Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszały
Witaj Nieznajomy!
zaloguj się    załóż konto
Biblioteka Legendtemat: Żywiołaki, Duchy i Awatary
komnata: Biblioteka Legend
strona: 1 - 2 - 3 - 4

Sobieski PW
28 kwietnia 2016, 16:20
Może po prostu uznajmy, że Magmowy Dzik Bojowy jest duchem magii ognia tak samo jak Kabir jest duchem magii ognia, a Dżinn i Mistyczny Orzeł są duchami magii pierwotnej.

Ursus PW
28 kwietnia 2016, 16:25
Ożywiona magią lawa może przybrać kształt od humanoida do nosorożca na takiej samej zasadzie jak magiczna woda w H6 była pannicą, a w H7 jest nabitym koksem.

Matheo PW
28 kwietnia 2016, 16:55
No właśnie. Na dodatek nie ma obowiązku nazywania tego Żywiołakiem.

Mav PW
29 kwietnia 2016, 09:38
Dla mnie i tak lore w Hirołsach nie jest zbyt interesujący, więc cokolwiek wrzucą i jakkolwiek to nazwą i wytłumaczą, to może być. Póki odpowiada mi estetycznie. :P Nosorożcowy Żywiołak Magmy w moim odczuciu ujdzie, chętnie przyjrzę się bliżej Walkirii, bo zdaje się być ciekawie zaprojektowana.

Pointer PW
29 kwietnia 2016, 11:43
Cytat:
Cytat:
Każde Smocze Bóstwo posiada swego awatara, żywiołaka oraz duszka, np.
Malassa-Czarny Smok, żywiołak ciemności, beholder
Arkath-Magmowy Smok, żywiołak ognia i lawy (nosorożec), cabir
Elrath-Złoty Smok, żywiołak światła, Ajglaja
Shalassa-Kirin,żywiołak wody, Kappa
Znowu dorabianie ideologii tam gdzie jej nie ma? Tak jak z H3, żeby później trudniej było robić mody. ;)

Zgadzam się z Matheo w tej kwestii. A Ursus89 w pewien sposób sam tą ideologię łamie. Skoro każde Smocze Bóstwo ma (...) żywiołaka (...), to dlaczego raptem Arkath miałby mieć 2 żywiołaki zamiast jednego. Ma już żywiołaka ognia i to mu wystarczy. Na tej podstawie stwierdzam, że nosorożec czy co to tam jest NIE JEST ŻYWIOŁAKIEM.

Cytat:
Ożywiona magią lawa może przybrać kształt od humanoida do nosorożca na takiej samej zasadzie jak magiczna woda w H6 była pannicą, a w H7 jest nabitym koksem.

Tak, ale to nadal żywiołak wody, a nie piany, lodu, pary, mgły czy czegoś tam jeszcze. A zatem w przypadku nosorożca
Cytat:
nie ma obowiązku nazywania tego Żywiołakiem.
A nawet nie tylko obowiązku. Nie ma podstaw do tego w ogóle.

