Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszały
Witaj Nieznajomy!
zaloguj się    załóż konto
Niebiańska Kuźnia  (WoG, HotA, VCMI)temat: [Poradnik] Początki, jak zrobić prostą animację.
komnata: Niebiańska Kuźnia (WoG, HotA, VCMI)
strona: 1 - 2 - 3

Tichondrius PW
1 kwietnia 2007, 19:52
Przydatne do robienia jednostek.

Robienie defa etc. wytłumaczę w pdf. który zrobię.

Oto krótki poradnik. Najpierw weź 4 kartki papieru. Potem na jednej narysuj ludzika. Potem na drugiej narysuj teog samego ludzika ale z lekko podniesioną ręką. Potem na trzeciej na rysuj tego samego ludzika z mocno podniesioną ręką. Potem narysuj ludzika z ręką podniesioną do samej góry. (To musi być ta sama ręka). Teraz przejdź sobie szybko kartki w kolejności: 1, 2, 3, 4, 3, 2, 1 - To jest animacja. Teraz zrób to w jakimś edytorze graficznym Gimp, Paint, Adobe Photoshop etc. Każdą klatkę zapisz w bmp 256 kol. Składasz klatki w jakimś programie ImageReady lub Gifat. Gratuluje zrobiłeś MetaMorpha.[Nie musisz składać animacji gif. wystarczą nam same klatki].

vinius PW
1 kwietnia 2007, 19:54
Pytanie: przy robieniu defa przypadkiem BMP nie wystarczą?

Tichondrius PW
1 kwietnia 2007, 19:55
PCX gwarantuje paletę 256 kol. Modhomm wypakowywuje klatki w BMP. Ale pierwotnie zostały one zrobione w PCX.[BMP też może być, ale nie gwarantuje maksymalnej palety 256 co oferuje PCX]. Thx za przyspawanie.

Acid Dragon PW
1 kwietnia 2007, 21:11
Obawiam się, że tak stworzony plik def na 100% nie będzie działał.
Oprócz tego znacznie poręczniejszym formatem jest bmp.

Tichondrius PW
1 kwietnia 2007, 21:26
Mówiłem że Instrukcję dla Defa zrobię.
No tak uruchomienie DefMakera nie robi defa.

Agrael PW
5 maja 2007, 14:34
jak tu stworzyć animacje jak nie umiem obsługiwać DefMakera?

Agrael PW
5 maja 2007, 14:35
niech mi ktoś napisze jak go obsługiwać

Cichy PW
5 maja 2007, 15:25
Radziłbym scalić najpierw posty w jeden i używać interpunkcji.

Jeśli chodzi o DefMakera, to jest dość trudny w obsłudze (ale i tak mało osób trudzi się tworzeniem pełnych animacji). Pamiętaj, że KAŻDĄ KLATKĘ ANIMACJI musisz wykonać osobno - co daje 60-80 klatek na 1 jednostkę. Jaki wybierzesz program, to już od ciebie zależy. Muszą być to pliki BMP w 256 kolorach, o rozmiarze 450x400. Jeśli już masz animację, to uruchom DefMaker i włącz kreator tworzenia jednostek (postępuj zgodnie ze wskazówkami).

Agrael PW
5 maja 2007, 15:33
To znaczy klatki zrobić gdzie indziej a w DefMakerze dopiero je scalić w animacje?

Cichy PW
5 maja 2007, 15:35
Tak, o to chodzi. Do robienia klatek możesz użyć Gimpa, Paint Shop Pro, ale nawet robić je w samym Paincie ;P .

Agrael PW
5 maja 2007, 15:37
Ale jak animacją jest sam ludzik z kresek to jak z niego zrobić potwora jak z Homm

avatar PW
5 maja 2007, 23:41
Nowy: Odpowiedz najpierw na pytanie - czy w ogóle umiesz malować? Jeśli nie - ŻADEN program nie zrobi tego za ciebie!

Cichy PW
6 maja 2007, 09:52
@Nowy:
Obudź się o trzeciej w nocy, weź sznur i idź... (sorry, nie ta historia)
Wszystko trzeba zrobić od zera w danym programie, a jedyną "pomocą" mogą okazać się już gotowe jednostki z h3 (ale któryś tam raz nie będę tłumaczył, jak wyciągnąć animację). Wtedy wystarczy zrobić kombinację kilku z nich (i problem z głowy). Ale z tymi kreskami to przesadziłeś };->

Agrael PW
11 maja 2007, 15:36
no to jak ma wyglądać ta animacja zanim zrobię z niej stwora?

Ginden PW
11 maja 2007, 17:05
< składa ofiary Dwugłowej Łasicy>
Możesz wyrażać się jasno i łączyć swoje posty?
A: odpuść sobie tworzenie animacji. Jeśli nie jesteś w stanie przeczytać kilku stron, to nie wytrzymasz robienia drugiej klatki.

Agrael PW
12 maja 2007, 10:48
ja chce tylko wszystko dokładnie wiedzieć a to chyba nie jest żle co?

Trang Oul PW
12 maja 2007, 13:20
Tak, to nie jest żle.

>>no to jak ma wyglądać ta animacja zanim zrobię z niej stwora?

Ma to być kilkadziesiąt pojedynczych klatek.

Acid Dragon PW
12 maja 2007, 13:20
W istocie nie.
Aczkolwiek miej świadomość, że najtrudniejszą częścią w tworzeniu animacji jest stworzenie samych grafik. A więc kilkudziesięciu klatek animacji rysowanych (czy też konwertowanych) jedna po drugiej (trochę jak film animowany) w różnych fazach ruchu (atak wręcz, obrona, ruch, strzelanie, etc...)

I tu nikt i nic Ci nie pomoże, te grafiki musisz po prostu stworzyć. Nie ma do tego żadnego specjalnego programu, czy narzędzia. Niektórzy desperaci robili to nawet w zwykłym paincie. Masz na myśli NWC? oczywiście nie. I nie wstawiaj komentarzy w środku wątku. Mamy coś takiego jak cytaty i ramki modów. A gdy to będziesz miał, to wróć tu i dogadamy resztę szczegółów takich jak paleta barw, nazwy i format plików, czy tworzenie pliku def.

Dla przykładu: [a href=http://www.acidcave.com/temp/electricity.rar]tu masz spakowane 80 klatek animacji pewnego stworka[/a]. Są pomieszane, ale widać, że niektóre klatki są fazą ataku, inne ruchu, etcetera... Gdy uzyskasz coś podobnego, wróć i pogadamy. Przy okazji możesz zacząć analizować ich rozmiar, pierwsze 10 kolorów w palecie barw, oraz format tej palety (256 kolorów), gdyż wszystko to jest charakterystyczne dla wszystkich jednostek z H3 i musi być identyczne.

Agrael PW
12 maja 2007, 15:20
Właściwie to już mi się udało coś stworzyć(mi się nawet to coś spodobało) tylko nie wiem jak to nazwać i do tego nie zrobiłem jeszcze wszystkich klatek tylko sam projekt, ale może być ciekawy skleiłem go z kilku stworów.

Nemomon PW
13 maja 2007, 19:52
No to pochwal się nim a nie tylko mówisz o nim.
strona: 1 - 2 - 3
temat: [Poradnik] Początki, jak zrobić prostą animację.

powered by phpQui
beware of the two-headed weasel