Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszały
Witaj Nieznajomy!
zaloguj się    załóż konto
Podziemna Tawernatemat: Zagadki Sfinksa
komnata: Podziemna Tawerna
strona: 1 - 2 - 3 ... 16 - 17 - 18 ... 69 - 70 - 71

Alamar PW
17 marca 2006, 14:04
Jak już to komarzyca - tylko samice komara piją krew.

I moglibyście zadawać tylko jedną zagadkę na raz oraz poczekać na odpowiedź autora?
Robi się bałagan i nie wiadomo, kto na jaką zagadkę odpowiada oraz czyje zagadki nie odgadnięto.

I zanim ktoś zada pytanie w stylu: "Czemu my możemy tylko jedną, a ty zadałeś dwie i na dodatek nie poczekałeś na informację, czy odpowiedź była dobra?", to informuję:
Dlatego, że zagadka juz była i poprawna odpowiedź też, więc nie było sensu czekać na potwierdzenie od autora. A dwie zagadki były dlatego, że chciałem sprawdzić, czy komuś przypadnie do gustu (jak widać nie przypadło) koncept zagadki obrazkowej. I obrócz tej "nowej", zadałem też "zwyczajną".

AmiDaDeer PW
17 marca 2006, 14:07
No i teraz komu mam dać 'Ale'... Vinius dobrze odpowiedział, ale Alamar jeszcze lepiej...
Alamarowi dam Ale, a Viniusowi grenulat w proszku ;D.

EDIT: Vinius, a co to jest "grenaturat"? Granat naturalny?

vinius PW
17 marca 2006, 14:14
Na przyszłość - mnie daj grenaturat :)

Kto następny?

Alamar PW
17 marca 2006, 14:19
Vinius, a może tak spróbujesz odgadnąć zagadkę Kaina, zamiast czekać na następną (reszty też to dotyczy)?

AmiDaDeer PW
17 marca 2006, 14:34
Zagadka Kaina: Po ostatnim J jest Y? :D

Kain PW
17 marca 2006, 19:56
Nie to nie jest Y. Próbujcie dalej. Z odpowiedzią prosze o uzasadnienie.

W dalszm ciągu nie otryzmałem odpowiedzi na zagadkę geograficzną: w jakich jeszcze punktach na ziemi poza biegunem północnym możliwe jest takie poruszanie się żywiołaka (5 km na południe, 3 km na zachód, 5 km na północ).

Żeby podsycić zainteresowanie pokwiem kilka słów o biegunach (kwestia Urana, która się pojawiła). Na Ziemi mamy 2 rodzaje biegunów: geogrficzne i magnetyczne (są też inne ale mniej ważne), które bynajmniej się nie pokrywają. Biegun geograficzny jest wyznaczany przez oś obrotu planety, biegun magnetyczny przez linie pola magnetycznego(ten potrafi wędrować po całej planecie, łącznie ze znalezieniem się w okolicach równika czy zamianą miejscami). Jeśli świat Enroth się obraca (a raczej się obraca bo mamy noc i dzień) to są tam bieguny geograficzne. Artefakt z HoMM1 "True Compass of Mobility" sugeruje, że są tam również bieguny magnetyczne. Oba rodzaje biegunów nie mają wiele wspólnego z ilością dni słonecznych (czy siłą światła). Czyli na Uranie bieguny geograficzne mają ekstremalną różnicę temperatur (przy czym przez pół roku jeden jest skierowany w stronę słońca, potem następuje zamiana). W ramach ciekawostki bieguny magnetyczne (a właściwie ich oś) są nachylone do biegunów geograficznych o prawie 60 stopni.

W zagadce jednak proponuje skupić się na biegunach magnetycznych (będzie wygodniej). Czekam na odpowiedzi (może autor oryginalnej zagadki sie odezwie).

Alamar PW
17 marca 2006, 20:17
>>>Jakiej litery brakuje w tej sekwencji: J Y E W J ?

D?
Jeśli nie, to czy chodzi o zamianę liter na liczby (i ewentualnie jakiego alfabetu - polskiego czy angielskiego?).

Kain PW
17 marca 2006, 22:12
To nie jest D.

Nie rzeba liter na nic zamieniać. Pochodzenie alfabetu nie ma tu nic do rzeczy, ale alfabet jest polski (po angielsku zagadka troche inaczej brzmi). Nastepna podpowiedź będzie zawierała wersję angielską zagadki.

Podpowiedź na dziś: to jest metazagadka.

Qui PW
17 marca 2006, 22:19
Obstawiam W. Wtedy można ułożyć z tego wej i wyj, i już mamy urządzenia wejścia i wyjścia ;).

Kain PW
18 marca 2006, 18:47
Nie W :)

Podpowiedź na dziś: Wersja angielska zagadki: What letter is missing in this sequence: T R S G N S

vinius PW
18 marca 2006, 19:48
zagadka Kaina:

W angielskim: E
w polskiej wersji: I

podane litery to ostatnie litery słów zagadki (J- jakieJ Y- literY itd...)

Kain PW
19 marca 2006, 01:31
Brawo: Veni Vini Vici Vinius (a propos polecam gorąco film V for Vendetta).

