Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszały
Witaj Nieznajomy!
zaloguj się    załóż konto
Biblioteka Legendtemat: Unifikacja Uniwersów!
komnata: Biblioteka Legend
strona: 1 - 2 - 3 - 4 - 5

Acid Dragon PW
3 lutego 2014, 04:06
...nie nastąpiła ;).

Niemniej jednak Might & Magic X zbliża nas do unifikacji całkiem prawdopodobną teorią. Marzhin wtrącił do gry swój pomysł na to, w jaki sposób Ashan oraz światy z tzw. Uniwersum Starożytnych mogą istnieć w tym samym Wszechświecie. Ponieważ wg mnie nic lepszego już nie dostaniemy, jestem nawet w stanie przyjąć tę teorią jako fakt fabularny - mimo wielu niedopowiedzeń.

Elementy unifikacji są dwa.
Pierwszy to Edwin, Astronom, który zleca drużynie zadanie poboczne w Morskiej Przystani. Ma on bardzo ciekawe obserwacje:

"Każdy porządny astronom powie wam, że trudno wyraźnie dostrzec odległe gwiazdy, nawet przy użyciu krasnoludzkich szkieł. Doszedłem do wniosku, że być może jest to efekt Zasłony Ashy, która oddziela świat materialny od duchowego. Podczas ostatniego Zaćmienia znalazłem dowody na potwierdzenie swej teorii.

Jak wiecie, podczas Zaćmień Krwawego Księżyca moc Ashy jest wyjątkowo słaba - to właśnie dlatego Demony mogą wyrwać się ze swego więzienia i rozpętać chaos w całym Ashanie. Oznacza to też, że podczas Zaćmień Zasłona jest cieńsza niż zwykle, co przypadkowo pozwoliło mi na dokonanie zdumiewających obserwacji.

Ujrzałem dziwne, wspaniałe światy... Nie tylko odległe okrągłe planety jak nasza, ale też płaskie krainy, które poruszały się przez Pustkę, jak wiedzione jakimś tajemnym zamysłem! Chyba nie muszę dodawać, że nikt mi nie wierzy i wszyscy mają mnie za szaleńca?"


"Od dziecka zastanawiałem się, co leży poza Zasłoną Ashy. W końcu te wszystkie gwiazdy nie mogą być tylko małymi świecącymi punkcikami, które nie pełnią żadnej roli, prócz rozświetlania nocnego nieba.

Smoczy Bogowie stworzyli nasz świat, nie zamierzam tego podważać, ale wszechświat wydaje się tak rozległy, że wątpię, aby mógł on być w całości ich dziełem. A co jeśli, prócz naszego, istnieją też inne światy, zamieszkane przez własne ludy, a być może mające również własnych Bogów? (...)"


"(...)
14. Śmiejących się Wichrów, 564
Dziś w nocy zauważyłem planetę. Były na niej oceany i kilka dużych wysp. Znajduje się ona dość daleko od Ashanu, poza Pustką.
Te soczewki to istne cudo!

23. Śmiejących się Wichrów, 564
Gdy to piszę, moja ręka wciąż się trzęsie. Nie mogę uwierzyć w to, co widziałem. A jednak sprawdzałem trzykrotnie, trzema różnymi soczewkami. To może zmienić wszystko. Wszystko co kiedykolwiek wydawało nam się, że wiemy, wszystko w co wierzyliśmy.
Widziałem inny świat. Na nim dostrzegłem pasma górskie i oceany, a wokoło niego krążyło malutkie słońce. Ten świat znajdował się w samym środku Pustki i był PŁASKI.

24. Śmiejących się Wichrów, 564
Próbowałem ponownie dokonać obserwacji tego dziwnego świata, ale nie znalazłem go. Jestem pewien, że współrzędne są właściwe. Czyżby był to tylko sen?
Doszły mnie pogłoski, jakoby legion Demonów maszerował na Kilburn. Wieśniacy opuszczają miasto, szukając schronienia w górach. Nie mogę pójść w ich ślady, jeszcze nie.

25. Śmiejących się Wichrów, 564
Znalazłem go znów. Musiał się jakoś przemieścić. Chwała Ashy, to nie była halucynacja.

