Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszały
Witaj Nieznajomy!
zaloguj się    załóż konto
Przeklęta Machinatemat: Wykresy aktywności i rankingi
komnata: Przeklęta Machina
Czy Grota powinna tworzyć i publikować wykresy aktywności, np. użytkowników, działów i całego forum?
Zdecydowanie tak (5)
 
 9%
Raczej tak (8)
 
 15%
Wszystko jedno (10)
 
 18%
Raczej nie (1)
 
 2%
Zdecydowanie nie (3)
 
 5%
Tarnoob, zjedz Snickersa. (28)
 
 51%
Zaloguj się i zagłosuj!
strona: 1 - 2

Tarnoob PW
21 grudnia 2014, 16:03
Kilku użytkowników cmentarnego czatu lub jaskiniowego ogniska wie, że niedawno z ciekawości porobiłem kilka wy­kresów. Pomysł podsunął mi Hubertus, pisząc że niektórzy są aktywni jak pulsary, czyli oscylują dookoła sta­łe­go poziomu, a inni są jak aktywne wulkany, które wybuchają gwałtownie w niespodziewanych momentach. Krótkie badania zdają się potwierdzać jego hipotezę – przynajmniej u paru użytkowników.

Numery na dole wykresów to kolejne miesiące, w których użytkownik był na forum, a oś pionowa oznacza liczbę po­s­tów napisanych w tym miesiącu. Niestety Excel 10 robi dużo automatycznie i nie umiałem go zmusić do pod­pi­sa­nia tego normalnie, tzn. tak, żeby na dole były napisane rok i miesiąc.


Przepraszam, że zaczynam tak egotystycznie i egocentrycznie od siebie – ale chyba nikomu to nie przeszkadza. Jak widać, ostatnio mam eksplozję hiperaktywności, a post, który teraz piszę, jest jubileuszowym – okrągłe 50, któ­re ustanawia mój rekord życiowy. Paradoksalne jest to, że przestoje i okresy ciszy zdarzały się nawet w wa­kac­je, kiedy czas był nieograniczony.

Poniżej wykresy aktywności w JB, które też przy okazji zrobiłem – ostatni jest mój. Piszę o tym, żeby dać więcej przykładów, a pokazani użytkownicy występują też w Kwasowej Grocie.



Metoda była dość prymitywna – otwieranie w profilu użytkownika listy jego postów i wklepywanie do Excela, ile postów było w kolejnych miesiącach. Byłoby o wiele wygodniej, gdyby dało się to jakoś zautomatyzować – ale nie mam pojęcia, jak się do tego zabrać, jakiego rodzaju program mógłby odczytywać dane z ekranu i obrabiać je tak, jak sobie życzy programista.

Po co to robię? Powód nie jest błahy i chcę rozpocząć o tym dyskusję. Wahałem się nawet, czy pisać o tym tutaj, czy może w bardziej decyzyjnych, ukrytych częściach Groty. Tutaj jest jednak szansa na więcej odbiorców. Uważam, że takie wykresy mogłyby być w profilach użytkowników – oczywiście po kliknięciu na link, a nie od razu – albo w jakimś innym miejscu. Grota tylko by na tym zyskała.

+ elegancja – od razu dostaje się jakieś podsumowanie życia i twórczości mieszkańca, a nie ścianę tekstu, która sama w sobie niewiele mówi.

+ doświadczenia innych forów – np. na popularnym phpBB w profilu jest napisane, ile średnio postów dziennie na­pisał użytkownik. Jak widać, takie uśrednianie jest proste, ale zupełnie niepotrzebne i niemiarodajne, bo aktywność użytkowników może się mocno zmieniać. Te średnie mają sens, gdy są liczone w pewnych przedziałach. Np. mój wykres sugeruje, że miałem do tej pory dwie duże piki aktywności, gdzie postów na miesiąc/dziennie/tygodniowo pisałem tyle i tyle, a we wszystkich pozostałych przedziałach ta liczba była dużo mniejsza.

