Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszały
Witaj Nieznajomy!
zaloguj się    załóż konto
Baszta Czempionów (Duel of Champions)temat: Po Turnieju, DoC w Grocie
komnata: Baszta Czempionów (Duel of Champions)

Wazz PW
25 listopada 2014, 13:54
Już po samy tytule widać, że mam w planach stworzyć dyskusje cokolwiek ambitną, nie wiem czy jestem do tego odpowiednią osobą, no ale spróbuję.

Do szczęśliwego końca dobiegł Drugi Kwasowy Turniej DoC-a, było fajnie, przyjemnie było wziąć w tym udział, zagrać inną talią niż zwykle i zmierzyć się z innymi taliami niż na co dzień. Poza jednak przyjemnymi akcentami, podczas jego trwania można było poczynić wiele, raczej nieciekawych obserwacji.

Po pierwsze, frekwencja. Plany były ambitne, 64 graczy, rozgrywki ciągnące się miesiącami, każdy śledziłby poczynania swoich przeciwników, obserwował to jak grają oraz ich talie, zastanawiał się co może zrobić w starciu z każdym z nich... A co było? Trzy tygodnie i po krzyku.
Jestem pewny, że poza osobami grającymi w turnieju danego dnia_oraz tymi, którym przeszkodziliśmy w sobotnich RPGach, inne nie pomyślały o tym wydarzeniu nawet przez chwilę.
Osobiście mam też żal, to graczy, którzy się zgłosili i nie przyszli. Dwóch uczestników dało jakiś znak, że traktują innych z minimalną powagą, a inni? :<
Wydaje mi się, że jakieś 30% meczy zostało oddane walkowerem.

Chciałbym, żebyśmy zastanowili się nad powodami takiego stanu rzeczy.
Czy to przez to, że DoC jest martwy? Sam w sobie, jeszcze nie na pewno.
Czy Doc jest martwy w Grocie? Oooo taak!
Tu się nic nie dzieje, nikt tu nie zagląda, nikt nie dyskutuje. Od dłuższego czasu na forum jestem Ja, Kammer i Dark Dragon edytujący moje posty, ale nie zostawiający już swoich. ;p
Przejrzałem starsze posty na forum. Co się stało z grotowym klanem? Widać w jego powstawaniu duży przerost formy nad treścią, ale poza tym, to gdzie są klanowicze? Wszyscy obrazili się na BS2?
W komentarzach pod newsem o turnieju ktoś wspomniał o stworzeniu Grotowej Ligii, jeśli turniej okaże się sukcesem. Uważam sam pomysł za świetny i chociaż turniej sukcesem niestety nie był, to może jednak nad Ligą i istnieniem potencjalnych legionistów też się zastanowimy? Większe rozgrywki w formacie zdecydowanie innym niż R2P przyciągnęły by na pewno wielu graczy.

Po drugie format. Pierwsze wrażenie: "WTF?!" Drugie wrażenie: "dobra.. jakiś rush i pojedziemy." Trzecie wrażenie (to już w finale): "Jeezu, ale ta talia ssie, powinienem wywalić połowę tych kart."
Ile potencjalnych graczy zostało odstraszonych przez same ograniczenia decku? Podejrzewam, że niewielu, ale o to też chciałbym was zapytać.
Mnie osobiście jak już wspomniałem, nie podobała mi się koncepcja używania tak małej ilości rarów. Zdecydowanie lepszy efekt jeśli chodzi o różnorodność odniósłby ban poszczególnych kluczowych kart, co zmusiłoby do użycia dla nich kart zastępczych i stworzenia zupełnie nowych strategi. Czy zobaczyliśmy na turnieju coś nowego? Nie. Rush, Rush, Rush, wykastrowany Mass rage (smutno, że nie udało mi się spotkać) i Zwycięski Midrage, głownie dlatego, że IS nie jest rarem.
Drugą straszną dla mnie rzeczą była zasada. Cały turniej-jedna talia. I nie chodzi mi o zmienianie jej co chwile, no ale skoro gramy czymś, czego nigdy nie testowaliśmy, to chyba fajnie byłoby móc cokolwiek wymienić (bohatera powiedzmy nie), po przejściu do następnego etapu. Zwłaszcza, że w takiej sytuacji nie było szansy zaskoczyć kogokolwiek czymkolwiek, bo od początku każdy wiedział, co kto ma w następnym etapie.
No, ale ja to ja, ja nie miałem LSów, ale zmuszenie Lorenthiela do grania znerfionymi kartami, było zwyczajnie nie fair. I kiedy pisałem o tym posta w dniu ukazania się patcha, nie wiedziałem, że ktoś na prawdę wybrał Namtaru.

