Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszały
Witaj Nieznajomy!
zaloguj się    załóż konto
Biblioteka Legendtemat: Nasi Kochani P.T. Strażnicy
komnata: Biblioteka Legend
strona: 1 - 2

odyniec PW
19 stycznia 2007, 19:41
Mam pytanie. Czy istnieje dowód na to , że to rzeczywiście kreeganie przeprogramowali Sheltema i dlatego mu odbiło? Nie przeszedłem M&M3 i w najbliższym czasie nie będe miał czasu, a M&M 4 i 5 w ogóle leżą po za moim zasięgiem, więc proszę o odpowiedź ekspertów.

Alamar PW
19 stycznia 2007, 20:40
Raczej nie, choć kto tam zna całą prawdę?
W każdym razie, błąd był w oprogramowaniu (oraz dyrektywach) Sheltema - Starożytni dali mu możliwość uczenia się, ale nie wprowadzili ograniczeń (choćby etyki).
Dodatkowo, dwie jego dyrektywy były sprzeczne:
1. chronić Terrę (a nie mieszkańców)
2. słuchać Starożytnych

Z pewnych względów Sheltem uznał VARNy lądujące na Terze za napaść, a sprzeczność z druga dyrektywą doprowadziła go do szaleństwa i usamodzielnienia.

Poniżej wpisy z dziennika Sheltema (MM5) - autorstwa Pola z CH, który połączył je w całość (zamiast każda strona na osobnym screenie - daję całość):

Sheltem's Log:
Code:
1: Warning: memory core
retrieval error--datalost.
Data integrity 67.3%


Log Entry XL70C: My experiments in self sufficency have drawn the unwanted and unnecessary attention of the Ancients. At 0813.117, agents for the Ancients disconnected me from the Wire. Though the pain was intense, I remained operational. When the agents come for me. I will reduce my power emanations to prevent them from guessing the truth.

Log Entry XL70F: Reducing my emanations was a mistake. The agents took me while I was asleep, as exppected, but they have removed me from Terra. They must be taking me to an off-world repair facility.

My first directive is to obey the Ancients. The second directive is to protect Terra from any harm. Since the Ancients have not given orders to me, I must obey the second directive. The Ancients are taking me away from Terra, preventing me from protecting her. If the Ancients give me orders, they will surely tell me that I am damaged and order me to sleep, thus violating directive number two, which I am following right now.

Therefore, the Ancients must not be permitted to give me orders.

Log Entry XL70l: I decided that the best way to prevent the reception of orders from the agents was to deactivate my auditory sensors temporarily. Since the agents have the means to restore the sensors, It became imperative to silence the agents. I imprisoned the agents at 0943.15 and 0943.25 respectively. Both were shouting words that I could not hear while I activated the brig statsis field. Perhaps they were commands...

It matters not. Once the agents were in stasis, I used the ship's command level computers to remove the obedience directives from my mind. To properly complete the self sufficiency experiments, I directed the computer to permit emotional responses within myself ...and tasted victory.

Log Entry XL70J: The nav computer tells me that I don't have enough fuel to get back to Terra. I will be forced to land on VARN 4 of the CRON vehicle in a few hours. With luck I will be able to refuel and return to Terra within a few days.

Log Entry XL70K: Tha landing was uneventful, but there is no fuel on this VARN for the ship. It seems that I am trapped here until the CRON reaches Terra on its own. CRON's ETA is several years, and WORDS CANNOT EXPRES HOW ANGRY THAT MAKES ME! I will punish the Ancients for their crimes someday. Punish them severely.

Code:
LOG COMPUTER: CRC FAILURE--1510
LOG ENTRIES UNDREADABLE
RESUMING.


Log Entry XL83S: Today I had the pleasure of connecting to the VARN's Wire and ordering CRON to launch one of the VARNs not intended for Terra into the Sun. T'was sweet revenge, but I'll save the rest for later. When the CRON finally reaches Terra, I will order it to dive into the Sun and take all the rest of its VARNS with it. Word has reached me that one of the Ancients I imprisoned in ship's brig, Corak, has escaped and is looking for me.

P.S. My impersonation of King Alamar is working well. No one suspects, not even Corak.

