Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszały
Witaj Nieznajomy!
zaloguj się    załóż konto
Biblioteka Legendtemat: Ashan - polityka, geografia i społeczeństwo
komnata: Biblioteka Legend
strona: 1 - 2 - 3 ... 14 - 15 - 16 ... 21 - 22 - 23

Ursus PW
9 maja 2016, 06:53
Mam kilka pytań o krasnalach i Shantiri:
1) Jaki Klan sprawuje władzę w Sudgerdzie?
2) Kto rządził Imperium Shantiri (jakaś rada, król)?
3) Skoro Shantiri mieściło w sobie wszystkie rasy to jak wyglądała armia (np. żywiołaki, kiriny i elfy pod jednym sztandarem)?

Alamar PW
9 maja 2016, 07:18
1. Nie pamiętam (kogo wszak obchodzą kurduple? :P), ale ta informacja jest podana w MMX. Sprawdzę później.

EDIT:
Sudgerd było niewielkim posterunkiem handlowym między Grimheimem na północy, a Imperium Shantiri na południu. Wydobywano tam metal płomienne złoto, a mieszkańcy wywodzili się z wielu klanów. Ostatecznie porzucono tę osadę po tym, jak wpływ pobliskiej Niewidzialnej Biblioteki Bezimiennych doprowadził do szaleństwa mieszkańców i w rezultacie do wygaśnięcia Świętego Ognia Arkatha.
Jeśli zaś chodzi o obecną przywódczynię Sudgerdu, Wilmę "Kamienną tarczę", to pochodzi ona z miasta Tor-Lindhath w Grimheimie i jest tarczowniczką. Tarczownicy zaś wywodzą się z klanu Ponurej Stali.


2. Imperium Shantiri było teokracją, którą rządziło 9 hierofantów: po 1 na każdego Smoczego Boga Żywiołów i 3 na 3 oblicza Ashy (Dziewicy, Matki i Staruszki). Hierofanci ci kierowali się wskazówkami otrzymywanymi od Smoczych Bóstw ze Świata Duchów. Byli też bardzo religijni i traktowali wszelkie odstępstwa od "wskazówek bogów", takie jak choćby tezy Sar-Elama, iż można dorównać bogom, za herezję.

3. Imperium Shantiri raczej nie miało potrzeby posiadania armii, ale wiemy, że potrafiło tworzyć golemy i kolosy (tytani i golemy z Akademii są marną namiastką tworów Shantiri), przywoływać żywioły i rozmawiać z duchami, choć nekromancji w obecnym stanie nie praktykowano. Anioły i bezimienni mieli własne armie, które, wraz z użytą na masową skalę magią, doprowadziły do upadku Imperium Shantiri.
Z tego co pamiętam to w razie zagrożenia, np. podczas ataku demonów, walczyły głównie anioły. Możliwe że inne rasy wspierały je swoimi oddziałami (coś w stylu kilku kompanii pomocniczych), ale główny ciężar walk spadał na anioły, które akurat były zadowolone z niszczenia tworów Urgasha i zdobywania chwały.

Nicolai PW
9 maja 2016, 13:34
To Grimheim nie wchodziło w skład Imperium Shantiri? Z ciekawości... co jeszcze nie wchodziło? Bo mnie tym zaciekawiłeś.

Alamar PW
9 maja 2016, 13:54
Na pewno Cesarstwo Lotosu powstało kilka lat przed upadkiem Imperium Shantiri, ponieważ nagom nie podobało się postępowanie ich sojuszników.

Generalnie najpierw istniało multirasowe Imperium Shantiri, a dopiero potem powstały inne państwa. Ale że to jest Ashan, to okazuje się nagle, iż przodkowie Przystani czy Akademii byli albo dzikusami w skórach i z maczugami, albo "heretyckimi" uciekinierami z imperium.
Z kurduplami zapewne było podobnie - jakiś odłam ogólnej populacji mieszkający w górach Grimheimu.

