Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Po cmentarzu włóczy się:
   Kuririn
Witaj Nieznajomy!
zaloguj się    załóż konto
Niebiańska Kuźnia  (WoG, HotA, VCMI)temat: HotA a sprawa ukraińska
komnata: Niebiańska Kuźnia (WoG, HotA, VCMI)

Drwal PW
13 lutego 2023, 21:05
W sumie nikt za bardzo nie ruszył tego tematu (no może poza samym początkiem wojny), a to ciekawe, jak międzynarodowe środowisko Heroes III zachowało się w stosunku do rosyjskich twórców HotA. Otóż w zasadzie (uogólniam na podstawie Groty i Facebooka) tematu nie ma. Uznajemy, że HotA jest apolityczna i nie ma co "obwiniać" ich za wojnę na Ukrainie. Czy to słusznie? Od razu piszę, że nie wiem i chętnie przeczytam Wasze argumenty. Rosyjskie firmy zostały zbanowane, wycofano kapitał z Rosji, nałożono wiele międzynarodowych sankcji (przynajmniej oficjalnie większość Świata odwróciła się od narodu Putina), niektórzy nawet przestali oglądać rosyjskie dziewczyny na pornhubie (wow, jaki dojrzały żart:P). Na pewno nie możemy powiedzieć, że gracze postąpili solidarnie. Wiem, że to tylko jakiś tam mod (w dodatku bezpłatny), niemniej Twórcy mają korzyści z tworzenia, wzbudzają zainteresowanie, zyskują poklask.

Nigdzie nie widziałem tez postów samych Twórców odnoszących się do do wojny. W sumie nie wiemy więc jakie mają zdanie i czy mogą się nim dzielić.
Należy pamiętać, że Rosja to chyba najbardziej zasłużony kraj jeśli chodzi o tworzenie fanowskich treści Heroes III. Zresztą Ukraina tez jest w czołówce.

Bajan PW
13 lutego 2023, 21:15
Jak Ruscy atakują Ukrainę to są wrogami, a znane marki powinny się natychmiast wycofać ze znienawidzonego kraju. Jak ci sami Rosjanie robią moda do gierki - to już cichutko. Prawda jest taka, że żaden z nas (lub większość) nie wycofałaby się z rosyjskich "zysków", nie tylko materialnych. Nawet jakby wyszło się (teoretycznie, abstrakcyjnie) na zero... wątpię, by ktoś poniósł trud reorganizacji swojej działalności. :P

Hota nie zajmuje się polityką i to szanuje, ale nie łudzę się - na pewno mają imperialistów u siebie.

Ja bym chętnie crowdfundował Hotę. Jeśli wyczuję, że to radykałowie - trudno, dam najwyżej dwa razy tyle na sprzęt dla Ukrainy. :P

Żmijec PW
13 lutego 2023, 21:54
Nie grajcie w gierkę bo Putin

Nicolai PW
13 lutego 2023, 22:00
Wiwern:
Jak Ruscy atakują Ukrainę to są wrogami, a znane marki powinny się natychmiast wycofać ze znienawidzonego kraju. Jak ci sami Rosjanie robią moda do gierki - to już cichutko.
Jedna uwaga, HotA to projekt non profit. Co za tym idzie, grając w nią nikt nie wspiera rosyjskiej machiny wojennej, nawet pośrednio. Także według mnie ciężko porównywać odpalenia nieoficjalnego dodatku do Herosków z kupowaniem towarów i usług od firmy sprzyjającej reżimowi.

Wiwern:
Prawda jest taka, że żaden z nas (lub większość) nie wycofałaby się z rosyjskich "zysków", nie tylko materialnych.
Nie wiem co bym zrobił, ale po tym co się dzieje w świecie widać, że Kaczmarski nie bez powodu śpiewał:

Co nam hańba gdy talary
Mają lepszy kurs od wiary?
Wymienimy na walutę
Honor! I pokutę!

AmiDaDeer PW
13 lutego 2023, 22:54
Drwal:
Nigdzie nie widziałem tez postów samych Twórców odnoszących się do do wojny. W sumie nie wiemy więc jakie mają zdanie i czy mogą się nim dzielić.
Wśród nich są ludzie którzy albo niedawno odbyli służbę wojskową (jak np. don_ko), albo są w jej trakcie, albo mają ją odbyć w niedalekiej przyszłości. Obawiam się że otwarty sprzeciw wobec wojny może być dla nich obarczony zbyt dużym ryzykiem - tym bardziej skoro sam projekt nie ma za bardzo podtekstów politycznych (przynajmniej jeśli chodzi o politykę współczesną).

