Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszały
Witaj Nieznajomy!
zaloguj się    załóż konto
Biblioteka Legendtemat: Skąd idea na heroesowe Gorgony?
komnata: Biblioteka Legend

Bluearga PW
16 listopada 2013, 12:32
Witajcie Grotowicze.

Ostatnio przeglądając tutejsze tematy gdzieś trafiłam na czyjaś wypowiedź na temat Gorgon w Heroes III. Jak wiadomo w grze są to bagienne byki o ognistym oddechu i zabójczym spojrzeniu. Dlaczego jednak nazywają się Gorgonami?

Jak prawi Wikipedia http://pl.wikipedia.org/wiki/Gorgony Gorgony były 3, w tym jedną z nich była Meduza, którą mamy w liczbie mnogiej w Lochu. Były to kobiety o wężowych włosach i zdolności zamieniania w kamień (czyli ta umiejętność którą posiadają także Bazyliszki)

Jestem ciekawa skąd twórcy Heroes wpadli na taki pomysł, by stworzyć byka zabijającego spojrzeniem i nazwać go "Gorgona", skoro w sumie cech wspólnych nie mają ze sobą żadnych_(nie licząc niby tego spojrzenia). Równie dobrze mogliby je nazwać "Bagienne Byki".

Ten temat jest raczej bardziej do gdybania, bo chyba odpowiedzi na to zagadnienie nie ma, ale jestem ciekawa waszych pomysłów na ten temat. :P

Warmonger PW
16 listopada 2013, 12:43
Nie znasz się :P Gorgony pochodzą oczywiście ze świata D&D.

link

Drwal PW
16 listopada 2013, 12:47
A tu dokładny ich opis:

http://wiki.kf2.pl/index.php/Gorgona

Aczkolwiek muszę przyznać, większość z nas odwołuje się tylko do mitologii greckiej czy rzymskiej.

EDIT: Jak ja nie lubię czepialskich humanistów. :P

AlamarAlamarPrzymiotniki zapisujemy z małej litery, chyba że odnoszą się one do osoby, np. dramat Szekspirowski.

Acid Dragon PW
16 listopada 2013, 12:53
W istocie, ten błąd przywędrował najprawdopodobniej z Dungeons & Dragons, którym inspirowali się twórcy Might & Magic (sam Jon van Caneghem był fanem tego systemu RPG). Któryś z autorów D&D najwyraźniej albo zwyczajnie się pomylił, albo uznał, że nada nowe znaczenie nazwie "gorgona".

W mitologii stworzeniami najbardziej podobnymi do Gorgon są dwa ziejące ogniem, spiżowe byki, które musiał pokonać Jazon, gdy poszukiwał Złotego Runa. Miały być podobno stworzone przez kowala bogów - Hefajstosa.


Alamar PW
16 listopada 2013, 13:13
Cytat:
Były to kobiety o wężowych włosach i zdolności zamieniania w kamień
Jedynie Meduza posiadała te właściwości. Pozostałe "siostry" odziedziczyły wężowe włosy wraz z przekazem z ust do ust mitu o Meduzie, ale nigdy nie zyskały jej zdolności "tworzenia" niezwykle realistycznych rzeźb.

snajpertv PW
16 listopada 2013, 13:22
Po pierwsze siostry Erynie (mitologia grecka) miały wężowe włosy wszystkie.

Po drugie meduza owszem była Gorgoną, ale jej siostry nie miały takich samych włosów.

Po trzecie nawiązując do tematu sądzę że twórcy mieli chęć na zmyśloną jednostkę.

Bluearga PW
16 listopada 2013, 13:53
Tak, wiem, że w D&D były właśnie te byki, ale przecież D&D też powstało przez człowieka współczesnego, podczas gdy słowo "Gorgona" zostało zarezerwowane już w czasach starożytnych.

Ale jako, że to forum o Hirołsach to napisałam o hirołsowych gorgonach a nie tych z D&D. Niemniej ciekawi mnie skąd taki pomysł, że akurat Gorgona? Mogli je równie dobrze nazwać "Wiwerna" (jak to np. jest w uniwersum Warcrafta - Mantykory nazywają się Wiwernami) albo jakoś inaczej, równie bezsensownie. :P

Albo po prostu mogli wymyślić nową nazwę.

