Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszały
Witaj Nieznajomy!
zaloguj się    załóż konto
Wymiar Między Wymiaramitemat: WOŚP - dyskusja
komnata: Wymiar Między Wymiarami
strona: 1 - 2

AmiDaDeer PW
10 stycznia 2016, 04:29
Jutro finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Co roku jest to wielkie święto medialne, telewizje aż dudnią od krzyków Jurka Owsiaka i jego naśladowców. Wszystkich celebrytów dopada euforia, ludzie dobrze się bawią, wszystko pod osłoną pomagania dzieciom i osobom starszym poprzez datki, aukcje... Każdy może się dołożyć do ludzkiego szczęścia.

Istnieją jednak krytycy WOŚP pochodzący ze środowisk konserwatywnych. Uważają, że Jurek Owsiak niekompetentnie zarządza finansami Orkiestry i że te pieniądze idą na jego osobiste potrzeby. Myślą, iż Orkiestra wspiera Przystanek Woodstock - a tam to sami narkomani i sataniści. Uważają że lepiej wspierać charytatywną działalność Kościoła, a Owsiak to syn milicjanta i lewak.

Z drugiej strony barykady mamy ludzi, dla których liczy się dobro wypływające z WOŚP - chcą pomagać dzieciom, bo wierzą, iż ta pomoc jest realna i potrzebna. Uważają że to wielki zryw serc dobrych Polaków. Sam WOŚP ogłasza w tym roku, że przez 24 lata zebrali 650 milionów złotych. A na sprzęcie pediatrycznym jest dużo serduszek. To widać, że Jurek działa dobrze na rzecz polskiej służby zdrowia i bez niego bylibyśmy ruiną.

Obie strony konfliktu uważam za, niestety, ignoranckie i nieodnoszące się do o wiele ważniejszego problemu. Do niedawna sam opowiadałem się raczej po tej pro-WOŚP-owej stronie. Do niedawna, gdy przeanalizowałem konkretne dane oraz zachowania i wypowiedzi różnych osób.

I nie, nie chodzi o rozliczenia finansowe. Każda fundacja charytatywna MUSI z czegoś żyć. Tutaj problem jest poważniejszy, bo systemowy. Tutaj mamy problem na poziomie całego państwa i jego działań.

***

Analiza punktowa:

1. WOŚP w ostatnich latach zbierał średnio jakieś 50 mln złotych rocznie. NFZ ma średni roczny budżet wynoszący ponad 50 miliardów złotych. WOŚP więc nie stanowi nawet jednego procenta w morzu potrzeb służby zdrowia. Nawet zawężając to do sprzętu pediatrycznego, WOŚP dawałby rocznie jakieś parę procent sprzętu szpitalnego.

2. Media i służby państwowe promują finał WOŚP ile się tylko da. Dziennikarze zdają całodniowe relacje z finału Orkiestry. Ochotnicza Straż Pożarna angażuje swoich ludzi w tę działalność. Prezydent RP niemalże patronuje całemu wydarzeniu. Politycy i celebryci popierają wprost Jurka. Wszystko podsycone narracją, której na próżno szukać przy działalności NFZ-u. Służbę zdrowia prędzej się krytykuje, stawiając WOŚP w pozytywnej dla niej opozycji.

3. Sam Jurek Owsiak nie lubi bardzo krytyki. Woli bagatelizować ją, śmiać się z niej, oburzać się, że ktoś ma jakieś wątpliwości co do jego działań. Gdy ktoś go pyta o rozliczenia i podchodzi negatywnie do jego działalności, zamiast rozmawiać Jurek woli wyrzucić taką osobę za drzwi lub pozwać. Zdecydowanie czuje się nieskazitelnym bohaterem. Ciągnie za sobą ludzi, więc musi mieć zawsze rację, a na reakcjonistów szkoda czasu.

4. Sponsorzy WOŚP są... nieczyści. Lidl ma znaczące problemy z łamaniem praw pracowniczych. Play unika płacenia podatków - przetransferowane za granicę pieniądze sięgają setek milionów złotych rocznie. Działają na terenie państwa, ale wbrew państwu - zbierają jednak laury za wolontariat stanowiący ułamek tego, co wręcz niszczą bądź okradają.

***

Jest późno, więc zamiast pisać podsumowanie, posłużę się artykułem Piotra Nowaka dla STRAJK.eu. W najbliższym czasie, jeśli zechcecie, przedstawię konkretne dane.