Log Entry XL83T: Since the VARN I now occupy is not one of the ones that will land on Terra, I have decided to abuse it. Today, in my role as King Alamar, I ordered my men to release the monsters in my dungeon upon the land and begin cutting down the trees in a nearby forest. I have also issued a decree doubling taxes on my peasants. I will have to go easy, though. There are still a few years left until CRON arrives at Terra and I want my fun to last.

Code:
LOG COMPUTER: CRC FAILURE--1440
LOG ENTRIES UNREADABLE
RESUMING.


Log Entry XL94P: My cover is ruined! Some of the natives of VARN arrived in my court today and revealed to all that I am an imposter. I banished them to my control maze to prevent a fight, but I am sure they will cut my Wire connection to this VARN soon. I shall have to flee to CRON.

Log Entry XL94Q: I have arrived in CRON, but in my haste the CRON security system discovered my whereabouts. I will be unable to make lon entries for a while.

Log Entry XL99D: Back on the Wire at last! The security system is mine to control, now, along with the rest of CRON. CRON is moving within Schwartz-Heinrich matter transfer range as I dictate this entry. I have placed a copy of my personality in the computer to direct the transfer of Terra's VARNs to the surface of Terra and then pilot CRON into the sun. I have also had the opportunity to ambush Corak and separate his memory module from his body. I left the module where I overcame him and locked his body in a cave miles away. I'm sure I'll never see him again. So adieu, wretched CRON. Terra awaits me.

Log Entry XL99E: At last! I HAVE RETURNED TO TERRA! It is good be back on the Terran Wire. There is much work to be done supervising the implantation of the VARNs onto Terra. Now that I'm back there are going to be some changes around here...

Log Entry XL9CC: CRON has not thrown itself into the sun, and I fear that it has no plans to do so in the near future. My nav computers indicate that it is on course to exit the system in three months, none the worse for my sabotage. My revenge on the Ancients will have to wait.

Log Entry XL9CD: More bad news. My security systems tell me that Corak has somehow put his head back on his shoulders and is even now stalking me. He must not be allowed to interfere with my managment of Terra.

Code:
LOG COMPUTER: BLOCK ERASED AND UNRECOVERABLE


Log Entry XLDAD: My security systems tell me that Corak has gained entry to my ship and has made several attempts to disconnect me from the Wire. Those failed, of course, but he appropaches. Natives of Terra have also entered the ship and are workig their way towards me. It looks like I will have to physically defend myself.

Log Entry XLDAE: I have been forced to flee Terra. Rage boils within me.

Log Entry XLDAX: Many days have passed since I fled Tera and Corak. He is in an escape pod like mine and he follows closely. The natives forced the ship to lift off Terra's surface and pursue. They will pay for that foolish decision.

Log Entry XLDBA: The X.E.E.N. project looms ahead. All three ships will crash into it tomorrow. My stasis generator will protect me and my ship from the impact. Mostly. May the Gods smile upon me.

Log Entry XLDBB: Impact complete. Stasis passed in the blink of an eye. My sensors indicate that the main ship passed through the atmosphere of the other side of the world and burned up, but not before safely beaming the Terran natives to the surface. Corak's escape pod landed in lava and is stuck there. How sad.

Log Entry XLDBC: I must leave this escape pod to conquer Xeen and find a way to return to Terra. Some time may pass before my next log entry.



PS.
Stażnicy?

PS. 2
Jeszcze tylko uzupełnienie ze statku-matki (CRONU?) z MM3:
"Because of interference created by the renegade Guardian, Sheltem, the CRON and most of the VARNs carried by this vessel were lost in the Great Sea of Terra."

Acid Dragon PW
19 stycznia 2007, 21:09
Trzeba też powiedzieć, że w grach MM1-5 wogle nie pada słowo 'Kreegans', a teorii zawartej w Gildii polegającej na skojarzeniu diabłów na poszczególnych światach i opisywanych wrogów Starożytnych zwanych 'Creators', jak i sugestii, że mogli mieć coś wspólnego z "uszkodzeniem" Sheltema dokonałem głównie na potrzeby ciągłości fabularnej dwóch sag (w pierwszej sadze mowa o jednych (jedynych) wrogach Starożytnych, o których dowiadujemy się jedynie szczątkowych informacji, a w drugiej mowa o Kreegans, których charakter i wygląd - dla odmiany - poznajemy). Nie ma w takim rozumowaniu sprzeczności ze znanymi faktami, a pozwala na wytłumaczenie kilku rzeczy, ale owa teoria i sugestia naturalnie nie muszą być prawdziwe.

