Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszały
Witaj Nieznajomy!
zaloguj się    załóż konto
Niebiańska Kuźnia  (WoG, HotA, VCMI)temat: [ważne] The Forge - temat ogólny
komnata: Niebiańska Kuźnia (WoG, HotA, VCMI)
strona: 1 - 2 - 3 ... 12 - 13 - 14 ... 29 - 30 - 31

Trang Oul PW
26 lipca 2010, 16:00
Też mi nie pasuje taka definicja... Gdyby coś było (dobrze) wyjaśnione, jak działa, to nie byłaby to już fikcja. A gdyby było źle wyjaśnione, to nie różniłoby się od tłumaczenia wszystkiego "magią".

Acid Dragon PW
26 lipca 2010, 16:14
Być może są inne podziały klasyfikujące Forge, ale:
(z wywiadu z Gregiem Fultonem)

Cytat:
Q: DOES SCIENCE FICTION BELONG IN HEROES?

GF: Yes. Science fiction is the foundation of the Might and Magic universe. It is the reason the Might and Magic universe exists. (...)

Toteż jasne jest wg mnie, że AUTORZY uznawali elementy technologii Starożytnych, w szczególności Forge, za sci-fic.

Natomiast co do "wyjaśnień naukowych", wg mnie nie są one konieczne do zakwalifikowania czegoś jako fantastyka naukowa. Sama technologia - choćby jej działanie było kompletnie niewyjaśnione - zapełnia element "science" w "science fiction". Sama technologia jest wynikiem *jakiejś* fikcyjnej nauki, więc już sama jej obecność, bez tłumaczeń, wystarczy.

No chyba, że coś wskazuje, że technologia nie ma pochodzeń naukowych, a została skonstruowana "magicznie". Wtedy... mamy problem :P.
Ale w kwestii technologii Starożytnych, nic na to nie wskazuje.

SubArrin PW
26 lipca 2010, 18:29
Gwiezdne wojny były wtedy poruszone i rzeczywiście nie zostały uznane za fantastykę naukową, a space fantasy.
Nie zgodzę się też z tym, że sama technologia wypełnia science: czym się różni pistolet laserowy od różdżki miotającej magiczne pociski, jeśli nie znamy technologii wg której pistolet działa? Albo czym byłyby dzisiejsze wynalazki dla ludzi z przeszłości, którzy nie mają pojęcia o dzisiejszej technologi? Uznali by to za magię, albo sprawki szatana.
Nie znam dokładnie fabuły, stąd nie wiem jak to się stało, że można budować budynki w Forge i rekrutować nowe jednostki.

Pomijając to wszystko (i nie chcąc rozpoczynać nowego tematu) oczywiście można przyjąć, że Forge to science-fiction uproszczając podział gatunków tylko na główne nurty. Nie mówię, że to będzie w 100% poprawne, ale przecież nie o to chodzi. Jak się generalnie powie fantasy to wszyscy myślą o smokach, krasnoludkach itp., a jak się powie s-f to myśli się o zaawansowanych technologicznie sprawach.

avatar PW
26 lipca 2010, 19:00
Cytat:
czym się różni pistolet laserowy od różdżki miotającej magiczne pociski, jeśli nie znamy technologii wg której pistolet działa?

To nie o to chodzi. W sci-fi korzystamy z memów, z praw fizyki w otaczającym nas świecie, z zależności skutkowo-przyczynowych i z własnego doświadczenia. Pistolet laserowy to wciąż pistolet. A więc trzeba go odbezpieczyć, nakierować, nacisnąć spust i od czasu do czasu naładować. Laser to też żadna dla nas nowina - skupiona wiązka światła monochromatycznego, niosąca ze sobą energię, która można wykorzystać dla naszych celów.