Drwal PW
10 stycznia 2016, 11:04
Nie lubię Kolonki, nie zgadzam się często z jego poglądami, ale polecę jedną jego wypowiedź o WOŚP.

https://youtu.be/qBM0IYsTMyg?t=143

Wg mnie ma tu całkowitą rację i świetnie podsumował swego czasu duże zamieszane na temat WOŚP.


Warmonger PW
10 stycznia 2016, 11:11
Cytat:
Tutaj problem jest poważniejszy, bo systemowy. Tutaj mamy problem na poziomie całego państwa i jego działań.
No właśnie, jaki to problem? Taki długi post, a jedynym konkretnym problemem jest tytułowy ból dupy. Niektórzy widać lubią szukać dziury w całym.

AmiDaDeer PW
10 stycznia 2016, 11:16
1. Nazwa tematu została zmieniona przez jakiegoś Starożytnego. Oryginalnie temat ten nazywał się "Fundacje charytatywne".
2. Proponuję przeczytać jeszcze raz mojego posta. Moja krytyka dotyczy tego, że WOŚP jest kreowany jako zastępstwo dla służby zdrowia (ba - Jurek Owsiak sam się trochę tak kreuje), mimo że pomoc ze strony Orkiestry nie jest znacząca - jest jedynie o wiele bardziej medialna, może nawet w pewnym sensie propagandowa. Można nawet powiedzieć, że całe to zamieszanie wokół Orkiestry bardziej szkodzi niż pomaga - mimo że intencje są słuszne.

Warmonger PW
10 stycznia 2016, 11:32
Mnie interesują tylko wymierne wyniki. Finału WOŚP nie oglądam / nie słucham / nie marznę, zatem i nie narzekam. Problem jest po stronie obserwatorów.

AmiDaDeer PW
10 stycznia 2016, 11:35
Tak jak pisałem, te wymierne wyniki są na minusie - to, co zebrał WOŚP przez ostatnie 24 lata, jest ułamkiem zarówno rocznych funduszy NFZ-u, jak i sum zaoszczędzonych z "optymalizacji podatkowej" przez sponsorów Orkiestry.

Alistair PW
10 stycznia 2016, 13:11
Osobiście nie demonizowałbym wpływu WOŚP na poprawę sytuacji medycznej ludzi w naszym kraju. Po prostu nie ma takiej możliwości, żeby narodowa zbiórka pieniędzy zastąpiła państwową służbę zdrowia. Z drugiej strony taka pomoc też nie jest bez znaczenia. Dlatego sądzę, że takie nagłośnienie Orkiestry sprawia, że wielu ludzi chętnie odda jakiś grosz. A są ludzie, którzy są skłonni podarować nawet tysiące złotych na pomoc innym. Ja w każdym razie nie mam ochoty rozbierać wszystkiego na czynniki pierwsze, bo równie dobrze można wyjść z założenia, że część tych ludzi daje pieniądze, by się pokazać, jak to oni są dobrzy, a nie by pomóc z dobroci serca. U nas często popada się w skrajności - albo nienawidzi się WOŚP, albo kocha całym sercem. Ani jedno, ani drugie podejście nie ma nic wspólnego ze zdrowym rozsądkiem. Trochę umiaru nie zaszkodzi.

Jeśli jednak są dowody na to, że Fundacja albo sam Jurek Owsiak czerpie wielomilionowe korzyści ze swego przedsięwzięcia, to stawia to całą sprawę w złym świetle. Nie każę umierać Panu Owsiakowi z głodu, ale nie zgadzam się na to, żeby miał on na tym zbijać majątek. A chyba nikt nie zaprzeczy, że taka "organizacja" to świetne pole do nadużyć. Musi być kontrola na takimi działaniami (co nie znaczy, że należy od razu poddawać Pana Owsiaka przesłuchaniu trzeciego stopnia). Lecz nawet to nie zmienia faktu, że Jurek Owsiak robi wiele dobrego. Ja zawsze wrzucę parę groszy do puszki.

Warmonger PW
10 stycznia 2016, 13:43
Cytat:
to, co zebrał WOŚP przez ostatnie 24 lata, jest ułamkiem zarówno rocznych funduszy NFZ-u
A Ty niby ile milionów zebrałeś na pomoc potrzebującym? To są dodatkowe pieniądze przekazane przez ludzi dobrej woli - ponad te, które pochodzą z podatków. To zupełnie tak, jakby żebrak, który dostał pieniądze, odpowiedział "dlaczego tak mało?"
Cytat:
jak i sum zaoszczędzonych z "optymalizacji podatkowej" przez sponsorów Orkiestry.
Czy WOŚP jest winny optymalizacji podatkowej sponsorów? Czy gdyby WOŚP zawiesił działalność, to te firmy przestałyby wyprowadzać podatki za granicę? Gdzie tu sens, gdzie logika?

