Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszały
Witaj Nieznajomy!
zaloguj się    załóż konto
Biblioteka Legendtemat: Kilka pytań z różnych beczek
komnata: Biblioteka Legend
strona: 1 - 2 - 3 ... 13 - 14 - 15 ... 21 - 22 - 23

Alchemik PW
9 maja 2013, 21:30
Mam pytanie odnośnie nekromantów. Jaki był pierwotny cel nekromantów i Belketha. Czy nie mieli oni pilnować cyklu życia i śmierci? Jeśli tak to zamiana w Ghula która była karą była niezgodna z ich założeniami, dobrze rozumiem?

Alamar PW
10 maja 2013, 07:06
O to męcz Acida, bo odpowiedni tekst o nekromantach z Ashanu jest już od wieków przetłumaczony, ale ktoś ciągle nie może tego wrzucić do Gildii Mrocznych Tajemnic. :P

Alchemik PW
12 maja 2013, 13:55
Mam pytanie odnośnie oddziału Żelaznych wichrów. W której grze są jakieś bardziej szczegółowe informacje o nich?

Alamar PW
12 maja 2013, 13:58
W żadnej. W Duelu kampania niby opowiada o Kompanii Windswords, ale jak dotąd nic tam nie ma.

Alchemik PW
13 maja 2013, 14:51
Mam pytanie odnośnie umiejętności rodowej którą zdobywamy po przejściu kampanii lochu. Otóż co to jest ta "armia wcielenia", w walce z którą otrzymujemy bonusy?

Alamar PW
13 maja 2013, 16:34
Głupota tłumacza - chodzi o armię bohatera (o awatara gracza).

Cytat:
Might Defense and Magic Defense of enemy creature stacks is decreased by 2 when fighting against the Avatar's army. Only available for Dungeon Avatar.

Cytat:
Increases the movement of all the Avatar's army by 1.

Zmień czasem język gry na angielski i sprawdź wtedy wątpliwe teksty, a gwarantuję Ci, że złapiesz się za głowę.

Tarnoob PW
28 maja 2013, 00:32
Tak to bywa, że czasem człowiek się zakopuje po uszy w Wikipedii – najgorzej jest, jak są te całe tematyczne blo­ki, serie i kategorie, w których jest po kilkanaście–kilkadziesiąt ciekawych linków. –_–

Surfując sobie po filozofii religii, jak to mam w zwyczaju, trafiłem na to. Majtenmedżykowe skrzywienie podpowiada analogie z historią Ashy, Urgasha i Pustki, ze spotkanymi w MM7 Kościołami Słońca, Księżyca i Gwiazd, z pro­po­no­wa­ną w MM Tribute dziesiątą, „szarą” szkołą magii, gothicowym Innosem, Be­lia­rem i Adanosem, triadą he­g­low­s­ką, logiką trójwartościową i w ogóle tego typu motywami w kul­turze.

Kościół gwiazd w świecie MM to faktycznie ciekawy pomysł, a jego „wyższość” i „unifikacyjność” wydaje się cał­kiem sensowna ze współczesnego punktu widzenia – w końcu Słońce jest jedną z wie­lu gwiazd i to w gwiazdach powstają jądra atomowe cięższych pierwiastków, z których są pla­nety, asteroidy, księżyce, itd.

Chciałem spytać, czy ktoś z Groty może wie, czy Ubisoft albo NWC kiedykolwiek wspominali, żeby inspirowali się którymś z tych motywów – czyli zurwanizmem i podobnymi religiami albo gothikiem. Jeśli nie – to czy można jakoś spekulować na temat tego, na czym się mogli wzorować? Czy ktoś kiedyś wpadł na inne poszlaki?

Alchemik PW
28 maja 2013, 11:38
Kosmologia Ashanu zawsze wydawała mi się zainspirowana Zaratusztrianizmem. Dwóch równorzędnych bogów - Ahura Mazda i Angru Mainju reprezentujących dobro i zło, oraz po sześć sług dla każdego, tak jak dla Ashy smocze bóstwa, dla Urgasha władcy chaosu. Oczywiście pojawiły sie też elementy innych religii, chociażby kwestia przeznaczenia której w Zaratusztrianizmie nie było, i inne relacje między bóstwami.