Nicolai PW
29 kwietnia 2016, 12:06
Matheo:
Znowu dorabianie ideologii tam gdzie jej nie ma? Tak jak z H3, żeby później trudniej było robić mody. ;)
Że się tak spytam... gdzie tu widzisz utrudnienia? To, że coś jest Duchem Ziemi nie uniemożliwia wciśnięcie go do frakcji, która go nie wyznaje. Tak jest z Troglodytą i Kabirem.
Mav:
Dla mnie i tak lore w Hirołsach nie jest zbyt interesujący (...)
A dla mnie jest nie tyle nieinteresujący co zwyczajnie głupi. Według Ubi dwugłowy pies i ośmiornica z nogami należą do tej samej rasy, a olbrzym to krasnolud, który wpadł do kadzi z Polo Cocktą jak był mały. Także nawet nie próbuję tych wypocin traktować na poważnie.
Pointer:
Skoro każde Smocze Bóstwo ma (...) żywiołaka (...), to dlaczego raptem Arkath miałby mieć 2 żywiołaki zamiast jednego.
A gdzie jest niby było powiedziane, że może być jeden Żywiołak? W DoC/H7 masz większe, mniejsze i normalne Żywiołaki. Do tego in-game'owe opisy wskazują, że mogą się one różnić między sobą w zależności od środowiska w jakim powstały.
Pointer:
Ma już żywiołaka ognia i to mu wystarczy. Na tej podstawie stwierdzam, że nosorożec czy co to tam jest NIE JEST ŻYWIOŁAKIEM.
E... co?
Pointer:
Tak, ale to nadal żywiołak wody, a nie piany, lodu, pary, mgły czy czegoś tam jeszcze.
Jeszcze raz:
Cytat:
Ich wygląd różni się, w zależności od regionu, w którym powstały, i gatunku wód, z których się urodziły. Mogą składać się z kryształowo czystych wód, morskiej piany, mgły lub mżawki, płatków śniegu lub kawałków lodu, a nawet z błotnistych i zatęchłych wód, jeśli powstaną na bagnach lub w ujściach rzek. Ich charakter też bywa zmienny.
Cytat:
Większość powstaje ze spontanicznych pożarów lasów, inne z niecodziennych erupcji wulkanów czy wypływów lawy. Żywiołaki Ognia zrodzone w głębokich trzewiach Ashanu, w pobliżu wrót prowadzących do Sheoghu, są niestabilne i czasami spaczone wpływem Urgasha, Smoczego boga Chaosu.
Cytat:
Choć te duchy są zawsze przynajmniej w części zbudowane ze skał, ich typ, a tym samym aspekt żywiołu, zależy od lokacji. Raz można natrafić na Żywiołaka Ziemi zbudowanego z tak cennych minerałów jak złoto czy srebro, innym razem na zbudowanego z pospolitych materiałów jak granit czy kwarc, a nawet pył, muł czy drewno.
Także wszystko się zgadza, a tupanie nóżką "bo ja chcę jeden i taki sam rodzaj Żywiołaka" nic nie zmieni...
Pointer:
A nawet nie tylko obowiązku. Nie ma podstaw do tego w ogóle.
E... co? [x2]

Pointer PW
29 kwietnia 2016, 12:43
Cytat:
W DoC/H7 masz większe, mniejsze i normalne Żywiołaki. Do tego in-game'owe opisy wskazują, że mogą się one różnić między sobą w zależności od środowiska w jakim powstały.

Teraz ja: E... co?

Gdzie w H7 masz mniejsze żywiołaki? Wiekszy też jest tylko jeden i jest machiną, czy może poprawniej, jednostką oblężniczą. Chyba, że mniejszymi żywiołakami są np Cabiry, ale wówczas ponownie zacytuję:

Cytat:
nie ma obowiązku nazywania tego Żywiołakiem.

Wątpię zatem by Ubi nazwało tą jednostkę jakimkolwiek żywiołakiem. Tym bardziej, że zwykły żywiołak ognia już jest, na mniejszego to ta bestia nie wygląda, a większy musiałby być czempionem lub jednostką oblężniczą (a nimi prawie na pewno nie będzie), skoro zwykły to przykokszona elita. Za to nazwanie go żywiołakiem magmy byłoby złamaniem zasad obowiązujących we wszystkich częściach Heroesa poza Confluxem z H3.

A tak podsumowując, to ta dyskusja ogólnie wydaje się być absurdalna. Ubi i tak nazwie tego stwora jak zechce, choćby i Truskawkowym Wieprzem czy innym bezsensem i i tak nie będziemy mieli na to żadnego wpływu. :P

Nicolai PW
29 kwietnia 2016, 13:01
Pointer:
Gdzie w H7 masz mniejsze żywiołaki?
Dałem "DoC/H7", a nie "H7". To robi różnicę.
Pointer:
Wiekszy też jest tylko jeden i jest machiną, czy może poprawniej, jednostką oblężniczą.
I co to zmienia?
Pointer:
(...) ale wówczas ponownie zacytuję (...)
I co cytat z Matheo zmienia w tej materii? Matheo, choć Starożytny, nie ma w tej kwestii mocy sprawczej.
Pointer:
Wątpię zatem by Ubi nazwało tą jednostkę jakimkolwiek żywiołakiem.
"Zatem", czyli wskazujesz ciąg przyczynowo-skutkowy. I moje pytanie... gdzie? Na polskim forum fani napisali "dla mnie nosorożec nie jest Żywiołakiem" i coś to ma zmienić? Czy jak?
Pointer:
Za to nazwanie go żywiołakiem magmy byłoby złamaniem zasad obowiązujących we wszystkich częściach Heroesa poza Confluxem z H3.
Nie byłoby... ile razy mam przeklejać opisy z H6 by ludzie łaskawie je przeczytali?
Pointer:
Ubi i tak nazwie tego stwora jak zechce, choćby i Truskawkowym Wieprzem czy innym bezsensem i i tak nie będziemy mieli na to żadnego wpływu. :P
Tak, a Ty i tka będziesz mówić, że to wbrew regułom... chociaż tak nie jest :P

marchewsz PW
29 kwietnia 2016, 14:45
Chciałbym poprzeć zdanie Nicolaia w sprawie żywiołakó.
Zgodnie z opisem, każdy z nich może przybrać inną formę zależnie od środowiska w którym zostanie utworzony. Tu łatwo wypatrzeć analogię do naszego świata i np. takich ludzi. Człowiek zależnie gdzie powstał ma inną rasę/kolor skóry. Tak więc Murzyn pomimo innego wyglądu i możliwości nazwania go Murzynem, dalej jest człowiekiem.