Drwal PW
10 stycznia 2016, 13:54
Hobbit:
1. WOŚP w ostatnich latach zbierał średnio jakieś 50 mln złotych rocznie. NFZ ma średni roczny budżet wynoszący ponad 50 miliardów złotych. WOŚP więc nie stanowi nawet jednego procenta w morzu potrzeb służby zdrowia. Nawet zawężając to do sprzętu pediatrycznego, WOŚP dawałby rocznie jakieś parę procent sprzętu szpitalnego.

50 mld/38 mln ludzi = 1315 zł na osobę rocznie wydaje NFZ
50 mln Owsiaka/1315 zł = 38 000 - tylu osobom w Polsce jest w stanie pomóc Owsiak przy stawce na osobę NFZ.

Ja uważam, że warto i mało która fundacja w Polsce pomaga tak dużej liczbie potrzebujących. W skali państwowej owszem to niedużo, ale już jak sobie wyobrazimy te 38 tys. ludzi (wiem mocno uogólnione/uśrednione), to myślę liczba lepiej trafia.

Hobbit:
Media i służby państwowe promują finał WOŚP ile się tylko da. Dziennikarze zdają całodniowe relacje z finału Orkiestry. Ochotnicza Straż Pożarna angażuje swoich ludzi w tę działalność. Prezydent RP niemalże patronuje całemu wydarzeniu. Politycy i celebryci popierają wprost Jurka. Wszystko podsycone narracją, której na próżno szukać przy działalności NFZ-u. Służbę zdrowia prędzej się krytykuje, stawiając WOŚP w pozytywnej dla niej opozycji.

Płacisz za służbę zdrowia, to wymagasz. Opłata jest w zasadzie obowiązkowa, w porównaniu do wrzucanych pieniędzy do puszki WOŚP (nikt nikogo nie zmusza). A co do samej otoczki WOŚP - trzeba tylko się cieszyć, że media chcą coś takiego promować. W tv jest coraz więcej głupoty, programów typu Warsaw Shore czy Rolnik szuka żony. A dlaczego akurat ta fundacja jest promowana a nie inna? Może właśnie dlatego, że ma charyzmatycznego lidera? Może dlatego, że on pierwszy wpadł na pomysł ogólnonarodowej zbiórki? Przyczyn jest wiele, ale najważniejsza myślę taka, że fundacja ma sporą skuteczność i duży procent zebranej kwoty trafia do potrzebujących.

Hobbit:
3. Sam Jurek Owsiak nie lubi bardzo krytyki. Woli bagatelizować ją, śmiać się z niej, oburzać się, że ktoś ma jakieś wątpliwości co do jego działań. Gdy ktoś go pyta o rozliczenia i podchodzi negatywnie do jego działalności, zamiast rozmawiać Jurek woli wyrzucić taką osobę za drzwi lub pozwać. Zdecydowanie czuje się nieskazitelnym bohaterem. Ciągnie za sobą ludzi, więc musi mieć zawsze rację, a na reakcjonistów szkoda czasu.

Tu się zgodzę, jest dość wybuchowy, czasem arogancki, ale myślę, że wynika to tysięcy ataków bez żadnego pokrycia. Fundacja na ponad 25 lat, nie słyszałem by mieli jakiś proces, a już na pewno nikt nigdy nie udowodnił im żaden defraudacji.

Hobbit:
Sponsorzy WOŚP są... nieczyści. Lidl ma znaczące problemy z łamaniem praw pracowniczych. Play unika płacenia podatków - przetransferowane za granicę pieniądze sięgają setek milionów złotych rocznie. Działają na terenie państwa, ale wbrew państwu - zbierają jednak laury za wolontariat stanowiący ułamek tego, co wręcz niszczą bądź okradają.

Nie słyszałem o tych sprawach, nie wiem czy są dowody, ale nie dziwie się WOŚP, że nie odrzuca takiej pomocy. Dają oni konkretne pieniądze, duże firmy wspierają całą logistykę przedsięwzięcia, myślę że Owsiak nikomu nie odmówi zrobienia czegoś dobrego. A tymi sprawami powinna zająć się przede wszystkim prokuratura.


