Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszały
Witaj Nieznajomy!
zaloguj się    załóż konto
Sala Bohaterów  (Heroes I - IV)temat: Imiona bohaterów w Hirołsach
komnata: Sala Bohaterów (Heroes I - IV)
strona: 1 - 2

Alamar PW
28 grudnia 2005, 19:28
Skąd właściwie autorzy wzięli takie a nie inne imiona dla bohaterów? Poza Cragiem, Yogiem, Sandro, Gem, Alamarem, Halonem, Lordem Haartem reszta wydaje się całkiem nowa.
Jednak po przyjrzeniu się kilku z nich znalazłem pewne nawiązania do postaci z filmów, książek czy innych gier:
1. Nagash (nekromanta) - pochodzi z Warhammera Fantasy - jest to potężny nekromanta (właściwie bóg-faraon), twórca wielu zaklęć nekromanckich (mam nadzieję, że Rabican lub ktoś inny napisze o nim dokładniej)
2. Sorsha (rycerz) - z filmu "Willow" - "ukochana" Mad Martigana (Val Kilmera)
3. Jeddite (czarnoksiężnik) - wbrew pozorom nie pochodzi od Jedi, lecz z "Sailor moon"
4. Sir Mullich (rycerz z AB) - jeden z pracowników NWC

Pewnie znajdą się też inne nawiązania. Ktoś coś jeszcze zauważył?

Trang Oul PW
28 grudnia 2005, 20:11
W DnD (Dungeons and Dragons - system RPG) jest bóg Św. Cuthbert. Początkowo był człowiekiem.

Acid Dragon PW
28 grudnia 2005, 23:07
ja jeszcze tylko przypomnę sławetnego sir Christiana ;) - również jeden z pracowników NWC (Christian Vanover).

poza tym w H4 da się znaleźć kilka ciekawych bohaterów - wśród bohaterów WoW:
- Erutan Revol - przeczytajcie wspak i od razu wiecie w jakiej kampanii brał udział ;)
- Mysterio the Magnificent - postać bodajże z komiksów Marvela (Spiderman) wzięta.
- Baron von Tarkin - bodajże nawiązanie do Gwiezdnych Wojen toto - kiedyś ktoś w wymianie maili ze mną (pewnie Alamar albo Rabican ;) potwierdził ten fakt, ale mi osobiście saga pana Lucasa jest średnio znana ;)
- Mongo - prawdopodobnie wzięty od rasy Mongołów uważanych zresztą za barbarzyńców (głównie przez Chińczyków ;)
- Spazz Maticus - jego imię jest wystarczająco głupie, aby nie szukać odpowiednika w realu ;)

ooops.... na temat nie spojrzałem :P.... no ale niech już zostanie to coś z H4 ;)

Trang Oul PW
28 grudnia 2005, 23:14
>Erutan Revol - przeczytajcie wspak
Lepiej przeczytajcie polskie Yrats Sippih :) .

Alamar PW
28 grudnia 2005, 23:25
>>>Mysterio the Magnificent - postać bodajże z komiksów Marvela (Spiderman) wzięta.
Jak najbardziej - Quentin Beck, mistrz efektów specjalnych - obecnie nie żyje (bo w komiksach Marvela zadziwiająco często ktoś powraca zza grobu)

>>>Baron von Tarkin - bodajże nawiązanie do Gwiezdnych Wojen toto - kiedyś ktoś w wymianie maili ze mną (pewnie Alamar albo Rabican ;) potwierdził ten fakt, ale mi osobiście saga pana Lucasa jest średnio znana ;)
Wielki Moff Wilhuff Tarkin "Epizod IV - Nowa Nadzieja" - to ten osobnik na Gwieździe Śmierci, który "trzyma Vadera na smyczy".

A Mongo odnosiło się do kogoś więcej niż Mongołów, ale nie pamiętam do kogo konkretnie.

Alamar PW
13 lutego 2006, 21:04
Co do imion bohaterów z bety HV (info z forum Celestian Heavens):

Co znaczą imiona bohaterów Academy w arabskim:

Amin (amen), Faiz (benefit - korzyść), Nur (światło), Sufi (ktoś, kto praktykuje islamski mistycyzm), Zehir (trucizna)
Razzak (ktoś, kto udziela błogosławieństw (pierwotnie, było to określenie Boga))


Cyrus jest imieniem perskiego księcia, więc nie jest wzięte z arabskiego.
Maahir znaczy po arabsku zręczny.
Jhora jest w indyjskim i jest to nazwa tańca ludowego.