Tak samo jest z żywiołakami. Żywiołak ognia jest żywiołakiem, ale jeśli "urodzi się" w wulkanie to będzie żywiołakiem lawy. Pewnie nie będzie nazywać się po prostu ŻYWIOŁAK LAWY, tylko wymyślą nazwę pokroju Yuki-Onna/Mizu-Kami. Jednak to dalej jest żywiołak lawy.


:
Skoro każde Smocze Bóstwo ma (...) żywiołaka (...), to dlaczego raptem Arkath miałby mieć 2 żywiołaki zamiast jednego. Ma już żywiołaka ognia i to mu wystarczy.

Ale nikt nie mówi, że Arkhat ma 2 żywiołaki. Żywiołak lawy jest podgatunkiem żywiołaka ognia, bo jak było tu już przytaczane parę razy: żywiołaki mogą przybierać różne formy i właściwości zależnie od miejsca stworzenia. Tak jak Ziemia ma jednego człowieka, ale zależnie czy pochodzi z Afryki czy z Azji wygląda inaczej i ma inne właściwości ;)


A z nowego dodatku się cieszę, lubię mieć duży wybór w Heroesach.

Matheo PW
29 kwietnia 2016, 16:13
Rozchodzi się o to, że słowo Żywiołak jest nieprecyzyjne. Odnosi się ogólnie do zbioru istot będących ucieleśnieniem żywiołów. Nazywanie wszelkich magicznych istot żywiołakami nie ma najmniejszego sensu. To tak jakby na wszystkie insekty, skorupiaki i owady mówić "robaki". Następnie mnożyć to i rozwijać "Robak latający", "Robak pełzający" itp.

Istota z wymiaru ognia może być nazywana na przykład Duchem Ognia, Geniuszem Ognia. Nazwy mogą być przeróżne. Przykładowo Kappa jest ponoć żywiołakiem a zowie się inaczej. Wodniki, Wiły czy też Gnomy również mogą uchodzić za żywiołaki. Ogólnie warto spojrzeć na "Koncepcję Elementali" Paracelsusa. Opisanej najlepiej tutaj i tutaj. Ogólnie rzecz biorąc istoty reprezentujące poszczególne żywioły to:
Slamandry - Ogień
Sylfy/Syfidy - Powietrze
Undyny/Ondyny - Woda
Gnomy - Ziemia

Okazuje się jednak, że te stworzenia mają swoich zwierzchników. Co potwierdza ta tabela.

Władcy Żywiołów przedstawiali się następująco:
Dżin - władca Salamander
Paralda - władca Syflów/Syfid
Ghob - władca Gnomów
Niksa - władca Undyn/Ondyn

Warto zauważyć, że w grach egzystują już terminy Dżin i Niksa (HotA), to nic nie stoi na przeszkodzie, by dodać Paraldę, czy Ghoba. Tutaj Ghob w dość ciekawej wersji, nawiązujący przy okazji do Byka.

Z kolei tutaj mam grafikę przedstawiającą utożsamianie zwierząt z żywiołami:
Lew - Ogień
Ptak(Sokół?) - Powietrze
Według mnie są to Żaby - Woda
Byk - Ziemia

No i jest jeszcze Fenrir, a także Mefity.

Jeśli chodzi o naszą mitologię, to też kilka stworów się znajdzie.
Ogień: Spaleniec (Dusza człowieka, który spłoną w pożarze, Aitwar (Żarptak), Rarog (Słowiański Feniks)

Powietrze: Płanetnik (Duchy odpowiedzialne za pogodę, opiekunowie chmur), Nocnice (Słowiańskie Sukuby), Poświst (Demon Słowiański), Latawiec (Dusza przedwcześnie i gwałtownie zmarłego), Wiły (Demoniczna, kobieca postać)

Woda: Wodnik/Vodyanoi, Utopiec/Topielec, Kelpie

Ziemia: Szarlej (Coś w rodzaju kreta).

Także nazywanie czegokolwiek żywiołakiem wynika chyba z braku weny na normalne nazwy.

