Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszały
Witaj Nieznajomy!
zaloguj się    załóż konto
Podziemna Tawernatemat: Zagadki Sfinksa
komnata: Podziemna Tawerna
strona: 1 - 2 - 3 ... 55 - 56 - 57 ... 69 - 70 - 71

Trang Oul PW
24 września 2010, 16:35
@Hobbit, Ginden: wystarczy zwykły sznurek, żaden się nie spali.
A, przez Hobbita nie zdążyłem z obliczeniami.

Na wózku w jednorodnym polu grawitacyjnym umieszczamy prostopadłościenne akwarium ze stojącą wodą o równomiernym rozkładzie temperatury (koła toczą się bez tarcia). Z góry spada idealnie symetryczna w poziomie kropla dokładnie na środek pomiędzy dłuższymi ścianami i bliżej krótszej, lewej ściany. Czy przez to wózek się poruszy? Jeżeli tak, to w którą stronę?
I bez teorii spiskowych proszę!

Irhak PW
24 września 2010, 16:49
Kilka pytań pomocniczych...
Kropla spada idealnie pionowo, bez żadnych odchyłów? "idealnie symetryczna w poziomie" - tzn.? Kropla ta składa się dokładnie z tego samego co inne krople w wodzie w akwarium?

vinius PW
24 września 2010, 17:02
Taka dygresja - nie możecie dawać innych zagadek, niż fizyczne/chemiczne/matematyczne? Nie na takie liczyłem pisząc pierwsze posty w tym temacie, spójrzcie, jak ładne kiedyś były, a jakie uniwersalne! A teraz to co? Bez znajomości podstaw fizyki molekularnej nie zrobisz kroku naprzód. Ach, gdzie te niegdysieysze śniegi?

EDIT: nie bądź taki złośliwy; zastanawianie się dlaczego wózek się stoczył z górki podchodzi raczej pod zadanie maturalne, a nie zestaw zagadkowy KG.
EDIT 2: "Trzeba było sobie..." to argument dość miękki. Protestuję, fizyka jest mało klimatyczna!

Alamar PW
24 września 2010, 17:05
Cytat:
Taka dygresja - nie możecie dawać innych zagadek, niż fizyczne/chemiczne/matematyczne?
"Kto rządził Czterema Kontynentami?" może być? ;P

Trang Oul PW
24 września 2010, 19:24
Ginden - Koła są drewniane, nieściśliwe. Nie o to chodzi :P .
Ponadto, ziarno groszku też wytwarza pole grawitacyjne.

Irhak - Tak, spada idealnie pionowo, zgodnie z liniami pola grawitacyjnego. Kropla jest symetryczna w poziomie tzn. jej przekrój jest okrągły tzn. jak wpadnie do wody, rozleje się równomiernie we wszystkich kierunkach. Jest z takiej samej wody, co w akwarium, chociaż gdyby była z innego materiału, nie zmieniłoby to odpowiedzi.
P.S. Wiem, że spadająca kropla nie wygląda jak "kropla", którą zwykle rysujemy.

Vinius - trzeba było zadać swoją "zwykłą" zagadkę. O ile znasz taką, której jeszcze nie było. Miałeś na to (i wszyscy inni) 1, 5 roku.
Wózek stoi na idealnie poziomej powierzchni.

dambibi PW
24 września 2010, 20:18
Może zatrzęsie się minimalnie w pionie - góra/dół ;p.

Trang Oul PW
24 września 2010, 20:20
Możliwe, ale też nie o to chodzi. Precyzuję więc pytanie: czy wózek się potoczy?

Irhak PW
24 września 2010, 20:23
Z logicznego punktu widzenia (przy znajomości wzorów fizycznych), masa kropli jest nieporównywalnie mniejsza od masy wózka, więc nie powinien się on potoczyć...

EDIT (po Trangu poniżej)- chociaż z drugiej strony wszystko jest możliwe i wózek mógłby się potoczyć choćby w lewo, bo tam fala, jaką by wytworzył spadek kropli do wody, dotarłaby szybciej w tamtą stronę...