AmiDaDeer PW
10 stycznia 2016, 14:13
Drwal:
50 mld/38 mln ludzi = 1315 zł na osobę rocznie wydaje NFZ
50 mln Owsiaka/1315 zł = 38 000 - tylu osobom w Polsce jest w stanie pomóc Owsiak przy stawce na osobę NFZ.

Ja uważam, że warto i mało która fundacja w Polsce pomaga tak dużej liczbie potrzebujących. W skali państwowej owszem to niedużo, ale już jak sobie wyobrazimy te 38 tys. ludzi (wiem mocno uogólnione/uśrednione), to myślę liczba lepiej trafia.
Przeliczenia te są zupełnie nietrafione. Już mniejsza o to, że w dzisiejszych warunkach nie każda z tych 38 milionów osób ma prawo do ubezpieczenia państwowego (co jest, uważam, chore), ale NFZ płaci za całość leczenia, podczas gdy WOŚP kupuje tylko sprzęt - którym nawet się później nie zajmuje, żeby było śmieszniej. Ot, kupują, zostawiają w szpitalu (akurat tym, który sobie wybiorą), a co dalej - nieważne, niech się NFZ zajmuje.

Drwal:
Nie słyszałem o tych sprawach, nie wiem czy są dowody, ale nie dziwie się WOŚP, że nie odrzuca takiej pomocy. Dają oni konkretne pieniądze, duże firmy wspierają całą logistykę przedsięwzięcia, myślę że Owsiak nikomu nie odmówi zrobienia czegoś dobrego. A tymi sprawami powinna zająć się przede wszystkim prokuratura.
Owszem, to jest kwestia przede wszystkim systemu, ale problem w tym, że WOŚP ten obecny system, gdzie silniejszy może więcej, de facto wspiera (świadomie lub nie). I to jest w tym wszystkim najgorsze - że wrzucając złotówkę na marginalną pomoc, wspomagasz machinę, która zabiera tę pomoc z czegoś innego. To ogólnie prowadzi do coraz bardziej powiększającej się deregulacji, która w przypadku czegoś takiego jak ogólnopolska służba zdrowia finansowana ze środków publicznych zwyczajnie się nie sprawdza.

Notabene - w ciągu ostatnich 24 lat WOŚP zebrał 650 mln złotych. Szpitali w Polsce jest jakieś 800 jak nie więcej. W przeliczeniu wychodzi jakieś... 34 tysiące na jeden szpital rocznie. To mniej niż średnie zarobki na rękę jednego lekarza bez specjalizacji przy umowie o pracę.

Warmonger:
A Ty niby ile milionów zebrałeś na pomoc potrzebującym?
Wow, argument na poziomie. Gratuluję.

W sumie to mógłbym go w bardzo prosty sposób odwrócić: sam jestem w pewnym stopniu potrzebującym, a WOŚP nie przekazał na moje leczenie ani złotówki. I mimo wszystko ta demagogia, którą przed chwilą zaprezentowałem, byłaby bardziej merytoryczna niż Twoje oskarżenie.

Warmonger:
To są dodatkowe pieniądze przekazane przez ludzi dobrej woli - ponad te, które pochodzą z podatków.
Ale są pokazywane tak, jakby bez tych dodatkowych pieniędzy służba zdrowia upadła - co jest bzdurą, bo te dodatkowe pieniądze są zwyczajnie marginalne.

Warmonger:
Czy WOŚP jest winny optymalizacji podatkowej sponsorów? Czy gdyby WOŚP zawiesił działalność, to te firmy przestałyby wyprowadzać podatki za granicę?
Spójrz na to z odwrotnej strony: gdyby te firmy przestały wyprowadzać podatki za granicę, WOŚP nie zebrałby tych 650 milionów złotych i nie miałby żadnego rozgłosu medialnego (bo firmom przestałoby się opłacać przeznaczać część tych "zaoszczędzonych" zysków na Orkiestrę), a rachunek fiskalny państwa - w tym NFZ - dostałyby i tak zastrzyk finansowy, który pobiłby działalność WOŚP.

I teraz pytanie, co wolimy: super akcję charytatywną, którą wszyscy się chwalą w mediach, czy może dobrze działający system opieki zdrowotnej?

