23:24
Liczę na dokładną rozprawkę i przewodnik.

niezadowolony PW
15 stycznia, 11:19
PANCERNIK ALFA? Naprawdę, kto tak przetłumaczył? Jest to tak nieładne i nieestetyczne aż nie wiadomo co.

Pancernikowate jako rodzina to dasypodidae. Dzieli się na rodzaje hyperoambon oraz dasypus. Pierwsze to pancernik większy, drugi pancernik.

Są jeszcze rodzina chlamyphoridae rzędu pancerników.

Więc większy sens jest nazwać ulepszenie po prostu jako pancernik większy. Więcej sensu niż ALFA.

Dla tych co lubią Alfę to może nazwać jednostkę jako Alfarius.

Co do kampanii Henretta i Frederick w końcu po zakończeniu zostają parą czy co się z nimi dzieje?

Bajan PW
15 stycznia, 12:09
Większy lub mniejszy to może być obiad lub kutas. Alfa to kierownik stada. Cały oddział takich kierowników - od razu robi wrażenie, nie? No właśnie. Biologia biologią, ale ktoś tym musi zarządzać. Ulepszenie musi wzbudzać respekt, a taka propozycja spolszczenia jest jeszcze zgodna z intencją twórców.

Warmonger PW
15 stycznia, 12:24
Dosłowne tłumaczenie to byłby "przewodnik stada", ale niestety ta forma jest zdecydowanie za długa. Chętnie poznam lepsze propozycje, ale mi nic nie przychodzi do głowy.

Kastore PW
15 stycznia, 15:01
Pancernik sigma.

W custcenkach kampanii i ma mapie układanki pancerniki wyglądają jak najsłodsza rzecz na świecie, więc nie mam serca się kłócić, czy będzie to pancernik większy czy pancernik alfa.


EDIT:
W ogóle edytor map jest zbugowany. Da się tam ustawić poziom maksymalnie chyba 74 i nie pozwala levelować ponad to, gdzie wrogowie w kampanii mieli wyraźnie wyższy poziom. Bohaterowie typu placeholder znikają, kiedy zrestartuje się mapę. Jest też coś zglitchowane ze statystykami ataku i obrony, bo chciałem przetestować specjalizację Wrathmonta do Frenzy, ale nieważne, ile moje jednostki mają ataku i tak zawsze zadają te same obrażenia. Jak anioł (ale testowałem też na innych jednostkach, żeby zobaczyć, czy ma to znaczenie) ma 30 ataku i 30 obrony, a po użyciu ulepszonego Frenzy 200 ataku i 0 obrony, to i tak zadaje te same obrażenia. Może jest jakiś hardcap zwiększania obrażeń statystyką ataku, ale nic takiego nie kojarzę.

Warmonger PW
15 stycznia, 15:16
Cytat:
Może jest jakiś hardcap zwiększania obrażeń statystyką ataku
Jest, max +300% za 60 przewagi ataku nad obroną.

AmiDaDeer PW
15 stycznia, 15:20
Jaki jest w ogóle consensus Groty na temat muzyki do Factory? Ja osobiście mam problem z tym motywem taki, że brzmi on zbyt współcześnie - na tyle współcześnie, że mógłby pasować do dowolnej gry fantasy, a najmniej właśnie do serii HoMM. Zbyt dobrze wyprodukowany to nadal lepiej niż zbyt słabo wyprodukowany, ale pewien niedosyt jest.

I ten niedosyt jest u mnie na tyle silny, że aż wrzuciłam na YT własną aranżację motywów Docenta Picolana, podobnie jak to zrobiłam z Cove (która to muzyka też została odnowiona i znajduje się pod tym samym linkiem). Samą muzykę zaaranżowałam (razem z paroma innymi kawałkami) jeszcze przed świętami, i podesłałam wszystko HotA Crew (w nadziei że znajdą jakiekolwiek zastosowanie dla moich utworów), ale otrzymałam jedynie odpowiedź, że "na tę chwilę nie planują dodawać żadnej nowej muzyki", także postanowiłam przynajmniej ten kawałek upublicznić, bo w sumie czemu nie xd

RustDragon PW
15 stycznia, 15:25
Drednot z wyglądu przypomina jak z BioShocka :P

Kastore PW
15 stycznia, 15:46
No w końcu. Czekałem, aż się wypowiesz o muzyce.

Mnie nigdy nie przeszkadzała muzyka z Zatoki. Ma mniejszą dynamikę od reszty utworów, ale akurat do tego miasta pasuje mi brak skaczącej głośności. Może to przez to, że wyobrażam sobie grających to piratów, którzy nie pretendują do bycia orkiestrą symfoniczną.

Natomiast muzyka z Faktorii co prawda ma już lepszą dynamikę, ale przede wszystkim brzmi, jakby nie mogła się zdecydować, jakie emocje chce wywoływać, więc wywołuje wszystkie naraz w odstępach co kilka sekund. Jest waleczna przez kilka sekund, potem smutna przez 3 sekundy, potem wzruszająca przez następne kilka sekundy, potem jest uderzenie, walc, potem ambient przez kilka sekund i od początku do końca jest takie skakanie po nastrojach. Nie czuję tego za bardzo.

Serd PW
15 stycznia, 21:04
Warmonger:
Jest, max +300% za 60 przewagi ataku nad obroną.

Czyli np. za 80 ataku przy 20 obrony w głównych umiejętnościach bohatera? Czy w statystykach jednostek? Jak to w ogóle osiągnąć?

A tak na marginesie: Jak myślicie, co dalej z Hotą? Czy Hota Team planuje dodać coś jeszcze czy to już koniec nowości i zostało już tylko poprawianie/dopieszczanie tego wszystkiego co już jest w dodatku?

Crystal Dragon PW
15 stycznia, 21:43
Serd:
Czyli np. za 80 ataku przy 20 obrony w głównych umiejętnościach bohatera? Czy w statystykach jednostek? Jak to w ogóle osiągnąć?

A tak na marginesie: Jak myślicie, co dalej z Hotą? Czy Hota Team planuje dodać coś jeszcze czy to już koniec nowości i zostało już tylko poprawianie/dopieszczanie tego wszystkiego co już jest w dodatku?

W statystykach jednostek.

Co do samej Hoty to na pewno - sami twórcy zapewniają, że w nastepnym patchu będa dalsze zmiany w balansie, zaś sama kampania Factory nie domyka wszystkich wątków i daje duży potencjał na rozwój fabularny.

Riccardo PW
16 stycznia, 17:32
another hypothesis/reading between the lines, if they had studied how to add the airship, to create an underwater city and submarines in the future?, how would you see it?

uhm PW
16 stycznia, 20:00
Jeśli jest coś, co mogłoby być naturalnym rozwinięciem koncepcji statku powietrznego, to Jon Van Caneghem wspominał w którymś wywiadzie, że oprócz poziomu podziemi w planach miał też trzeci poziom mapy, "poziom chmur". Myślę jednak, że skoro członkowie HoTA crew naobiecywali zmiany w balansie, to na nich teraz się skupią. Zapewne jeszcze nie raz nas czymś zaskoczą, ale żadnej łodzi podwodnej między ich wierszami nie znalazłem. ;P
strona: 1 - 2 - 3 ... 81 - 82 - 83 - 84 - 85
temat: [HotA] Oficjalne informacje, aktualizacje

powered by phpQui
beware of the two-headed weasel