Przypominam, iż pierwotnie Imperium Shantiri miało być państwem tylko ludzkim, potem dopiero dołożono elfy, krasnale, nagi i w końcu anioły i bezimiennych.
Termin "starsze rasy" na początku oznaczał anioły i bezimiennych, nim naciśnięto "reset button" i dodano do tego ludzi, elfy, kurduple i nagi.

Ursus PW
9 maja 2016, 19:57
Skoro przez Niewidzialną Bibliotekę trzeba było ewakuować całe miasto to czy obecnie w Sudgerdzie ktoś mieszka?

Nicolai PW
9 maja 2016, 20:02
Tego się zapewne dowiemy w Próbach Ognia. Co do Wojen pod Górą to tylko mnie bawi, że brutalny konflikt o dominację nad jaskiniami zamienia się w nieporozumienie?

Alamar PW
9 maja 2016, 20:06
Tak, mieszka.
Po tym jak Cyryl przeniósł w H6 Niewidzialną Bibliotekę do Sheoghu (zaś potem Raelag do Konos w Ygg-Chall), Sudgerd został uwolniony z szaleństwa. Trzeba było jedynie tam "posprzątać" i rozpalić na nowo Święty Ogień Arkatha, co zostało uczynione w MMX.


Nicolai PW
9 maja 2016, 20:22
A we Władcy Pierścieni nie zakończyło się happy endem? Wszystkie krasnoludy radośnie martwe ;) A tak na serio to nie licząc Morii to u Tolkiena nie było praktycznie większych ofiar po stronie tych dobrych, więc wiesz...

Alamar PW
14 maja 2016, 11:23
Nicolai:
Tego się zapewne dowiemy w Próbach Ognia. Co do Wojen pod Górą to tylko mnie bawi, że brutalny konflikt o dominację nad jaskiniami zamienia się w nieporozumienie?
Od początku cały ten konflikt był nieporozumieniem... rozpoczętym przez kurduple. :P
Podczas gdy mroczne elfy chciały tylko powrócić do opuszczonego dawno temu królestwa Bezimiennych, kurduple uważały, że jaskinie należą tylko do nich i w końcu wywołały wojnę, co pokazano w scenariuszu H5 Krąg nienawiści (angielski tytuł lepiej pasuje - Hate breeds hate):








Andriej PW
26 lipca 2016, 16:16
1. Według Heroes 5 orkowie zostali stworzeni w mieście Shabidiya, a według grotowej Gildii Mrocznych Tajemnic w Al-Rubit. Więc która wersja jest kanoniczna?
2. Skoro w Ashanie kultyści demonów mogą po śmierci odradzać się jako demony, to czy same demony też mają taką możliwość?
3. Czy smocze żyły z Heroes 6 nadal istniały w czasach Szóstego Zaćmienia?

NicolaiNicolaiPrzerzuciłem do tematu od pytań wszelakich :P

Nicolai PW
26 lipca 2016, 17:07
Andriej:
1. Według Heroes 5 orkowie zostali stworzeni w mieście Shabidiya, a według grotowej Gildii Mrocznych Tajemnic w Al-Rubit. Więc która wersja jest kanoniczna?
Shabidiya :P
Andriej:
2. Skoro w Ashanie kultyści demonów mogą po śmierci odradzać się jako demony, to czy same demony też mają taką możliwość?
W DoC był Inkub Ignacy, który w następnym życiu miał odrodzić się jako Ashanti. Czy w przypadku czystokrwistych demonów jest to możliwe? Nie wiem...
Andriej:
3. Czy smocze żyły z Heroes 6 nadal istniały w czasach Szóstego Zaćmienia?