A co do Mongo z HIV (ciekawie ten skrót brzmi ;) ):
jeśli zastapi się pierwsze "o" literą "a", a drugie "o" literą "ă", otrzyma się rumuński przymiotnik osoby bardzo pijanej.
W niemieckim podobno jest tak samo.


Aha, Fabrice napisał w powyższym temacie, że imiona bohaterów z Heaven (a może i wszystkich miast) są już nieaktualne (jak również ich portrety).

black hose PW
15 lipca 2006, 19:43
Alamar:
"A Mongo odnosiło się do kogoś więcej niż Mongołów, ale nie pamiętam do kogo konkretnie"

W "Płonących siodłach" Mela Brooksa był taki osiłek, który powalił konia ciosem w szczękę. Nazywał się Mongo

Alamar PW
20 lipca 2006, 10:00
A tak, oglądałem nawet ostatnio i zauważyłem to. Kto by się spodziewał, że takiego osiłka załatwi królik Bugs. ;)
Przy okazji - nokaut konia chyba został potem wykorzystany w Conanie (Ra)Barbarze, tyle że tam "występował" wielbłąd.


Wracając do tematu, poniżej mały spis bohaterów z H1 i H2 - czyli gdzie w MM "występowali" wcześniej (lub skąd pochodzą ich pierwowzory). Jak da się zauważyć, troche luk zostało.


Rycerze:
Lord Kilburn - z MM1, zginął tuż przed MM6, zabity przez wilkołaki z Blackshire
Lord Haart - z MM2, poszukuje 2 reliktów swojej rodziny (Spaz Twit i Long One), władca zamku Haart, linia jego rodziny sięga starożytnych czasów - reszta jego historii jest dobrze znana
Sir Gallant – jeden z bohaterów do wynajęcia na Terze (MM3), człowiek rycerz, jego siła jest legenda na Wyspach Terry, mieszka w mieście Baywatch
Arturius - imię (i portret) człowieka paladyna z drużyny w MM4
Tyro - imię półorka rycerza z drużyny w MM4
Maximus - imię (i portret) półorka z drużyny w MM3, oficjalnie ta postać pojawia się na tej planecie dopiero w MM7
Ector – drwal z MM5, zgubił swój pierścień podczas wycinania lasu
Dimitri – dowódca straży Kalindry z MM5, ma córkę o imieniu Megan
Ambrose – rycerz królowej Kalindry z MM5, potrzebował pomocy w oswajaniu gryfa, by dostać się do zamku Blackfang, gdzie więziono królową
Gwenneth - ???
Ruby - ???

Barbarzyńcy:
Thundax - ???
Ergon - ???
Kelzen - ???
Tsabu - ???
Crag Hack - a ten jest praktycznie wszędzie :) (ale portret z MM3)
Jojosh - ???
Atlas – mieszkaniec Olympii z MM5
Yog – wódz barbarzyńców z klanu Sardaj z MM5, przyjaźnie nastawiony do obcych
Antoine - ??? (portret z MM5)
Fineus - ???
Jaclyn - ???
Jazabel - ??

Czarodziejki:
Ariel - ???
Vatawna - ???
Carlawn – kleryczka z MM4 (i siostra Falagara), okradziona z Skarabeusza Wizerunku
Rebecca - ???
Luna – druidka z MM5, straciła trzy statuetki, których potrzebuje by podtrzymywać swoje moce uzdrawiania
Astra – czarodziejka i burmistrz miasta Sandcaster w MM5, poszukuje ochotników, którzy rozprawią się z czarodziejem Xenociem i czarodziejką Morganą
Natasha – zaklinaczka z Sandcaster w MM5, zaczarowała dla Ambrose’a uzdę na gryfa
Gem – Czarodziejka z Castle Kalandra w MM5
Troyan - ???

Czarnoksiężnicy:
Agar - ???, twórca złych oczu na Enroth, przemienił się w lisza, zginął w MM6 w swoim laboratorium
Crodo - z MM4, nadworny doradca króla Burlocka, uwięziony przez Lorda Xeena (przy udziale barona Durzoga) w Wieży Durzoga.
Falagar – czarodziej z MM4, został okradziony z kryształu piezoelektrycznego. W MM6 uratował czworo ludzi ze Sweet Water i wyszkolił ich na poszukiwaczy przygód
Barok – czarodziej z MM4, zarządca miasta Rivercity, zgubił swój Wisiorek Czarodziejstwa, przez co miasto zostało opanowane przez czarodziejkę.
Arie - początkujący uczeń magii z MM4, jego mistrz został obrabowany i zabity. Aby stać się czarodziejem Arie potrzebuje Zwoju Intuicji, posiada Naszyjnik (klucz) Północnego Sfinksa
Kastore - imię (i portret) z drużyny w MM3, oficjalnie pojawił się na tej planecie dopiero przy MM7 (i zamierzał odtworzyć Forge)
Sandro – Lisz (i największy czarodziej Xeenu) z miasta Necropolis w MM5 :) , który szuka swojego swego serca, by móc "umrzeć". Właściciel Dungeon of Death na jasnej stronie Xeen. Reszta historii w miarę dobrze znana
Wrathmont – Chaotyk z Sandcaster w MM5
Vespar – czarodziej z MM5, stracił szmaragdowy trzonek swojego kostura, posiada przepustkę do miasta Sandcaster


