Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XDark MessiahHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszały
jesteś zalogowany jako Nieznajomy
zaloguj się    załóż konto
Portal Przeszłości (Heroes VI)temat: Polacy też mają dynastię Gryfów!
komnata: Portal Przeszłości (Heroes VI)

marcinkam PW
15 lipca 2012, 16:07
Moim zdaniem Polska nie do końca chciała Pomorza,gdyż priorytetem był Wschód a nie stosunkowo biedne Pomorze. Było wiele prób zjednoczenia z Koroną, np za Bogusława V, Kazimierza IV(Każko) i Bogusława X .Jednak próby te zakończyły się niepowodzeniem, ponieważ interesy polityczno/ekomomiczne szlachty i króla Polski były inne niż Gryfitów .

Mosqua PW
15 lipca 2012, 16:38
Zmiany orientacji politycznych w Polsce to sprawa nie tak prosta i oczywista. Za Piastów orientacja była zachodnia, po rozbiciu dzielnicowym południowa a po unii z Litwą wschodnia, potem parokrotnie orientacja północna. Jak już RON rozebrano, rzecz się bardziej unormowała. A to i tak w ładnym uproszczeniu (na większą sprawę należałoby więcej tekstu przeznaczyć).

Pomorze było traktowane jako Korona Królestwa Polskiego. Nieważne, że dana ziemia nie należała do dziedziny Króla Polskiego, była to nadal Polska. Podobnie było ze Śląskiem, Pomorzem gdańskim, Ziemią chełmińską, Mazowieckim etc. Zjednoczone królestwo wyprowadzało swoje prawa do wszystkich tych ziem, jednak (z powodu swej słabości) ostatecznie zrezygnowano z roszczenia praw do niektórych ziem (Pomorze było niezależnym księstwem Rzeszy a na taką potęgę wyrywać się nie mogło; księstwa Śląskie podlegały Luksemburczykowi, który miał prawa co do tytułu Króla Polskiego, więc oddano Śląsk w zamian za spokój tytularny oraz spokój w sporze z Krzyżakami). Potem to już siłą inercji nie było możliwości ruszenia zachodniej granicy aż w końcu na zachodzie mieliśmy zbyt silnych sąsiadów by móc to ruszyć.

Mosqua PW
15 lipca 2012, 17:15
Plany Piastów Śląskich oraz Gryfów stosunkowo szybko ograniczyły się tylko do spokojnej egzystencji. Żadnych planów uniezależnienia się od Cesarza czy od Czechów, żadnych planów zdobycia potęgi w Rzeszy. Nic - aby tylko spokojnie egzystować. Zatem, gdyby była siła po naszej stronie, to znacznie wcześniej granica mogłaby się opierać na Odrze i Nysie Łużyckiej... ale to już gdybologia.

Alchemik PW
15 lipca 2012, 17:17
Mam pytanie odnośnie Śląska i Pomorza. Otóż utraciliśmy je w wyniku małżeństw dynastycznych czy odebrano je nam siłą?

Mosqua PW
15 lipca 2012, 17:22
Częściowo siłą - częściowo dyplomacją. Generalnie po tym, jak zniszczono zasadę pryncypatu, związki z Krakowem zaczęły się osłabiać. Co ciekawe - nawet Książę Mazowiecki wolał Pragę od Krakowa. Na sprawy w Pomorskim wpłynęły też najazdy Brandenburgii. Generalnie rzecz można zwalić na "polskie piekiełko" i "nasz burdel".

marcinkam PW
15 lipca 2012, 18:01
Dynastia Gryfitów pomorskich wygasła 1637r., a ziemie przypadły Szwecji i Brandenburgii. Linia Piastów śląskich wygasła 1675r.Śląsk po wojnach austriacko-pruskich przeszedł pod panowanie Prus.Wszystkie rodziny panujące były skoligacone i dlatego w skrócie nieuniknione były konflikty. Jest lato i zapraszam do zwiedzenia i na odczyty historyczne na zamkach w Darłowie, Słupsku i Szczecinie.Będzie można podziwiać różne herby gryfów.

Alamar PW
15 lipca 2012, 18:03
Cytat:
Czytając o historii Polski na trafiłem na dynastie Gryfów która rządziła na Pomorzu
Gryfitów jak już i na Pomorzu Zachodnim.

Alchemik PW
15 lipca 2012, 18:07
Cytat:
Dynastia Gryfitów pomorskich wygasła 1637r., a ziemie przypadły Szwecji i Brandenburgii. Linia Piastów śląskich wygasła 1675r.Śląsk po wojnach austriacko-pruskich przeszedł pod panowanie Prus.

To wychodzi na to że Niemcy mają uzasadnione pretensje do naszych północno-zachodnich ziem.