27 Śmiejących się Wichrów, 564
Bez dwóch zdań porusza się. Próbuję wykreślić jego kurs, ale nigdy nie widziałem, by ciało niebieskie przemieszczało się w taki sposób. Z drugiej strony nigdy też nie widziałem płaskiego świata.

3. Krwawego Księżyca, 564
Zaczynam mieć wrażenie, że ten świat porusza się za sprawą własnej woli, że nie jest pędzony przez kosmiczne siły, które rządzą Pustką.

7 Krwawego Księżyca, 564
Obliczyłem dokąd zmierza ten tajemniczy płaski świat. Na obrzeżach Pustki znajduje się planeta, w tej samej okolicy, w której poprzednio odkryłem tę z wyspami. Niestety jest ona zbyt daleko, nawet dla moich drogocennych soczewek.

9. Krwawego Księżyca, 564
Zbliżają się Demony. Na horyzoncie widzę wzniecone przez nie pożary. Nie mogę narażać moich badań na niebezpieczeństwo. Muszę się stąd oddalić.
I pomyśleć, że być może już nigdy nie będzie mi dane zajrzeć za Zasłonę Ashy!"


===========================================================

Podsumowując, wg tej teorii:
- Wszechświat nie został stworzony w całości przez Ashę i jej smoki.
- Istnieje "zasłona Ashy", która słabnie wraz z zaćmieniami księżyca i która zasłania sporą część Wszechświata.
- W tej właśnie zasłoniętej części Wszechświata istnieją inne, również płaskie światy, poruszające się poprzez kosmos.

Dodanie, że tymi światami są VARNy i CRONy z Uniwersum Starożytnych byłoby już tylko formalnością.

===========================================================

I jest jeszcze drugi element Unifikacji, czyli pierwszy w historii cross-over postaci ze Starego Uniwersum w Nowym. Tą postacią ze Starego Uniwersum jest kolekcjoner stworów z Sorpigalu - Jassad, który twierdzi, że zwiedzał też "inne Sorpigale" i który po wykonaniu jego zadania wreszcie zdradza swe pełne imię - Jassad Attqua!

Zszokowani?
Nie?
Ja też nie byłem.

Jassad Attqua to mało znany bohater z jednej z książek Might & Magic, pt. "The Shadowsmith". Jest podróżnikiem i badaczem dla potężnej galaktycznej rasy, która pożąda technologii Starożytnych. Zmierzył się m.in. z tytułowym Shadowsmithem, który okazał się rodzajem cyborga.

Podczas zakończenia MMX dostajemy też ukryte odniesienie do Starożytnych:



A w lewym górnym rogu dostrzec można nawet jego "świecący jajowaty obiekt":



Co prawda, kanoniczność książek M&M jest bardzo dyskusyjna, gdyż ich fabuła nie została stworzona przez Jona van Caneghema, ani nikogo z New World Computing, ale... no cóż - "you take what you can get"

===========================================================

Należy pamiętać, że oczywiście te teksty znalazły się tu głównie jako nawiązania do starszych części dla fanów poprzedniego Uniwersum i nie mogą być traktowane w 100% poważnie.

Aczkolwiek znalazły się.

Dla mnie to wystarczy. Całkiem solidna teoria, która daje możliwość zunifikowania obu Uniwersów.

Sama unifikacja nie nastąpi, dopóki autorzy nie powiedzą jasno i wyraźnie, że Wszechświat Might & Magic jest jeden i tan sam dla wszystkich gier.
Aczkolwiek wraz z M&M X do takiego stwierdzenia się trochę zbliżyli...

AmiDaDeer PW
3 lutego 2014, 04:17
To brzmi całkiem sensownie, ten fragment o niestworzeniu wszechświata przez Smoczych Bogów miło mnie zaskoczył. Szkoda że dopiero w takiej grze jak MMX musiało się to znaleźć i że prawdopodobnie w żadnej pobocznej serii nie będzie takich smaczków.

Tak w ogóle to z tego wynika, że MMX jest dla fanów starego uniwersum najciekawszą grą od Ubi. A że jednocześnie jest to gra na którą poszedł najmniejszy budżet, zaczynam poważnie się obawiać o przyszłość marki...