Sobieski PW
29 kwietnia 2016, 18:37
Godzilla:
tylko nie wiem kto wpadł na pomysł żeby zrobić z niego nosorożca
W H5 zrobiono z żywiołaka smoka i nikt nie płakał. (Mam na myśli Ognistego Smoka i Magmowego Smoka z Fortecy)
W H7 zrobiono z żywiołaka jaszczurkę i wszyscy się w niej zakochali. (No bo Kabir jest żywiołakiem, prawda?)

Godzilla:
Tu link dla ludzi którzy mówią/piszą że nie będzie inferno
I co w związku z tym?

Godzilla B PW
29 kwietnia 2016, 18:40
Po pierwsze: gdzie ty tam masz Żywiołaka jako Smoka?

Po drugie: zobacz,że wszystkie jednostki które u krasnali były wcześniej na obrazach pokazowych teraz będą faktyczne w grze, więc z Inferno będzie podobnie prawdopodobnie.

Sobieski PW
29 kwietnia 2016, 18:43
Ad. 1: Tam gdzie napisałem w poście.

Ad. 2: I co w związku z tym? Albo inaczej, skoro kiedyś powiedzieli, że nie będzie Fortecy i Inferno, a teraz Forteca jest, to uważasz, że Inferno też będzie?

Godzilla B PW
29 kwietnia 2016, 18:47
Po pierwsze: nie a ogólnego pojęcia,, Żywiołak'', Żywiołaki to duchy z wymiarów magii, to tak jakbym powiedział że Upiór to Żywiołak Dusz.

Po drugie: nie mówię że na pewno tak będzie, tylko spekuluję.

Sobieski PW
29 kwietnia 2016, 18:52
Ad. 1: Czy tego chcesz czy nie, smoki w Fortecy w H5 to żywiołaki.

Ad. 2: Napisałeś "Tu link dla ludzi którzy mówią/piszą że nie będzie inferno", więc analogicznie "Ty mówisz/piszesz, że będzie Inferno".

Godzilla B PW
29 kwietnia 2016, 18:55
To nie Żywiołaki, tylko awatary Boga Krasnoludów, to że myślisz inaczej, tego nie zmieni.

Sobieski PW
29 kwietnia 2016, 18:58
Kliknij w niebieskie słowo "żywiołaki", zjedź na dół strony, a następnie przeczytaj białe słowa w niebieskich prostokątach.

Bycie avatarem przekreśla bycie żywiołakiem? Nie można być avatarem pod postacią żywiołaka?

Godzilla B PW
29 kwietnia 2016, 19:08
Cytat:
To stworzenie nie jest żywe i nie może być poddane działaniu magii opartej na truciźnie, oślepieniu i kontroli umysłu. Stworzeń tych nie można wskrzeszać ani leczyć w Namiocie Medyka.
W takim razie nieumarli to Żywiołaki, gargulce to Żywiołaki oraz golemy to Żywiołaki.

Warmonger PW
29 kwietnia 2016, 19:09
Cytat:
Bycie avatarem przekreśla bycie żywiołakiem?
Sądzę, że tak. Awatar to manisfestacja bóstwa, żywiołak to manifestacja żywiołu. Próba łączenia jednego z drugim jest dość karkołomna.

Sobieski PW
29 kwietnia 2016, 19:18
O mój worze, Godzilla. Ludzie tak samo jak elfy piją wodę, czy to sprawia że ludzie są elfami?
Stworzenia mają cechy wspólne, np takie że żywiołaki, konstrukty i nieumarli są nieumarli, a pozostałe rasy są żywe.

Warmonger:
Sądzę, że tak. Awatar to manisfestacja bóstwa, żywiołak to manifestacja żywiołu. Próba łączenia jednego z drugim jest dość karkołomna.
Avatar Arkatha to żywiołak ognia w kształcie smoka.
Avatar Elratha to stworzenie z krwi i kości pod postacią smoka.
Avatar Malassy to stworzenie z krwi i kości pod postacią smoka.
Avatar Shalassy to duchy wody (żywiołaki) pod postacią smoków (kirinów).
Avatar Sylanny to kupa kamieni obrośnięta mchem i zaplątana w korzenie w kształcie smoka.
Avatar Ylatha to ... jeszcze nie pokazano.

Oczywiście nie jestem pewien (głównie avatarów Elratha i Malassy), ale takie odniosłem wrażenie, czytając informacje o tych stworzeniach.
strona: 1 - 2 - 3 - 4
temat: Żywiołaki, Duchy i Awatary

powered by phpQui
beware of the two-headed weasel