Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszały
Witaj Nieznajomy!
zaloguj się    załóż konto
Niebiańska Kuźnia  (WoG, HotA, VCMI)temat: Kod żródłowy Heroes 3
komnata: Niebiańska Kuźnia (WoG, HotA, VCMI)
strona: 1 - 2 - 3 - 4 - 5

Acid Dragon PW
6 czerwca 2007, 21:41
jakie kilkanaście tysięcy?
Za prawa do tytułu Ubisoft wydał ponad MILION dolarów (a za czasów świetności gier HoMM oferował nawet 3DO kwotę liczoną w dziesiątkach milionów). I w dodatku w swoim czasie rozpisywano się, że to praktycznie bezcen :P. Myślicie, że praktyczne całe H3 (gdyż oddanie kodu gry równe jest praktycznie oddaniu całej gry) oddałby za takie marne grosze? Pewnie na materiały biurowe wydaje więcej w ciągu jednego dnia.

Jedynym rozwiązaniem byłoby prawdopodobnie *oddanie* kodu za darmo, jeśli Ubi uznałoby, że wpływy ze sprzedaży H3 są już wystarczająco małe, aby można było zrobić coś dla fanów i przy okazji zrobić sobie reklamę.

Ale póki co, na to się nie zanosi.

Ginden PW
6 czerwca 2007, 21:57
No właśnie. Ale oddanie kodu < > oddanie gry. Istnieje przecież nadal 250 MB plików LOD. A jeśli ktoś chce to ściągnie sobie H3 z jakiejś sieci p2p.

Acid Dragon PW
6 czerwca 2007, 22:29
niezupełnie.

Teoretycznie mając kod gry można stworzyć jej generyczną kopię. Udostępniony publicznie kod (bo nikt nie ma podstaw, by uwierzyć, że jakiś WoG Team zachowałby kod dla siebie) daje możliwość "dorobienia" jedynie grafik i dźwięków i sprzedaży gry jako nowej. Zupełnie legalnie. Więc udostępnienie kodu byłoby prawdopodobnie możliwe tylko wtedy, gdy taka procedura byłaby nieopłacalna (wg mnie już nie jest, no ale...) - gdy wpływy z gry byłyby i tak wystarczająco małe, aby taka "gra generyczna" nie miała szans na powodzenie, gdy nie byłoby praktycznie możliwości wykorzystania komercyjnie kodu - gdy firmie po prostu by to nie mogło zaszkodzić.

To-ja PW
7 czerwca 2007, 09:13
Nie dałoby się nic zrobić, żeby Ubisoft miał pewność, że nie tylko WoG Team nie wyda na nowo H3, ale WoG dalej będzie działał tylko z oryginalną H3 z dodatkami (wtedy może wrócić popyt na H3)?

Ginden PW
7 czerwca 2007, 09:19
Raczej nie. O ile Ubisoft mógłby wydać kod tylko WoG teamowi to WoG team nie jest organizacją prawną i nie może niczego zagwarantować. Musiałby się przekształcić w stowarzyszenie, ale to masa formalności i trochę sztuk zielonego złota. Ubisoft mógłby też zastrzec, że kod H3 nie może być wykorzystywany komercyjnie.
@Acid: dotychczas nie stworzono animacji dobrej jakości (od podstaw).

Acid Dragon PW
7 czerwca 2007, 11:26
@ jak to nie? a wszystkie animacje w HoMM i MM skąd się wzięły? że o innych grach nie wspomnę? To, że żaden nastoletni fan-amator bez wykształcenia, który nie ma zielonego pojęcia o grafice tego nie zrobił to co innego. Ja nie mówiłem, że WoG Team zrobiłby taką generyczną grę - mogłaby to zrobić jakaś konkurencyjna firma. Albo nawet przypadkowo dobrana grupa grafików, która dojrzałaby okazję, żeby sobie zarobić.

Teoretycznie dałoby przekształcić WoG Team w coś, co miałoby osobowość prawną. Teoretycznie również istnieje możliwość zawarcia umowy, w której Team zobowiązałby się do nieudostępniania kodu.
W praktyce jednak to niemożliwe do kontrolowania i wracamy do kwestii zaufania. Przecież można by potem taki kod przesłać jakiejś firmie na CD. I kto udowodni, że to wina kogokolwiek z WoG Teamu i czyja konkretnie? WoG Team to prawie przypadkowa grupa ludzi, którzy nawet siebie wzajemnie nie znają. Nie ma mowy o zaufaniu jak do długoletnich, sprawdzonych pracowników firmy, których można zresztą cały czas mieć na oku, podobnie, jak ich komputery i nośniki danych.

