Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszały
Witaj Nieznajomy!
zaloguj się    załóż konto
Niebiańska Kuźnia  (WoG, HotA, VCMI)temat: Mapy większe niż XL
komnata: Niebiańska Kuźnia (WoG, HotA, VCMI)
strona: 1 - 2

avatar PW
22 marca 2006, 10:07
Tak obserwuję ludziaków i zastanawiam się, czemu wszyscy rzucili się na robienie nowych jednostek, które to wymagają przede wszystkim talentu graficznego? Jeżeli ktoś nie umie rysować, to żadne programy mu w tym nie pomogą - smutne, ale prawdziwe. A przecież od wielu miesięcy dostępny jest patch, który pozwala na tworzenie map wiekszych niż 144x144 - a tu cisza; nie znalazłem na necie żadnej mapy ponadwymiarowej. A toć to jest łatwiejsze do stworzenia niż nowa jednostka!

Poniżej przytaczam newsa, który umieściłem kiedyś w JB, zanim zdechła.

*******************

Pytanie o możliwość tworzenia plansz o rozmiarach większych niż XL (144 x 144) pojawiało się dość często. Zawsze z tą samą odpowiedzią: "Niemożliwe bez kodu źródłowego!" A ten, jak wiemy, pozostaje ciągle w sejfach Ubisoftu. Zasadniczo WoG Team ma rację. Zasadniczo... Bo gdy do głosu dochodzą niepokorne dusze...

Sergroj w swoim programie H3 Map Tool (o tym programie napisze wkrótce) dał m.in. możliwość zmiany rozmiarów map aż do rozmiarów 900 x 900! Aby ostudzić entuzjazm, muszę powiedzieć, że efekty działania takiej operacji są mało praktyczne, gdyż:
- mapa większa niż 144x144 nie ładuje się w edytorze, za to bez problemów ładuje się w grze.
- minimapa w prawym górnym rogu staje się bezużyteczna
- z faktu, że mapa nie otwiera się w edytorze wynika, że na powierzchni większej niż 144 nie da się położyć kompletnie nic. Chyba, że poprzez komendy ERM (co jest niesłychanie trudne i uciążliwe).

Jednak ziarno zostało zasiane. Parę dni po premierze programów Sergroja, na forum pojawił się patch, napisany przez jego kumpla Bourna, który rozwiązał część problemów!
Patch jest do ściągnięcia stąd lub stąd (wymagana jest bezplatna rejestracja).
Plik patchmaps.exe kopiujemy do katalogu Heroes3. Po uruchomieniu programu zaznaczamy rozmiar mapy, który chcemy spatchować (np. 36/36). Następnie wybieramy nowy rozmiar mapy z menu po prawej stronie (aż do 9000/9000!), np. 252. Na koniec klikamy na przycisk u góry i gotowe! Odtąd jeżeli będziemy chcieli stworzyć mapę o rozmiarze 36/36 zostanie w edytorze map stworzona mapa o rozmiarze 252/252, którą możemy bez problemu edytować! Jeżeli zaznaczymy rozmiar 72/72 - zostanie zmieniony domyślny rozmiar M-ek!

** UWAGI: **
1. Jeżeli zmienimy domyślny rozmiar mapy, np. S-ki, niemożliwe będzie wówczas przeglądanie S-ek w waszym edytorze map. Można wrócić do poprzedniej sytuacji ponownie za pomocą programyu patchmaps.exe. Wówczas po lewej stronie zaznaczamy 36/36 i po prawej także 36.
2. W grze, w menu wyboru scenariusza, takowe większe mapy pojawiają się wyłącznie jak klikniemy na przycisk "Pokaż Wszystkie Mapy"!

Na tym koniec dobrych wieści - czas na te trochę gorsze. Z lektury forum i kilku własnych doświadczeń wynika, że:

- po załadowaniu takiej wielkiej mapy, minimapa staje się w dużej części bezużyteczna. Nawigacją nią jest utrudniona, widać tylko czarny ekran, bez odsłoniętego terenu, klikanie na niej powoduje przenosiny widoku mapy tylko w obrębie wymiarów 144. Ale można się do tego faktu przyzwyczaić i poruszać po mapie za pomocą myszki wychodzącej poza krawędzie głównego widoku mapy.
- jeśli mapa jest większa niż 255x255, AI działa tylko na terenie 144x144 (więc większe mapy tylko dla tryby multi).
- jeśli rozmiar mapy nie jest podzielny przez 18, podczas załadowania scenariusza w grze następuje pomieszanie i wszystkie obiekty spoza rozmiaru 144x144 umieszczane są w lewym górnym rogu planszy.
- z tego wynika, że najlepiej jest tworzyć mapy do rozmiaru 255, które są podzielne przez 18. Niby spore ograniczenie, ale to i tak wiele. Sprawdzałem - mapa 252x252 jest przeogromna!
- Za pomocą generatora map losowych nie da się stworzyć niestandardowych rozmiarów map (można ominać problem stosując program CopyMap)
- limit pewnych obiektów. Niektóre obiekty mogą mieć wewnętrzne limity, czyli na tak dużej planszy można umieścić tylko pewną, ograniczoną ilość kopii danej struktury. Pewne obiekty wydają się nie mieć takich ograniczeń. Ale to już problem mapmakera.