Tarnoob PW
14 lutego 2023, 05:59
Tak jak pisali poprzednicy – granie w Hotę, HD Moda, WoG-a i inne mniej lub bardziej rosyjskie dzieła non-profit nie robi nikomu bezpośredniej krzywdy. Nie rozsławia też państwa rosyjskiego; HotA nie używa flagi w przeciwieństwie np. do reprezentacji sportowych, które słusznie powinny być zbojkotowane, tzn. uczestnicy powinni występować niezależnie. Już więcej szkody robi reklamowanie musztardy rosyjskiej, z czego słusznie się wycofano. Do tego domniemam niewinności twórców, zakładam dobrą wolę i wierzę w prawo do bierności – nie muszą niczego manifestować, żeby traktować ich jak normalnych ludzi.

Poza tym uważam, że taka współpraca nad twórczością to cenny, humanitarny gest; takie wyciągnięcie ręki chyba jest szczególnie potrzebne w wypadku Ukraińców, Polaków i innych narodów walczących z Putinem. Niech normalni Rosjanie – nie tylko opozycyjni, ale też ci apolityczni – będą spokojni, że po tej wojnie nie będą potraktowani jak sporo Niemców po II WŚ. Kilkoro Rosjan znam osobiście, mieszkam stosunkowo blisko Królewiecczyzny („Obwodu Kaliningradzkiego”) i naiwnie marzę o pojednaniu naszych narodów po pięćsetleciu wojen, tak jak to się udało z Niemcami i Ukraińcami po tysiącleciu trudnego sąsiedztwa[*]. Ślepa rusofobia raczej temu nie pomoże. Do Rosjan trzeba podchodzić z ostrożnością, czujnością i skupieniem, ale z sercem, jak do muzułmanów.

Gorzej będzie, jeśli się okaże, że ktoś z twórców jest putinistą... Na szczęście chyba nie trzeba się tym martwić na zapas.


[*] Wiem, że kontakty z Rosją jeszcze długo będą trudne; okupacja Krymu może potrwać do końca stulecia, tak jak spory o granice Japonii, Gruzji, Mołdawii i Serbii, a III wojna w Czeczenii to kwestia czasu. Mam nawet kontrowersyjną opinię, że już teraz Polska powinna uznać jej niepodległość, tak jak to zrobiła Ukraina – secesja od państwa terrorystycznego jest naturalnym prawem człowieka.

Kastore PW
14 lutego 2023, 12:07
Drwal:
niektórzy nawet przestali oglądać [coś tam] na pornhubie
I bardzo dobrze.
Nicolai:
Nie wiem co bym zrobił, ale po tym co się dzieje w świecie widać, że Kaczmarski nie bez powodu śpiewał:
Jezu, kocham Kantyczkę Z Lotu Ptaka, znam cały tekst na pamięć i na libacjach często to śpiewaliśmy. Jest to trudny do zrozumienia utwór, nie należy go odbierać dosłownie, tylko bardziej jako cytowanie problemów, które wymyślają sobie Polacy, ponieważ piosenka maluje obraz "tych na górze", którzy z nieba spoglądają na naród polski i wysłuchują ogromu przeróżnych zmartwień i niepewności i tylko zaczynają łamać sobie głowę, jak dużo tego jest.

A co do sprawy hotowskiej, to już raczej wszystko zostało powiedziane.

uhm PW
14 lutego 2023, 14:21
Wydaje mi się, że przekrój społeczności moderów z Rosji jest inny niż całego społeczeństwa rosyjskiego. Członkowie HoTA crew przebywają w internecie więcej niż przeciętny Rosjanin, mają często kontakt ze społecznością międzynarodową na anglojęzycznych forach, więc istnieje większa szansa, że korzystają ze źródeł informacji bardziej obiektywnych niż telewizja państwowa :P Są to też ludzie młodzi, mężczyźni w wieku poborowym, nie tak chętni walczyć z Ukrainą jak ludzie starsi, z nostalgią wspominający ZSRR oraz kobiety, którym nie grozi mobilizacja. Na pewno kilku ekstremistów też tam jest, ale czy i my nie mamy swoich zwolenników kastrowania (wink wink)? Cisza w eterze na temat wojny na pewno nie bierze się znikąd, przypuszczam, że większość boi się represji, ich służby mają swoje wtyki wszędzie.