+ to ważne, żeby analizować aktywność forum, mieć bardziej obiektywny obraz, podsumowanie i móc robić pro­g­no­zy. Podsumowanie np. aktywności całego forum – czyli łącznej liczby postów – byłoby świetną informacją do u­mie­sz­czenia w podsumowaniu roku albo w artykułach jubileuszowych, jak minione 5-lecie i 10-lecie (oba pamiętam). By­łoby też jasno widać, jakie wydarzenia ożywiały forum i można by obiektywnie stwierdzić, co napędza jego ro­z­wój – planując odpowiednio kierowanie Groty. Acid jest tutaj dobrym przykładem rozważnego analizowania, bo zna­lazł badania rynku gier PC i na tej podstawie wysuwa długofalowe plany, opisane w wątku na forum i w felietonie.

+ motywowanie użytkowników do pisania. Kiedy widzi się, że jest się w pice, a taka pika zdarza się raz na kilka lat, to od razu motywuje to do napisania więcej – niekoniecznie przez spamowanie, tylko przez przejrzenie uważniej forum i upewnienie się, czy się ma coś cennego do dodania. Chcę tutaj tylko uprzedzić, że kilka moich nie­daw­nych, niepopularnych postów nie ma z tym nic wspólnego i były pisane przed zajęciem się tymi wykresami ak­tyw­ności. Porównywanie się z innymi użytkownikami też motywuje – bo jeśli ktoś ma setki czy tysiące postów więcej, to oczywiście nie można się z nim równać, ale i tak można ustalić swój mały rekord np. w aktywności miesięcznej.

+ porównywanie użytkowników – na wielu forach jest standardem, że można przeglądać ich kompletną listę, m.in. według daty dołączenia czy liczby postów. To już trochę inny temat, ale tam też przydałyby się diagramy – poka­zu­ją­ce, ilu użytkowników nie ma w ogóle postów, ilu ma mniej niż 10, ilu ma w tym i tym przedziale, ilu ma 1000+, i tak dalej. W dodatku od razu byłby widok tych najaktywniejszych i tego, jak ich aktywność koreluje albo się różni.

Zachęcam do dyskusji, czy takie wizualizacje są ciekawe i warte rozważenia. Mogłyby być nawet proste tabelki, bo automatyczne rysowanie wykresów jest oczywiście trudniejsze.

Qui PW
22 grudnia 2014, 01:05
To jest jak najbardziej możliwe do wykonania, jednak jestem prawie pewien, że wykonane nie zostanie. Po prostu ilość osób, które mogą się czymś takim zająć jest ograniczona, i czas/chęci tych osób również. Więc jeśli ktoś będzie coś robił, to raczej będzie to coś pożytecznego i/lub interesującego. A to moim zdaniem nie kwalifikuje się do żadnej z tych kategorii.

Co więcej, w kwestii prowadzenia na tym jakichś analiz czy czegoś, to byłaby "sztuka dla sztuki". Osoby z odpowiednimi uprawnieniami mogą po prostu zapytać bazę danych o konkretne kwestie.

Acid Dragon PW
22 grudnia 2014, 01:24
Pomijając już kwestie programowania i czasu, to dla mnie jako administratora takie dane są kompletnie bezużyteczne. Z punktu widzenia zarządzania całą stroną naprawdę nie ma żadnej wartości informacja o tym, że np. Tarnoob w jednym miesiącu miał zwyżkę aktywności, a w innym nie napisał nic. Nawet gdybym te statystyki sprawdził u 20 osób, to wciąż byłoby to bezużyteczne i nie pozwoliłoby na uzyskanie żadnego wniosku.

Dla mnie jako administratora mają znaczenie jedynie statystyki globalne, a więc globalna "odwiedzalność" strony i jej poszczególnych miejsc. Dzięki temu mogę zobaczyć np. jak aktywność odwiedzających koreluje się z wydarzeniami takimi jak premiery i zapowiedzi gier, czy podlinkowanie Groty na wykopie. Zaś takie dane globalne już mam - dzięki google analytics.

Nie rozumiem więc jaki pożytek ktokolwiek mógłby mieć z takich pojedynczych statystyk.

Tarnnob:
+ elegancja (...)
Kwestia subiektywna. Nie uważam wykresu za "eleganckiego". Za to odznaczenia i tytuły w profilu jak najbardziej.

Tarnnob:
+ doświadczenia innych forów (...)
To nie żaden plus, tylko stwierdzenie, że phpbb podaje kompletnie bezużyteczną i przekłamaną liczbę.

Tarnnob:
+ to ważne, żeby analizować aktywność forum
Owszem, ale nie z pojedynczych użytkowników.

