Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XDark MessiahHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszały
jesteś zalogowany jako Nieznajomy
zaloguj się    załóż konto
Biblioteka Legendtemat: AB a Forge - kwestia sporna
komnata: Biblioteka Legend

Hobbicus PW
13 listopada 2017, 18:22
Czy ktoś mnie może oświecić, czy w kampaniach z Armageddon's Blade są jakiekolwiek przesłanki jasno stwierdzające, które z zakończeń MM7 było kanoniczne? Chętnie poznam treść konkretnych tekstów - może źle szukałem, ale sam niczego nie znalazłem, przynajmniej w samej tytułowej kampanii AB.

Wiem że jeśli wybierze się sędziego Sleena, między Erathią a Avlee wybucha wojna, więc może to być jakaś wskazówka. Z drugiej strony - czy to wystarczający argument za kanonicznością któregokolwiek z zakończeń MM7?

Acid Dragon PW
13 listopada 2017, 19:49
Potwierdzenia nie ma, ale istnieje logiczne zaprzeczenie.

Jedynym wyraźnym skutkiem dobrego zakończenia jest otwarcie bramy do stacji Beta 5 i stamtąd do innych światów, lecz ani w AB, ani w następnych grach nie ma już do tego wydarzenia odniesień. Jedynym wyjątkiem, jaki mi przychodzi do głowy jest to, że po latach w wywiadzie dla Kwasowej Groty Jennifer Bullard stwierdziła, że portale do Heroes IV powstały za sprawą Coraka, którego spotykamy właśnie w dobrym zakończeniu MM7. Ponieważ jednak brak jest jakichkolwiek tekstów w samych grach, a pani Bullard nie konsultowała swoich odpowiedzi z innymi autorami fabuły, ten tekst można uznać za dyskusyjny kanonicznie.

Więc potwierdzenia "dobrego" zakończenia właściwie nie ma.
Ale zaprzeczenia też nie.
"Dobre" zakończenie jest w zasadzie tak izolowane, że można uznać, że niczego nie zmieniło. Co najwyżej można sobie dopowiedzieć, że drużyna poszukiwaczy przez stację Beta 5 wróciła sobie na Terrę, zabrała przetwornik oscylacyjny i tyle.

Potwierdzenia "złego" zakończenia też nie ma. Chyba, że liczymy nieliczne pozostałości po Forge, jak martwy stinger w menu, czy kuźnia Forge na okładce AB.
Natomiast istnieje zaprzeczenie.
W przypadku "złego" zakończenia zarówno filmik końcowy MM7 jak i teksty po wygranej mówią o powstaniu goblinów z miotaczami i cyber-zombie, a Kastore miał ruszyć na podbój świata. Jednakże nic z tych rzeczy się nie wydarzyło. Więc o ile nie zrobimy jakiejś teorii, że między MM7 i AB po Erathii szwendały się cyborgi oraz że ktoś stoczył wojnę z Kastorem i go przegnał, a następnie w czasach AB już wszyscy o wszystkim zapomnieli, to nie da się tego zakończenia pogodzić z resztą fabuły.

Toteż przez zaprzeczenie zakończenia "złego" musimy (niestety) przyjąć, że zakończenie "dobre" jest kanoniczne. Wszelkie inne teorie niemiłosiernie tnie brzytwa Ockhama.

Xfing PW
4 lutego, 22:50
Jeśli chodzi o wojnę Erathii z Avlee o Ziemie Sporne (Harmondale) wywołaną wyborem sędziego Sleena, tekst z MM7 jasno mówi, że wojna została szybko zakończona z racji dużej ilości ofiar i przekonaniu o braku dalszej sensowności walk. Ta duża ilość ofiar była dokładnie tym, na co liczyli nekromanci z Deyji, którzy wykorzystali pobojowiska jako kopalnie żywych trupów do animowania. W dłuższym rozrachunku jednak pokój natychmiastowy czy pokój po krótkiej wojnie nie miał żadnego znaczenia - w pierwotnej wersji kampanii AB z Forge, Erathia i Avlee i tak miały współpracować znowu ze sobą, by pokonać wroga.

Fandor PW
5 lutego, 03:47
Xfing czy ty teraz po tylu latach zamierzasz odkopać każdy temat, w którym chociaż raz było wspomniane Forge i zawalić go spamem na ten temat który był i tak wielokrotnie poruszany i każdy twój argument był przytoczony, miał kontry, a te kontry też ktoś kontrował tak jak ty. Daj sobie spokój, większość tutaj pewnie podziela twoje poglądy, ale odpowiada Ci bo jesteś ignorantem, który nie potrafi sobie wyobrazić, że ktoś ma inne zdanie ani się wczuć, więc i tak kogoś o przeciwnych poglądach do swoich nie przekona.

Kastote PW
5 lutego, 10:19
Jest błąd w thread title, powinno być: AB, a Forge, z przecinkiem w title.

Xfing PW
5 lutego, 10:31
Fandor:
Xfing czy ty teraz po tylu latach zamierzasz odkopać każdy temat, w którym chociaż raz było wspomniane Forge i zawalić go spamem na ten temat który był i tak wielokrotnie poruszany i każdy twój argument był przytoczony, miał kontry, a te kontry też ktoś kontrował tak jak ty. Daj sobie spokój, większość tutaj pewnie podziela twoje poglądy, ale odpowiada Ci bo jesteś ignorantem, który nie potrafi sobie wyobrazić, że ktoś ma inne zdanie ani się wczuć, więc i tak kogoś o przeciwnych poglądach do swoich nie przekona.

Ale co mój powyższy post miał wspólnego z czymkolwiek, co tu teraz napisałeś? :D

Nawet sam ten temat nie ma z tym nic wspólnego O_o

Tak więc dziwna tyrada ale ok

O, i tak wogle to:

Fandor:
większość tutaj pewnie podziela twoje poglądy, ale odpowiada Ci bo jesteś ignorantem, który nie potrafi sobie wyobrazić, że ktoś ma inne zdanie ani się wczuć, więc i tak kogoś o przeciwnych poglądach do swoich nie przekona.

Odnosiłem wrażenie, że lubienie lub nielubienie Forge to kwestia preferencji, nie poglądów. Jest między tymi dwiema rzeczami bardzo poważna różnica. Prefernecje to nie jest coś, co zmieniasz albo powinieneś zmieniać tylko dlatego, że ktoś inny uważa, że są złe. Nie na darmo jest powiedzenie "o gustach się nie dyskutuje". Ale jak wyżej, nie wiem w którym miejscu niby wykazałem chęć podejmowania w ogóle na nowo tego tematu, sam sobie to dopowiedziałeś nie wiadomo czemu xD
temat: AB a Forge - kwestia sporna

powered by phpQui
beware of the two-headed weasel