Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszały
Witaj Nieznajomy!
zaloguj się    załóż konto
Podziemna Tawernatemat: Książka grotowa
komnata: Podziemna Tawerna
Jesteś za wybraniem postów do "tomiku grotowego"?
No jacha (5)
 
 17%
Raczej tak (1)
 
 3%
Nie wiem, wszystko mi jedno lub nie mam zdania (1)
 
 3%
Raczej nie (1)
 
 3%
Już Ci pakuję snickersy na XII Konwent (22)
 
 73%
Zaloguj się i zagłosuj!

Tarnoob PW
20 stycznia 2015, 20:51
Dawno nie jadłem snickersa, ale wiem, że mogę na Was liczyć. :-P

Jak myślicie, nie udałoby się Smoczego Forum i Archiwum Newsów jakoś podsumować w formie książkowej, na­wet jeśli to byłby sam pdf lub plik HTML do przeglądania? Chodzi o zgromadzenie tych najbardziej nie­za­pom­nia­nych, najcenniejszych wiadomości, jak np. chronologia Alamara, pierwsze posty o nowych grach i innych ważnych wydarzeniach, wspomnienia z Konwentu, poradniki i FAQ, świetne wspomnienia jak rewolucja liszokratyczna, i tak dalej. Wszystkie wiadomości na forum obejmują chyba kilka tys. stron druku, ale oczywiście nie ma sensu gro­ma­dzić tych o tym, że komuś nie działa logowanie albo chciałby czat na forum (tak, młodzieniaszki – kiedyś go nie by­ło). Mam wrażenie, że nawet posty jednego prominentnego użytkownika (Acid, starożytny, strażnik lub akolita) o­bej­mo­wa­ły­by kilkadziesiąt-kilkaset stron.

Co o tym myślicie? To byłby ciekawy sposób przypomnienia sobie i podsumowania naszej wieloletniej twórczości, a dla nowicjuszy – sposób na wprowadzenie, bez przekopywania się przez setki (jeśli nie tysiąc) wątków na forum.

EDIT: Przepraszam, XI Konwent już się odbył i w ankiecie powinien być XII
EDIT2: Dzięki, Strażnicy (pewnie Hubertus).

Morglin PW
20 stycznia 2015, 21:00
Kilka lat temu coś podobnego robił Field, ale on zbierał tylko te humorystyczne posty.

Z kapownika f!elda, czyli jubileusz Groty.

Twój pomysł mi się nie podoba, wszystkie "wartościowe" posty są w odpowiednich tematach, każdy zainteresowany daną kwestią bez problemu je znajdzie. No... może wyjątkiem są tematy ogólne, jak na przykład Kilka pytań z różnych beczek.

Dopisek:
A to spryciarz z Tarnooba, specjalnie zakłada tego typu tematy, żeby później zajadać się tonami snickersów. :P

Tarnoob PW
20 stycznia 2015, 21:20
Właśnie takie „tematy ogólne”, z mało mówiącymi tytułami, ale bezcenną zawartością, warto chyba jakoś pod­su­mować.

Tak, specjalnie rżnę głupa (pozdro Drwal), żeby się opychać snickersami – zwłaszcza popijać je piwem i mieć je wciskane siłą przez Sulię lub inną damę, jak to było proponowane na czacie. :-P

Kammer PW
20 stycznia 2015, 21:23
Ja nie proponowałem żadnej damy. Proponowałem siebie i Bycha.

AmiDaDeer PW
20 stycznia 2015, 21:33
Nie mam kasy na Snickersy, więc się wypchaj trocinami.

gold dragon PW
20 stycznia 2015, 21:44
To raczej bezsensowne mnożenie bytów. Po to są strony internetowe aby były źródłem informacji, a ich zaletą jest właśnie możliwość dynamicznego przeszukiwania. W dodatku informacje na nich zawarte z reguły są 'proste'.