Tarnnob:
+ motywowanie użytkowników do pisania.
Albo nabijanie postów. O ile dobrze pamiętam, to ostatnio, kiedy o tym rozmawialiśmy większość "kadry" była dalej przeciwna choćby pokazywaniu ilości napisanych postów w profilu. Co prawda można tę liczbę uzyskać niejawnie, ale nie jest to już impulsem do "nabijania".

Tarnnob:
+ porównywanie użytkowników
Nie rozumiem w jaki sposób jest to zaletą i jakie z tego są korzyści.

Tarnoob PW
22 grudnia 2014, 01:32
Dziękuję za odpowiedzi.

Faktycznie, statystyki globalne są ważniejsze – i były wspomniane. Statystyki jednostkowe to folklor i jest tu po­da­ny, bo to jedyne, co się dało wykonać. :-P

Takie dane jak globalna ewolucja aktywności są całkiem ciekawe. Wielu fanów interesowałyby te korelacje z pre­mie­ra­mi, zapowiedziami czy linkami w wielkich miejscach, np. przy wspominanym podsumowaniu roku.

Google Analytics jest oczywiście bardzo ważne, ale skupia się chyba na odwiedzinach, a nie na globalnej ak­tyw­no­ś­ci forum – a to też cenne, bo właśnie na to zwracają uwagę forumowicze i to wpływa na ich opinie i „morale”.

Acid Dragon PW
22 grudnia 2014, 03:16
A proszę bardzo:



Kilka słów właściwej interpretacji:

0. Wszystkie małe "piki" to z reguły niedziele. Statystycznie więc niedziela jest dniem najczęstszych odwiedzin Groty.

1. Pierwszy pik spowodowany był efektem synergii - wykop i linki zamieszczane m.in. na gry-online.

1,5. Na początku jest poziom zerowy, bo na nowy rok mieliśmy problemy serwerowe.

2. Dwa piki związane z Heroes Online wzięły się z faktu, że Grota rozdawała kody - najpierw do bety, potem na promocyjny prezent. Linki rozchodziły się na forach i pocztą pantoflową.

3. Piki związane z zapowiedziami H7 i H3 HD są niemal takie same, z lekką przewagą H7.

PS. Może to nie jest jasne - na wykresie zaznaczona jest liczba sesji. Sesja to okres, w którym użytkownik wchodzi i aktywnie korzysta z portalu. Jedna sesja u nas to średnio 4,5 odwiedzonych stron (i jak każda średnia - ta liczba jest kłamstwem).

Tarnoob PW
22 grudnia 2014, 11:46
Bardzo dziękuję. :-) To jest bardzo produktywna informacja. Jak widać, szkoda że ludzie od ogłaszania H3 HD czy H7 nie linkowali Groty. :-P

Jak pisałem, ciekawi mnie, czy wykres globalnej aktywności forum – mierzony też w uproszczony sposób, czyli licz­bą postów – koreluje mocno z tym wykresem sesji. Domyślam się, że pika przy HotA powinna być mniej wy­raź­na, bo dużo ludzi wpadało wtedy tylko po informacje i po ściągnięcie czegoś, nie pisząc komentarzy. Za to piki przy H7 i H3HD pewnie byłby wyraźniejsze, bo wywołały zalew komentarzy, głosowań, i tak dalej.

Tarnoob PW
4 stycznia 2015, 01:12
Ponawiam pytanie o więcej informacji.

Czy są jakieś wykresy np. rozrostu Groty w gigabajtach? To ciekawe wiedzieć, w jakim tempie to rosło, kiedy gwał­tow­nie, a kiedy wolno – i co na to wpływało. To też podstawa do robienia ewentualnych prognoz – tak jak analiza ryn­ku PC posłużyła do prognoz w Acidowym felietonie.

Podobnie jest z liczbą forumowiczów czy sumą postów – czy te informacje są jakoś ciekawe i cenne?

Loku PW
4 stycznia 2015, 10:13
Witajcie ;)
Mimo iż nie jestem aktywnym userem tegoż portalu tylko na innym ale chciałbym wypowiedzieć się na ten temat bo kolega Tarnoob podjął ciekawą kwestię w której chciałbym się wypowiedzieć.
@Acid
Cytat:
Pomijając już kwestie programowania i czasu, to dla mnie jako administratora takie dane są kompletnie bezużyteczne. Z punktu widzenia zarządzania całą stroną naprawdę nie ma żadnej wartości informacja o tym, że np. Tarnoob w jednym miesiącu miał zwyżkę aktywności, a w innym nie napisał nic. Nawet gdybym te statystyki sprawdził u 20 osób, to wciąż byłoby to bezużyteczne i nie pozwoliłoby na uzyskanie żadnego wniosku.