Zapraszam gorąco to testowania tego patcha. I oczywiście czekam na pierwsze monstrualne mapy! Ten, kto podeśle mi pierwszą, ma ode mnie... buziaka :) .

*************

I co szanowne kworum na to?

Trang, Acid - możecie te pliki gdzieś umieścić u siebie i podać linka? Nie każdy sobie poradzi z rejestracją na yahoo, żeby uzyskać dostęp do działu 'files'.

vinius PW
22 marca 2006, 14:32
Gratuluję. Osobiście niemapmejkeruję, ale dla reszty to pewnie znakomita wiadomość :) (niech no powiem o tym Lounerowi...). Z chęcia w niedługim czasie wypróbuję - z ciekawości, jak wygląda taka wielka mapka...

PS. Skarbiec nie działa.

Acid Dragon PW
23 marca 2006, 00:07
Pliki zapewne się umieści.... ale za tydzień ;).

Tymczasem dzięki za info. Faktem jest, że program jest mi znany i przetestowałem go niegdyś... nie mniej jednak problemy z minimapą bardziej niż zrównoważyły korzyści z posiadania dużej mapy...

Tilogour PW
7 września 2006, 19:05
Wybaczcie, że poruszam stary temat, ale u mnie minimapa działa w porządku {może to nowsza wersja}
Oczywiście są z nią kłopoty, gdyż nie jest w stanie ona wyświetlić małych elementów.
(Wiele zależy również od wielkości mapy)
Patcha może wykorzystam do kampanii którą robię :) [szkoda, że są kłopoty z AL :( ] .


Trang OulStare tematy też są po to, żeby w nich pisać. Niestety, większość nowych użytkowników tego nie zauważa.

avatar PW
8 września 2006, 07:37
A dokładnie jakie to są kłopoty z AI?

Tilogour PW
8 września 2006, 16:09
To o czym napisałeś czyli -> "- jeśli mapa jest większa niż 255x255, AI działa tylko na terenie 144x144 (więc większe mapy tylko dla tryby multi)." [chyba że to zostało naprawione]
Ale patcha mimo tego polecam:]

avatar PW
11 września 2006, 08:33
O tym, że AI nie działa poza normalny obszar to nie są moje własne doświadczenia - tak tylko wyczytałem na forum - nie miałem żadnej dużej mapy by to sprawdzić, a mapmaker ze mnie kiepski :)

Jeśli więc zrobisz jakąś przyzwoitą duuużą mapę, to z chęcią w wolnej chwili potestuję jak to z tą AI jest!

TeHniK PW
11 września 2006, 09:16
Na 100% będą problemy z AI, bo skrypty inteligencji w większości gier mają określone granice, gdyż zwykle wykorzystywane są dwie stałe (czasem zmiennie wskaźnikowe) do przechowywania wartości zasięgu AI. Stałe te wimpementowane są w funkcję, obsługującą owe skrypty AI. Na dodatek w funkcji są zwykle tzw. zmienne logiczne "bool", które ustawiają flagę w zależności od akcji użytkownika. Zmierzam do tego, że w wypadku wielkich map, skrypty AI mogą raczej na pewno nie działać, to jeszcze gra się zawiesi, bo program zauważy pewne nieprawidłowości. Nie da się tego zmienić, a AI działa tylko w obrębie określonych z góry współrzenych.

Przynajmniej tak jest w większości gier, gdzie występuje AI. Nie wiem jak ma się to do HoMM III.

Dark Dragon PW
10 listopada 2006, 15:45
A są mapy mniejsze niż S?

Quba Drake PW
10 listopada 2006, 16:43
Mam takie pytanie, czy z Kwasowej Groty da się ściągnąć mapy albo kampanie do SoDa?

Tilogour PW
12 listopada 2006, 14:25
Dark Dragon można zrobić mniejsze niż S

Trang Oul PW
12 listopada 2006, 21:47
@Quba: Na razie nie, ale może powstanie dział z mapami.