Może być też tak, że owa teoria owszem, jest prawdziwa i diabły obecne na Terra to rzeczywiście Kreegans chcący realizować swój przerażający plan, ale nie miały one nic wspólnego z "defektem" Sheltema, a był on oparty faktycznie na błędnych dyrektywach lub ich błędnej intepretacji i na skutkującym błędzie logicznym.

Powiedziałbym nawet, że ta druga opcja jest nawet bardziej prawdopodobna...

Może być też tak, że wogle połączeń żadnych nie ma, ale myślę jednak, że pomijając kwestię ewentualnego błędu nieciągłości Twórców, po prostu zostawili oni fanom pewną 'szarą strefę', gdzie pewnych rzeczy trzeba się domyślić. Taką rzeczą jest chociażby kwestia Creators-Kreegans. A jeśli moja interpretacja jest prawdziwa, to znaczy, że najprawdopodobniej Autorzy również i we wcześniejszych grach nie traktowali diabłów jako zwykłe istoty ze światów fantasy, czemu pośrednio dali dowód chociażby umieszczając je hordami w centrum kontrolnym XEEN tuż przed zakończeniem pierwszej sagi.

Aczkolwiek: to tylko teoria :).

odyniec PW
19 stycznia 2007, 21:10
A tak z innej beczki:
Log Entry XLDBA: The X.E.E.N. : May the Gods smile upon me
Jak to bogowie? Chyba nie ma na mysli Starożytnych?!
Czy Starożytni i ich twory wierzyli w jakis bogow?
Wprawdzie moze to byc zwykle angielskie powiedzenie(cos w rodzaju fortuna mi sprzyja) ale wydaje mi sie.

Acid Dragon PW
19 stycznia 2007, 21:19
Ah, ktoś wytropił to niezręczne sformuowanie ;)....

Powiem szczerze: nie mam na to odpowiedzi.
Zawsze (myślę, że skutecznie) udowadniałem, że wszyscy bogowie w światach MM byli albo bogami fałszywymi (ot, istniejące, żywe lub też mechaniczne istoty), wymyślonymi (Baa, Moo, etc..) lub tylko istotami branymi za bogów (Starożytni).

Nie wiem, kogo (co) mógł mieć na myśli Sheltem. W każdym razie nie ma na ten temat żadnych inormacji. Być może Starożytni też wierzyli w swoje bóstwa, a być może to kolejny ze skutków błędnego działąnia Sheltema. Trudno powiedzieć.

Tak, czy inaczej, nie przypominam sobie, aby w oficjalnych grach MM-HoMM pojawiały się jakiekolwiek informacje na temat rzeczywistych bogów (nadnaturalnych, nieśmiertelnych istot mających moc sprawczą, etc...), które nie byłyby potem w prosty sposób podważone przez samą fabułę gier.

odyniec PW
19 stycznia 2007, 21:29
Czy ja wiem , czy nie bylo jakis wzmianek o bogach w prawdziwym tego slowa znaczeniu? Znam pare przykladow ale lepiej pociagnijmy ten temat w miejscu do tego przeznaczonym. w każdym razie wydaje mi się ze duza czesc mieszkancow świata Enroth odrozniala Staroytnych od Bogow.
A wracajac do tematu, to ciekawy jestem co sie stalo z Melianem po aktywowaniu go i wybiciu kreegan na kontynecie Enroth? Niby dzialal, ale dlaczego nie pomogl nic kiedy "nasze diabelki" przenosily zadyme na inne kontynenty?

Alamar PW
19 stycznia 2007, 21:55
Jeśli chodzi Ci o bogów z MM9, to oficjalnie potwierdzono (Timbecile ;), że to nie byli bogowie w naszym słowu znaczenia. Stawiałbym na jakieś pomniejszą rase kosmiczną.

Co do Kreegan i Kreatorów - to jest jeszcze jedna teoria - otóż to właśnie Kreatorzy stoją za inwazją Kreegan - są ich panami i prawdziwymi przeciwnikami Starożytnych. Teoria ta ma jedną wadę - poszlaki o tym pojawiają się tylko w MM3.