Trang Oul PW
24 września 2010, 20:27
Praktycznie tak, teoretycznie nie (a, tak jak poprzednio, opieramy się na teorii).

mancias_sc PW
24 września 2010, 22:15
Zaproponuję swoje rozwiązanie. Kropla wytworzy falę na powierzchni, załóżmy, że tylko jedną i w dodatku kolistą (w kształcie okręgu). Fala niesie jakąś energię i pęd. W momencie, gdy cząstka fala, powiedzmy punkt okręgu, dochodzi do ścianki odbija się od niej. Zatem mamy zmianę pędu w czasie, akcję i reakcję, przy czym interesująca jest składowa prostopadła. Gdy fala dociera do ścian dłuższych nie wywołuje ruchu, ponieważ zawszę oddziaływanie cząstki fali jest równoważone przez taką sama część po przeciwnej części. Zatem wózek nie porusza się w kierunku góra-dół. Za to w prawo-lewo już tak, ponieważ kropla spadła bliżej lewej krawędzi. Zatem odbija się wózek toczy się w lewo, fala odbita myka w prawo. Gdy druga część fali dociera do prawej ścianki odbija się, wózek hamuje, dociera fala odbita zaczyna się poruszać w prawo. Jeśli byłyby opory toczenia to wózek by się zatrzymał, a tak wykonuje coraz to bardziej skomplikowane tańce, bo działają zasady zachowania. W sumie warto by jeszcze pocałkować, ale można wyobrazić sobie sytuacje graniczne. Kropla pada na środku, połowa leci w prawo, połowa w lewo, wózek stoi ze względu na symetrię (oscylacje zerowe). Druga możliwość graniczna, kropla pada na brzegu i fala w momencie powstania odbija się i podąża razem z fala nieodbitą, wózek wykonuje oscylacje.

Trang Oul PW
24 września 2010, 22:23
Zgadza się, chodziło o fale, które wytworzy kropla. Wózek najpierw poruszy się w lewo, następnie w prawo itd.

Póki co, nie mam innych zagadek.

Trang Oul PW
18 listopada 2010, 21:12
Wróciłem, po całym dniu fizyki :P . Czas na zadanie zagadkę.

Larwa smoczej ważki znajduje się na kawałku drewna w kształcie sześcianu, konkretnie na wierzchołku. Na przeciwległym wierzchołku znajduje się gniazdo. Jaką drogę (kształt i długość) musi przepełznąć ważka, aby się do niego dostać?
Krawędź jest jednostkowa.

Bez filozofii, czyli: larwa nie lata, nie może spaść, drewno jest jednolite i nieskończenie twarde...

AmiDaDeer PW
18 listopada 2010, 21:43
Zakładam, że "ważka" to nie jest synonim słowa "larwa", zatem mam za mało danych, bo nie wiem, gdzie ta ważka się znajduje. :P

Jeśli jednak założenie jest błędne, to mamy do czynienia z zadaniem, a nie zagadką, a rozwiązanie brzmi: a(V2+1) (gdzie a to krawędź drewna, a V to symbol pierwiastka :P), a larwa w 141421/241421 części drogi (w przybliżeniu) zmieniłaby tor ruchu o 90 stopni.

No chyba że tu chodzi o coś zupełnie innego, na co wpaść nie mogę.

Trang Oul PW
18 listopada 2010, 21:46
Larwa ważki = ważka. Jest tylko jedna, poza nią, drewnem i gniazdem przestrzeń jest pusta...

Najczęściej podawana odpowiedź i oczywiście błędna.

AmiDaDeer PW
18 listopada 2010, 21:51
Bo nie uwzględniłem biologii. :P

Ta odległość wynosi 3a, bo będzie się poruszać tylko po krawędziach, prawda?

Ginden PW
18 listopada 2010, 21:51
Może się teleportować? Nie? Szkoda...
Najpierw idzie wzdłuż krawędzi, a potem prosto. Droga będzie wynosiła około 2, 41 krawędzi.
Choć w sumie...
Może najpierw idzie do połowy boku dalszego, przebywając drogą równą pierwiastkowi z (0.5*0.5+1*1=1, 25) (połowa pierwiastka z dwóch). Potem znowu idzie podobną drogą. Pierwiastek z 5 jest równy około 2, 23a.

Trang Oul PW
18 listopada 2010, 21:51
@Hobbit: Źle. Chodzi o najkrótszą drogę, nie było innego warunku.

@Ginden: Dobrze. Muszę się bardziej postarać...
Gdyby ktoś miał wątpliwości...

Ginden PW
18 listopada 2010, 21:54
Trang Oul:
@Ginden: Dobrze. Muszę się bardziej postarać...
To masz okazję coś zadać. Proste było, podstawy geometrii. :P

AmiDaDeer PW
18 listopada 2010, 21:56
Trang, czyli mamy gdzieś biologię w tym wypadku? Ugh, jak ja uwielbiam "zagadki", które polegają tylko na jednej dziedzinie... :P

Tak poza tym to czy przypadkiem nie powinno być wtedy pierwiastek z 6 razy a?

Trang Oul PW
18 listopada 2010, 22:02
Zadaj zagadkę z biologii.
Wyjaśnienie obrazkowe wyżej.
strona: 1 - 2 - 3 ... 55 - 56 - 57 ... 69 - 70 - 71
temat: Zagadki Sfinksa

powered by phpQui
beware of the two-headed weasel