Z tych powodów nie trzeba wykonywać jakiś kompendiów, streszczeń, zbiorów, podsumowań, leksykonów itp. To moim zdaniem pewna idea informacji w internecie. To trochę jak robienie streszczenia książki, w której wszystkie wydarzenia i dialogi są "otagowane" i w dodatku wszystkie takie "tagi" i ich wystąpienia można zebrać w jednym chronologicznym spisie.

Co więcej, nowicjusze raczej lepiej przyswoją klimat groty "przekopując" się przez wątki niż czytając kompendium, które nie ma szans oddać oryginalnego stylu. Zresztą widząc powszechną niechęć młodego pokolenia do czytania dłuższych tekstów (a czegoś przypominającego książkę to w ogóle), wątpię aby byłoby to w jakimkolwiek stopniu atrakcyjne.

Drwal PW
20 stycznia 2015, 21:46
Dokładnie, według mnie jeśli jakiś temat z wypowiedziami miałby tu racje bytu, to tylko "najlepsze cytaty na Acid Cave". Ale to raczej powinno być (pół)satyryczne, a nie coś poważnego. Nie o to Tarnoobowi więc chyba chodzi. ;)

Kammer PW
20 stycznia 2015, 21:58
Hobbit:
Nie mam kasy na Snickersy, więc się wypchaj trocinami.


By Silveres/Shaded

Tarnoob PW
20 stycznia 2015, 23:45
No to strzeliłem kolejnego gniota, ech.

Gold Dragon: chyba żartujesz? Na młodych łatwo narzekać, ale to młodzi idą w ok. 50 proc. na studia, a to se­nio­rzy mają często po kilka klas podstawówki.

AmiDaDeer PW
20 stycznia 2015, 23:46
To, że młodzi idą na studia, nie znaczy wcale, że lubią czytać długie teksty.

Eternal PW
21 stycznia 2015, 00:01
Tym razem Tarnoob nie zasługuje na snickersy. Raczej na medal.

Kompendium Groty jest w zasadzie konieczne. Moje "V debata' oraz "Grotowy klimat i legendy", służyły jednemu celowi: pozwolić nowym użytkownikom na poznanie Groty. Bezcenne posty, newsy i teksty są rozsiane po zakamarkach strony i niejednokrotnie trzeba się do nich przekopywać. Poprzez zwały nędznych postów, zamkniętych tematów i odstraszających rozmiarem komnat. Nieogarnięci userzy (Lord Xeen, Horus Aksymand i oba krasnoludy) biorą się stąd, że nie każdy ma w sobie goblina i nie każdemu starczy samozaparcia, by nurkować w otchłań groty, wszak można w niej utonąć- jak ci userzy, którzy zapowiadali się dobrze i zniknęli bez śladu (rob000).
Kwas trzeba wyłowić na wierzch i dać intruzom/gościom do ręki. Aczkolwiek w bardziej przystępnej formie. Historia Groty, napisana klasycznym kwaśnym językiem mieszkańców, pełna jadu i dowcipów. Linki do postów, cytaty z postôw, opisy najważniejszych mieszkańców, wywiady z nimi. A wszystko to zachęcająco dla usera, tak jak przewidnik po JB. Poniekąd pełniłyby nawet podobną funkcję- jeden objaśnia, jak wygląda JB, drugi- dlaczego Grota wygląda jak wygląda. Co o tym sądzicie?

Z góry cię przepraszam, Tarnoob. Pewnie przeze mnie dostaniesz podwójną porcję snickersów.

AmiDaDeer PW
21 stycznia 2015, 00:04
Naprawdę myślisz, że ci użytkownicy zostaliby u nas/sprawowaliby się lepiej, gdyby dostali przygotowany na tacy tekst mówiący o tym, że Grota to siedlisko deprawacji seksualnej, kłótni politycznych, banowania za źle postawione przecinki i wszelakiego terroru?

BTW - dlaczego powołujesz się na przykład Jaskini, gdzie, w przeciwieństwie do nas, nowych użytkowników zostaje na stałe CORAZ MNIEJ, a tamtejsze prawo jest o wiele bardziej rygorystyczne?