Co do świata wykreowanego przez NWC to inspiacją wydają się mity o Atlantydzie i potężnych cywilizacjach które miały istnieć w odległej przeszłości.

http://himalaya-wiki.org/index.php?title=Zaratusztrianizm

Acid Dragon PW
28 maja 2013, 13:48
Odpowiadając na pytanie o inspiracje: nie, nie przypominam sobie, by Jon van Caneghem, czy jakikolwiek członek NWC lub Ubisoftu wspominał o inspiracjach religiami, czy filozofiami.

Jeśli już, to inspiracje mogły "wtórne", z innych dzieł sci-fic/fantasy. Jeśli chodzi o starsze uniwersum, to kilkukrotnie wspominano Dungeons & Dragons, Star Trek, Wizadry, Ultimę i Odyseję Kosmiczną.

Sam Jon van Caneghem o inspiracji do fabuły M&M powiedział:
Zawsze byłem fanem zarówno sci-fi jak i fantasy. Artur C. Clarke powiedział niegdyś słynną sentencję: "Każda wystarczająco zaawansowana technologia jest nieodróżnialna od magii." Ten pomysł oraz odcinek Star Treka pt. "For the world is hollow and I have touched the sky" były podstawą dla oryginalnej fabuły M&M.

Zaś twórcy Ashanu wspominali o inspirowaniu się m.in. dziełami Tolkiena, Conanem Barbarzyńcą, czy dziełami George'a R. R. Martina, autora Gry o Tron.

Alchemik PW
3 czerwca 2013, 21:42
Mam pięć pytań.

Pierwsze: gdzie mogę znaleźć zarys historyczny broni rodowych z dodatku Shades of Darkness?

Drugie dotyczy starego uniwersum. Jaka jest różnica między Nighonem a Jadame? Wiem że to bardzo uproszczone pytanie, ale chodzi mi o to że w tych dwóch krainach mieszkają te same stwory, tylko że ich obraz w MM8 i H3 (przynajmniej dla mnie) jest inny, więc jak to w końcu z nimi jest (tymi stworami)?

Trzecie: Czym się różni nekromanta od lisza? Chodzi mi o stare uniwersum.

Czwarte: O co chodzi w Dark Messiahu w zakończeniu z Xaną w którym musimy zamknąć Sheogh? Dokładnie jakie w związku z tym są plany Xany? Uwolnienie się od Kha-Beletha, czy co?

Piąte: Czy Bezimienni dzielą się na płeć żeńską i męską, czy to po prostu zależy od Nich?

Irhak PW
3 czerwca 2013, 22:22
1) nie wiem
2) umiejscowienie :D 2 rózne kontynenty
3) nekromanta jest żywy, a lisz już się przeistoczył w istote nieśmiertelną
4) nie gralem
5) nie stwierdzam tego :P

Dark Dragon PW
3 czerwca 2013, 22:43
Cytat:
Czwarte: O co chodzi w Dark Messiahu w zakończeniu z Xaną w którym musimy zamknąć Sheogh? Dokładnie jakie w związku z tym są plany Xany? Uwolnienie się od Kha-Beletha, czy co?

W tym?
Tak. Xana jest zakochana w Sarecie. Kiedyś była naprawdę dobrą personą i nawet jak na realia Sheoghu. Więc prawdopodobnym jest, że jest w nim faktycznie zakochana (czyt. brak brudnych intencji). Jej plan jest taki, aby zostać z Sarethem... make love i bla, bla, bla :P.

Acid Dragon PW
3 czerwca 2013, 22:56
1. Najlepsze źródło to opisy broni, które znaleźć można w naszym dziale H6 (są tam również bronie rodowe z Shades of Darkness).

