Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszały
Witaj Nieznajomy!
zaloguj się    załóż konto
Podziemna Tawernatemat: J.R.R. Tolkien
komnata: Podziemna Tawerna
strona: 1 - 2 - 3 - 4 - 5

Rabican PW
10 lipca 2007, 19:15
Quba Drake:
Chelmowy Jar
Hyba popełniłeś błont.

Quba Drake PW
10 lipca 2007, 21:30
Ty też:D

Cichy PW
11 lipca 2007, 10:37
Widać "jósz" dawno zawitały w tolkienowskim świecie błędy :P

EDIT:
Seener - chciałeś powiedzieć "Ch"elmowy :P?

Seener PW
11 lipca 2007, 11:34
Zanim "H"elmowy Jar by padł, to zginęło by o wiele więcej orków niż miało to miejsce. A i pewnie lasy Fangmaru by coś "zadziałały" w obronie. I było by mniej wojska na atak na miasto Królów. A w nim na 100% był inny dowódca i to nie jeden. Co do nazguli to mogły by polecieć właśnie do jaru (bo do zwycięstwa tam były by potrzebne większe siły) i tam mógł by ich trochę ubić Gandalf. No a jak Frodo by doszedł do góry przeznaczenia to już to nie miało znaczenia dla losów Śródziemia.

ps- Fajne takie gdybanie :D

AmiDaDeer PW
11 lipca 2007, 17:28
Rabican:
Hyba popełniłeś błont.

O ile mi się dobrze zdaje, to właśnie Chelmowy Jar to poprawna forma.

vinius PW
11 lipca 2007, 18:41
Jeśli wierzyc Wikipedii, jednak Helmowy jar to forma własciwa.

Ginden PW
11 lipca 2007, 19:07
Helmowy. Od imienia Helm.

Quba Drake PW
11 lipca 2007, 21:13
Jednak helmowy:P.

AmiDaDeer PW
12 lipca 2007, 12:54
Sprawdziłem w książce. Rzeczywiście. Zawsze jednak myślałem, że odwrotnie. :P

Wiewek PW
12 lipca 2007, 18:20
Ludzie, smoki i inne stwory, z tego tematu robi się,, Świat Ortografii" zamiast,, Świata Tolkiena". Phoenixowi chyba oto nie chodziło.

AmiDaDeer PW
12 lipca 2007, 18:29
Masz rację. Widocznie wszyscy wielbiciele Tolkiena wyjechali na wakacje.
Dobra, może to was zszokuje, może nie:
U Tolkiena orkowie to elfy.

MCaleb PW
12 lipca 2007, 18:38
A co to ma do szokowania? W samych legendach skandynawskich jest to samo, a to stamtąd Tolkien "zaczerpnął" to i owo.
I przestań stosować capsa.
Poza tym osobiście wolę orków niż elfy.

vinius PW
12 lipca 2007, 21:30
Czy mnie się tylko zdaje, czy we Władcy Pierścieni jest krasnolud Wielokropek? (to nie żart, tylko się pytam!)

Qui PW
12 lipca 2007, 22:13
Jedynie przez wzgląd na to, że Kath zazwyczaj nie usuwa postów/tematów jeśli to nie jest konieczne, ten temat jeszcze istnieje. Większość znajdujących się tu wypowiedzi jest godna pożałowania i jeśli kolejne posty będą tak samo wyglądać, to bez dalszych ceregieli nacisnę przycisk "usuń". I żeby nie było niejasności: nie mam nic przeciwko tematyce. Za to mam sporo przeciwko zawartości.

Rabican PW
12 lipca 2007, 23:07
@Hobbit, o ile mi się dobrze zdaje, nie masz OUN.

@Qui, :*

Pozdrawiam.
Rabin

AmiDaDeer PW
13 lipca 2007, 11:12
Za duże litery wybaczcie - to była wina przypadkowego naciśnięcia Caps Lock.
Co do orków - mało osób czytało Silmaridiona, więc to można zaliczyć za ciekawostkę.
Vinius - gdzie znalazłeś tego "Wielokropka"? Szukałem w Hobbicie, wszystkich częściach Władcy Pierścieni, nawet w Silmaridionie - ale tam są tylko jakieś Duriny, Baliny itp.