Lordowie z H1:
Lord Ironfist - z MM1, władca zamku White Wolf
Lord Slayer - z MM2, poszukuje głów trzech groźnych bestii (Dragon Lorda, Queen Beetle i Serpent Kinga), uwielbia polowania, Pan zamku Hillstone i "Obrońca Południowego Królestwa", w zamku mieści się jego niesławne zoo potworów (posiada egzemplarz prawie każdego stworzenia)
Lady Lamanda - z MM2, jej ojciec, Król Kalohn, pokonał Lordów Żywiołów i zginął wkrótce potem w walce z Megadragonem z CRONu (nie mylić z tym z Xeenu), Pani zamku Luxus Palace Royale, przez pewien czas Corak był jej doradcą i "magiem"
Lord Alamar :) - od MM1 do MM5 (jako Sheltem), Na VARN4 (MM1) dobry król, "zastąpiony" przez Sheltema

Inni:
Halon – wynalazca z MM4, stworzył zegar wodny, który niestety zamarzał zimą, dlatego poszukiwał Kamienia Lawy. Posiadał przedmiot zwany Widget, który "podobno nie istniał".
Kalindra – władczyni Ciemnej strony Xeenu (MM5), zamieniona przez Sheltema w wampirzycę. Po pokonaniu Sheltema, Kalindra (już wyleczona z wampiryzmu) wraz z bratem króla Burlocka – Rolandem (jej przyszłym mężem) i Smoczym Faraonem, przeprowadzają proces Unifikacji Xeenu.
Dawn – czarodziejka z MM2, właścicielka Kurortu dla Potworów (i Mist Cavern) oraz przeciwniczka Murray’a (właściciela innego kurortu).
Sarakin – władca Kopalni Sarakina z MM2, miał obsesję na punkcie starości, poszukiwał sposobu na jej powstrzymanie. Plotki głoszą, że zmarł i nawiedza swoją kopalnie klejnotów (które przywracają młodość).
Wilfrey - baron z Falcon Forest z MM2, terroryzował okolicę przy pomocy swojego słynnego łuku i strzał.

vinius PW
20 lipca 2006, 12:55
No no, pragnę pogratulować, Alamarze. Pamięć to masz doskonałą.
Teraz pytanie: był kiedyś w HoMM/MM niejaki Aurange?

Z chęcią bym przystąpił do takiego spisu jak Alamar, tyle, że z bohaterami KB ;) ale cóż, niewiele mogę zrobić. Jednak przypadkowo kilka imion się pokrywa:

Murray - oraz właściciel kurortu
Hack - ale czy Crag ;) ? Tak czy siak - ten Hack jest barbarzyńcą.
Czar Nickolai - niestety, raczej nie jest Nickolai'em z HoMM5 (chociaż pochodzi z "odległego kraju"...)
Ammin - czyżby czarodziej Amin?
...no i Maximus - ale ten z KB orkiem nie jest! :)

...i to tyle. Narazie!

EDIT: ludzie, trzeba się kogoś pozbyć. Lub przynajmniej większości jego postów.

Alamar PW
21 lipca 2006, 09:32
>>>No no, pragnę pogratulować, Alamarze. Pamięć to masz doskonałą.

Tak, wiem - to zasługa < wpisać dowolną rzecz >. :)
Naprawdę to jednak robiłem spis dawno temu podczas grania w MM3-5, przeleżał tylko trochę na dysku (zapomniałem o nim ;).


>>>Czar Nickolai - niestety, raczej nie jest Nickolai'em z HoMM5 (chociaż pochodzi z "odległego kraju"...)

Nicolaiem (wiem, trochę to skomplikowane - zazwyczaj po "e" lub "y" się stawia apostrofy, chyba że chodzi o słowa z francuskiego - generalna (uproszczona) zasada kiedy stawiać apostrofy - inaczej się słowo wymawia a inaczej pisze, np. nie wymawia się "e" na końcu słowa).
No i masz jeszcze Nicolaia w MM6 i MM9 - wprawdzie książę (a w tej drugiej bez ziemi i "z odległego kraju"), ale ma bliżej do KB niż H5.