Alamar PW
31 lipca 2016, 08:34
Wybacz opóźnienie, ale musiałem sprawdzić, co opisano w H5 i innych źródłach. H7 nie mam zainstalowanego, więc jeśli są tam nowsze informacje, to proszę kogoś o uzupełnienie/sprostowanie.
A więc po kolei:

Andriej:
1. Według Heroes 5 orkowie zostali stworzeni w mieście Shabidiya, a według grotowej Gildii Mrocznych Tajemnic w Al-Rubit. Więc która wersja jest kanoniczna?
Krótka odpowiedź: Al-Rubit

Dlaczego? Już wyjaśniam:


Z H6 wiemy, że Kunyak odpłynął na Wyspy Pao, gdzie dożył starości i założył miasto Taumata-Kunyak (Wzgórze Kunyaka), więc jego grób w Shabidiyi jest raczej mało wiarygodny.
Z samego H5 (scenariusz "Krzyk wolności") jak i z H6 wiemy, że Kunyak urodził się i rozpoczął rebelię w Księstwie Byka, czyli dość daleko od Siedmiu Miast.

Z tego co pamiętam, to w H7 jest wyjaśnione, iż w Shabidiyi urodził się i wzniecił (nieudany) bunt ojciec Kunyaka - Malathua.

Jak więc widać, H5 jest nie tylko sprzeczne z kolejnymi grami, ale też samo z sobą.
Co to jednak ma wszystko do miejsca stworzenia orków? Chciałem tylko pokazać, na ile wiarygodne są informacje z H5. :P

A wracając do odpowiedzi na pytanie. Nie pamiętam, by w H6 czy MMX podano jednoznacznie, gdzie mieściły się laboratoria, w których narodziły się orki. Jednak każda wzmianka o ich twórcach - czarodziejach z Domu Chimery - wskazuje na ich macierzyste miasto, Al-Rubit. Możliwe, że w H7 jest coś więcej na ten temat.

I na koniec jeszcze cytat z Kompendium Ashanu, czyli źródła, na którym oparłem wpis w Gildii:
Cytat:
The Orcs were created in the Seven Cities during the War of the Blood Moon. It is in the laboratories of Al-Rubit that the Crimson Wizards experimented with Demon blood, which they inoculated into Human slaves and criminals.

Andriej:
2. Skoro w Ashanie kultyści demonów mogą po śmierci odradzać się jako demony, to czy same demony też mają taką możliwość?
Demony po "śmierci" wracają do Sheoghu, gdzie odradzają się w najsłabszej wersji - jako Impy. Zachowują jednak swoje wspomnienia, doświadczenia i inteligencję i zdobywając władzę, mogą "powrócić" do swego poprzedniego wyglądu a nawet awansować wyżej.
Kultyści odradzają się jako specyficzna forma demonów - inkuby i sukuby. Nie mogą oni stać się potężniejszymi formami demonów (jak np. czarci lordowie), ale z kolei mogą łatwiej infiltrować Ashan.

Andriej:
3. Czy smocze żyły z Heroes 6 nadal istniały w czasach Szóstego Zaćmienia?
Z tego co pamiętam to nie. Smocze żyły, które wyschły dość dawno tworząc kryształy, wszystkie już wydobyto i zużyto w czasach H5, dlatego korzystano z normalnych surowców jak siarka, rtęć, czerwone kryształy i klejnoty (takie przynajmniej jest wytłumaczenie fabularne, dlaczego w H5 są inne surowce niż w H6 i H7).

Ursus PW
31 lipca 2016, 11:35
Jaką rolę odgrywali Smoczy Rycerze? Na czym polegało utrzymanie równowagi w Ashanie, które było jedną z doktryn zakonu?

Nicolai PW
19 września 2016, 14:47
Znalazłem tę mapkę Ygg-Chall:

I teraz moje pytanie... czy to jest kanoniczne? Wygląda na wzięte z kompendium :P Jeśli tak to czy są w nim jakieś inne mapy? Bo ciekawi mnie jak wyglądały oficjalnie granice poszczególnych państwo, fanfikcje średnio mnie interesują :P

Edit: Znalazłem jeszcze takie coś:

Acz to wygląda na półkanon :P Podział wewnetrzy Cesarstwa Ludzi na przestrzeni wieków jest raczej znany :P

Hayven PW
19 września 2016, 15:02
Może i to wygląda jak wzięte z Kompendium, ale to też jest, jak sam to określiłeś, "fanfikcja" sylana - zwróć uwagę choćby na datę, kanon kończy się w 989 YSD (wygląda to dostojniej niż RSS, no i jest to zgodne z pierwszym tłumaczeniem H5 :P) na Dark Messiahu.

