Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszały
Witaj Nieznajomy!
zaloguj się    załóż konto
Cytadela Mocy i Magii  (Might and Magic)temat: Poradniki do MM
komnata: Cytadela Mocy i Magii (Might and Magic)

Naruto-kun PW
16 września 2005, 07:57
Jeśli ktoś jest zaintereowany, to na www.replacementdocs.com znajdują się instrukcje do Might and Magic I-IX i (chyba) wszystkich części Heroes of Might and Magic. Na tej stronie są też bardzo obszerne poradniki (srednio 80-90 stron) do Might and Magic I-V z opisem wszystkich umiejętności i ze wszystkimi mapami. Acid mógłbyś umieścić kilka z tych poradników w Skarbcu... może komuś się przydadzą...
Poza tym poradniki zawierają spis potworów w raz z cechami więc możesz uzupełnić dział o smokach o bestie z MM1 i MM2...

Dodane: Wstawiłem ponownie adres skoro Acid nie robi problemów.

Alamar PW
16 września 2005, 08:23
To nie są poradniki, tylko dodatki do gier, sprzedawane razem z grami. Nie wiadomo do końca, czy można je legalnie rozpowszechniać (trzeba by się zapytac kogoś z Ubisoftu), bo w końcu ktoś włozył dużo pracy w ich napisanie i należą mu się pieniądze za to.
Instrukcje na tamtej stronie są w razie, gdyby ktoś zgubił swój podręcznik lub tez kupił grę bez niego (np. z jakąś gazetą).
Może więc chwilowo usuniesz adres tej strony (i tak łatwo ją znaleźć za pomocą Google). Jeśli Acid pozwoli, to adres wróci.

P.S. do Qui

Znów nie mogę edytować pierwszego postu w temacie, a tym razem ta opcja by się przydała.

Naruto-kun PW
16 września 2005, 08:31
Akurat nie masz racji. To są poradniki, tylko że oficjalne wydane przez NWC. I nie sprzedawane razem z grami tylko osobno. TERRAz tez wychodza tzw. Official Strategy Guide do różnych gier, przede wszystki do RPGów. Jeśli chodzi o prawa autorskie to z tego co wiem Ubi Soft wykupił prawa do gier, nie ma natomiast praw do tych poradników, czy też np do książki Might and Magic: Sea of Mist...

Zresztą dla mnie ważne są nie porady ale to, że przy opisach miast, szczególni w poradnikach do MM3-5 są ciekawe informacje wprowadzające w fabułę i świat.

A opisy potworów wraz z cechami możnaby wykorzystać przy budowie nowego (jeśli oczywiście Acid się zgodzi) działu o jednostkach w MM-HoMM.

Acid Dragon PW
16 września 2005, 22:10
nieco o statusie prawnym.

Te poradniki nigdy nie były sprzedawane oddzielnie z tego, co wiem (może ewentualnie za czasów wydania tych gier), ale też nie są (już od paru ładnych lat) sprzedawane z grami. Ostatnim razem ich ślad widziałem wtedy, gdy były dołączane do płyty 'Ultimate Might and Magic Archives' sprzedawanej zresztą chyba tylko w USA. Prawa do nich jak najbardziej posiada Ubisoft, podobnie jak do książki Sea of Mist oraz wszystkiego, co ma w sobie słowa "Might and Magic", gdyż nie są to samodzielne tytuły, ale wszystkie z nich tworzono na tej samej licencji, którą właśnie posiada Ubisoft.

Krótko mówiąc ich status prawny to: własność Ubisoftu, obecnie nie sprzedawane. A więc taki sam, jak gier 'King's Bounty' czy 'Might and Magic I'.


Teoretycznie więc nie mogą być umieszczane w sieci bez zgody Ubisoftu, podobnie jak gry KB i MM1-3.

W praktyce: do jasnej cholery - niech kaktus mi na łuskach wyrośnie, jeśli Ubisoft zdecyduje się kiedykowliek na reedycję tych gier z owymi poradnikami. A póki co, może to i nie całkiem zgodne z prawem, ale jeśli Ubisoft wyraźnie tego nie zabroni, nie widzę żadnego logicznego, ani nawet moralnego powodu w blokowaniu dostępu do tych archiwów, gdyż obecnie, nawet z trzeciej ręki już praktycznie nigdzie nie można ich legalnie dostać, a sprzedawane w żadnej formie nie są już od conajmniej 6 lat.

Naruto-kun PW
17 września 2005, 07:45
No właśnie o to mi chodziło, że za czasów wydywania tych gier poradniki były sprzedawane osobnoe. Widziałem w internecie jak wygląda pełna zawartośc pudełka MM1 i nie było tam poradnika do tej gry. Podobnie w pudełku z MM3.