Po trzecie. Jak to się stało, że pierwsze i trzecie miejsce zajęły osoby totalnie z Grotą niezwiązane_(IMO)? Zielander - 1 post na forum, Lorenthiel - 2 posty? xD Wiem, że obaj udzielają się w community i są obecni na oficjalnym forum Ubi i nie jest ich winą, że dobrze im poszło. Jednak gdzie są Grotowicze?
Halo?! Są tu jacyś?!
Gracie jeszcze w ogóle w tę grę?

Na sam koniec jeszcze raz dziękuję Dark Dragonowi za jego wkład i proszę żeby nie brał tego tematu jako atak na siebie. Nie Twoja wina, że funkcjonujesz w takiej rzeczywistości. Można by jednak tę rzeczywistość może jakoś poprawić.

Alamar PW
25 listopada 2014, 14:27
Cytat:
Gracie jeszcze w ogóle w tę grę?
Nie gram już od dawna, od czasu Pięciu Wież, BS2 tylko przypieczętował los tej karcianki. Szkoda, bo dobrze się zapowiadała.

Acid Dragon PW
25 listopada 2014, 14:45
Z mojej strony dwa komentarze.

Pierwszy, dotyczący czasu rozgrywania się turnieju. Rozgrywki trwały "krótko" z dwóch powodów. Raz, że ilość uczestników była daleka od przyjętego poziomu. Dwa, że ze względu na współpracę z Ubisoftem, turniej musiał się zakończyć do ostatniego tygodnia listopada. Tu nie było pola do manewru.

Drugi komentarz ogólnie o DoCu. Nie wiem, prawdę mówiąc, jakie są obecnie "trendy", ale wydaje mi się, że wiele osób DoC już zwyczajnie przestał interesować. Kwasowa Grota to portal fanów gier Mocy i Magii. Od czasu DoC-a wyszło m.in. Might & Magic X, Heroes Online i - przede wszystkim - pojawiła się zapowiedź Heroes 7, wraz z pierwszym w historii realnym wpływem graczy na zawartość gry. I tutaj skupiła się nasza uwaga. Zresztą - zainteresowanie HO jest już wyraźnie niższe, a MMX już w zasadzie umarło, więc tak naprawdę to większość fanów MM żyje już teraz informacjami o H7.

I sądzę, że jest to w miarę zrozumiałe. Panta rhei, chciałoby się rzec. Nawet autorzy opuszczają już powoli DoC-a. Team ulega uszczupleniu, a community manager zajmujący się grą (Kimmundi) został "przerzucony" do H7. Jeśli mam rację, to doczekamy się jeszcze jednego, ostatniego rozszerzenia i to będzie już koniec rozwoju gry, który - dodajmy - i tak był długi.

Drwal PW
25 listopada 2014, 15:39
Poza tym co napisał Acid, warto dodać że gry online są dość specyficzne. Zazwyczaj społeczeństwo kumuluje się wokół oficjalnych stron, tam szuka się pomocy no i pozostaje. Bez względu często na to jaki poziom dana strona reprezentuje. Tam zawsze jest bliżej.

Według mnie Grota zrobiła wszystko by przyciągnąć do siebie graczy: bardzo dobra podstrona o DoC, częste turnieje, newsy. Swego czasu odnosiłem nawet wrażenie że gra jest faworyzowana względem innych.