Według mnie te statystyki są fajnym "ficzerem" który pozwala tym co lubią myszkować po forum sprawdzić co się dzieje na forum, jakie działy są najbardziej popularne, Top 10 tematów najpopularniejszych, userów najaktywniejszych czyli liczniki postów pokazane co i jak, czas zalogowania. To powoduje że strona zyskuje treść do której każdy zaglądnie bo stary/nowy user zawsze coś tam zaglądnie popaczy i pójdzie dalej coś robić lub pisać posta w interesującym go temacie.

Cytat:
Albo nabijanie postów. O ile dobrze pamiętam, to ostatnio, kiedy o tym rozmawialiśmy większość "kadry" była dalej przeciwna choćby pokazywaniu ilości napisanych postów w profilu. Co prawda można tę liczbę uzyskać niejawnie, ale nie jest to już impulsem do "nabijania".

Nie wiem czemu ale dla takiego nowego lub dla mnie zabrzmiało to tak:
- Mamy coś do ukrycia, nasze posty to nasza sprawa i nikt nie zobaczy ile ich mamy i gdzie pisaliśmy w jakich działach ;P To tak odnośnie ukrycia licznika postów w profilu.

Cytat:
"Tarnnob:
+ porównywanie użytkowników

Nie rozumiem w jaki sposób jest to zaletą i jakie z tego są korzyści.

Czysta nasza próżność bo lubimy wiedzieć co ma ten a tamten a siamten i porównywać się. Mówiąc krótko podglądanie się.

Dark Dragon PW
4 stycznia 2015, 10:20
Cytat:
Nie wiem czemu ale dla takiego nowego lub dla mnie zabrzmiało to tak:
- Mamy coś do ukrycia, nasze posty to nasza sprawa i nikt nie zobaczy ile ich mamy i gdzie pisaliśmy w jakich działach ;P To tak odnośnie ukrycia licznika postów w profilu.

Też nie mam pojęcia czemu to tak Ci zabrzmiało. Możesz kliknąć na dowolny profil, a następnie w "Wyszukaj posty tego Mieszkańca". Możesz sobie zawsze policzyć ile ich jest :P.

Acid Dragon PW
4 stycznia 2015, 19:27
Tarnoob:
Ponawiam pytanie o więcej informacji.

Nie zadałeś żadnego pytania :P. Uprzedzając - nie istniej wykres "globalnej aktywności forum".

Tarnoob:
Czy są jakieś wykresy np. rozrostu Groty w gigabajtach?

Nie, nie istnieje.

Tarnoob:
Podobnie jest z liczbą forumowiczów czy sumą postów - czy te informacje są jakoś ciekawe i cenne?

Również nie. Teoretycznie można by zrobić jakieś zapytanie do bazy danych wydobywając daty pierwszych postów wszystkich użytkowników, aczkolwiek informacyjną wartość ma to żadną. Generalnie wszelkie "dane historyczne" z okresu powyżej 12 miesięcy są dla mnie w zasadzie bezwartościowe, bo niereprezentatywne. Wszak wyciąganie jakichkolwiek wniosków z aktywności strony, która miała o 8 działów tematycznych mniej nie może korelować z obecną sytuacją. Podobnie jakiekolwiek rozrastanie się forum, czy gigabajtów Groty w czasie nie pozwala na wyciągnięcie żadnych wniosków na dzień dzisiejszy i na przyszłość.

Loku:
Według mnie te statystyki są fajnym "ficzerem" który pozwala tym co lubią myszkować po forum sprawdzić co się dzieje na forum, jakie działy są najbardziej popularne, Top 10 tematów najpopularniejszych, userów najaktywniejszych czyli liczniki postów pokazane co i jak, czas zalogowania. To powoduje że strona zyskuje treść do której każdy zaglądnie bo stary/nowy user zawsze coś tam zaglądnie popaczy i pójdzie dalej coś robić lub pisać posta w interesującym go temacie.

