Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszały
Witaj Nieznajomy!
zaloguj się    załóż konto
Podziemna Tawernatemat: Przemiana w Lisza
komnata: Podziemna Tawerna
strona: 1 - 2

Acid Dragon PW
11 listopada 2013, 16:45
Cytat:
w końcu to są Licze, czy Lisze?

Obie formy są poprawne. Ogólnie w j.polskim częściej spotyka się formę "Licz" (co odpowiada wymowie angielskiej), ale w światach M&M jakoś bardziej przyjął się "Lisz". Spotkałem nawet formy "Lich" i "Licho" nawiązujące do naszej, słowiańskiej mitologii.

Alamar PW
11 listopada 2013, 18:49
Cytat:
Ogólnie w j.polskim częściej spotyka się formę "Licz" (co odpowiada wymowie angielskiej)
Tyle że w języku angielskim jest to "lycz", a nie słowo nawiązujące do matematyki. :P
"Lisz" jest bardziej neutralny i nie sprawia problemów przy łączeniu z innymi wyrazami. W końcu z kim bardziej kojarzy się wam liczmistrz - z potężnym magiem czy z księgowym? :P

Cytat:
Spotkałem nawet formy "Lich" i "Licho" nawiązujące do naszej, słowiańskiej mitologii.
Lich to najprawdopodobniej lenistwo bądź niewiedza tłumacza, zaś słowiańskie licho jest z goła czym innym.
Z tego co pamiętam, to daaaawno temu panowały pomysły by przetłumaczyć lisza jako... czarnotrupa.

I jeszcze jedno do autora tematu: korzystanie z szukajki nie boli.

Kammer PW
11 listopada 2013, 19:10
Licho nie śpi! Z nieumarłymi magami zawsze kojarzyła mi się nazwa lisz, licz (jak powyżej wykazał Alamar) wiąże się bardziej z obliczaniem różnych rzeczy.
strona: 1 - 2
temat: Przemiana w Lisza

powered by phpQui
beware of the two-headed weasel