Matheo PW
10 stycznia 2016, 14:36
Cytat:
1. WOŚP w ostatnich latach zbierał średnio jakieś 50 mln złotych rocznie. NFZ ma średni roczny budżet wynoszący ponad 50 miliardów złotych. WOŚP więc nie stanowi nawet jednego procenta w morzu potrzeb służby zdrowia. Nawet zawężając to do sprzętu pediatrycznego, WOŚP dawałby rocznie jakieś parę procent sprzętu szpitalnego.
Porażająca logika. NFZ wydaje pieniądze na pensje dla pracowników. Na biurokrację, na funkcjonowanie, na refundację. Praktycznie żadnego szpitala nie stać na zakup nowoczesnego sprzętu. Większość klinik tonie w długach. Więc z tych 50 miliardów złotych może 10% dociera do obywatela, więc Owsiak dodaje wcale nie tak mało.

Cytat:
Media i służby państwowe promują finał WOŚP ile się tylko da. Dziennikarze zdają całodniowe relacje z finału Orkiestry. Ochotnicza Straż Pożarna angażuje swoich ludzi w tę działalność. Prezydent RP niemalże patronuje całemu wydarzeniu. Politycy i celebryci popierają wprost Jurka. Wszystko podsycone narracją, której na próżno szukać przy działalności NFZ-u. Służbę zdrowia prędzej się krytykuje, stawiając WOŚP w pozytywnej dla niej opozycji.
I słusznie! Bo idea WOŚP jest słuszna, szlachetna i owocna. Trzeba pomagać potrzebującym i nikogo nie dziwi fakt, że jest to promowane. Takie właśnie wartości powinny być przekazywane. Od sprawdzania płynności finansowej jest policja, prokuratura itp. Jeśli te organizacje niczego negatywnego nie znalazły, to z pewnością nic złego tam nie ma.

WOŚP działa od 24 lat! Wielu życzliwych ludzi z pewnością zgłosiło wątpliwości co do funkcjonowania organizacji i na pewno jest prześwietlona od góry do dołu.

Cytat:
3. Sam Jurek Owsiak nie lubi bardzo krytyki. Woli bagatelizować ją, śmiać się z niej, oburzać się, że ktoś ma jakieś wątpliwości co do jego działań. Gdy ktoś go pyta o rozliczenia i podchodzi negatywnie do jego działalności, zamiast rozmawiać Jurek woli wyrzucić taką osobę za drzwi lub pozwać. Zdecydowanie czuje się nieskazitelnym bohaterem. Ciągnie za sobą ludzi, więc musi mieć zawsze rację, a na reakcjonistów szkoda czasu.
Tu wychodzi zwykły polski ból dupy. Mamy człowieka, który działa. Coś robi. W przeciwieństwie do mistrzów świata w narzekaniu, którzy poza stukaniem w klawisze nie robią absolutnie nic. I te człowiek, który ewidentnie pomaga jest przez tych mistrzów krytykowany. Nawet jeśli Owsiak zbierze 100 000 001 zł i przekażę 1 zł na biedne dzieci, to i tak zrobi więcej niż owi mistrzowie. I w ogóle się nie dziwię, że Owsiak nie chce tracić czasu na bezproduktywne dyskusje.

Cytat:
4. Sponsorzy WOŚP są... nieczyści. Lidl ma znaczące problemy z łamaniem praw pracowniczych. Play unika płacenia podatków - przetransferowane za granicę pieniądze sięgają setek milionów złotych rocznie. Działają na terenie państwa, ale wbrew państwu - zbierają jednak laury za wolontariat stanowiący ułamek tego, co wręcz niszczą bądź okradają.
No to już jest... Obwiniać kogoś za błędy jakiejś tam firmy!? Za to, że ktoś tam robi przekręty? Nie wiem czy wiesz, ale absolutnie każda firma może dzisiaj przeznaczyć jeden procent dochodu na WOŚP.

Naprawdę polecam iść do najbliższego szpitala i spróbować policzyć te przeklęte czerwone serduszka.

Jeszcze dwa artykuły, które tłumaczą dlaczego WOŚP jest krytykowane.

http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/1,96856,17218183,10_powodow__by_nie_dawac_na_WOSP.html?disableRedirects=true

http://wpolityce.pl/gwiazdy/277625-cejrowski-o-wosp-kto-mnie-zna-wie-ze-nie-popieram-tej-akcji-ze-jestem-moher-i-daje-wylacznie-na-imprezy-katolickie


Jak to możliwe, że ateista pomaga ludziom!? Przecież tylko Jezus ma do tego prawo!

Dark DragonDark DragonIstnieje coś takiego jak przycisk "edytuj".