Nie piszesz o tym samym. Mówiliśmy o statystykach użytkownika, a te nijak nie pozwalają zobaczyć "co się dzieje na forum", czy "jakie działy są najbadziej popularne".
Propozycja "Top 10 najpopularniejszych tematów" ma jakiś sens, aczkolwiek to nie jest tajemnica, bo z samej ilości postów na liście tematów to widać.
Propozycja najaktywniejszych użytkowników jest już mniej sensowna, bo wiadomo, że w dużej mierze pokrywa się to z listą autorów i moderatorów, czyli Starożytnych i Strażników. "Zwykłemu" użytkownikowi raczej trudno byłoby trafić na taką listę.
A o trzeciej propozycji, czyli liczniku postów niżej.

Cytat:
Nie wiem czemu ale dla takiego nowego lub dla mnie zabrzmiało to tak:
- Mamy coś do ukrycia, nasze posty to nasza sprawa i nikt nie zobaczy ile ich mamy i gdzie pisaliśmy w jakich działach ;P To tak odnośnie ukrycia licznika postów w profilu.

Pisząc "niejawnie" miałem na myśli to, co powiedział Dark Dragon - jeśli chcesz się dowiedzieć, to możesz wyszukać ilość postów użytkownika (a link jest wszak w profilu) i zobaczyć ile jest tych wyników. Dla ilości powyżej 1000 można to też oszacować poprzez nasze odznaczenia. Nie ukrywamy tego, ale też nie podajemy jawnie, np. przy avatarze użytkownika przy każdym jego poście, jak robią niektóre fora.

Zaś ogólnie sytuacja z licznikami i rankingami wygląda tak: Wielu z nas zna przypadki ludzi, z różnych forów, którzy piszą właśnie po to, aby mieć większy licznik, więcej jakichśtam punktów, czy wyższe miejsce w rankingu. To miecz obosieczny. Z jednej strony może motywować do aktywności, z drugiej powoduje "spamerską" aktywność tzw. "nabijaczy" postów. Sam przypominam sobie przypadek dwóch ludzi z dwóch forów HoMM (obecnie już na szczęście oboje są niekatywni), którzy byli znani właśnie z tego, że byli spamerami. Jeden miał chyba 10 000 postów na koncie. Pisał bezwartościowe, jednozdaniowe komentarze niemal w każdym temacie i był niestety z Polski :P. Wystarczy więc nawet taki jeden spamer, aby forum zostało zaśmiecone dziesięcioma tysiącami bezwartościowych postów.

W Grocie wolimy stawiać na merytorykę, na treść. Dlatego też nie ma u nas na przykład stopek/podpisów, rang (zależnych np. od ilości postów), gwiazdek, lajków, reputacji, ocen i tym podobnych. Innymi słowy - chcemy, by użytkownik pisząc wartościowego posta za jedyną motywację miał napisanie wartościowego posta, a nie jakąś ocenę, rangę, licznik postów, czy popularność.

Jednakże to powiedziawszy, trzeba stwierdzić, że Internet trochę się zmienił przez ostatnie lata i może jednak można zaryzykować... Zobaczymy.

Tarnoob PW
4 stycznia 2015, 23:33
Cieszę się z rzeczowych odpowiedzi.

Säuredrache (tak, Rabican tak kiedyś nazwał Acida) ma rację, że danych z ostatnich 10 lat nie ma co ek­s­tra­po­lo­wać. Jednak nawet jeśli takie EKG nie powie nam dużo o przyszłości, to może pomóc ją tworzyć. Jeśli wykres – objętości strony w GB (np. od hostingu), liczby użytkowników czy liczby postów – pokaże stały, długoterminowy wzrost, to od razu obudzi w użytkownikach nadzieję, że będzie dobrze i poprawi morale. Za to jeśli pokaże spadek, to może zmotywować do pisania więcej.

Rankingi użytkowników lub działów na forum – cóż, to znowu informacja głównie historyczna, ale mimo wszystko ciekawa. Może pokazać, jak ten ranking się tasował – np. niedawno widziałem wykres z ewolucją listy 10 naj­po­pu­lar­niej­szych w Polsce stron przez ostatnich 10 lat – niestety nie udało mi się go wygooglać. :-P To też mogą być cen­ne uwagi na przyszłość – a nowych fanów zainteresować starymi wyjadaczami (jak Vinius lub liszokracja), przy­pomnieć o nich i zachęcić do czytania ich twórczości.

