Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XDark MessiahHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Po cmentarzu włóczy się:
   Kuririn
jesteś zalogowany jako Nieznajomy
zaloguj się    załóż konto
Biblioteka Legendtemat: Fabularnie o Horn of the Abyss
komnata: Biblioteka Legend

Dark Dragon PW
28 kwietnia 2018, 15:35
Pytanie do naszych ekspertów - jak dobrze kampania HotA i różnorakie elementy fabularne wprowadzone w tym dodatku wpasowują się w stare uniwersum? Jak dobrze Waszym zdaniem twórcy wykorzystali elementy wprowadzone przez oficjalne gry i rozszerzenia (np. postać Xanthora z MM8, Astra jako jedna bohaterek Przystani itd.)?
Czy ktoś byłby w stanie dokładnie określić chronologię nowych kampanii względem pozostałych kampanii z H3?

Hobbicus PW
28 kwietnia 2018, 16:29
Wszystko jest właściwie opisane tutaj. Dość powiedzieć, że mimo wielu nowych elementów kampania wpisuje się całkiem nieźle w świat starego uniwersum. Problemem może być natomiast interpretacja chronologii wydarzeń z oficjalnych gier i dodatków, jako że nie jest ona w 100% jasna i przejrzysta.

Ale odpowiadając na pytanie o rozmieszczenie w czasie:

1. W pierwszej kampanii (Pod piracką banderą) możemy natknąć się na Kreegan lokujących się na wyspie, na którą trafił Jeremy (jest to wyspa niedaleko Eeofolu).
2. W pierwszej misji drugiej kampanii (Postrach mórz) jest mowa o tym, że w Krewlod właśnie się skończył Festiwal Życia.
3. W trzeciej misji drugiej kampanii grupa bohaterów trafia do Eeofolu, gdzie dalej można natknąć się na Kreegan.
4. W czwartej misji drugiej kampanii Tark odwiedza Nighon w trakcie tamtejszej wojny domowej (prawdopodobnie chodzi o Mutare).
5. W szóstej misji drugiej kampanii mowa jest o tym, że w Erathii wybuchła wojna z Eeofolem, a na kontynencie zaczęły się pojawiać Wrota Żywiołów.

To są szczegóły, które rzuciły mi się w oczy. Kampanie są rozmieszczone w czasie jedna po drugiej, zatem na moje oko chronologia przedstawia się następująco:

Pod piracką banderą - gdzieś koło RoE, w trakcie wojen Erathii z Kreeganami
Postrach mórz - koło AB, od Festiwalu Życia, przez Smoczą krew, skończywszy na Ostrzu armagedonu
Róg otchłani - po AB, ale chyba przed MM8

zmudziak22 PW
9 maja 2018, 09:51
Trzecia jak najbardziej jest między AB a MM8, Bidley trafia do wymiaru wody, chociaż w ostatniej misji jeszcze są Wrota na kontynencie.

Hobbicus PW
7 sierpnia, 22:47
Odkopię temat, bo nieliczne przesłanki dotyczące Factory w Horn of the Abyss stawiają fabułę tegoż dodatku w nowym świetle.

Co wiemy?

1. Saga Rogu Otchłani zakończyła się (na razie) na tym, że Bidley stał się nieoficjalnie Królem Piratów w wyniku zdobycia mistycznego artefaktu.
2. Nowa frakcja, jaka ma się pojawić, to steampunkowo-westernowe Factory.
3. Do frakcji dołączają niziołki, dotychczas bez przynależności frakcyjnej, teraz stanowiące trzon armii Factory.
4. Wśród innych jednostek Factory na pewno mają się pojawić strzelcy wyborowi - Łowcy głów, którzy używają bardziej zaawansowanego uzbrojenia niż piraci z Regny.
5. Wśród bohaterów Factory pojawią się Agar i Wrathmont, ale też swój powrót ma mieć Kastore, znany ze złego zakończenia MM7, a także ze swojej wcześniejszej roli w MM3.
6. Miasto, mimo rozwinięcia technologicznego (a może wręcz przeciwnie - zgodnie z nim), jest magicznie zaawansowane - na tyle, by mieć 5-poziomową gildię magów.
7. Miasto ma ogólnie reprezentować wszelkich renegatów i wynalazców, w tym - również przybyszy z Regny, którzy postanowili zamieszkać na stałe na suchym lądzie.