Hubertus PW
10 stycznia 2016, 15:35
Wybór, czy akcja pomocowa, czy sprawna służba zdrowia, jest z gruntu fałszywy, gdyby szpitale były na bieżąco wyposażane w najnowocześniejszy sprzęt, to nie byłoby potrzeby organizować WOŚP. Z drugiej strony istnienie WOŚP nie przeszkadza w modernizowaniu służby zdrowia, obyśmy doczekali takich czasów, że zbiórka ta okaże się już zbędna.

Generalnie popieram to co napisał Alistair, demonizowanie jednej czy drugiej strony jest bezsensowne. Prawnie WOŚP jest sprawdzane od wielu lat, trudno też mieć pretensje do ludzi z zarządu i obsługi WOŚP że część pieniędzy idzie na ich wynagrodzenia, muszą przecież z czegoś żyć, ale to co jest zbierane do puszek w całości idzie na cel statutowy zbiórki, kasa na bieżącą działalność oraz wypłaty to są środki z innej działalności fundacji takich jak szkolenia, wykłady, sprzedaż, odsetki, czy jeden procent podatku. Więc prawnie jest na pewno wszystko zabezpieczone, zresztą, bloger pomawiający Owsiaka i fundację został skazany prawomocnie na grzywnę, to znaczy, że te wszystkie ataki to bujdy.

Oczywiście też ludzie mają prawo mieć wątpliwości, zadawać pytania i domagać się wyjaśnień i dokumentów. Dla niezaznajomionych z prawem i działalnością firm może być podejrzane, że wokół fundacji działa ileś tam spółek zależnych, gdyż może to być pole do nadużyć i płukania finansów, może, ale nie musi. I skoro byli kontrolowani przez różne instytucje tyle lat, to jest tam wszystko ok.
To jest też echo oddzielnego problemu, niskiego zaufania społecznego w Polsce. Mamy taką tendencję by kogoś, kto robi coś dobrego, od razu posądzić o niecne intencje.

Dużym plusem działalności WOŚP jest precyzyjna celowość działania, kasa nie rozłazi się na boki na obsługę tylko kupowany jest sprzęt i rozdawany szpitalom które mają obowiązek korzystać z niego zgodnie z zaleceniem darczyńcy. A niestety pieniądze np Caritasu (tak często przeciwstawianego WOŚP) są w sporej części marnotrawione bo trafiają np do rodzin alkoholowych gdzie przyczyniają się do utrzymywania patoli.

Jeszcze co do firm sponsorujących. Wiele lat włoska mafia dawała hojne datki np na kościół by prać swoje brudne pieniądze z przestępstw, dopiero niedawno hierarchowie i papież się temu jawnie przeciwstawili, ale wiele lat to tolerowano uważając, że chociaż część tych pieniędzy trafi na dobry cel.
Tak jest że szuka się odpisów od dochodu lub wrzucenia w koszty działalności pieniędzy właśnie przez dawanie na organizacje charytatywne, akurat WOŚP nie jest tu wyjątkiem i nie ma obowiązku prześwietlać każdej firmy pod kątem działania.

Acid Dragon PW
10 stycznia 2016, 15:56
Zmieniłem nazwę tematu.

Autor ostatniej zmiany - Alamar - złamał (jedyną) zasadę wzajemnego szacunku w tej komnacie i dostaje 3 dni zamiany w kamień.

Matheo PW
10 stycznia 2016, 16:48
Cytat:
Oczywiście też ludzie mają prawo mieć wątpliwości, zadawać pytania i domagać się wyjaśnień i dokumentów.
Jasne tylko dotyczy to raczej tych, którzy pomagają i czynnie wspierają WOŚP, a nie tych, którzy nie dość że nie pomagają to jeszcze krytykują.

AmiDaDeer PW
10 stycznia 2016, 16:56
Matheo:
Porażająca logika. NFZ wydaje pieniądze na pensje dla pracowników. Na biurokrację, na funkcjonowanie, na refundację. Praktycznie żadnego szpitala nie stać na zakup nowoczesnego sprzętu. Większość klinik tonie w długach. Więc z tych 50 miliardów złotych może 10% dociera do obywatela, więc Owsiak dodaje wcale nie tak mało.
Tak, NFZ wydaje pieniądze na więcej niż sprzęt. Na sam sprzęt rocznie wydaje jakieś 5 miliardów. Czyli te 50 milionów od Owsiaka to wciąż 1% całości.