Acid Dragon PW
5 stycznia 2015, 00:56
Sądzę, że od danych historycznych mamy co innego. Podsumowania końcoworoczne zawsze streszczają co się u nas zmieniło, jak bardzo Grota się rozrosła i to jest lepszym wyznacznikiem niż jakakolwiek liczba, czy wykres, które byłby z założenia przekłamane (np. czym innym jest rozrost o 100 MB jakiegoś pliku do ściągnięcia, a czym innym o 100 MB screenshotów, a najbardziej cenne są te dane, które akurat bajtów zajmują najmniej - teksty).

Do tego dochodzą np. nasze kroniki niusów, które po samej ilości tychże niusów wskazują na rozmiar aktywności naszych autorów, że już o ich treści nie wspomnę.

Szczerze wątpię natomiast, aby jakakolwiek znacząca liczba ludzi zasugerowała się wykresem wzrostu liczby użytkowników, czy postów. Na morale nie wpłynie wg mnie to, że Grocie przybyło 500 kont, ale że wyszedł kolejny dział, albo że opracowaliśmy jakiś unikalny materiał. Wg mnie to może komuś faktycznie powiedzieć "to jest ciekawa strona", a nie jakieś przekłamane liczby i wykresy.

Proponuję zamiast analizowania historii i motywowania kogokolwiek tym co było - zwłaszcza poprzez martwe liczby i wykresy - raczej skupić się na obecnych pracach i tym, co będzie, zupełnie nie oglądając się w tył. Ważne są cele, ich realizacja i obecna praca.

Tarnoob PW
19 stycznia 2015, 01:16
Jest jeszcze jedno pytanie, na które trudno odpowiedź bez odwoływania się do statystyk – ale to wymagałoby współ­pracy np. z Gnomem.

Kiedy Grota prześcignęła Jaskinię? Strzelam, że to było gdzieś między 2008 a 2011 – kiedy sporo starych wy­ja­da­czy odeszło z JB, frekwencja Konwentu zaczęła systematycznie spadać, a Grota w tym czasie dużo lepiej wy­pa­d­ła np. przy informowaniu o nowościach jak Heroes VI czy HotA, zostawiając Jaskinię w tyle. Ciekawe, czy ma to też odzwierciedlenie w liczbie wizyt na obu stronach, tempie przyrostu postów, częstości newsów, i tak dalej. I­na­czej się tego nie dowiemy – a to chyba dość ciekawa informacja.

Druga sprawa to piki aktywności forum. To ciekawe, czy pokrywają się one z pikami poszczególnych „pikinierów” i „pikantropów” (pozdro Hubi) albo czy jedna napędza następne. Może dobrze jest znaleźć ogólne trendy i kiedy wi­dać, że jakaś pika się długo nie pojawia – może to będzie powód do jakichś ostrzeżeń, pobudzeń, środków na­praw­czych, itd.

Przepraszam, jeśli się trochę powtarzam – ale to naprawdę chyba dość cenna informacja, ile średnio przyrasta po­s­tów na forum i czy to wpływa np. na liczbę wizyt na stronie. Zakładanie strony Grotowej na Facebooku oczywiście powinno być uzależnione od tego, czy to ma jakiś wpływ na liczbę wizyt. Podobnie, dobrze wiedzieć, jak forum wpły­wa na te wizyty, jak bardzo i co warto w ogóle pisać. :-P

Mam ostatnio nawyk pisania posta pod postem, bo jeśli jeden post jest zbyt długi, to chyba jest mniej chętnie czy­tany. :-P

Dark DragonDark DragonTo zły nawyk, zwłaszcza przy takim dostępie czasowym publikacji. No i nie zmienia to faktu, że jest to ściana tekstu :p.


Wykres wizyt podany przez Acida jest cenny i szkoda, że nie zawiera innej informacji: czy tych kilka tys. wejść w ciągu roku to są ci sami, stali goście, czy może jest tam ciągła wymiana?