2. Trudno mówić o różnicach, bo nie za bardzo widzę podobieństwa. Jadame to kontynent, Nighon to państwo (na innym kontynencie) o dość nieokreślonych podziemnych granicach, w skład którego wchodzi też wyspa o tej samej nazwie. Na Jadame mieszkają wszystkie możliwe stworzenia i frakcje, a w Nighonie - głównie stwory podziemne. Na Jadame nie widziano też troglodytów, harpii, złych oczu, meduz i mantikor. Jedynymi stworami, które występują i na Jadame, i w Nighonie są Minotaury i Smoki, które występują także na wielu innych kontynentach i światach.

3. Odpowiedź Irhaka nie jest do końca precyzyjna. Nekromanta to bardziej "klasa postaci", a lisz to "rasa" nieumarłych. To znaczy - można być jednocześnie liszem-nekromantą (Sandro), nekromantą niebędącym liszem (Vidomina) i liszem, który nie jest nekromantą (Lord Haart).

Nekromanta to ogólnie mag zajmujący się magią śmierci. Zaczyna jako ciągle żywy ludź (lub inny stwór), lecz z czasem pragnie nienaturalnie przedłużyć swoje życie, aby ciągle zgłębiać wiedzę. To często prowadzi do decyzji o przemianie w lisza.
Lisz sam w sobie to nieumarły, który zachowuje świadomość i pamięć z czasów, gdy był żywy (w przeciwieństwie do Zombie i Szkieletów) i nie potrzebuje żadnych substancji odżywczych, by utrzymać swoje ciało (w przeciwieństwie do wampirów, czy ghuli). Liszem może się stać właściwie każdy - nie tylko nekromanta - i niekoniecznie zgodnie ze swoją wolą (aczkolwiek takie osobniki bywają problematyczne, jak król Gryphonheart).

4. To pytanie do Dark Dragona ;)

5. Niezłe pytanie. Nie kojarzę, by była mowa gdziekolwiek o żeńskich Bezimiennych. Aniołowie niby mają wersje męskie i żeńskie, aczkolwiek nie rozmnażają się "konwencjonalnie". O ile dobrze kojarzę, to mają pochodzić wprost od Elratha i jego światłości. Bezimienni więc też prawdopodobnie pochodzą wprost od Malassy. Niemniej jednak, chyba do końca nie wiadomo skąd się biorą i czy mają podział na płci. Nawet w Kompendium Ashanu nie ma o nich informacji w sekcji Lochu - opisywane są niemal wyłącznie Mroczne Elfy.

Alchemik PW
3 czerwca 2013, 23:06
Cytat:
2. Trudno mówić o różnicach, bo nie za bardzo widzę podobieństwa. Jadame to kontynent, Nighon to państwo (na innym kontynencie) o dość nieokreślonych podziemnych granicach, w skład którego wchodzi też wyspa o tej samej nazwie. Na Jadame mieszkają wszystkie możliwe stworzenia i frakcje, a w Nighonie - głównie stwory podziemne. Na Jadame nie widziano też troglodytów, harpii, złych oczu, meduz i mantikor. Jedynymi stworami, które występują i na Jadame, i w Nighonie są Minotaury i Smoki, które występują także na wielu innych kontynentach i światach.

Chodziło mi bardziej o mentalność, czy stwory tj. troglodyci, harpie, meduzy są złe, czy to zależy od tego jaki władca się trafi? Przy okazji co wiadomo o Orwaldzie?

Cytat:
1. Najlepsze źródło to opisy broni, które znaleźć można w naszym dziale H6 (są tam również bronie rodowe z Shades of Darkness).

Niestety nie ma opisów czterech broni rodowych z kampanii z dodatku. Miecz równowagi, Kostur bezimiennych, miecz przeznaczenia i kostur kryształowych róż.

Cytat:
Aniołowie niby mają wersje męskie i żeńskie, aczkolwiek nie rozmnażają się "konwencjonalnie"

Nie wiem jak pisze w kompendium, ale w grze była matka Uriela. Przy opróżnianiu auli wspomnień przez Katarzynę również wywoływała dusza podając przy tym ojców.