I teraz powiedz mi: kiedy ostatnio korzystałeś ze sprzętu sygnowanego WOŚP? Ja nie korzystałem nigdy. Nie dlatego, że nie chciałem - ale dlatego, bo ten sprzęt jest skierowany na medialne zagadnienia, które znacznej większości obywateli nie dotyczą. Łatwo jest zebrać sumkę na trochę sprzętu do ratowania noworodków, ale jakoś nikt nie chce wspierać charytatywnie reumatyków. Dziecko chore na płuca chwyta bardziej za serce niż chroniczny ból stawów uniemożliwiający normalną pracę - ale na to pierwsze przeciętny Polak da złotówkę, ten drugi zaś będzie oskarżony prędzej o okradanie państwa.

Dlatego kreowanie WOŚP jako realnej pomocy służbie zdrowia jest po prostu kłamstwem.

Matheo:
WOŚP działa od 24 lat! Wielu życzliwych ludzi z pewnością zgłosiło wątpliwości co do funkcjonowania organizacji i na pewno jest prześwietlona od góry do dołu.
Gdyby tak było, Jurek nie wpadałby w furię, słysząc pytania o rozliczenia finansowe. Niemniej nie do tego piję, jakbyś nie zauważył.

Matheo:
Nawet jeśli Owsiak zbierze 100 000 001 zł i przekażę 1 zł na biedne dzieci, to i tak zrobi więcej niż owi mistrzowie.
Jeśli ci "mistrzowie" płaciliby podatki, a Owsiak nie, to nie masz racji. Pomoc charytatywna zawsze w obecnym ustroju będzie drugorzędna (jeśli nie trzecio- czy czwartorzędna) względem rachunku fiskalnego państwa.

Matheo:
No to już jest... Obwiniać kogoś za błędy jakiejś tam firmy!?
Nie "błędy", a celowe działanie, dzięki któremu te firmy mogą sobie w ogóle pozwolić na "dobrotliwe" wspieranie Orkiestry jako sponsorzy. Jeżeli sponsorem Orkiestry byłaby firma Gułagi Radzieckie z o.o., to uznałbyś, że wszystko jest spoko?

(tak, to hiperbola, ale czemuś służy)

Matheo:
Naprawdę polecam iść do najbliższego szpitala i spróbować policzyć te przeklęte czerwone serduszka.
Przy założeniu, że wszystkie pieniądze z WOŚP idą na sprzęt (co byłoby zwyczajnie naiwne, wymagałoby założenia, że ci ludzie w ogóle nie muszą zarabiać na życie, a sprzęt przenoszą gołymi rękoma na pieszo), i przy założeniu, że przeciętna "sztuka sprzętu" kosztuje 100 tys. złotych (taniocha), wychodzi na to, że w jednym szpitalu mamy średnio osiem sztuk sprzętu od WOŚP. Ciekawe, nie uważasz?

Matheo:
Jeszcze dwa artykuły, które tłumaczą dlaczego WOŚP jest krytykowane.
Jestem antyklerykalnym, ateistycznym socjalistą. W moich oczach krytyka ze środowisk skrajnie konserwatywno-chrześcijańskich jest zwyczajnie żałosna. Spudłowałeś więc z argumentem.

AmiDaDeer PW
10 stycznia 2016, 16:57
Hubertus:
zresztą, bloger pomawiający Owsiaka i fundację został skazany prawomocnie na grzywnę, to znaczy, że te wszystkie ataki to bujdy.
Został skazany za określenie Owsiaka "hieną". Sama krytyka była uznana przez sąd za mieszczącą się w granicach wolności słowa.

Matheo PW
10 stycznia 2016, 17:04
Cytat:
I teraz powiedz mi: kiedy ostatnio korzystałeś ze sprzętu sygnowanego WOŚP? Ja nie korzystałem nigdy.
Nie korzystałem i mam nadzieję, że nigdy nie będę musiał.
Cytat:
Nie dlatego, że nie chciałem - ale dlatego, bo ten sprzęt jest skierowany na medialne zagadnienia, które znacznej większości obywateli nie dotyczą. Łatwo jest zebrać sumkę na trochę sprzętu do ratowania noworodków, ale jakoś nikt nie chce wspierać charytatywnie reumatyków. Dziecko chore na płuca chwyta bardziej za serce niż chroniczny ból stawów uniemożliwiający normalną pracę - ale na to pierwsze przeciętny Polak da złotówkę, ten drugi zaś będzie oskarżony prędzej o okradanie państwa.
Mam pomysł. Załóż organizację charytatywną i zrób coś dla tych ludzi, zamiast oczekiwać że ktoś to zrobi. Gdybyś chciał zauważyć WOŚP nie zawsze zbiera tylko na dzieci. W tym roku zbiera na Na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów

Niech sobie chłop zbiera na co chce, wolny kraj (podobno).

