Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszały
Witaj Nieznajomy!
zaloguj się    załóż konto
Podziemna Tawernatemat: Prawdziwość fantastycznych ras
komnata: Podziemna Tawerna
strona: 1 - 2 - 3

Degraf PW
25 października 2014, 22:30
gold dragonie - skoro Dioskurydes twierdził, że marchew pomaga na ukąszenia gadów, to raczej pradawni ludzie mieli pojęcie, że gady, ssaki, ptaki, owady itd. nie należą do tej samej paczki :P A skoro potrafili dokonać (mniej lub bardziej udanej) katalogizacji, no to powiązanie smoka z gadami nie powinno stanowić dla nich rzeczy nieosiągalnej.

Matheo PW
26 października 2014, 00:03
Cytat:
@Matheo Wiesz, że dużo więcej lądowych dinozaurów niż przedstawia się w rekonstrukcyjnych grafikach, miało prawdopodobnie pióra? (jak nie zdecydowana większość).

Twój post to tylko potwierdzenie tego, co napisałem.

Zapominacie o kilku rzeczach. Do opinii publicznej trafiają szczątki informacji a za prawdę uznawane jest to, co władza uzna za słuszne. Poza tym, nie wierzę że życie w każdym miejscu na Ziemi rozwijało się w równym tempie. W dodatku część prawdy historycznej, spoczywa na dnie oceanów i minie jeszcze trochę czasu zanim ktoś do tego dotrze.

Andruids PW
26 października 2014, 02:29
Nie, chyba jednak nie sądzę, po prostu pierzaste dinozaury, jako koncept, strasznie mi się podobają. Przedwieczny smok i smoczo-nieumarłe hybrydy z Dark Souls wyglądają jakby miały pióra. Szkoda, że w ogóle jest tak mało pierzastych smoków.



Kastore PW
26 października 2014, 11:14
gold dragon:
Przyjmując rozumowanie, które założyłem powyżej to w sumie całkiem prawdopodobne, a nawet należałoby się zdziwić gdyby pewne motywy kulturowe się nie powtarzały.
Twoje rozumowanie zakłada, że smoki są symbolem strachu, zniszczenia i wszelakiego innego zła, natomiast nie tłumaczy, dlaczego we wschodniej Azji smoki były utożsamiane z dobrem, mądrością i... deszczem. Jak dla mnie odpowiedź jest dużo prostsza - znajdujemy pierwszy lepszy szkielet dinozaura i dopowiadamy do niego to, czego nie wiemy.
Matheo:
Nie wydaje Wam się, że skrzydlate gady mogły istnieć naprawdę?
A czym są ptaki jak nie wyewoluowanymi gadami?

@Down
Pojechałeś za daleko. :P Ptaki ewolucyjnie są tuż, tuż po gadach i właśnie od nich się bezpośrednio wywodzą. Poza tym, czy pytanie było o skrzydlate gady, czy skrzydlate jednokomórkowce? :P

Irhak PW
26 października 2014, 11:44
Cytat:
A czym są ptaki jak nie wyewoluowanymi gadami?
A czym są ptaki jak nie wyewoluowanymi jednokomórkowcami? :P

gold dragon PW
26 października 2014, 14:18
Matheo:
Twój post to tylko potwierdzenie tego, co napisałem.

W swoim poście sugerowałeś, że skoro latające opierzone ptaki powstały z naziemnych, okrytych łuską dinozaurów, to powinny w tej linii istnieć istoty latające okryte łuską.
ANcient napisał, że upierzenie pojawiło się przed umiejętnością latania więc latające gady miały już upierzenie.
To sobie przeczy.

Matheo:
Poza tym, nie wierzę że życie w każdym miejscu na Ziemi rozwijało się w równym tempie.

Nie widzę związku, już nie mówiąc o tym co masz na myśli przez "tempo rozwoju życia".

Matheo:
W dodatku część prawdy historycznej, spoczywa na dnie oceanów i minie jeszcze trochę czasu zanim ktoś do tego dotrze.

Część prawdy na temat lądowych latających organizmów spoczywa na dnie oceanów? Nie sądzę.
Oczywiście jest pewne prawdopodobieństwo, że dany organizm utopił się, nic go nie zjadło, nie rozwalił się, opadł na dno morza, tam dopiero uległ fosylizacji w dobrym stanie, zachował się do dnia dzisiejszego i jeszcze reprezentuje gatunek stanowiący przełomowe odkrycie, ale jest ono znikome.

Kastore:
Twoje rozumowanie zakłada, że smoki są symbolem strachu, zniszczenia i wszelakiego innego zła, natomiast nie tłumaczy, dlaczego we wschodniej Azji smoki były utożsamiane z dobrem, mądrością i... deszczem. Jak dla mnie odpowiedź jest dużo prostsza - znajdujemy pierwszy lepszy szkielet dinozaura i dopowiadamy do niego to, czego nie wiemy.