Hubertus PW
21 stycznia 2015, 00:13
Rany koguta.... a na jakiego grzyba nam książka o Grocie? Po to jest forum i tematy by do nich zaglądać i czytac co w nich jest napisane, nie ma powodu i potrzeby robić z tego jakiegoś wyciągu dla leniwych, to bez sensu.

Książkę okolicznościową się tworzy o czymś co jest trudno dostepne, w jakiś sposób zagrożone i/lub wymyka się syntezie, a tu jest wszystko na tacy. Jestem przeciw.

Qui PW
21 stycznia 2015, 00:30
Proponuję kompilację postów Tarnooba, tak ku przestrodze :P.

gold dragon PW
21 stycznia 2015, 00:33
Tylko czy zapoznanie/zapoznawanie się z tekstami, poglądami, tematami, historiami z groty/o grocie jest w jakikolwiek sposób skorelowane z tym, czy ktoś zostanie "porządnym grotowicznem"?

Moim zdaniem w niewielkim stopniu. Analogicznie wyłożenie i wyjaśnienie mi np. wszelkich zasad rządzących komunizmem nie spowoduje, że stanę się przykładnym komunistą. Ba, nawet nie sprawi, że stanę się jakimkolwiek komunistą, wszystko zależy od tego czy po prostu będę chciał.

A takie "chcenie" w wypadku groty to dla miażdżącej większości zdobycie informacji na temat serii MM. Drugorzędny jest klimat i specyfika forum (później to oczywiście może ulec odwróceniu). A nawet jeżeli ktoś wejdzie i pomyśli "ale fajni goście tu są i piszą na ciekawe tematy" (taa ;P) to raczej mu już obojętne o czym dyskutowano 3/5/9 lat temu bo to forum, jak wszystko, ewoluuje. A co z tego, że ktoś przeczyta iż (strzelam) np. Trang Oul pisał z Acidem osiem lat temu ciekawe rzeczy na temat drapieżnych korniszonów ze Sri Lanki?

Pojawia się też pytanie, czy Grota chce użytkowników, którzy dostają wszystko na tacy i na tej podstawie "są mądrzy", czy może takich, którzy mają zacięcie i cierpliwość aby się przekopać przez wątki i w ten sposób faktycznie poznać realia i użytkowników. Jak dotychczas taki 'dobór naturalny' moim zdaniem się sprawdza.

EDIT:
@Qui: Za przeczytanie całości, Snickers w prezencie. :D

Tarnoob PW
21 stycznia 2015, 20:52
Jestem miło zaskoczony, że znalazło się tych kilka osób, które mimo wszystko są za i wolałyby mieć właśnie taką kompilację zamiast snickersa. :-P Eternal, przyjedź na XII Konwent, to się podzielimy snickersami.

Gold Dragon: a niech właśnie będzie o tym, że Acid z Trangiem pisali o czymś 8 lat temu. Cieszę się, że został po­dany przykład JB. Oni mają Przewodnik – który przedstawia ludzi (i inne stwory), ich funkcje i ogólny klimat. Mają też Kronikę, która upamiętnia szczególnie znane postaci, często już nieaktywne i dlatego niezauważalne dla no­wi­c­ju­szy, a nawet starym wyjadaczom warte przypominania. Oczywiście JB radzi sobie gorzej niż KG – ale chyba to nie przez Przewodnik i Kronikę. :-P Mają parę rozwiązań, z których Grota może czerpać.

Jeżeli nie „tomik” (strona, pdf) z wyborem postów, to może niech będzie właśnie jakiś przewodnik, zachęcający wprost do zostania dłużej. Miałby np. formularz kontaktowy – o którym głos się niedawno podnosił – oraz listę władz, także tych przeszłych, jak Trang Oul, MCaleb, Vatras, Dru. To też sposób na oddanie hołdu bardzo za­s­łu­żo­nym użytkownikom – mam tu na myśli zwłaszcza Kathrin, bo mianowanie jej na honorową akolitkę mijałoby się z celem i nie wystarczyło.
temat: Książka grotowa

powered by phpQui
beware of the two-headed weasel