I jeszcze jedno - można ewentualne zamknąć temat, ale tylko na czas wakacji. Fanatycy Tolkiena i filmów Petera Jacksona pewno wyjechali na wakacje, żeby szukać miejsc podobnych do tych z "Władcy Pierścieni" (filmu oczywiście).

Wiwern PW
13 lipca 2007, 11:13
Ja porusze temat tłumaczenia. W szkole wybuchła afera czy Erlond jest elfem czy pól-elfem (jest on oczywiście pół-elfem). Gdy zacząłem walić cytatami z książki (Boromir w trakcie rady opowiada o śnie i mu ojciec powiedział by do Elronda" wpadł") to oni twierdzili, ze u nich jest napisane elf. Kolejna sprawa, że 1 i 2 cześć mam (niestety) w dwóch różnych wersjach. I cześć jest normalna a druga ma pozmieniane nazwy bohaterów. I tylko tym się różni. Czemu, więc są takie poważne zmiany w różnych wydaniach trylogii?

A co najbardziej lubicie? "Drużynę Pierścienia", "Dwie Wieże" czy "Powrót Króla"? Z książek najbardziej lubię "Drużynę..." (szczególnie 2 rozdział) a z ekranizacji "Powrót...".

AmiDaDeer PW
13 lipca 2007, 11:35
Wiwern:
Ja porusze temat tłumsczenia. W szkole wybuchla afera czy Erlond jest elfem czy pól-elfem (jest on oczywiście pół-elfem). Gdy zaczołem walic cytatami z książki (Boromor w trakcie rady opowiada o śnie i mu ojciec powiedział by do Elronda,, wpadł'') to oni twierdzili, ze u nich jest napisane elf. Kolejna sprawa, że 1 i 2 częśc mam (niestety) w dwóch różnych wersjach. I częśc jest normalna a druga ma pozmieniane nawzy bohaterów. I tylko tym się różni. Czemu, więc są takie poważne zmiany w różnych wydaniach trylogii?

A co najbardziej lubicie?,, Drużyne Pierścienia'',,, Dwie Wieże'' czy,, Powrót Króla''? Z książek najbardziej lubię,, Drużyne...'' (szczególnie 2 rozdział) a z ekranizacji,, Powrót...''.

Sporo osób tłumaczyło "Władcę Pierścieni", ale każdy dla innego wydawnictwa. Ja mam dwie "Drużyny Pierścienia" - jedna jest tłumaczona przez Marię Skibniewską, nazywa się "Wyprawa" i w niej Aragorn nazywa się Aragorn, a druga nazywa się "Bractwo Pierścienia", jest tłumaczona przez... eee... kogoś tam i w niej Aragorn nazywa się "Argon" czy jakoś tak (i to nie jest wcale błąd!).

Z książek najbardziej lubię "Hobbita" i "Silmaridiona", a z filmów "Dwie Wieże".

DO POSTA NIŻEJ:

Nie pytaj innych o wiek, gdy sam cudownością nie grzeszysz - jak na przykład "Chelmowy" Jar (chyba, że chciałeś zacytować, to wtedy w cudzysłowie) albo "ogonkch".

Solmyr PW
13 lipca 2007, 15:17
To mój pierwszy post w tym temacie, choć śledzę go od dawna. Mało nie parsknąłem śmiechem, gdy zobaczyłem Chelmowy Jar... No dobrze, ale do rzeczy. Ja zdecydowanie wolę elfy od orków (orkowie śmierdzą, są okrutni, źli, plugawi i w ogóle ble), a z hobbitów lubię tylko Froda. Nie wiem czemu, ale nie lubię Pippina i Merry'ego. Dla mnie "Drużyna...", a przynajmniej jej pierwsza połowa, była najnudniejszą z części, a im dalej tym lepiej. Każdy z filmów podobał mi się w podobnym stopniu. Ze wszystkich postaci moimi ulubionymi są: Gandalf, Galadriel i Elrond (kolejność zamierzona).
@Wiwern, ile ty masz lat, że piszesz "zaczołem", już o ogonkach na końcu wyrazów nie wspominając?

kraken PW
27 lipca 2007, 18:25
Ludzie (smoki też)! mówicie nazwy jak rdzenny Afrykańczyk "chrząszcz brzmi w trzcinie! Nie Galadriel a Galadriela! nie mówiąc już o Fangornie i Silmarilionie!
strona: 1 - 2 - 3 - 4 - 5
temat: J.R.R. Tolkien

powered by phpQui
beware of the two-headed weasel