Demorator PW
25 listopada 2014, 16:47
Codziennie włączam DoC chociaż po to, żeby zdobyć nagrodę. Zgadzam się ze zdaniem, że gra powoli umiera, ale jest to naturalna kolej multiplayerów - cokolwiek umiesz i tak na świecie jest dziesięcioletni Azjata, który jest od ciebie 1000x lepszy.
Pomysł był świetny. Była to chyba pierwsza (proszę o ew. poprawienie) karcianka, w którą można było grać całkowicie za darmo i mieć szansę na wygranie z tymi, którzy wydają realną forsę. Drugim atutem było to, że wyszło w czasie niesmaku po H6 i mogło zapełnić jednocześnie 2 dziury - karcianka + nowa fajna gra M&M.
Jednak sporym mankamentem gry od samego początku jest algorytm wyszukiwania przeciwników. Albo jestem tak beznadziejnym graczem, że nie potrafię zrobić porządnej talii, albo komputer specjalnie wybiera mi przeciwnika, z którym muszą przegrać (dawny przykład: mając 500 elo zaczynałem mozolną wspinaczkę, aby przy ok 999 p trafić na serię przegranych, przez które w ciągu kilku rozgrywek spadałem z powrotem do 500).
Cały ból powoduje chyba polityka Ubi, który bierze się za kilka gier na raz, a DoC-a traktuje już tylko jako zapchaj-dziurę - nic się nie dzieje? dawaj dodatek do DoC-a.
Myślę, że pozostanę wiernym graczem jeszcze przez co najmniej kilka miesięcy i zapraszam wszystkich do dotrzymania mi towarzystwa. Może kiedyś będziemy mieli jakiś wpływ na jego rozwój, tak jak z H7?

Xernfaex PW
25 listopada 2014, 22:58
Ohhh... Moim skromnym zdaniem gra ma cholerny potencjał który niestety nie jest zbytnio rozwijany, a szkoda ;c... Liczę że Ubi nie zostawi go tak po prostu... Gra jest bardzo przyjemna, wprawdzie do dość wąskiego grona odbiorców ale zawsze...Ja w DoCa bardzo chętnie będę pogrywał póki Ubi się nim nie znudzi ;o... Co do Kwasowej Ligii Czempionów to chętnie stanę się jej cegiełką chociaż z turniejem niestety nie wyszło ;c...

Wazz PW
27 listopada 2014, 23:57
W wielu miejscach macie racje, ale według mnie nie we wszystkich. Po pierwsze, uważam że gra pomimo tego, że jest online to jej element tzw. "Farmienia" jest bardzo ograniczony. Nie żebym miał już wszystkie karty do standardu, ale właściwie odkąd wprowadzono możliwość spalania kart w zamian za dzikusy, to ilość decków jakie mogę spokojnie złożyć znacznie wzrosła.
Zaraz po premierze SoB na 50 lvl, osiągnąłem mistrza III. I to uważam za fajne. W czasie jednego sezonu, po 4 miesiącach gry, osiągnąłem w niej taki poziom, że mogę mierzyć się i wygrywać(rzadko) z najlepszymi.
Dlatego uważam, ze gra jest równocześnie odpowiednio mocno złożona z jednej strony, a z drugiej samo nauczenie się, jak nie popełniać elementarnych strategicznych błędów gwarantuje w niej sukces.
Co do wsparcia i rozwoju. No tu jest problem. Meta to idealna obecnie nie jest na pewno i jak devteam sie nie ogarnie, to będzie tak jak straszy Acid: jeden dodatek i koniec.
Ja to jednak myśle, że panowie z Ubi planują że R2P 2015 się odbędzie, a żeby to nastąpiło to muszą zaplanować też BS3, i ogólny renesans którego wielu wyczekuje z nadzieją.
Co do DoC w grocie, to niestety temat chyba pokazuje, to samo co pokazał turniej. Graczy jest niewielu i pewnie więcej się nie pojawi. Ligii nie poskładamy, bo nie ma z czego. Klanu nie założymy, bo nie ma po co. Jak ktoś by chciał przetestować jakiś deck w sparingu czy coś, to może mnie sobie dodać i się odzywać jak ma ochotę. Nick: Siruthial.