Alamar PW
19 września 2016, 15:38
Nicolai:
I teraz moje pytanie... czy to jest kanoniczne?
Nie jest. To było stworzone na potrzeby kampanii/mapki jakiegoś fana.

Nicolai:
Znalazłem jeszcze takie coś:
Mapka z Clash of Heroes - czyli Ashan 40 lat przed H5.

Hayven:
wygląda to dostojniej niż RSS, no i jest to zgodne z pierwszym tłumaczeniem H5 :P
Raczej "nietłumaczeniem", ponieważ YSD to "Years of Seventh Dragon", czyli po naszemu "Rokiem (latami) Siódmego Smoka" - RSS. :P
Poza tym wydaje mi się, że skrót RSS był stosowany od początku H5. Sprawdzę przy okazji.

Nicolai PW
19 września 2016, 15:44
Hayven:
Może i to wygląda jak wzięte z Kompendium, ale to też jest, jak sam to określiłeś, "fanfikcja" sylana
Ano, jak przyjrzałem się tym klanom z czapy, to się domyśliłem ;). Poza tym mroczniaki powinny jakoś z krasnalami graniczyć ;).
Alamar:
Mapka z Clash of Heroes - czyli Ashan 40 lat przed H5.
Która zakłada, że Irollan zajęło Agyn, Cesarstwo Grimheim, a Heresh wzorem Holendrów osuszyło morze :P.
W każdym razie są jakieś mapy polityczne w Kompendium?

Alamar PW
19 września 2016, 15:51
Nicolai:
W każdym razie są jakieś mapy polityczne w Kompendium?
Tylko Imperium Sokoła/Gryfa/klanów sprzed 3 RSS plus Siedem/Srebrne Miast i trochę Hereshu. Irollanu, Ygg-Chall, Grimheimu, Cesarstwa Lotosu, plemion Orków, a tym bardziej Wolnych Miast nie uświadczysz... no jedynie na mapce Marzhina.

Nicolai:
Która zakłada, że Irollan zajęło Agyn, Cesarstwo Grimheim, a Heresh wzorem Holendrów osuszyło morze :P
W czasach H5 o MMX jeszcze nie myślano tym bardziej, że wtedy Hashima była wyspą, na której ukryto Czerep Cieni. :P

Dark Dragon PW
19 września 2016, 15:53
Cytat:
W każdym razie są jakieś mapy polityczne w Kompendium?

Imperium:
0 RSS, 564 RSS, 969 RSS

Siedem Miast:
490 RSS
766 RSS

Mapka CoH z oficjalnej strony.


Hayven PW
19 września 2016, 15:59
Alamar:
Raczej "nietłumaczeniem", ponieważ YSD to "Years of Seventh Dragon", czyli po naszemu "Rokiem (latami) Siódmego Smoka" - RSS. :P

Zdaję sobie z tego sprawę i wciąż uważam, że YSD wygląda lepiej (choć inaczej ma się kwestia z wymawianiem). RSS kojarzy mi się z czymś innym :P

Alamar:
Poza tym wydaje mi się, że skrót RSS był stosowany od początku H5. Sprawdzę przy okazji.

Tylko w pierwszym tłumaczeniu podstawki, tym ze "sforami", "rojami" i "ogromami".
strona: 1 - 2 - 3 ... 14 - 15 - 16 ... 21 - 22 - 23
temat: Ashan - polityka, geografia i społeczeństwo

powered by phpQui
beware of the two-headed weasel