EDIT: jeszcze Krypta Map.

Alistair PW
12 listopada 2006, 22:27
Pod tym adresem jest sporo map dla "trójki", kampania tylko jedna. Język głównie angielski i rosyjski, polskiego chyba wcale. Widziałem również francuskie. Jeśli nie masz obiekcji to podaję adres:
http://www.maps4heroes.com/heroes3/maps.php

Olorin PW
12 października 2007, 13:32
Mógłby ktoś dać namiary na takie mapki XXL? Mi jakoś nie udało się nic takiego znaleźć. Prędzej juz chyba skończę tę, którą zacząłem robić właśnie w tym rozmiarze... :|

rafalart7 PW
22 listopada 2007, 15:57
świetny pomysł z powiększeniem map na multi player w sam raz
bo zwykłe xl na kilku graczy wydają mi się małe

Mógłby ktoś napisać dokładniej jak zrobić taką dużą mopę przynajmniej 252x252...
ściągłem tego patcha ( zamieszczonego w linku w pierwszym poście ) znaczyłem w nim mapy 36x36 zmieniłem na 252 dałem przycisk na górze ( w tym patchu ) zrobił mi się taki plik w folderze obok "hw3maped.exe" po jego kliknięci nic.. pojawia się tylko okienko jak wiersz poleceń i znika...

a tak pozatym to witam użytkowników, to mój pierwszy post :D

z gry dzięki za jakąś podpowiedź bądź jakiś namiar na taką dużą mapę

Ginden PW
22 listopada 2007, 16:03
Włącz h3wmaped.exe, a potem Plik/Nowy i wybierz tworzenie najmniejszej mapy. BTW nie wyobrażam sobie grania w kilkoro graczy na 252*252 z podziemiami.

Nemomon PW
22 listopada 2007, 16:39
Ginden:
BTW nie wyobrażam sobie grania w kilkoro graczy na 252*252 z podziemiami.

Tak btw, to dużo bym dał za taką mapę na multiplayera wraz z podziemami (gdyby komuś się nudziło.... ;)).

rafalart7 PW
23 listopada 2007, 11:21
dzięki Ginden działa.

teraz trzeba coś stworzyć...albo przynajmniej bym spróbował..
w pierwszym poście pisze że można stworzyć ( tu rozumiem że skopiować kilka map w jedną całą dużą programem copymap...) oczywiście puźniej jeszcze trochę ją zedytować...
a problem mam teraz taki że nie umiem się tym programem obsługiwać...znalazłem jakąś instrukcjię podaje link

http://www.heroespl.org/erm/opisy.php?id=3

tam pisze że są potrzebne pliki rar.bat i h3m.bat
i nie mam pojęcia skąd je wziąść...może ktoś wie ?
Trang OulTrang OulTo może byś tak ściągnął Copymapa?

co do dużych map to ja gram z kumplami w 3-4 załączamy największe mapy i walczymy tak kilka sesji ( czasem kilkanaście ...kilka dziesiąt..) oczywiście z limitem czasowym na kolejkę :)

Altair PW
23 listopada 2007, 12:45
A wystarczy poszukać w dziale download. Po za tym te pliki służą tylko i wyłącznie do zmiany nazw plików map (niektórzy także z tym mają problem). Można to zrobić także ręcznie. Jeśli obsługa programu będzie nadal sprawiać problemy to postaram się napisać jego okienkowy odpowiednik. :)

rafalart7 PW
23 listopada 2007, 13:43
Już wiem :D kopiuję i coś złożę

do Trang Oul miałem samego copymapa bez tych plików z innego źródła...dlatego nie pewnie nie zajrzałem do działu download...

posklejałem mapę 252x252 z podziemiami z jednej XL + trzech eLek...
i mam kolejny problem mapa w grze mi nie działa przy ładowaniu wyskakuje zestaw błędów a niestety edytować tej mapy nie mogę bo jak tylko spróbuje dodać coś terenu to mnie wywala odrazu z edytora...

musiałem trochę pokombinować, zrobić od początku mapę....
ale już jest kto chce przetestować ??
mapa jest na trzy osoby bez IA bo podobono błędy...wielkość 252x252x2 :D:D:D:D:D:D:D:

zuploadowałem ją na rapidshare

Link: http://rapidshare.com/files/71972504/-------------xxl12.h3m.html

jeśli ktoś przetestuje to napiszcie swoje opinie i błedy które tam mogą być

pozdro

strona: 1 - 2
temat: Mapy większe niż XL

powered by phpQui
beware of the two-headed weasel