Czego nie wiemy?

1. W jakim konkretnie momencie ma się pojawić Factory w kampanii (niby najsensowniejszą odpowiedzią jest koniec kampanii Rogu Otchłani, ale tak naprawdę początek Factory, biorąc pod uwagę Kastore'a, może mieć miejsce nawet w trakcie trwania AB, albo nawet wcześniej, jeśli weźmiemy pod uwagę ucieczkę niziołków z Eeofolu).
2. Gdzie znajduje się Factory na mapie Antagarichu (nowy teren, Wastelands, sugeruje parę miejsc: pustynia Bracada, okolice Deyji, powierzchnia Nighonu, może Eeofol po ucieczce Kreegan?).
3. Jakim cudem (jeśli to zostanie w ogóle wyjaśnione) niziołki przeżyły najazd Kreegan w wystarczającej liczbie, by zasilić armię nowego państwa.
4. Czy technologia występująca w Factory jest efektem odtworzenia magii Starożytnych, czy może jednak jest niezależnym tworem kolonizatorów.
5. W jaki sposób Agar wciąż żyje (bo wiadomo, że nie będzie występował w formie lisza).
6. Jaką rolę fabularną ma mieć Kastore (oczywistą odpowiedzią jest: taką samą jak w Forge, ale czy to nie byłoby zbyt oczywiste?).
7. Jeżeli Kastore miałby dowodzić Factory, to kto zostanie nowym królem Deyji.

Zachęcam Was do dzielenia się własnymi przemyśleniami w tej materii.

Święty Majkyl PW
8 sierpnia, 10:09
O mnie też to niedawno zainteresowało, tylko w kontekście broni palnej. Jak to będzie wprowadzone i jak się wpasuje? Dla mnie to dziwne że bohaterowie piraccy jeżdżą sobie z armatami, piraci mają pistolety i nikogo to nie dziwi ani nie interesuje. Że żadna Leśna Straż nie opracowała sobie wyborowych karabinów, albo Erathia nie zbudowała linii umocnień z działami na granicy z Krewlodem.

A gdzie będzie ta frakcja western to też bym stawiał Eofol bez demonów. Krewlod niby też pasuje, bo zachód i dziki ale to raczej nie :-D

Yaaqob PW
8 sierpnia, 10:23
LordInsane na Heroes Community:
While we will very likely find out around the end of the year, I had a bit of a thought on how Factory might fit in the world, in origin but also literally where in the world Factory is centred (like Cove is Regna, Necropolis is Deyja, Stronghold is Krewlod, etc.). Factory isn't the Forge, but it does seem to have a bit of a 'different take on the Forge' to it... so what if it is a different take on NWC's Forge in the sense of 'town emerging from the events of MM7'?

With the Forge, that meant a town of replicated Ancient technology roughly grafted on top of a Deyjan foundation and bent on world conquest. With the canon shifted from MM7's evil ending to its good, the evil Terrans are reduced in number, undermined by failure and lacking a Heavenly Forge to equip their forces, so hardly able to establish the Forge, but the good Terrans maintain their full number, has access to a helpful source of information and through the Gateweb access to other worlds. That means they could be in a position to help uplift parts of Enroth in a more sustained, long-term fashion (the Factory appears to be more advanced than other Enrothians, well below the Ancient technology of the Forge but far more integrated into its society and understood by its members than the Forge), and gather refugees to their side (being close to wizards and not that far from Eofol, halflings is not a stretch, especially as their allies in Harmondale are right next to Eofol and had a portal between Harmondale and a region of Eofol for at least some time), and they were centred above the Bracada Desert (which could be represented as Wasteland).
Good Terrans might sound like a Good town, unlike the starting-isolationist Neutral town we've heard Factory is, but there might have been a drift in purpose from Resurrectra's intentions, or a long-term plan going on (one terminated by the Reckoning, as much as I wish that could be retconned or time-travelled out. The Reckoning is the main blocker for a lore-working SF-based town in Heroes 3 expansion).

TL/DR: A theory that Factory follows up on MM7 and is based in a desert in the south of Antagarich shown in MM7 but not Heroes 3.

A co myślicie o tych dywagacjach?