Acid Dragon PW
4 czerwca 2013, 00:04
Cytat:
Chodziło mi bardziej o mentalność, czy stwory tj. troglodyci, harpie, meduzy są złe, czy to zależy od tego jaki władca się trafi? Przy okazji co wiadomo o Orwaldzie?

Nie istnieje coś takiego jak mentalność całego kontynentu. Na Jadame swoją siedzibę mają zarówno kapłani Słońca, jak i nekromanci z Shadowspire, a także mroczne elfy, czy barbarzyńskie plemiona. Nighon zaś to dość określone państwo z (nie)określonym ustrojem, określoną populacją i celami jego władców.

Co do stworów, to właściwie każdy gatunek należałoby rozpatrywać oddzielnie. Chyba jednak wszystkie - tak w HoMM, jak i MM7 - widywano grasujące samodzielnie, więc nie muszą koniecznie być pod wpływem jakiegoś władcy. Jednakże żadnej meduzy, harpii, czy troglodyty nie widziano w "dobrej" roli kogoś o moralności rycerza. Co prawda w HC: Sword of Frost okazało się, że meduzy i złe oczy też mają swoje zasady "honorowe", to jednak ogólnie dążą do podboju.

Co do Orwalda - chyba nic ponad jego biografię.

Cytat:
Niestety nie ma opisów czterech broni rodowych z kampanii z dodatku. Miecz równowagi, Kostur bezimiennych, miecz przeznaczenia i kostur kryształowych róż.

Zapewne kiedyś i te się tam znajdą. Jak znajdzie się czas w terminarzu Alamara ;).

Cytat:
Nie wiem jak pisze w kompendium, ale w grze była matka Uriela. Przy opróżnianiu auli wspomnień przez Katarzynę również wywoływała dusza podając przy tym ojców.

Księga Przystani z Kompendium jest publicznie dostępna i nie ma tam nic o "rozmnażaniu się" aniołów. Gdyby jednak mogli się bez przeszkód rozmnażać konwencjonalnie, to nie mieliby tak dużego problemu z liczebnością, który nie minął nawet przez liczne wieki istnienia Cesarstwa Sokoła/Gryfa.

To samo dotyczy też Bezimiennych, którzy pozostają bardzo nieliczni, a nawet za czasów H5 nie występują już osobiście w ogóle.

To wszystko nakazuje myśleć, że nawet jeśli występuje podział na płcie wśród obu ras i nawet jeśli w jakichś warunkach mogą mieć potomstwo, to i tak nie ma to większego znaczenia dla ich istnienia jako rasy.

Nemomon PW
4 czerwca 2013, 00:10
Acid:
Zapewne kiedyś i te się tam znajdą. Jak znajdzie się czas w terminarzu Alamara ;).

Wspomnijcie mu, by przy okazji dodał zakładkę o stworzeniach rodowych ;).

Alchemik PW
4 czerwca 2013, 16:22
Chciałbym poruszyć kwestię przeznaczenia w serii Might and Magic. Chodzi mi zarówno o stare uniwersum, jak i Ashan.

A więc do rzeczy: Czy w starym uniwersum historia ma z góry założone wydarzenia czy na postępowania ludzi nie wpływa żadna mistyczna siła? Np. przepowiednie, czy jasno określają co się wydarzy czy ich wynik może zostać zmieniony. Jako przykład mojego toku rozumowania podam przepowiednię o Mieczu mrozu i Ostrzu armagedonu:

Cytat:
If the Sword of Frost and Armageddon's Blade should ever meet, it would mean the end of the world!

Więc jest to przepowiednia która na pewno się wydarzy, czy po prostu jedna z dwóch możliwości? Jakie są jeszcze inne przykłady w starym uniwersum?

Jeśli chodzi o Ashan to znam perspektywę nekromantów i reszty ludów Ashanu, ale jak na tę sprawę patrzą magowie?