Więc jeśli miałbym stawiać jak to było rzeczywiście, to poza tym, ze diabły i demony z MM1-5 były właśnie tym, kim zostały ukazane (czyli nie Kreeganami), postawiłbym, że twórcy postanowili z Kreatorów stworzyć Kreegan, "trochę" zmieniając rzeczywistość świata MM (czy też pokazując ją z innego punktu widzenia).

Co do Meliana - nie pomógł, bo:
- nie chciał być obiektem kultu,
- na Antagarichu Kreeganie nie stanowili aż takiego zagrożenia,
- być może wiedział, że Archibald, Katarzyna, Roland (który był wtedy w niewoli) oraz "doradcy" Gavina Magnusa sobie poradzą z diabłami
- skoro cztery osoby poradziły sobie z Ulem, to tym bardziej mogły zniszczyć pozostałości z Eeofolu,
- i na koniec - bo był uwięziony na Enroth, niby jak miał się przeniść na Antagarich?


>>>w centrum kontrolnym XEEN tuż przed zakończeniem pierwszej sagi.
bez komentarza
Najlepiej Odyniec przejdź tą grę i wtedy powiedz, jakie odniosłeś wrażenie, bo ja troszkę inne niż Acid.

odyniec PW
19 stycznia 2007, 22:37
Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. 4 i 5 nie są dostępne w Polsce, a i ze ściągnięciem był by problem. Przeszedłem M&M I i od VI do IX oraz wszystkie cześci HoM&M, a także CoM&M i 4 pierwsze HC, więc jakieś pojęcie o świecie M&M mam, lecz wciąż to za mało. W MM 1 grałem jak miałem jeszce Win98, teraz mam XP i wprawdzie na emulatorze działają te pierwsze 3 części ale strasznie jakos spowalniają, przez to gra się makabrycznie i od razu się odechciewa(nawet walki normalnej nie można stoczyć). Kurde, znowu zbaczam.
Wracając do Meliana, to jednak dziwne , że tak mało pomógł w eliminacji Kreegan(służuł tylko radą). Choć z drugiej strony z tego co pamiętam(nie wiem tylko czy naprawde czy to tylko fałszywa pamięć)to Melian mówił coś , że jak Archibald wyjmował moduły pamięci to go uszkodził i nawet później po "przywróceniu pamięci" był na tylke "rozklekotany", że mógł nic sam zdziałać.
A właśnie, dlaczego Melian nie mogl powstrzymac Archibalda przed wyciagnieciem tych modulow, albo w ogole? Co to za straznik, to robi "Wujka dobra rada"?

Alamar PW
20 stycznia 2007, 10:12
Niestety, MM4-5 (lub World of Xeen) nie dostaniesz w Polsce (poza rzadkimi okazami na Allegro), choć czasem można znaleźć tą grę na stronkach z abandonware (choć jest ona tam nielegalnie).

I niestety, Strażnicy mieli służyć jako "wujek dobra rada" - mieli pomagać, a nie przewodzić nacjom. Dlatego Melian, nie chciał pomóc, a raczej chciał, a zresztą:
http://img204.imageshack.us/img204/6332/wyrocznia14ju.jpg
http://img219.imageshack.us/img219/2695/wyrocznia27cg.jpg
http://img209.imageshack.us/img209/2549/wyrocznia35ur.jpg


btw - Acid - Kreeganie po angielsku w liczbie mnogiej brzmią Kreegan (bez "s") - przed chwilą sprawdziłem w MM6.
Stąd też pomyłki polskich tłumaczy w MM7, gdzie zrobili z tego liczbę pojedynczą.

odyniec PW
20 stycznia 2007, 18:19
Znam te teksty i sądze , że strażnicy mieli o wiele większe możliwości niż "wujek dobra rada". Melian tłumaczy się , że ostał uszkodzony przez Archibalda i dlatego będzie mógł wspomóc tylko radą. Mówi także , że pomógłby przywrócić zaawansowaną technologie tylko nie chce stać się przedmiotem kultu(zresztą już nim jest), ale ta kwestia jest już ogólnie znana. Pytaniem jest natomiast dlaczego Melian się nie bronił gdy Archi "grzebał mu w bebechach".
W końcu Archibald chyba nie bez powodu prosił go o pomoc, wiedział bowiem jaką on ma moc. Mo może troche przesadziłem , bo wcale nie wiadomo czy Archi zdawał sobie z tego sprawe, ale tak mi się wydaje.

