Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XDark MessiahHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszały
Witaj Nieznajomy!
zaloguj się    załóż konto
Podziemna Tawernatemat: Lingwistyczna Puszka Pandory (tylko dla o(d)pornych)
komnata: Podziemna Tawerna
strona: 1 - 2 - 3 ... 7 - 8 - 9

Acid Dragon PW
4 stycznia 2006, 20:56
Zacznę od przytoczenia fragmentu Konstytucji Kwasowej Groty:

- Post powinien być napisany przynajmniej zrozumiałą i poprawną składniowo polszczyzną. Władze Groty zdają sobie sprawę z istnienia takich przypadłości jak dysleksja i dysortografia, ale wiedzą też, że zdanie z ogromną ilością błędów nie jest wynikiem 'dys...', ale wynikiem lenistwa. W celu pisania poprawnych postów polecamy automatyczne sprawdzanie pisowni wbudowane w edytor Word.


Dlatego też już na początku zaznaczam, że na razie za zignorowanie poniższych uwag żadne konsekwencje grozić nie będą, gdyż wiem, że błędy zdarzają się po prostu każdemu (może za wyjątkiem polonistów ;),

ALE

jak z Łasicem czytamy coponiektóre posty, toto naprawdę strasznie wygląda. Przechodząc do rzeczy i wymieniając najczęściej popełniane oraz najbardziej rzucające się w oczy błędy:

- Czy sprawdzanie ortografii i gramatyki w Wordzie jest naprawdę aż tak trudne? Jeśli ktoś napisze 'pożądny', zamiast 'porządny', to powiedzmy, że jeszcze nie jest to takie straszne.... ale jeśli ktoś pisze 'komędy' albo 'Kwasowom Grote' no to toto to to woła o pomstę Starożytnych po prostu.... Nikt chyba nie chce zamordyzmu i zmuszania do pisania postów ze słownikiem w ręku, ale faktem jest, że błąd błędowi nierówny...

- Pamiętajcie proszę, że w pisowni maszynowej/komputerowej obowiązuje zasada, aby po każdym znaku przestankowym (takim jak kropka, przecinek, znak zapytania, nawias) zawsze umieścić SPACJĘ.
To zdanie jest specjalnie napisane niepoprawnie,abyście zobaczyli,że niestosowanie się do zasady,o której wspomniałem powoduje,iż wygląda ono nieczytelnie,niepoprawnie(to chyba oczywiste)i ogólnie-źle.

- Taka mała, acz też widoczna kwestia: 'NIE' z czasownikami piszemy ODDZIELNIE. Np. 'nie grałem', 'nie widziałem', 'nie będzie', 'nie ma'....


Poza tym przypominam dwie ważne rzeczy:
- zgodnie z wyżej przytoczonym fragmentem konstytucji, Strażnik lub Starożytny ma prawo usunąć post, w którym uzna, że znajduje się zbyt wielkie zagęszczenie błędów - choćby i przedstawiał nie wiem jakie wartości merytoryczne.
- zgodnie z innym fragmentem konstytucji, posty, które są zbyt krótkie i/lub nic nie wnoszą do dyskusji także będą usuwane. (wymóg co do długości postu nie dotyczy Tawerny, nie dotyczy zadawania pytań, ani odpowiedzi na nie - o ile są rzeczywistymi odpowiedziami, a nie zdaniem w stylu 'nie wiem, ale gdzieś słyszałem.'.

Zaznaczam też, że Strażnicy o pisownię powinni dbać szczególnie, aby dobry przykład dawać i samemu móc dyscyplinować innych w razie potrzeby.

Szawy PW
4 stycznia 2006, 21:14
Ehhh jaki ja głupi. To o mnie chodziło :( . Ehhh ta nieuwaga. Przepraszam za stwarzanie problemów a temat który wcześniej założyłem beznadziejnie teraz założę porządnie. Jeszcze raz przepraszam, a ciebie władco kwasowy proszę o naukę (to już napisałeś :P), pokutę i rozgrzeszenie ;).

Acid Dragon PW
4 stycznia 2006, 21:27
Temat odnosi się do wszystkich, bo ostatnio z Łasicem zauważyliśmy kumulację błędów wszelakich, ale istotnie - jeden z Twych tematów został usunięty z właśnie takich powodów. Jednakże, u coponiektórych liczba usuniętych postów w ostatnim miesiącu jest znacznie większa niż jeden ;).