Masz rację, akurat dla wsch. Azji uznałbym taką wersję wydarzeń. Szczątki dinozaurów były znane w Chinach już od starożytności.


Kastore:
A czym są ptaki jak nie wyewoluowanymi gadami?

@Down
Pojechałeś za daleko. :P Ptaki ewolucyjnie są tuż, tuż po gadach i właśnie od nich się bezpośrednio wywodzą. Poza tym, czy pytanie było o skrzydlate gady, czy skrzydlate jednokomórkowce? :P

Nie, nie pojechał za daleko, rozumowanie jest identyczne jak Twoje. Równie dobrze my też możemy pochodzić bezpośrednio od jednokomórkowców, to kwestia konwencji i szczebla na jakim to rozpatrzymy.

Zresztą, nawet nie sięgając tak daleko, idąc tym tokiem myślenia:

My też jesteśmy wyewoluowanymi gadami, bo ssaki wywodzą się bezpośrednio od gadów.
Małpy to wyewoluowane ssaki ryjówkokształtne bo się od nich wywodzą
itd.

Z jednej strony trudno temu zaprzeczyć, a z drugiej nie ma to żadnej wartości merytorycznej .

MrT PW
28 października 2014, 23:27
Praktycznie każde stworzenie (czy to smoki, czy harpie czy syreny) w mitologiach wywodzi się z nadinterpretacji zjawisk, których wówczas ludzie nie rozumieli. A że każdy człowiek potrzebuje trochę metafizyki w swoim życiu to pewne jest że wymyślali istoty jak najbardziej tajemnicze i przerażające aż wreszcie stawały się symbolami boskimi. A jak dorzucimy to tego bajkę o ewolucji z ryb do gadów i ptaków... Ostatecznie okaże się że mówimy o istotach które w rzeczywistości są większymi gadami a nie smokami--> duże, groźne latające itd. Na drodze ewolucjonizmu na pewno nie miały prawa powstać takie stworzenia ( jak już się trzymamy nauki). Jeśli mówić już o istnieniu smoków to można mówić o całym "Niebezpiecznym królestwie" (Tokien), gdzie żyją smoki, lewiatany...

Kastore PW
9 czerwca 2021, 09:07
Do jakiego zwierzęcia najbardziej jest podobny pysk demona? Zastanawiałem się nad tym i przyszedł mi do głowy diabeł tasmański, ale może jakieś inne zwierzę będzie lepiej pasować.



Eggyslav PW
9 czerwca 2021, 09:21
Ja tam zawsze myślałem, że demon ma psią, albo wilczą głowę, może kojota, albo szakala?

Kastore PW
9 czerwca 2021, 09:55
Dla mnie nie wygląda jak pies.

Kastore PW
23 sierpnia 2021, 20:33
Zawsze w filmach i grach fantasy smoki nie poruszają się jak gady, tylko jak ssaki. Są energiczne i wykonują dużo jakichś mikroruchów, czyli odwrotnie, niż gady. Znacie jakiś utwór, gdzie smoki w ruchu są podobne do gadów?

Ursus PW
23 sierpnia 2021, 22:45
@Kastore Przyznam, że zaciekawiło mnie to pytanie i niestety nie kojarzę żadnego tekstu kultury, w którym to smoki były ukazane w sposób zawarty w twoim pytaniu. Smoki w popkulturze są po części inspirowane dinozaurami, a one jak wiemy były stałocieplne mimo bycia gadami. Tak też sobie próbuję to racjonalizować - z racji na swoją dynamikę w poruszaniu można domniemywać, że smoki w poszczególnych wykreowanych światach są również stałocieplne.

AmiDaDeer PW
24 sierpnia 2021, 16:32
Ursus:
Smoki w popkulturze są po części inspirowane dinozaurami, a one jak wiemy były stałocieplne mimo bycia gadami.
Dinozaury nie są gadami, tylko oddzielnym względem nich kladem. Natomiast wspólnie z gadami stanowią zauropsydy. Technicznie rzecz biorąc współczesnym przedstawicielem dinozaurów są ptaki.

Przy czym również nie przypominam sobie żadnego przypadku smoków w popkulturze wzorowanych na ptakach - tylko drapieżne ssaki (czasem nawet konkretne gatunki tych ssaków - w "Jak wytresować smoka?" ruchy smoków były wzorowane na kotowatych).

Kastore PW
24 sierpnia 2021, 19:01
Dinozaury były gadami.
strona: 1 - 2 - 3
temat: Prawdziwość fantastycznych ras

powered by phpQui
beware of the two-headed weasel