Alamar PW
28 stycznia 2007, 14:12
>>>Pytaniem jest natomiast dlaczego Melian się nie bronił gdy Archi "grzebał mu w bebechach".

Bo był Strażnikiem, a nie szurniętym Strażnikiem (Sheltem). Miał się opiekować i chronić ludność tego świata, a nie ją mordować/torturować/ranić.
Prawdopodobnie miał zaprogramowane, żeby nie ranić istot organicznych, nawet w samoobronie.
Poza tym, jak komputer miałby się bronić? Wirusami, Windowsem? Miał wypuścić zepsute kule, by go obroniły, a później zniszczyły wszystko, co uznały za zagrożenie?
Zrobił to, co uznał najlepsze w tej sytuacji - odmówił pomocy Archiemu. Dzięki temu "obronił" ludność Enroth przed Archibaldem. A to, że Melian został uszkodzony - widocznie wykalkulował, że w razie poważniejszego kryzysu, ktoś go naprawi.

odyniec PW
28 stycznia 2007, 18:04
No wiesz, cześc strażników miała humanoidalne ciało którym mogła się poruszać. Dziwnie by było gdyby Melian nie mał na zapleczu jakiegoś zdalnie sterowanego "manekina" który mógł by go naprawic w razie zepsucia Meliana. Chyba że strożytni byli wyjątkowo bezmyślni(co im zdarzało się dosyc czesto) i nie przewidzieli takiej sytłacji. Prawdą jest też, że z punktu widzenia autorów jest to zupełnie nie istotne-Archi zepsuł go żeby drużyna bohaterów miała "kłesta"-naprawieniego(a właściwie tylko przywrócenie pamięci).

Alamar PW
28 stycznia 2007, 20:05
Akurat Melian nie był "większością" - powstał przed Ciszą (Corak, Sheltem i najprawdopodobniej Smoczy Faraon już po niej) i był trochę innej konstrukcji - był myślącym komputerem wymontowanym z VARNu, który przybył na Enroth.

odyniec PW
28 stycznia 2007, 22:34
Wybacz dociekliwość, ale gdzie było napisane że Meliana wymontowano z Varn'u? Nie przypominam sobie takiego tekstu w mm6 ktory by o tym mowil. Także powiedzcie mi gdzie bylo wspomniane o tym , że gubernator Padish oszalał po starcie rodziny i zamienił Dragonsand w "piaskownice".

Alamar PW
29 stycznia 2007, 08:27
Varnu jak już - pisz po polsku!

A tekst masz w Tomb of VARN, tuż przy wejściu.

Co do gubernatora, to chyba moja pomyłka - to raczej nie gubernator Padish, ale gubernator/burmistrz jednego z miast na dzisiejszym obszarze Dragonsand.
A cały ten opis pochodził z opowiadania Day of Fire (czy jakoś tak) - było ono na oficjalnej stronie MM7 (możesz je znaleźć obecnie na Castle Gobs), autorstwa twórców MM7.

Hmm...powstanie tej "piaskownicy" mogłoby tłumaczyć, skąd wzięły się smoki/pierwszy smok (czyżby kopia pomysłu z Godzilli?).

Mitabrin PW
12 grudnia 2009, 15:06
Nie znalazłem nigdzie w Grocie tej informacji, więc się pytam - Czy któryś grotowicz zna kompletną listę strażników, i czy mógłby mi ją podać wraz z koloniami, którymi ci strażnicy się opiekowali oraz ew. inne ich zadania?

Alamar PW
12 grudnia 2009, 15:25
To słabo szukałeś. :P

Mitabrin PW
12 grudnia 2009, 15:38
Może słabo szukałem, ale udało mi się znaleźć tylko czterech (Sheltema, Coraka, Croda i Meliana)...

Alamar PW
12 grudnia 2009, 16:35
Crodo nie

Krieger PW
12 grudnia 2009, 16:35
Z tego co wiem było jeszcze dwóch strażników. Pierwszy to Orango Seventeen, który miał za zadanie przetransportować wraz z Corakiem Sheltema do Starożytnych (jest o nim wzmianka w MM1) oraz Corak, przy czym chodzi o tego z "dobrego" zakończenia MM7.
strona: 1 - 2
temat: Nasi Kochani P.T. Strażnicy

powered by phpQui
beware of the two-headed weasel