Święty Majkyl PW
8 sierpnia, 10:56
Ja myślałem że Bracada to śnieżne góry, ewentualnie wyżyny.

uhm PW
8 sierpnia, 20:07
Agar i Wrathmont podobnie jak Sandro musieli uciekać z Enroth po wojnie o sukcesję. Pal sześć, że Agar został zabity przez czterech poszukiwaczy przygód w swoim laboratorium w Kriegspire, to licz, więc nawet po utracie fizycznego ciała przeżył dzięki ukrytej gdzieś w słoju duszy. Pomimo obrzydzenia stworzył swej nowej, nieumarłej powłoce iluzję ciała - i tak myślę że zostanie wyjaśniona kwestia jego powrotu.

Gdzie mogli się udać niechciani czarnoksiężnicy? Podczas swych podróży na pewno trafili na Regnę - HoTA team zwracał uwagę, że nowa frakcja jest ściśle powiązana z Cove. Nawiązali kontakty z magami -piratami oraz wszelkiej maści wyrzutkami i na pewno to znów było przyczyną ich kłopotów i konieczności poszukiwania nowego miejsca, gdzie mogliby prowadzić badania.

Enroth odpada z oczywistych względów, ale poza Erathią jest jeszcze Jadame. Kraina podzielona między niewielkie frakcje, nieposiadająca większych portów poza Ravenshore i Shadowspire. Jej brzegi pozostają w większości niezbadane, dlatego piraci chętnie korzystają z jej raf i zatok jako kryjówek -słynny pirat Stanley ukrywa w piachach Splądrowanych Pustkowi swój skarb. Poza tym po całym Jadame rozrzucone są potężne artefakty pamiętające Imperium Amberliańskie, więc odnalezienie jego pozostałości przez czarnoksiężników mogłoby wyjaśniać nagły skok technologiczny. Tak bym przynajmniej sobie życzył. Równie dobrym miejscem mógłby być Eofol, ojczyzna niziołków. Skały, pustkowia, pozostałości kosmicznych technologii - no i Kastore nie musi się fatygować na sąsiedni kontynent.

Hobbicus PW
10 sierpnia, 09:00
Spróbuję pozgadywać, jakie mogą być odpowiedzi na te pytania:

1. Mam wrażenie, że HotA może nas zaskoczyć i kampania Factory może się zacząć jeszcze w trakcie trwania AB, by pokazać, jak frakcja zaczęła się w ogóle formować.
2. Tutaj obstawiam jednak powierzchnię Nighonu - pasuje geograficznie, a do tego jest to niezbadany za dobrze teren. Pasowałoby też to do tego, że pojawiają się tam czarnoksiężnicy z Enroth i jest to wyspa, która pasuje do renegatów z Regny.
3. Tutaj nie mam pomysłu. Może faktycznie niziołki zbiegły z Eeofolu na powierzchnię Nighonu, ukrywając się przez ten czas przed Kreeganami, jak i czarnoksiężnikami?
4. Raczej stawiałbym na to drugie, choć nie wykluczam, że bardziej rozbudowane Factory będzie coraz bardziej przypominało technologię Starożytnych. Ale o tym za chwilę.
5. Klonowanie. To jedyne sensowne, co mi przychodzi do głowy - zanim stał się liszem, sklonował się celem utrzymania swoich eksperymentów przy życiu. Po zniszczeniu jego laboratorium uciekł na Antagarich, by kontynuować swoje prace.
6. Kastore prawdopodobnie dopiero dołączy do Factory, jak będzie powstawać, widząc w nich potencjał do odtworzenia technologii Starożytnych (patrz punkt 4).
7. Jakaś zupełnie nowa postać najpewniej.

Święty Majkyl PW
10 sierpnia, 14:26
Nie sądzę że Nighon nie pilnuje własnej nawierzchni, będąc krajem podziemnych tuneli. Przecież to by im groziło blokadą albo zagładą, gdyby ktoś wylądował i chociażby tak przekopał teren, żeby ich oceanem zalać. Swoją drogą, ciekawe czy taką opcję rozważali w Odrodzeniu Erathii. Po co walczyć w tunelach wroga i płynąc z desantem, jak można by Nighon zalać oceanem? Tak wiem, to by było radykalne ludobójstwo:D

Przypomniałem sobie. W kampanii Mutare byli wspominani Strażnicy Powierzchni. Właśnie do pilnowania nawierzchni, bo do czego by innego?