Nie zaszkodzi wiedzieć, czy Grota działa na ludzi jak magnes albo mucholep, który przyciąga ich na lata - nawet jeśli to się sprowadza tylko do wizyt – czy raczej jak latarnia, do której trochę się naleci stworzeń, ale jak zgaśnie lub przyjdzie dzień, to odlecą i w ogóle nie wrócą. W przypadku użytkowników forum widać dość wyraźnie, że zostają na lata lub rzadziej – na kilka miesięcy, ale nie można zapominać o tych anonimowych gościach, dla których też Grota jest tworzona. Ich "długości stażu", czasu i powodów odejść kompletnie chyba nie znamy - a zależy nam, żeby zostawali jak najdłużej i nawet zwiększali aktywność - choćby przez forum.

Acid Dragon PW
19 stycznia 2015, 10:40
Cytat:
Kiedy Grota prześcignęła Jaskinię?
Ech. Po pierwsze, nikt tego nie monitował. Po drugie, to nie wyścig. Po trzecie - nawet jeśli ktoś chciałby to monitować i byłaby tu jakaś rywalizacja, a nie sojusz i współpraca, to i tak wszystko zależy od przyjętych kryteriów. Co to znaczy "prześcignąć"? Pod wieloma względami Jaskinia stoi wyżej niż Grota, a pod wieloma mamy miejsca, których zupełnie nie da się porównać, bo zwyczajnie ma je jedna strona, a nie ma druga.

Jeśli cokolwiek, to dla mnie kluczowe były lata 2010-2012, gdyż do tego czasu Grota pozostawała stroną niszową, traktującą głównie o tematach, o których generalnie nie było informacji nigdzie indziej. Wraz z działem Heroes VI, uruchomionym w 2010r. weszliśmy do "mainstreamu". W 2012 zostaliśmy zaś wraz z Jaskinią oraz Tawerną zaproszeni na M&M Day przez Ubisoft, co znaczyło, że przynajmniej względem nowych gier jesteśmy wśród trzech najbardziej znaczących stron o M&M w Polsce.

Cytat:
Przepraszam, jeśli się trochę powtarzam - ale to naprawdę chyba dość cenna informacja, ile średnio przyrasta postów na forum i czy to wpływa np. na liczbę wizyt na stronie.
PrzyrasTA obecnie - tak, przyrastaŁO kiedyś - nie. Obecny zaś przyrost postów łatwo zauwazyć i łatwo zmierzyć klikając na przycisk "posty z wczoraj i z dzisiaj". Zaś dane sprzed miesiąca, czy roku są już bezwartościowe.

Cytat:
czy tych kilka tys. wejść w ciągu roku to są ci sami, stali goście, czy może jest tam ciągła wymiana?
Wg statystyk Google 65% odwiedzających z ostatniego roku to "returning visitor".

Tarnoob PW
19 stycznia 2015, 20:54
No to spoko, dzięki.


Tarnoob PW
25 stycznia 2015, 16:29

To skład zespołu Queen wg angielskiej Wikipedii. Podobne diagramy robi się tam też dla innych zespołów.

Uważam, że tego typu wykres można by zrobić dla władz Groty – długi pasek Acida niezmiennie od 11–12 lat za­z­naczyć na czerwono, a dalej zaznaczać, jak przybywało Starożytnych, jak przychodzili i odchodzili Strażnicy oraz jak dołączali kolejni akolici.

Gotowy obrazek można by zostawić tutaj albo nawet powiesić w jakimś widocznym miejscu, jak Komnaty Smo­czych Władców – jako dodatek do Konstytucji i informacji o Starożytnych, Strażnikach i Akolitach.

Co jak co, ale akurat ten pomysł uważam za nie taki straszny, w miarę pożyteczny, a przede wszystkim dość łatwy w zrealizowaniu – musiałbym tylko mieć listę osób i dat ich urzędowania.

EDIT: Mwahaha, to mój 666 post. ]:->

Kammer PW
25 stycznia 2015, 16:32
To zrób.

Tarnoob PW
25 stycznia 2015, 16:34
To znajdź mi właśnie listę osób i daty zmian na stanowiskach – bo samemu wykopywać to z forum albo z Kroniki Groty chyba trudno i mogłoby być nieskuteczne.

AmiDaDeer PW
25 stycznia 2015, 16:35
Ja chcę być Freddiem Mercurym.

Bacus PW
25 stycznia 2015, 16:36
Ja też chcę, aby Hobbit był Freddiem.
strona: 1 - 2
temat: Wykresy aktywności i rankingi

powered by phpQui
beware of the two-headed weasel