Mosqua PW
15 lipca 2012, 19:14
Niemcy mają takie same prawa do tych ziem, jak Mongolia do Moskwy a Zjednoczone Królestwo do Normandii.

Alamar PW
15 lipca 2012, 19:16
Ech... łap, a także to.

marcinkam PW
15 lipca 2012, 19:22
U mnie na Pomorzu - w muzeach, instytucjach,na stronach internetowych instytucji, w książkach występuje dynastia Gryfitów. Zapraszam na Jarmark Gryfitów w każdą niedzielę wakacji w Słupsku .Żadnego wpływu nie mieliśmy na to, że otrzymaliśmy tereny(Ziemie Odzyskane)w 1945r. Największy wpływ miał Wielki Brat(?).

Alchemik PW
15 lipca 2012, 19:39
Cytat:
Niemcy mają takie same prawa do tych ziem, jak Mongolia do Moskwy a Zjednoczone Królestwo do Normandii.

Co do Normandii to Anglicy teoretycznie mieli prawa do całej Francji, i tytułowali się tak do 1802r. Przeczytałem (co prawda pobieżnie, więc na 100% nie jestem pewien) że Hohenzollernowie przejęli prawa do własności Gryfitów w wyniku układów dynastycznych, więc zgodnie z ówczesnym prawem Pomorze (bez Gdańska) należy do Nich. Prawo dynastyczne wtedy przecież uchodziło za najważniejsze więc rozumując tymi prawami to Niemcy, a właściwie Hohenzollernowie mają prawa do tych ziem, natomiast co do Śląska to przechodziło ono kolejno do Czech, potem do Austrii a potem do Prus i w efekcie do Niemiec.

Mosqua PW
16 lipca 2012, 09:09
Dziedziczenie szło nie tylko na zasadzie primogenitury salickiej - było tego wiele, różne od regionu i dlatego różne wyprowadzenia szły (tak do dziedziczenia, jak i straty praw). W momencie, kiedy dynastia wymiera, zostaje obalona lub się zrzeka jakiegoś tytułu, wówczas pojawiają się ruchy secesyjne. Przykładów można podawać pełno - jak rewolucja obaliła króla, to Bretończycy chcieli oderwać się od Paryża na zasadzie, że byli oni "Francuzami" ponieważ mieli króla w Paryżu; teraz króla nie ma to nie podlegamy Paryżowi (rewolucjoniści mieli inne spojrzenie na tą sprawę). Podobnie było w Rosji, Austro-Węgrach czy właśnie w Niemczech. Kiedy powołano Republikę Weimarską istniały ruchy oderwania się landów południowych i przyłączenia się do Austrii (na zasadzie większego podobieństwa kulturowego, cywilizacyjnego oraz religijnego z Austrią niż z resztą Niemiec), a nawet same Prusy chciały uniezależnić się od Berlina.

Tym szlakiem Niemcy utraciły prawa do domeny Gryfitów - gdyby chcieli i mieli siłę to secesja nie wywołałaby jakiegoś wielkiego zamętu wśród Europejskich stolic. Kwestia wykazania, że "tamci już nie mają praw" leżała właśnie w posiadaniu siły. Dyplomacja i rzeczywiste prawa niewiele miały do gadania - w Inowrocławiu, Warszawie, Konstancji Papiestwo przyznawało słuszność praw Polskich do zagrabionych ziem przez Krzyżaków, ale oni to zignorowali.

Alchemik PW
16 lipca 2012, 09:28
Całe prawo co do dziedziczenia było bardzo skomplikowane i można je było wielorako interpretować i tu się można kłócić w nieskończoność lecz musielibyśmy być prawnikami w ówczesnych czasach żeby w końcu dociec co i jak.

A co do ruchów rewolucyjnych były one bezprawne i w takich państwach jak Rosja, Francja, panśtwa wchodzące w skład Austro-Węgier, powinno się przywrócić monarchię i nie zasłaniajcie się tu suwerennościa narodu bo w tych państwach czegoś takiego nie było (co do Francji mam na myśli w czasach monarchii), niezależnie czy się to komuś podoba czy nie. Co do Hiszpanii to generał Francisco Franco przywrócił monarchię (która też została obalona nielegalnie). A co do Niemiec to sytuacja jest bardziej skomplikowana.

Landy niemieckie tj. Prusy, Bawaria i inne miały prawo wystąpić z tej racji że Niemcy były państwem fedrelanym gdzie oficjalnie wszyscy książęta byli na równi z wyjątkiem jednego prowadzącego, czyli Prus, aczkolwiek książęta (niby) mogli zmienić władcę na inny kraj Rzeszy.
temat: Polacy też mają dynastię Gryfów!

powered by phpQui
beware of the two-headed weasel