Jakiekolwiek rozwiązania prawno-komercyjno-rynkowe opierające się na wykupieniu kodu, czy zawarciu umowy z Ubi są raczej nierealne.
Wg mnie jedynym rozwiązaniem byłoby po prostu udostępnienie kodu przez Ubi za darmo w momencie, gdy zdecydują, że ryzyko jest wystarczająco małe, a H3 nie będzie już sprzedawane i nie będzie generowało prawie żadnych zysków.


Oczywiście w PRAKTYCE uważam, że udostępnienie teraz kodu Teamowi nie tylko nie zaszkodziłoby Ubi, nie zmniejszyłoby ani trochę zysków i nie spowodowałoby wycieku kodu, coby mogła powstać jakaś gra generyczna (zresztą... kto by dzisiaj kupił nową grę opartą na przestarzałych rozwiązaniach H3?), a nawet dałoby dodatkową reklamę i bardzo możliwe, że dodatkowo kilka egzemplarzy H3 sprzedanych więcej, aczkolwiek przekonanie do tego Ubisoftu wydaje się zadaniem cokolwiek trudnym.

Phoenix PW
7 czerwca 2007, 14:33
Dokładnie... Ale nie wiem o co im chodzi! Powinni się cieszyć, że jest tylu fanów OFERUJĄCYCH DARMOWĄ POMOC W UDOSKONALANIU ICH GRY! Nie wiem, to już przesada... Niech się zastanowią ile by na tym zyskali! Przecież nawet mogliby nas za darmo zatrudnić do roboty z Heroesami! I mogliby to wydać jako dodatek do gry płatny, chociaż i tak by to była czysta bezczelność z ich strony... Ale jaka by z tego była satysfakcja...

To-ja PW
10 czerwca 2007, 20:12
Płatny, to chyba raczej nie, zawsze znajdzie się dużo błędów, na co nie mogą sobie pozwolić, bo leniwi gracze będą narzekać...

Phoenix PW
11 czerwca 2007, 10:15
No dobrze, ale i tak oferujemy dużo za nic.

To-ja PW
11 czerwca 2007, 16:17
Wiem. WoG już teraz nie może się równać z żadnym innym dodatkiem, ale ich to nie interesuje. H3 był już dawno, teraz gracze mają kupować nowe dodatki do H5, po co im jakaś stara gra, która nawet nie jest 3D, przez co płynnie działa na praktycznie wszystkich komputerach? I jeszcze będą oddawali coś za darmo...

Ginden PW
11 czerwca 2007, 17:24
@Acid: grupa grafików nawet TERAZ nie miałaby problemów z zrobieniem "nowej" gry.

Trang Oul PW
11 czerwca 2007, 18:45
No nie bardzo. Jeszcze są potrzebni programiści, jeżeli nie ma kodu źródłowego.

Ginden PW
11 czerwca 2007, 18:55
Wystarczy tylko podmienić grafiki i mamy nową starą grę.
Edit: Kilka prostych właściwości da się podmienić. I mogą zawsze zamienić jednostki miejscami, mogą stworzyć to na bazie WoGa, a jednostki 8 poziomu byłyby innymi...

Trang OulTrang Oul... której nikt nie kupi, bo to kopia H3.

Acid Dragon PW
11 czerwca 2007, 19:35
dokładnie - to nie będzie nowa gra, tylko ciągle przekształcone H3 - choćby nie wiem jak bardzo. I nie można by tego nijak sprzedać lub rozprowadzać, bo byłoby to nielegalne. Przy wypuszczeniu kodu, sytuacja zupełnie się zmienia.