PS. Fun fact - podczas opracowywania fabuły dla fanowskiego miasta Grove miałem pewną myśl dotyczącą takiej właśnie unifikacji, która nawet pozwalałaby wyjaśnić pewne nawiązania między starym a nowym uniwersum w postaci np. podobnych nazw używanych tu i tam. Teoria ta miała związek z portalami otwartymi w czasie Rozliczenia. Ostatecznie do realizacji takowej kampanii nie doszło... czego teraz trochę żałuję. :P

Irhak PW
3 lutego 2014, 09:51
Ja bym dodał do tej listy jeszcze te 9 poematów Lorda Caneghama :P (Tak, wiem, zę to potężne easter eggi, ale co tam)

vinius PW
3 lutego 2014, 11:04
To się chyba nadaje do RAQ?

Acid Dragon PW
3 lutego 2014, 11:27
Tak, pytanie na temat uniwersów w RAQ zostanie przeredagowane.

Nicolai PW
3 lutego 2014, 11:53
Sandro bodaj w Cieniach Mroku też mówił, że dostrzegł za zasłoną Ashy inne planety, więc w sumie MM X nie jest pierwszym tytułem, który sugerował unifikację. Zastanawia mnie tylko czy będą rozwijać tę teorię czy też po prostu będą trzymać ją w sferze easter eggów?

Acid Dragon PW
3 lutego 2014, 13:48
O ile Marzhin nie planuje czegoś szalonego, jak np. otwarcie portali do "starych" światów, to raczej ta teoria pozostanie jedynie w sferze nawiązań i mówienia "nie wprost".

Jednak nie wiadomo, co przyniesie przyszłość. Może gdy skończy się ekranowa heksalogia Władcy Pierścieni, przyjdzie czas na odrodzenie się gatunku "science fantasy" we współczesnej modzie? A wtedy o wiele łatwiej będzie wrócić do wątków ze Starego Uniwersum, tłumacząc np., że tak naprawdę to Ashan i Xeen leżą w tej samej galaktyce, tylko że Ashan był "zasłonięty" przed wzrokiem Kreegans i Starożytnych.

AmiDaDeer PW
3 lutego 2014, 13:57
Już teraz stosunkowo dużą popularnością cieszą się gry retro, które nawet jeśli mają nowoczesną grafikę, to daleko im do typowego dla high fantasy realizmu. Do tego wszelkiego rodzaju ratowanie świata chyba powoli zaczyna się przejadać na rzecz bardziej subtelnych, wręcz "egoistycznych" wątków...

No i chyba warto twórcom gier przypomnieć, że ludziom do dziś nie przeszkadza Miniaturowy Olbrzymi Chomik Kosmiczny w jednej z najważniejszych gier cRPG wszech czasów. :3

Kammer PW
3 lutego 2014, 14:07
Pierwsze, co przyszło mi na myśl po przeczytaniu tego tematu: nadchodzi Uberzaćmienie. Wszelkie Zasłony padają. Kreeganie szturmują Ashan. Starsze Rasy przegrywają walkę za walką, więc przekabacają Urgasha na swoją stronę i demony walczą z kosmitami :P

BTW: A co, jeśli Smocze Bóstwa to coś w rodzaju ashańskich Przodków?

Alchemik PW
3 lutego 2014, 14:14
Zastanawia mnie tylko czy Ich smoczy wygląd jest faktem czy tylko imaginacją ludów Ashanu?

AmiDaDeer PW
3 lutego 2014, 14:29
W złą stronę idziecie, panowie, z tymi domysłami. A odpowiedź jest o wiele prostsza niż mogłoby się wydawać. Zauważcie że jest sześciu Smoczych Bogów bezpośrednio związanych z żywiołami. Ci Smoczy Bogowie mają własne Wymiary Żywiołów, mieszczące się z dala od świata Ashanu. Dołóżcie do tego fakt że żywiołaki przyzywane z tych wymiarów (zwłaszcza te z H6) są dość podobne do żywiołaków oraz stworów związanych z żywiołami z poprzedniego uniwersum i przypomnijcie sobie historię stworzenia CRON-u...