AmiDaDeer PW
16 listopada 2013, 14:22
W jednej z pierwszych części MM Gorgonami były zwane istoty podobne do Minotaurów, zatem odpowiedź "Z D&D" jest chyba jedyną sensowną i tą właściwą. A nie nazwali ich inaczej, bo po co, skoro tylko by to mogło wprowadzać zamieszanie?

Acid Dragon PW
16 listopada 2013, 14:40
Faktycznie, wiele wskazuje na to, że źródłem nazwy Gorgon w Heroes oraz Might & Magic po prostu nie była bezpośrednio mitologia, a właśnie Dungeons & Dragons. Mamy więc do czynienia z wtórnym nazewnictwem.

A co do tego skąd pomysł, aby właśnie w D&D nazwać Gorgonami te byki, to już trzeba by tamtejszych autorów zapytać.

Eternal PW
17 listopada 2013, 19:19
Przyznaję rację przedmówcom. Dodam, że podobieństwo kolchidzkich byków do heroesowych Gorgon można zobaczyć w niedawno wydanej ekranizacji książki "Percy Jackson i Morze Potworów" opierającej się właśnie na mitologii greckiej.

Belegor PW
17 listopada 2013, 21:15
Przy okazji trzeba wspomnieć tu jeszcze o Katoblapasie, który idealnie pasuje do opisu Gorgon - pokryty łuskami, o śmierdzącym oddechu, byk o głowie dzika. W D&D jest właśnie taki opis. Skąd zatem oni wzięli ten pomysł. Oto odpowiedź:

Kurumada - tworząc serię Saint Seiya, nazwał jednego z widm - Gorgoną, ziemską gwiazdą kariery (czy jakoś tak). Sęk w tym, że on utożsamił Gorgonę z Katoblepasem, bowiem ta druga nazwa za słabo brzmiała, lub z nią nie skojarzył. Poza tym, było też widmo z pancerzem Meduzy.

Morglin PW
29 listopada 2013, 20:28
Inspiracją do stworzenia bykopodobnych (istnieje takie słowo? :P) Gorgon mógł też być mitologiczny Byk Kreteński.

Co do Katoblepasa, to uważam że tak powinny nazywać się "mućki" z Heroesów. Niektórym pewnie nie odpowiadałyby Katoblepasy i Większe Katoblepasy, ale dla mnie ta nazwa pasuje lepiej niż Gorgony.

Tarnoob PW
1 grudnia 2013, 02:38
Katoblepas to aż cztery sylaby – za dużo. W ogóle nikt o tym chyba nie słyszał i brzmi jakoś pretensjonalnie, jakby gra się mądrzyła przed graczem.

Katoblepas – za długie. Gorgona – pasuje tylko do D&D. Minotaur – zajęte i nie pasuje. Byk – za proste. Jak żyć? :-P

AmiDaDeer PW
1 grudnia 2013, 02:52
Sytuacji nie poprawia fakt, że w MM6 są też Gorgony jako nieco bardziej rozwinięta forma Meduzy. :D

Morglin PW
1 grudnia 2013, 13:18
Jaś Fasola w wersji Avatarowej o.O:
Katoblepas to aż cztery sylaby - za dużo
Kawalerzysta to aż pięć sylab ;P. Jest też pełno nazw składających się z dwóch wyrazów jak Żywiołak Powietrza lub Krasnoludzki Wojownik.

Ponownie Jaś Fasola:
W ogóle nikt o tym chyba nie słyszał

Ja przed zagraniem w hirołsy nigdy nie słyszałem o stworzeniach takich jak Wiwerny, Rusałki, Gnolle, Gogi, Ifryty, Roki, ale jakoś nie przeszkadzało mi to czerpać przyjemności z gry.

Jaś Fasola:
Brzmi jakoś pretensjonalnie, jakby gra się mądrzyła przed graczem.
Lepiej niż Gorgona, która kojarzy mi się głównie z kobietą z wężami na głowie, a na pewno nie utożsamiałbym jej z bykiem.
temat: Skąd idea na heroesowe Gorgony?

powered by phpQui
beware of the two-headed weasel