>>>EDIT: ludzie, trzeba się kogoś pozbyć. Lub przynajmniej większości jego postów.

You're talking to me? Bo nikogo innego nie widzę. ;)

Trang Oul PW
4 sierpnia 2006, 15:05
Imiona wędrowców i elementalistów z H3 zostały wzięte od żywiołów i ciał niebieskich, np.
Ignissa - ogień,
Kalt - zimny,
Lacus - jezioro,
Thunar - piorun,
Fiur - ogień,
Luna - Księżyc,
Ciele - niebo,
Gelare, Gelu - mróz.
a także:
Calid - gorący
Rex Mundi - Król Świata

Jak znajdę znaczenia innych imion, to dopiszę.
Imiona pochodzą z różnych języków - większość z łaciny, ale także z niemieckiego i z anglosaskiego.

Alamar PW
4 sierpnia 2006, 15:30
>>>Luna - Księżyć
Ta akurat postać była również w H1.

BTW - te nazwy pochodzą z łaciny czy z greki (wydaje mi się, że z łaciny)?

vinius PW
12 sierpnia 2006, 11:58
Jak kogoś zainteresuje, informuje że większość (o ile nie wszystkie) imiona złych baronów z King's Bounty 2 są nazwami szczytów, miejscowości czy stolic państw (głównie afrykańskich). Naprawdę!

Alamar PW
15 września 2006, 12:14
Mała ciekawostka o jednym z bohaterów MMV i większości późniejszych części hirołsów.
Yog - niezbyt przypomina niebieskiego barbarzyńcę. ;)
Odcinek seialu wyemitowano 25 kwietnia 1994 r. w USA (wg. oficjalnych źródeł), zaś MMV powstało chyba w 1993 r. (oficjalnych danych nie znalazłem), więc wiadomo, kto na kim mógł się wzorować.

Alamar PW
20 października 2006, 10:24
Powiązania imion bohaterów z poszczególnymi graczami + Don Kiszot z MM7.

Lunar PW
16 kwietnia 2007, 20:57
To ja się może poświęcę postaciom z zamku czarodziei (H2 narazie, a HIII i HIV później ;) )

http://www.homm5.info/viewpage.php?page_id=36 - źródło

Dawn - Brzask
Flint - Krzemień
Halon - Freon albo firewall po Szwedzku :)
Kalindra - normalne imię?
Mandigal - nie mam pojęcia
Myra - nie wiem
Myrini - j/w
Sarakin - j/w
Wilfrey - kojarzy mi się z Freją (nordycką boginią)

Lunar PW
17 kwietnia 2007, 17:21
Fafner - smok z mitologii Nordyckiej http://pl.wikipedia.org/wiki/Fafner
Iona - wyspa http://pl.wikipedia.org/wiki/Iona_(wyspa)
Josephine - Józefina po prostu
Neela - zwykłe imię
Piquedram - ???
Rissa - podział administracyjny kraju http://en.wikipedia.org/wiki/Rissa
Thane - j/w http://en.wikipedia.org/wiki/Thane
Torosar - ???

Aine - iryjska bogini miłości i płodności http://en.wikipedia.org/wiki/Aine
Astral - astralny, gwiezdny
Cyra - (sytuacja jak w przypadku Rissy, nazwa krainy jak i zwierzęcia :) )http://en.wikipedia.org/wiki/Cyra
Daremyth - dare - śmieć/ważyś się; myth - mit
Halon - jak w poście wyżej
Serena - łacińskie imię http://pl.wikipedia.org/wiki/Serena
Solmyr - ???
Theodorus - greckie imię http://pl.wikipedia.org/wiki/Teodor

Mario PW
15 sierpnia 2007, 19:21
troche odświeże ten zapomniany temat:

moim ulubionym bohaterem jest Deemer (ach ten deszcze meteorytów :D ). Czy istnieje jakaś etymologia tego imienia? z góry dziękuje za informacje

Field PW
8 grudnia 2007, 18:44
Jeszcze co do Halona. Otóż wyznawcą tego bliżej nieokreślonego bóstwa (i kapłanem zarazem) miał być... Sofokles.

gold dragon PW
21 grudnia 2007, 12:59
Znalazłem coś dla Ciebie Mario. Słówko "Deem" (z ang.) oznacza mniemać, sądzić. Można przyjąć, że Deemer oznacza myśliciel.
strona: 1 - 2
temat: Imiona bohaterów w Hirołsach

powered by phpQui
beware of the two-headed weasel