Alchemik PW
3 lutego 2014, 14:34
Masz na myśli utożsamienie Władców żywiołów jako Smoczych bóstw?

Acid Dragon PW
3 lutego 2014, 14:39
W istocie, to może być słuszny kierunek, zwłaszcza że w MMX pojawiają się też czterej Władcy Żywiołów - Gralkor, Pyrannaste, Acwalandar i Shalwend oraz dwóch nowych odpowiedzialnych za Światło i Ciemność - Risellin i Shinsan.

Co prawda, jak w przypadku wielu postaci, te imiona mogą być tylko "inkarnacjami" pierwotnych postaci, aczkolwiek nie muszą ;).

Kammer PW
3 lutego 2014, 14:40
(S)Ylath, Sylanna, Arkath i Shalassa pasują. A co z Ashą, Urgashem, Malassą i Elrathem? Do Wymiaru Magii? Czy Wymiaru między Wymiarami?

Alchemik PW
3 lutego 2014, 14:51
Elrath i Malassa mogliby być personifikacjami tego co czcił Kościół Słońca i Kościół Gwiazd, z tego co pamiętam kosmologię Ashanu to są odpowiednicy. Asha która zarządzała żywiołami mogłaby być personifikacją Starożytnych, ale wtedy upada koncepcja w której ten świat jest przez Nich nieopanowany, no i pozostaje jeszcze Urgash którego tak łatwo już nie da się wcisnąć bez naciągania faktów. No i pozostaje jeszcze kwestia Kościoła Księżyca.

Acid Dragon PW
3 lutego 2014, 14:55
Nie, nie - Władcy Żywiołów to nie Smoki Żywiołów, ale faktycznie mogą mieć z nimi coś wspólnego. Po pokonaniu Acwalandara drużyna zadaje mu/jej pytanie: "Czy służycie Smoczym Bogom?"

Odpowiedź:




Irhak PW
3 lutego 2014, 15:19
Cytat:
A wtedy o wiele łatwiej będzie wrócić do wątków ze Starego Uniwersum, tłumacząc np., że tak naprawdę to Ashan i Xeen leżą w tej samej galaktyce, tylko że Ashan był "zasłonięty" przed wzrokiem Kreegans i Starożytnych.
Znacznie gorzej - Ashan i ich demony to... Kreatorzy :P (neboulus realm - za zasłoną?)


Kastore PW
3 lutego 2014, 18:42
Ostatnio myślałem nad pewną teorią. Mianowicie Shantiri byli rasą zdolną do tworzenia praktycznie nieosiągalnych dla większości ludów konstruktów takich jak np. ogromne miasta kilkadziesiąt lub też kilkaset metrów pod ziemią i nagle... słuch po nich zaginął. Jak to powiedziała pewna pani archeolog rozpłynęli się w Pustce (z nawiązaniem do magii Pustki). Kompletna Cisza... Nie przypomina Wam to czegoś?

Kammer PW
3 lutego 2014, 18:53
W takim razie czym są Golemy Shantiri? Jakimiś sługami ashańskiego Strażnika?

A skoro mowa już o Strażnikach: Centra Kontrolne zlokalizowane były w głęboko pod ziemią, a droga do nich była bardzo utrudniona. A co znajduje się wewnątrz Ashanu? Sheogh. A kto tam panuje? Urgash...

Nicolai PW
3 lutego 2014, 18:54
@Kastore_pl: Tylko, że taki Michaś, Sara czy Uriel żyli w czasach Shantiri i jakoś nie wspominali nic o laserach czy napędach antygrawitacyjnych. Nawet jeśli okaże się, że Ashan jest w starym uniwersum to i tak będzie trudno stwierdzić kto jest kim i co u licha robi w tym sandboksowym mikrokosmosie? Chociaż w MM mieliśmy już płaskie światy, więc może jest w nim miejsce dla wesołej ferajny ze świata rządzonego przez Smoki?
Hmm... a co jeśli Ashan to Truman Show założony przez Starożytnych?
strona: 1 - 2 - 3 - 4 - 5
temat: Unifikacja Uniwersów!

powered by phpQui
beware of the two-headed weasel