Irhak PW
4 czerwca 2013, 18:42
Zauważ, że jest tam słowo "If", a nie "When". Koniec świata jest uwarunkowany przez zetknięcie się dwóch mieczy. Jeżeli nigdy się nie spotkają to też nigdy nie będzie końca. A wyszło jak wyszło :P Gdyby nie to, ze Gelu wyruszył i Tarnum za nim to zapewne Kira nie zdobyłaby miecza. Mnie ciekawi tylko jedna rzecz, której nie pamiętam. Co było pierwsze - przepowiednia czy Ostrze Armageddonu?

Podobnie z przepowiednią z MM8. Tam też było "jeżeli się zjednoczycie to świat będzie trwać". Ponownie "if" zamiast "when" :P Wszystkie przepowiednie starego świata są warunkowe. W nowym IIRC było raczej "When the eclipse come", czyli tutaj takie a takie wydarzenie (w tym przypadku to powrót demonów) na pewno się wydarzy.

Alchemik PW
4 czerwca 2013, 21:22
Cytat:
Mnie ciekawi tylko jedna rzecz, której nie pamiętam. Co było pierwsze - przepowiednia czy Ostrze Armageddonu?

To zależy w sumie od tego czy Kreeganie stworzyli Ostrze armagedonu z własnego pomysłu czy wykorzystali lokalne legendy, by go odtworzyć. Pozostaje jeszcze kwestia tego czy zmiana fabuły Armageddon's Blade na tą bez Forge, wpłynęło na samo rozliczenie, w końcu wtedy Ostrze armagedonu byłoby legendarnym mieczem takim samym jak Miecz mrozu. Ciekawe też jest jaka jest ich geneza? Po co stworzono Miecz mrozu i kto to zrobił? To samo dotyczy Ostrza Armagedonu, zakładając że jest on też pradawnym mieczem.

Acid Dragon PW
5 czerwca 2013, 20:06
Nie przypominam sobie, by wiadomo było kiedy powstała owa przepowiednia o Mieczu Mrozu i Ostrzu Armagedonu. Mogła powstać już po wydarzeniach w H3 AB.

Nie zmienia to faktu, że przepowiednie różne istniały w starym uniwersum i to nie tylko w znaczeniu hipotetycznym ("jeśli cośtam się wydarzy, to będzie katastrofa"). Niemal centralną rolę jedna przepowiednia odegrała w Warriors of Might and Magic. Inna była obecna w Crusaders. Jakaś była też obecna w Rewolcie Władców Bestii, jeśli dobrze pamiętam. Wydaje mi się też, że jakaś przepowiednia mówiła o końcu świata w przypadku zniszczenia Ulu Kreegans z MM6.

W każdym przypadku jednak przepowiednie nie były "samospełniające się". Zawsze to czyny i decyzje ludzi (tudzież innych stworów), którzy zresztą o tych przepowiedniach wiedzieli, decydowały o wypełnieniu się przepowiedni.

W mojej opinii przepowiednie w starym uniwersum były traktowane jak wizje jednej z wielu możliwych przyszłości. Czyli - przy spełnieniu pewnych warunków i takim, a nie innym postępowaniu ludzi przepowiednie mówiły co stanie się dalej.

Nie przypominam sobie, by istniała za to jakakolwiek sytuacja, że "przeznaczenie" determinowało przyszłość, a więc - aby jakaś przepowiednia mówiła, że coś się stanie i nie było żadnej innej możliwości.

Samo słówko "przeznaczenie" kilka razy się co prawda pojawiło, np. "wasze przeznaczenie leży na ciemnej stronie XEEN" po zakończeniu MM4. Nie przypominam sobie jednak, by kiedykolwiek miało deterministyczny charakter.
strona: 1 - 2 - 3 ... 13 - 14 - 15 ... 21 - 22 - 23
temat: Kilka pytań z różnych beczek

powered by phpQui
beware of the two-headed weasel