Cytat:
Przy założeniu, że wszystkie pieniądze z WOŚP idą na sprzęt
Oczywiście, że nie tylko na sprzęt. Pieniądze idą również na działanie fundacji, wliczając w to pensje dla pracowników. Dla mnie jest to kompletnie zrozumiałe.

Naprawdę nie rozumiem jak można krytykować WOŚP... Nie chcesz nie płacisz. WOŚP kradnie, oszukuje? Kradnie nie Twoje i nie Ciebie oszukuje. Gdzie jest problem?

Alistair PW
10 stycznia 2016, 18:15
@Matheo - ostatnie zdanie, to jak powiedzieć, że skoro Ciebie jeszcze nie okradł jakiś złodziej, to innych może sobie okradać.

Hobbit:
I teraz powiedz mi: kiedy ostatnio korzystałeś ze sprzętu sygnowanego WOŚP? Ja nie korzystałem nigdy.

A co ma piernik do wiatraka? To już nie jest żaden racjonalny argument. Nie dasz na WOŚP, bo Tobie ona nie pomaga? Niektóre argumenty mogę zrozumieć, ale nie takie. No chyba, że kupowany sprzęt jest całkowicie zbędny, to wtedy możemy mówić o marnotrawieniu pieniędzy.

AmiDaDeer PW
10 stycznia 2016, 19:39
Alistair:
A co ma piernik do wiatraka?
Przeczytaliście cały akapit? Odniosłem się do tego, że jak na ilość energii i środków idących na finał Orkiestry ta wielce wychwalana pomoc jest bardzo punktowa. W efekcie całość jest zwyczajnie nieefektywna i mogłaby być przeprowadzona w o wiele lepszy sposób.

Matheo:
Mam pomysł. Załóż organizację charytatywną
#zauszfirme #takdzialawolnyrynek

Serio, inaczej tego skomentować nie mogę. Tobie nawet nie chce się zrozumieć tego, co piszę.

Matheo:
Niech sobie chłop zbiera na co chce, wolny kraj (podobno). [...] Nie chcesz nie płacisz. WOŚP kradnie, oszukuje? Kradnie nie Twoje i nie Ciebie oszukuje. Gdzie jest problem?
Chcesz zakneblować krytykę czegoś tym, że "nikt nie zmusza"? To najbardziej prymitywna forma obrony przed zarzutami, jaką znam. Skoro jestem w wolnym kraju, mam prawo mówić, jak złym pomysłem jest wspieranie fundacji charytatywnej jawnie opowiadającej się za wolnorynkową służbą zdrowia, ale korzystającą z pomocy aparatów państwowych - czyli de facto z pomocy z moich podatków, czy to z pieniędzy zarobionych (budżet samorządu wspierającego akcję), czy wydanych. Chcę, by pieniądze emitowane przez państwo szły na opiekę zdrowotną - a nie na kogoś, kto pokrzyczy w mediach, wyda część tych pieniędzy na koszty administracyjne, a resztę przeznaczy na skonkretyzowaną potrzebę według prywatnego, nie scentralizowanego uznania.

Hubertus PW
10 stycznia 2016, 22:00
Ja tam uważam, że ta punktowość pomocy jest właśnie atutem, bo wydawanie tych pieniędzy i dystrybucja sprzętu są właściwie prowadzone i nadzorowane. Więc efektywność WOŚP w ramach kwoty którą zbierają jest większa niż NFZ czy nawet Caritasu.

Warto też zauważyć, że już od 2013 roku pieniądze idą też na "niemedialne" oddziały geriatryczne i pomoc osobom starszym. Więc każdy kto nie był noworodkiem z chorym sercem lub nowotworem będzie miał okazję jeszcze skorzystać ze sprzętu :P

Oczywiście też nie jest tak, że Orkiestra jest czymś idealnym, co uzdrawia polskie lecznictwo, ale to nie powód by tą akcję opluwać i dewaluować.
Generalnie to wszystko co organizuje WOŚP powinno być zadaniem państwa, ale państwo sobie z tym nie radzi, więc cieszmy się że robi to w jakimś zakresie Owsiak (nawet jeśli jest to 1% potrzeb rocznie)[sumując procenty można powiedzieć że przez 24 lata Owsiak spełnił 24% potrzeb xP].
strona: 1 - 2
temat: WOŚP - dyskusja

powered by phpQui
beware of the two-headed weasel