Sobieski PW
2 grudnia 2014, 02:24
Wazz:
Plany były ambitne, 64 graczy, rozgrywki ciągnące się miesiącami
Z tego co pamiętam to turniej miał trwać 5 dni. (3 weekendy)

Wazz:
A co było? Trzy tygodnie i po krzyku.
Czyli prawie tak jak planowano. (3 dni zamiast 5)

Wazz:
Osobiście mam też żal, to graczy, którzy się zgłosili i nie przyszli.
Ilu było właściwie takich graczy? Na swissie z 15.11. nie stawili się Mr.Krzychu, irekswirek123 i motoatomo i nie wiem, by komukolwiek dawali coś znać że ich nie będzie/dlaczego ich nie było. W finale 22.11. zabrakło Xernfaexa, ale w czasie trwania napisał na chacie że miał jakieś problemy, więc jest usprawiedliwiony. Jak to wyglądało 8.11. nie wiem.

Wazz:
Czy to przez to, że DoC jest martwy? Sam w sobie, jeszcze nie na pewno.
Skończyłbym drugie zdanie po słowie nie, choć i to po obserwowaniu DoC-a przez listopad nie jest dla mnie takie pewne. 31 października powiedziałbym, że DoC jeszcze jakoś sobie radzi, 30 listopada powiedziałbym, że wątpię byśmy zobaczyli jeszcze jakikolwiek dodatek. Na oficjalnym forum DoC-a ruch prawie zamarł w porównaniu do października. Zarówno na polskim czy angielskim. Wypowiadają się ciągle te same osoby, nowych nie widać.
http://forums.ubi.com/showthread.php/817263-quot-DoC-Replay-Manager-quot-yet-another-tool-try-it-!?s=bfa9dc76911d56f2c7ae9663f5648b8e&p=10390605&viewfull=1#post10390605
W tym poście jkkk89 napisał, że Ubisoft w najbliższym czasie nie planuje żadnych dodatków ani patchów do DoC-a. Kimmundi zadziałał szybko. (szkoda tylko, że w takich przypadkach szybko działają, a nie w naprawianiu błędów)

Wazz:
Czy Doc jest martwy w Grocie? Oooo taak!
Tu się nic nie dzieje, nikt tu nie zagląda, nikt nie dyskutuje. Od dłuższego czasu na forum jestem Ja, Kammer i Dark Dragon edytujący moje posty, ale nie zostawiający już swoich. ;p
Ostatnie większe zainteresowanie DoC-em w Grocie zauważyłem przy wypuszczaniu Zapomnianych Wojen. Na forum szczerze powiedziawszy nie zauważyłem nawet waszej trójki.

Wazz:
Po trzecie. Jak to się stało, że pierwsze i trzecie miejsce zajęły osoby totalnie z Grotą niezwiązane (IMO)?
A coś w tym złego? Nie było nigdzie w regulaminie napisane, że trzeba mieć jakiś staż w Grocie. Ja osobiście zaglądam do Groty regularnie od 4 lat, chociaż konto mam od roku, a udzielam się prawie w ogóle.

Wazz:
Gracie jeszcze w ogóle w tę grę?
Przestałem grać 8 października tego roku. Głównym powodem był patch z 2 października, głównie usunięcie Dzikich Kart z zadań dziennych i wsadzenie ich do Piekielnej Otchłani. Może w święta wrócę. Jednak codziennie się loguję, by odebrać nagrodę i sprawdzić, co jest w Piekielnej Otchłani.

Acid Dragon:
Nawet autorzy opuszczają już powoli DoC-a. Team ulega uszczupleniu, a community manager zajmujący się grą (Kimmundi) został "przerzucony" do H7. Jeśli mam rację, to doczekamy się jeszcze jednego, ostatniego rozszerzenia i to będzie już koniec rozwoju gry, który - dodajmy - i tak był długi.
Szczerze powiedziawszy zaczynam się zastanawiać czy Grzechy Zdrady nie były ostatnim dodatkiem. Nie liczyłbym już na 8 dodatek czy 3 zestaw podstawowy.
Ewentualnie wydadzą S08, a po jakimś czasie BS3 składający się z wybranych kart z BS1, nagród i S01-08, aby chociaż format standardowy był zbalansowany. I na tym koniec. DoC los Heroes Kingdoms. Koniec wspomagania gry, ale pozostawione włączone serwery. Może w takiej sytuacji spróbowałbym zebrać wszystkie karty i wykonać wszystkie osiągnięcia wiedząc, że za kolejne 3 miesiące nie czeka mnie zebranie kolejnych ~100 kart i wykonanie kilku osiągnięć. Mógłbym to robić w swoim tempie, a nie śpieszyć się, by nie zostać za bardzo w tyle.