Poza tym uwierz, taka grupa MIAŁABY problemy z przekształceniem H3 ;) - po pierwsze dalej zostaje sporo pracy, a po drugie bardzo wiele grafik (w sensie położenia, kolorów czy sposobu wyświetlania) jest też zależna od kodu, którego modyfikacja w obecnej postaci jest raczej cokolwiek trudna.

avatar PW
11 czerwca 2007, 20:29
Jak np. możliwość wyświetlania grafik o więcej niż 256 kolorów :)

To-ja PW
11 czerwca 2007, 21:18
Gra może wyglądać inaczej, ale dalej będzie to ten sam H3 -> wszystkie przyciski byłyby takie same, tak samo tworzyłoby się nowe mapy, tyle samo stworzeń i budynków w zamkach, itd. Można zmienić wygląd, ewentualnie dodać kilka rzeczy w puste miejsca, ale nie zmieni się całości. Poza tym, wszystkie pliki miałyby taką samą nazwę, bo, o ile się nie mylę, nie da się "nauczyć" gry korzystania z innych plików, bo są zapisane w kodzie źródłowym.

Mając kod można zmienić wszystko, począwszy od menu głównego (zmiana ilości, właściwości, wyglądu) po zmianę grafiki na np. 3d z 32 bitowymi kolorami.

AltairAltairGrafika 3d w H3 po co? Czy Heroes V nie ma takiej grafiki? Jeśli tak to dlaczego ten temat cieszy się tak dużym zainteresowaniem? ;) (Pytania retoryczne)

To-ja PW
12 czerwca 2007, 07:19
@Altair - grafika 3d nie jest w WoGu w ogóle potrzebna. Pisałem tylko teoretycznie jak bardzo można by grę zmienić mając kod.

Phoenix PW
12 czerwca 2007, 16:27
Ale trzeba by też pomyśleć ile by przez to herosom ubyło... No bo oczywiście, GDYBYŚMY mieli kod, nie powinien być dla wszystkich dostępny. No bo pomyślcie, powstanie dużo nowych jednostek i w ogóle, ale za parę dni, każdy będzie mieć "własne H3"... Pomyślcie co by się stało gdyby po internecie krążyły setki jakichś cyber-super-nie-wiem-co-jeszcze-tandetnych wersji hereosów. Bo obecnie, stawając na rzęsach tylko nieliczni potrafią wprowadzić do heroesów coś pożytecznego, nie mówiąc już o tym, że prawie wszystkie takie modyfikacje są maksymalnie przemyślane, dopracowane. Jeżeli modyfikacja heroesów byłaby taka prosta, z heroesów zrobiłaby się tandeta "ulepszana" przez wszystkich i przez nikogo... Oczywiście, każdemu się co innego podoba, ale do takiego zbeszczeszczenia heroesów chyba nikt z nas nie chce dopuścić. Uważam także, że tylko WoG Team, któremu wszyscy ufamy powinien wprowadzać w wypadku zdobycia kodu modyfikacje. Oczywiście pomysły wszyscy byśmy prezentowali.

avatar PW
12 czerwca 2007, 18:41
Heh - też się zaczynam dziwić czemu ten wątek tak się rozrósł...

Przypadki udostępniania kodu źródłowego gier są wcale nierzadkie. Choćby takiego Quake1 (Quake2 chyba też). Każdy może sobie ściągnąć kod, skompilować, pozmieniać, dodać itd... I tak też stało się z Quakiem. Powstało mnóstwo modów - jedne lepsze (Nehahra Project), inne gorsze. Na bazie kodu powstały różne wersje gier (nie pamiętam nazw), bardzo quakopodobne, na engine Quake'a. I co? I nic. Wypuszczenie kodu nie zbawiło świata, nikt przez to nie zbankrutował ani nie zarobił kokosów. W chwili wypuszczenia kody, gra była już na tyle stara, że pasjonowało się jej przeróbką stosunkowa garstka fanów, szczególnie z sentymentu. I scena Quake'a pewnie trwa do dziś - od czasu do czasu sam zapuszczę sobie jakąś nową mapę.
Po kodzie źródłowym nie należy oczekiwać kto wie czego, jakby nie było, to tylko modyfikacja ISTNIEJĄCEGO kodu, żeby dodać hiper super fajerwerki może okazać się, że istniejący kod po prostu na to nie pozwoli; ograniczeniem jest sama architektura.

Owszem, udostępnienie kodu źródłowego to marzenie każdego moddera. Ale póki co, twórzmy w obrębie tego, co dają nam obecne możliwości.

To-ja PW
13 czerwca 2007, 07:22
Można zmienić na tyle kod źródłowy, żeby dostosować go to tego, co chcemy :)
strona: 1 - 2 - 3 - 4 - 5
temat: Kod żródłowy Heroes 3

powered by phpQui
beware of the two-headed weasel