I normalnie bym się nie przyczepił, ale skoro temat o poprawności traktuje:
- przed 'a' i 'który' stawiamy przecinek, a także wtedy, gdy zaczynamy następną część myśli swej (... , teraz założę...)

Oczywiście to są drobiazgi i nikt się czepiać tego nie będzie, ale zrozumcie proszę, że w połączeniu z 'grubszymi' błędami w jednym tylko zdaniu, ogólne ich zagęszczenie staje się nie do zniesienia.

...a co do pokuty i rozgrzeszenia - tego nie szukaj ani u mnie, ani u Boga, ani u Starożytnych - raczej u swojego nauczyciela j.polskiego ;). Mi wystarczy, że może po przeczytaniu tego tematu kilka osób zacznie choć trochę zwracać uwagę na pisownię. Wszak nie chodzi o jakieś zasady chore, czy nawet o to, byście się polskiego uczyli - chodzi o to, aby nam wszystkim przechadzając się po kolejnych komnatach Smoczego Forum było po prostu przyjemnie czytać posostawione dzieła (a nie grafitti na ścianach :P).


Trang Oul PW
4 stycznia 2006, 21:29
Chciałbym przypomnieć, że zdanie piszemy DUŻĄ literą.
EDIT: Tytuł tematu też (bo nie mogę poprawić).

vinius PW
4 stycznia 2006, 21:32
Ja piszę MAŁĄ, ale obiecuję sie poprawić.

PS. Częśto mnie poprawiają, aby mówić "wielką literą", nie "dużą literą". To błąd?

Alamar PW
4 stycznia 2006, 21:35
Jak już się czepiać, to porządnie:

Zdanie rozpoczynamy dużą literą, a nie "zdanie piszemy dużą literą".
W temacie na końcu nie stawia się kropki.
Nie piszemy se tylko sobie.
I wiele innych.

Na Wasze szczęście są to małe błędy, ale od czego macie przycisk EDYTUJ?

Acid Dragon PW
4 stycznia 2006, 21:40
Zdanie owszem, powinno być pisane z wielkiej litery (mnie uczyli, że określenie 'duża litera' to po prostu kwestia rozmiaru czcionki, a nie rozróżniana 'A' od 'a'), aczkolwiek *celowe* niespełnianie tej reguły też może mieć jakiś cel w wypowiedzi :P.

PS. i (tak, wiem, że zdania nie zaczyna się od 'I', a tym bardziej od 'i' :P) nazwy tematu niekoniecznie trza zaczynać wielką literą (jeśli to zwrot lub kluczowe słowo) i niekoniecznie nie stawiać kropki na końcu (jeśli to pełnowartościowe zdanie lub cytat).

... a poza tym - dość czepiania się :P - nie o to chodziło...

raz jeszcze: błąd błędowi nierówny.

Trang Oul PW
4 stycznia 2006, 21:44
Jaki cel? Zmuszanie Strażnika do poprawiania tego?

Alamar PW
4 stycznia 2006, 21:46
A właśnie, jak jest ze znakami przestankowymi po emotionach? Logicznie powinny być, ale nie raz tylko obrzydzają buźki.

EDIT:
Czepianie odnosiło się bardziej do lisza niż Ciebie Smoku.

EDIT 2:
Da radę przykleić ten temat na stałe u góry Tawerny? Podobnie z Konstytucją Groty w Komnatach Władców - od razu byłoby widać, czego należy przestrzegać w Grocie.

Acid Dragon PW
4 stycznia 2006, 21:51
Trang - cel na przykład symulowania kontynuowania zdania, choć nie napisało się początku, albo kontynuowania zdania zaczętego w innym poście, albo też zaczynania wypowiedzi nie będącej gramatycznie zdaniem (takiej, jak ta ;) lub też dla podkreślenia małej wagi danej wypowiedzi.

Alamar - Prawdę mówiąc nie wiem, aczkolwiek ja znaki przestankowe stawiam. Czasami jedynie w przypadku wykrzyknika, czy znaka zapytania oddzielam je od emoty spacją - w ten sposób i wilk syty, i owca cała.

EDIT 1: tylko winny się tłumaczy ;), a ja bynajmniej nie to miałem na myśli.
EDIT 2: jasne, aczkolwiek zobaczymy, czy w przypadku tego konkretnego tematu będzie to potrzebne.