Na koniec pytanie. Czy otrzymaliście już nagrody? Ja nadal czekam na mój 1 superpakiet z SoB za zajęcie 4 miejsca. A może Ubisoft uznał, że nie warto dawać nagród, bo do końca roku i tak zwijają interes. :(

Xernfaex PW
5 grudnia 2014, 21:26
https://duelofchampions.com/pl/news/przyszlosc Może to odratują ;o

Acid Dragon PW
5 grudnia 2014, 21:31
W kwestii nagród za turniej - jest opóźnienie. Jeszcze nikt nie dostał swojej nagrody. Spodziewajcie się ich w przyszłym tygodniu. Postaram się tej sprawy dopilnować osobiście.

Odnośnie wiadomości - nie jest to zbyt zachęcające. Po pierwsze - znaczy to, że z oryginalnych twórców nie został już nikt. Po drugie - BlueByte to ta sama firma, która tworzy Heroes Online i która zrobiła z tej gry coś słabo grywalnego.

Xernfaex PW
5 grudnia 2014, 21:45
No tak, ale chcę mieć jakąkolwiek nadzieję że to nie wyrok śmierci ;o

Wazz PW
6 grudnia 2014, 20:15
Settlersi byli spoko.
A grze i jej balansowi na pewno przyda się spojrzenie spoza pudełka.

Alamar PW
6 grudnia 2014, 20:41
A widziałeś Osadników :P Online?

Hubertus PW
6 grudnia 2014, 20:45
Cóż, BlueByte schodzi pod światłym przywództwem Ubi na psy... Jeszcze Settlersy 7 były bardzo dobrą produkcją, mierził tylko DRM i wygórowane ceny DLC niewspółmierne do jakości (przy ostatnim trzeba przyznać że się zrehabilitowali).
Natomiast to, co się stało potem, czyli produkcja Settlersów Online, gry przeglądarkowej, zakrawa o kpinę, to samo Anno Online... a Settlersy 8 zapowiadają się, o zgrozo, czymś na pograniczu Diablo i Sim City... haaalp.

Wazz PW
6 grudnia 2014, 23:10
Oj widze, że to po tym co teraz powiem może być ostro.. ;p
No nic.
W poprzednim poście miałem na myśli właśnie te produkcje online, tylko ja to nie jestem szczególnym fanem całej serii. Nie że jej nie lubie, po prostu w nią nie grałem za wiele. W związku z tym patrzyłem na to jak na grę -mało ambitny zabijacz czasu przed maturą i po. I wydaje mi się, że studio właśnie postanowiło wzorować się na jakiś farmville czy czymś i nawet im to wyszło. Z grą strategiczną to oczywiście nie miało nic wspólnego.
Obecnie gram czasem na smartphonie w Battle Beach na takiej samej zasadzie.

W Duelu na drafta napalony też za bardzo nie jestem, to jak już im to nie wypali to i smutny nie będę za bardzo, bo moim zdaniem ta gra nie potrzebuje niczego nowego, tam trzeba tylko balans i śmietnikowe karty ogarnąć.

Acid Dragon PW
8 grudnia 2014, 18:53
Nagrody powinny już zostać przydzielone. Przepraszam za opóźnienie.

W razie gdyby nie wpłynęły na konta zwycięzców do końca dzisiejszego dnia, proszę o kontakt ze mną (mail lub pocztą wewnętrzną).
temat: Po Turnieju, DoC w Grocie

powered by phpQui
beware of the two-headed weasel