Geografii jak widzę nikt nie rusza więc daję jeszcze 2 dni: 20 marca ujawnię odpowiedź

AmiDaDeer PW
20 marca 2006, 16:03
Oto i moja zagadka:

Rycerz Herlyk postanowił wybrać się na łowy. Około południa wyszedł na skrzyżowanie i skręcił w lewo, myśląc o zapolowaniu na jelenie. Jednak zamiast spotkać na lewo jakiegoś jelenia, spotkał smoka, który rzucał cień na jego twarz.
Po ciężkiej walce Herlyk wrócił do swego domu, gdyż było późno.
Mam teraz dwa pytania:
1.W jaki kierunek świata od skrzyżowania jest dom Herlyka?
2.Czy las, w którym był Herlyk, jest bardzo wysoki?

Kain PW
20 marca 2006, 22:05
Zagadka Herlyka:
1 Skor około południa smok rzucał cień na twarz Herlyka znaczy, że rycerz skręcił na skrzyżowaniu na południe (tak, że słońce świeciło w twarz). Z tego wynika, że musiał iść ze wschodu, żeby skręcając w lewo iść w kierunku południowym. Ergo jego dom znajduje się na wschodzie (o ile szedł z domu).
2 Las nie mógł być wysoki bo smok nie rzucałby cienia (chyba, że byłby to na prawde duży smok ale wtedy Herlyk zapewne by nie wrócił do domu :)

Odpowiedź na zagadkę geograficzną (wędrowiec idze 5km na południe, 3km na zachód, 5km na północ i trafia w to samo miejsce): Jest to oczywiście możliwe na biegunie północnym ale nie tylko. Wyobraźcie sobie miejsce tak blikie bieguna południowego, że idąc 3 km na zachód trafiamy spowrotem w ten sam punkt (równoleżnik ma tylko 3 km). Każdy punkt 5km na północ od tego równoleżnika (czyli równoleżnik znajdujący sie 5km na północ) jest rozwiązaniem zagadki (idziemy 5km na poludnie, obchodzimy zmiemię do okoła, wracamy w ten sam punkt). Ale to nie koniec: równoleżnik może mieć 1.5km, wtedy obejdziemy świat dookoła 2 razy etc. Zatem wszysktimi rozwiązaniami zagadki są: biegun północny, wszsytkie równoleżniki takie że: dlugość równoleżnika znajdującego się 5km na południe od niego jest równa 3km/k gdzie k jest dowolną liczbą naturalną.

To teraz czas na nasępną trudną zagadkę: kiedy patrzymy w lustro widzimy, że zamienione zostały prawa z lewą stroną. Dlaczego góra nie zamieniłą się z dołem?

Trang Oul PW
20 marca 2006, 22:31
Lustro działa jak płaszczyzna symetrii. Tak naprawdę strona prawa i lewa nie są zamienione. Jeżeli poruszymy prawą ręką, to w lustrze zobaczymy, że poruszamy ręką "na prawo od środka ciała". Zamieniają się strony "do przodu" (w głąb lustra) i "do tyłu". Można to zobaczyć, przykładając linijkę do lustra tak, żeby wartość się zwiększała "do tyłu"; wtedy w lustrze będzie się zwiększała "do przodu".

Kain PW
21 marca 2006, 06:52
Brawo!!! Nie spodiewałem się tak szybkiej odpowiedzi. Rzeczywiście to nie prawa jest zamieniona z lewą ile przód z tyłem. Nie używałbym jednak w odpowiedzi stwierdzeń takich jak "na prawo od środka ciała" jako, że kierunki prawo i lewo nie są obiektywne (innymi słowy nie da się wytłumaczyć co to jest prawo albo lewo bez pokazywania, albo inaczej - nie da się wytłumaczyć co to prawo albo lewo mieszkańcowi odległej planety przez telefon).

AmiDaDeer PW
21 marca 2006, 11:48
Odpowiedź Kaina na zagadkę (-ki) Herlyka poprawna - stawiam ale.
Za parę dni dam następną zagadkę.

Alamar PW
21 marca 2006, 15:47
Tymczasem coś łatwego:

Pewien kupiec kursował między wymiarami żywiołów: powietrze-ziemia, ziemia-woda, woda-ogień i ogień-powietrze.
Jakie przewoził towary na poszczególnych trasach?

Kain PW
21 marca 2006, 18:40
Mnie to wygląda na obieg wody w przyrodzie (choć nie jestem pewien bynjmniej). Wtedy byłoby: powietrze - ziemia: deszcz; ziemia - woda : hmm woda; woda - ogień: hmm też woda; ogień - powietrze: para wodna. Troche wydaje mi się to naciągane ale kto wie :)

Alamar PW
21 marca 2006, 18:42
Zbyt naciągane ;) choć z jednym "towarem" trafiłeś (no prawie, bo źle jest przypisany).
A zagadka jest bardzo prosta.
strona: 1 - 2 - 3 ... 16 - 17 - 18 ... 69 - 70 - 71
temat: Zagadki Sfinksa

powered by phpQui
beware of the two-headed weasel