Trang Oul PW
4 stycznia 2006, 21:56
>>Zdanie rozpoczynamy dużą literą, a nie "zdanie piszemy dużą literą".
Każdy wie, o co chodzi.
>>W temacie na końcu nie stawia się kropki.
Jakoś w dziale WoG żaden temat nie kończy się kropką. Poza tym i tak nie mogę nic poprawić.
>>Nie piszemy se, tylko sobie.
To to samo, "se" to słowo potoczne.

Ten temat można dodać do regulaminu. Powinno się też zrobić tak, żeby regulamin był wyświetlany przy rejestracji. Niestety, wiele osób od razu go potwierdza bez czytania, ale to chyba najlepsze wyjście.

Alamar PW
4 stycznia 2006, 21:59
Gwoli ścisłości Trang, tylko to zdanie o...hmm...zdaniu odnosiło się do Ciebie. Reszta ogólnie do wszystkich, którzy popełniają błędy (i ich nie poprawiają).

>>>tylko winny się tłumaczy ;)
Wiesz...nie, smoka i tak nie przegadam, więc nie będę się nawet wysilał.

Acid Dragon PW
4 stycznia 2006, 22:01
Nie, słowo 'se' nie istnieje :P. Inaczej: 'se' nie jest słowem :P i pisanie go jest błędem. To zdecydowanie NIE to samo, co 'sobie'.

A argument 'każdy wie, o co chodzi' jest tak trochę niewystarczający. Gdy ktoś napisze 'kwasowom grote', to też wiadomo o co chodzi, ale temat przecież po to założyłem, aby na takie rzeczy ZWRACAĆ uwagę, a nie ignorować je. Inna sprawa, że akurat kwestia tego konkretnego przypadku to rzeczywiście już czepialstwo, a NIE po to założyłem ten temat :P.

Trang Oul PW
4 stycznia 2006, 22:08
Jak zwykle masz rację.

Qui PW
4 stycznia 2006, 22:47
Bzfhmpt! (wypowiedzenie wykrzyknikowe zawierające wyraz dźwiękonaśladowczy)

Do ciężkiej Galaretki, nikomu tu nie chodziło o kwestie filozoficzno-polonistyczne, a jedynie o to, żeby posty nie wyglądały jak coś, co zdechło gdzieś pod płotem, a następnie kuna leśna wywlokła to ze śmietnika. Ja rozumiem wrodzone zapędy do dyskusji, ale w tym przypadku chyba naprawdę wystarczyło przyjąć do wiadomości.

vinius PW
5 stycznia 2006, 13:19
Dajcie, proszę, na przykład kilka wypowiedzi z forum Imperium (ijb.prv.pl) i wszystko będzie jasne.

Trang Oul PW
5 stycznia 2006, 13:25
Jeszcze jedno jest ważne, zwłasza dla nowych forumowiczów: używajcie polskich znaków!!!

Boryna PW
5 stycznia 2006, 14:28
Ech, najwięcej błędów to chyba ja robię.Z racji że worda nie mam używam Writera z pakietu Openoffice. Niema wymówek że nie mam worda. Podaje linka do openoffica:

link

kliknąć, pobierz program.

Qui: Powyżej bardzo ładny przykład złego posta. Proszę o uśmiech.
:)(Jak sobie życzysz)
Boryna: Powyżej bardzo ładny poprawionego złego posta. Proszę o uśmiech.Kathrin PW
5 stycznia 2006, 14:48
Co to w ogóle za temat jest!!! Klimat Groty został wyraźnie zatruty:))) Ja PROTESTUJĘ!!!
To poruszanie tematów związanych ogólnie z fantasy (ale nie z grą) zostało uznane za bezczeszczenie tego miejsca , a ten temat rozrasta się? Veto!

Kaazam PW
5 stycznia 2006, 14:53
Ten temat tyczy się chyba głównie mnie. Ja rasowy dyslektyk, nie będe chodził na kawiarnie ze słownikiem (gdyż takiego kieszonkowego nie posiadam, a wielkiej księgi języka polskiego nie mam. Rabbi...), a co do Worda. Tu go nie ma, a co do ściągnięcia go z neta. (-ciach-) Aha i proszę kategorycznie wytyczać mi błędy, które popełniam. :)
strona: 1 - 2 - 3 ... 7 - 8 - 9
temat: Lingwistyczna Puszka Pandory (tylko dla o(d)pornych)

powered by phpQui
beware of the two-headed weasel