A różdżka? Wiemy że miota i trzeba albo dla niej maga, albo zaklęcie. Tylko, że w realnym życiu nic nie działa po wypowiedzeniu danej sekwencji słów i nic się nie zanosi, żeby to się w przyszłości zmieniło. Owszem, są i dziś urządzenia sterowane głosem, ale wiemy, że za te akcje odpowiada procesor rozpoznający mowę (fale harmoniczne) i przetworniki. Fizyka różdżki to dla nas jedna niewiadoma. Jak działa, skąd i po co? Nie wiemy. Czym są rozżarzone kule? Plazma? Pole elektryczne? Możemy mniemać. Czytając/oglądając sci-fi możemy zgadywać, pytać wykorzystując swoja wiedzę. W fantasy nie da się tak. Musimy przeczytać jakieś wymyślone założenia, jakieś bestiariusze, ad&d. Bez tego nasza wiedza na nic się nie przyda.

Mitabrin PW
26 lipca 2010, 19:05
Cytat:
Albo czym byłyby dzisiejsze wynalazki dla ludzi z przeszłości, którzy nie mają pojęcia o dzisiejszej technologi? Uznali by to za magię, albo sprawki szatana.

Heh... My akurat jesteśmy cywilizowanymi ludźmi i odróżniamy magię od technologii. Poza tym wierz mi, że ludzie z przeszłości nie byli tak głupi jak nam się wydaje. Jeszcze w I wieku powstała pierwsza "maszyna parowa", automatyczne drzwi, czy automat wydający napoje. Gdybyś dowiedział się o tym jak ludzie w XIX wieku wyobrażali sobie przyszłość sam byś pomyślał, że tamto sci-fi to magia (pamiętam, że kiedyś odwiedzałem stronę o ttakich wyobrażeniach sobie przyszłości, jak ją znajdę to jeśli będziesz zainteresowany z przyjemnością zamieszczę link).


Ok, to jeszcze napiszę jak ja widzę podział sci-fi/space fantasy:

Science Fiction, tłumacząc na polski język to "fikcja naukowa", czyli imo. wszelkie wymysły człowieka, które w realnym świecie nie mają prawa powstać (jak np. perpetuum mobile), powstanie których nie jest pewne (teleportacja, "wchodzenie w prędkość nadświetlną" itp.) lub, których powstanie nie wyszło poza projekty (jak np. mechy, latające talerze czy jet-packi (nie jestem pewien pisowni tego słowa)).

A space fantasy... Cóż... po prostu "2001: Odyseja Kosmiczna" lub "Bajki Robotów" Lema. ;)

Alamar PW
26 lipca 2010, 19:21
Cytat:
jet-packi (nie jestem pewien pisowni tego słowa)
Plecaki odrzutowe/rakietowe... albo skoczki. ;)

I Odyseję kosmiczną wciskać do space-fantasy? Wstydź się, wszak Discovery, stacja kosmiczna wprawiona w ruch wirowy, hibernacja czy cały HAL, to właśnie science-fiction.

A wracając do Mocy i Magii:
Cytat:
Interstellar Transport Vehicle - Shikbath Zera
Codename - Wandering Seed
Cargo - Terraform Platform Modules
Destination - Third Sphere of Minos System

Cytat:
File name Grand Experiment
The Grand Experiment of the Ancients: to use the technology of Elemental Manipulation to create a completebly viable ecological and social microcosm. This microcosm was then to be transported to a distant bioshpere (Terra) to supplant its indigenous ecosystem. The need was acknowledged for a central controlling unit capable of compensating for unexpected anomalies.

Cytat:
Scanning Console. A message on the screen reads:
X.E.E.N. (Xylonite Experimental Expansion Nacelle) Starseed Project

Mean orbit: 1.1 AU
Sufrace Gravity: .88
Mean surface temperature: 72

Cytat:
Log Entry 1: All internal systems operational. All ship systems operational. Setting course for Terra project. Mission Objective: Deactivate and retrieve damaged S.H.E.L.T.E.M. unit. Return to base.

Log Entry 2: Orbit established around Terra. Utilzing Schwartz-Heinrich matter transfer device to accomplish planetfall.

Log Entry 3: Subject deactivated and retrieved. Returning to base.