Hobbicus PW
10 sierpnia, 15:37
Pietras:
Nie sądzę że Nighon nie pilnuje własnej nawierzchni, będąc krajem podziemnych tuneli.
Po powierzchni Nighonu panoszą się hydry, roki i wieśniacy (:P), więc istnienie w tamtym miejscu innej frakcji jak najbardziej jest możliwe.

Pietras:
Przecież to by im groziło blokadą albo zagładą, gdyby ktoś wylądował i chociażby tak przekopał teren, żeby ich oceanem zalać.
Jak Ty to sobie wyobrażasz logistycznie?

Pietras:
W kampanii Mutare byli wspominani Strażnicy Powierzchni.
Nie, byli wspomnieni jedynie lordowie, których oddziały blokowały wyjścia z tuneli na powierzchnię.

Ostatnia misja kampanii Mutare:
Defeating the Lords blocking your access to the surface tunnels and the Nighon borderlands will prove my power to the rest of the Nighon Lords. You find yourself laughing with glee at the thought of the battles to come. You pause to admire your beautiful new claws, and then roar for messagers to summon your best two Heroes from the prior campaign. It's time to show the doubters I'm worthy to join the ranks of Nighon's powerful nobles. So they want to drink my blood, do they? I'll drink theirs!

Święty Majkyl PW
10 sierpnia, 20:53
O, właśnie ci. Zawsze myślałem że oni pilnują powierzchni, żeby ktoś czegoś niemiłego w tunel nie wrzucił/wpompował:) A skoro tu się szwendają potwory, to właściwie i cała frakcja by mogła się osiedlić. Jeśli da radę tym potworom i kontrakcji Nighonu, bo chyba by biernie nie patrzył, jak mu cały kraj nad głową wyrasta:)

Kastore PW
10 sierpnia, 22:02
Cytat:
Przecież to by im groziło blokadą albo zagładą, gdyby ktoś wylądował i chociażby tak przekopał teren, żeby ich oceanem zalać.
Wow, jaki epicki pomysł. Chyba też zacznę mieszkać pod ziemią, bo jeszcze ktoś nas zaleje Bałtykiem. :O

Święty Majkyl PW
10 sierpnia, 22:47
No ja będąc Nighonem leżącym pod dość małą wyspą, bym się obawiał ataku zalaniem. Zwłaszcza że na powierzchni chodzą tylko dzikie bestie i mógłby tam wylądować mag ziemi-sabotażysta i pomajstrować gruntem :-) Wystawiłbym więc posterunki obserwacyjne chociaż. I właśnie odnośnie tego i przewidywań, że tam się osiedlą westernowcy. Mój typ: pierwszym albo drugim scenariuszem ich kampanii będzie walka z Nighonem:-)

Kastore PW
10 sierpnia, 22:53
Nighon nie jest taki mały.
Pietras:
przewidywań, że tam się osiedlą westernowcy
CO???

Hobbicus PW
10 sierpnia, 23:13
Pietras:
A skoro tu się szwendają potwory, to właściwie i cała frakcja by mogła się osiedlić. Jeśli da radę tym potworom i kontrakcji Nighonu, bo chyba by biernie nie patrzył, jak mu cały kraj nad głową wyrasta:)
Skąd założenie, że Factory to będzie cały kraj, a nie rozproszone w typowo westernowy sposób parę osad i fortec ustawionych z dala od tuneli Nighonu?

Święty Majkyl PW
12 sierpnia, 22:13
No co? Nie razi nikogo nazwa Factory?:) Fabryka czego dokładnie? Pomysł z krajem jest moim typem-strzałem. Widzę niziołków, którzy maja być trzonem frakcji a przecież im brakuje swojego kraju, no to strzelam:) No i jeśli nowy twór miałby się utrzymać, co pewnie znaczy wywalczyć sobie miejsce, to luźny związek osad to za mało. Wróg(typowany Nighon) skończyłby z nimi pojedynczo. A gdzie konkretnie bym umieścił ten nowy kraj? Tak szybko bez wstawiania mapy. Wschodnia część Nighonu. Tam wg mapy nic ważnego nie ma. To mój typ, bo lubię zakłady:)
temat: Fabularnie o Horn of the Abyss

powered by phpQui
beware of the two-headed weasel