Warmonger PW
14 lutego 2023, 17:43
Jestem przeciwny bezmyślnej nagonce na zwykłych Rosjan. Nie jest ich winą, że mieli pecha urodzić się w kraju rządzonym przez despotę.
Tam żyją też normalni ludzie, którzy chcą uczciwie pracować i nie mogą tak po prostu wyjechać z kraju. Kilkoro znam.

Poza kijem w postaci sankcji musimy też im zaproponować marchewkę - czyli pokazać, że cywilizacyjny model Zachodu jest bardziej przyjazny ludziom i jednocześnie dla nich osiągalny.

Inna sprawa, że HoTA jest najprawdopodobniej bezpośrednio zagrożona przez pobór, o którym pisał uhm, a zapewne też przez sankcje technologiczne. Być może ten problem już dotknął członków zespołu, ale nie mówią o tym publicznie (bo co by to dało?).

Z jeszcze innej strony - u nas w ekipie VCMI też jest kilku Rosjan oraz jeden Ukrainiec, ale z tego co mi wiadomo, wszyscy emigrowali i żyją lub pracują w bardziej cywilizowanych krajach. Różnica jest taka, że nasz projekt jest otwarty i międzynarodowy, zawirowania polityczne mu nie zagrażają :)

Orzie PW
14 lutego 2023, 18:14
Ami:
Wśród nich są ludzie którzy albo niedawno odbyli służbę wojskową (jak np. don_ko), albo są w jej trakcie, albo mają ją odbyć w niedalekiej przyszłości. Obawiam się że otwarty sprzeciw wobec wojny może być dla nich obarczony zbyt dużym ryzykiem - tym bardziej skoro sam projekt nie ma za bardzo podtekstów politycznych (przynajmniej jeśli chodzi o politykę współczesną).
Gentlemen, it should not be a secret that open opposition to the war even in the form of shared posts in social media is punished by about $800-$1000 (which is more than average monthly wage for most Russians), and repeated cases of that lead to 5-7 years in prison (more than a murderer usually gets). Any attempts of public protest are immediately prosecuted.

The main demography which is against the war is aged 18-35. Not only because these people are eligible for army service, but also due to them being raised in a 'more democratic' (if I may) Russia, digesting Western culture such as art, music, movies and video games. These people either wanted Russia to be a European country, or wanted to leave Russia for a better life in Europe.

War, on the contrary, becomes gradually more supported by the people aged 35+.

Saki PW
15 lutego 2023, 06:27
Nicolai:
Kaczmarski nie bez powodu śpiewał

Kaczmarski bardzo w temacie zagwozdek etycznych przy czerpaniu przyjemności z czyjejś działalności artystycznej :P

@Orzie, if I may ask - how do young Russians feel overall about the sanctions and basically getting globally sidelined? Do they perceive it as an appropriate reaction, unjust punishment or some other way?

Orzie PW
15 lutego 2023, 10:47
Depends from person to person I think. Yet, I don't think the young people justify that. It's obvious that the sanctions do harm the general populace much more than they hit the real criminals, because the latter have enough money and foreign connections to bypass a lot of problems. It's them who can fly to other countries on a daily basis, have multiple citizenships, have their children studying and living abroad. We are basically locked down with the very people who oppress us - and their quality of life still allows them to feel better.

I cannot assess how the sanctions are really effective, but I also cannot say that they do nothing - the prices are constantly increasing, the currency is unstable, the propaganda (disguised as political talk shows, historical and educational programs) goes for 12 hours per day on TV.

As for me, being completely cut out of SWIFT and being in another country with only Russian bank cards, this is one hell of a ride. I will probably have to return to Russia in April and pray to all known gods that no one comes after me during the 6 months gap between the official spring and fall regular army conscriptions. Or, I'll accumulate debts I possibly cannot repay.
temat: HotA a sprawa ukraińska

powered by phpQui
beware of the two-headed weasel