Log Entry 4: Mission objective delayed indefinitely. S.H.E.L.T.E.M. unit escaped. Location: VARN 4, CRON vehicle. 3.8 years have passed since last long entry, time spent in stasis in ship's bring. Activating full C.O.R.A.K. personality module to facilitate heuristic problem solving. Will begin search for S.H.E.L.T.E.M. unit immediatly.

- Oscillation Overthruster jako źródło napędu dla Lincolna w MM7 - polecam poszukać samemu, co to właściwie jest.

Mitabrin PW
26 lipca 2010, 19:33
Ale już sam monolit i końcówka filmu to fantazja, czyli film ma zarówno elementy sci-fi jak i fantazji. :)

Alamar PW
26 lipca 2010, 19:41
A słowo fiction w sci-fi niby od czego jest? :P

Mitabrin PW
26 lipca 2010, 19:43
jak już napisałem:
cytuje samego siebie, ale fajnie :D:
Science Fiction, tłumacząc na polski język to "fikcja naukowa", czyli imo. wszelkie wymysły człowieka, które w realnym świecie nie mają prawa powstać (jak np. perpetuum mobile), powstanie których nie jest pewne (teleportacja, "wchodzenie w prędkość nadświetlną" itp.) lub, których powstanie nie wyszło poza projekty (jak np. mechy, latające talerze czy [s]jet-packi (nie jestem pewien pisowni tego słowa)[/s] plecaki odrzutowe).

Alamar PW
26 lipca 2010, 19:52
Podróże międzyplanetarne, baza na Księżycu, stacja orbitalna z własną grawitacją, hibernacja, SI (wprawdzie nadal działająca na Windowsie... :P), itd., itp. - to wszystko niby już mamy, czy nadal jest w strefie fikcji?

Chodzi głownie o podejście: czy opieramy się na prawach fizyki i wtedy dany pojazd/sytuacja jest teoretycznie możliwa (np. napęd warp w Star Treku), czy też wymyślamy sobie jakieś rozwiązanie, które nie jest wykonalne (warp w Warhammerze 40k). To tak w skrócie i po łebkach.

AmiDaDeer PW
28 sierpnia 2010, 21:09
Nowa wersja "cyberżywców". Znajdziecie tam wszystko, czego potrzebujecie. Miłej zabawy.

fishkebab PW
13 grudnia 2010, 21:17
Nudziło mi się i zrobiłem zdjęcia Tank-Heavy Tank, Jump Soldier-Jump Trooper i Stinger-Bruiser(zdjęcie na nk):
http://nk.pl/profile/37265838/gallery/album/4

satyr64 PW
13 grudnia 2010, 21:35
Fajnie by było, gdybyś umożliwił oglądanie zdjęć :D

Artov PW
15 grudnia 2010, 23:23
Na przyszłość, nie ładuj zdjęć na to gó... na NK, tylko najlepiej na stronę.

vinius PW
16 grudnia 2010, 00:00
Jak mogę się wtrącić, ładujcie na up.programosy.pl, bo dane nie są usuwane (serwer tylko czasem psuje przezroczystość plików .png i nie działają animacje gifów).

fishkebab PW
18 grudnia 2010, 10:52
Ok(tworze już konto na image shack).

AmiDaDeer PW
18 grudnia 2010, 17:04
A po co Ci konto? Ja tam uploaduję bez konta. :P

Lyokoheros PW
18 grudnia 2010, 21:31
A czy wtedy Ci po jakimś czasie nie usuną? Po za tym ja wolę polskiego fotosika

Irhak PW
18 grudnia 2010, 23:21
Mając konto na wrzucie możesz uploadować wszystkie pliki (po max ok. 200 M) i Ci ich nie usuną... ;)

//Koniec reklamy

Mitabrin PW
19 grudnia 2010, 13:21
Eee... wciąż tworzysz to konto na imageshacku, że jeszcze tych "zdjęć" nie możemy podziwiać? :P
strona: 1 - 2 - 3 ... 12 - 13 - 14 ... 29 - 30 - 31
temat: [ważne] The Forge - temat ogólny

powered by phpQui
beware of the two-headed weasel