Co do rozpowszechniania to masz Acid rację. Może nie jest to do końca zgodne z prawem, ale czytałem kiedyś, na największym francuskim serwisie z grami abandonware, że samo rozpowszechnianie tych gier pomimo wygaśnięcia praw autorskich i/lub upadku firm tworzących gry też jest nie do końca legalne. A twórca tej strony wypowiadał się, że umieszczaja te gry głownie po to by kompletnie nie znikły. Tak mogłoby być i z grami MM1-MMV i tymi poradnikami, gdyby nie było tego w internecie. Dam sobie rekę obciąć, że Ubi nie ma tych gier i poradników. Może i były one w archiwach 3D0, kiedy wykupywali licencję i sprzęt tej firmy ale teraz mają po prostu to w dupie i nie widzą powodu rozpowszechniania tego, szczególnie że cholerni kapitaliści nie będą mieć z tego kasy. Jeśli Ubisoft wydałby kolekcję gier MM-(X)oMM na kilku plytach, wersje z najnowszymi patchami i wszelkimi instrukcjami i poradnikami to na pewno znalazło się wielu chętnych. Ja bym się w każdym razie na coś takiego skusił. Osobiście bezskutecznie próbuję zdobyć Worriors of Might and Magic i Crusadersów. Mam WoMM na GBC, ale nie moge nigdzie znaleźć wersji na PS lub PS2, nie ma nawet na P2P, gdzie Crusaders jest (w wersji hiszpańskiej) ale coś nie bardzo chce się ściągać. Jakoś nie mam ochoty dołączyć do kolekcji Legends of Might and Magic. Jakoś nie przepadam za grmi FPS (no może poza Medal of Honor czy Call of Duty), a ta gra nie jest wybitnym przedstawicielem gatunku... W każdym bądź razie chodzi mi o to, że jeśli zechcesz umieścić te instrucje i Clue Books w Grocie, przyczynisz się do tego by to nie znikło kompletnie. Gdyby licencję na te gry posiadał, tak jak POWINNO być, Jon Van Caneghem, na pewno nie byłby temu przeciwny. Zresztą osobiście wątpię by Ubi zainteresowało się małą grupką zapaleńców. Nie są chyba takimi debilami jak ludzie ze Square Soft, którzy zmusili ludzi pracujących nad modem na grafice Unreal Tournament 2004 mającym wskrzesić Chrono Triggera by ci przerwali prace, chociaż sami już tej gry nie wydają, a mod to przecież nie kradzież. Licencja UT2004 pozwala na modowanie...

vinius PW
17 września 2005, 08:51
a co Acid na propozycje ze smokami? znaczy sie z dodaniem opisów smoków z MM1 i 2.
Ja bym jeszcze wrzucił smoka z KB - ale to moje osobiste zdanie :)

Naruto-kun PW
17 września 2005, 09:07
Wydaje mi się, że naprawdę dobrym pomysłem jest stworzenie działu ze wszystkimi jednostkami z całej sagi. Na pewno byłby to jednyny taki bestiariusz in the whole wide world :P Opisy potworów z MM3-MM5 są we wpomnianych poradnikach. Co jest jeszcze jednym powodem by je zassać z netu, ja np. nie gram z poradnikami nigdy, ale akurat tam są interesujące opisy potworów. Wszak nie wszyscy wiedzą, że gobliny z MM4-MM5 były kiedyś ludźmi. Opisy jednostek do Heroesów są w instrukcjach. Jeśli Acid nie masz wszystkich mogę Ci je podesłac na maila, mam wszystki instrukcje prócz instrukcji do gównianych dodatków do H4, a te i tak są na www.replacementdocs.com. Problem byłby z opisem jednostek do MM1 i MM2, bo w poradnikach są tylko cechy, a nie wie czy ktoś jest chetny na tyle by grać w te gry. Ja sam zdobylem w MM1 10 lvl przeszedłem 2 pierwsze mapy i mi się w końcu znudziło. Więc spotkałem po drodze może z 15 potworów, zresztą wyglądających paskudnie, ale to w końcu był rok 1987 jak wydano jedynkę. Miałem wtedy 2 lata więc może wtedy to robiło jakieś wrażenie.

Acid Dragon PW
17 września 2005, 09:11
gwoli ścisłości:
gry MM1-5 i KB *NIE* mają statusu abandonware, gdyż taki tyczy się właśnie gier, do których prawa autorskie zostały porzucone (a nie "wygasły", bo w świetle prawa te prawa (:P) wygasają dopiero po 60 latach od śmierci autora). Natomiast w tym wypadku gry te są częścią licencji Might and Magic i należą do Ubisoftu.

A poradniki pewnie kiedyś zamieszczę, ale na razie i tak mamy wystarczająco dużo plików w skarbcu i przez to za jakiś dzień czy dwa znów trzeba będzie zablokować download.

Natomiast gry Warriors i Crusaders MOŻNA dostać legalnie piracie jeden :P. Wstydziłbyś się :P.



PS. Smoki kiedyś uaktualnię (lista jest nieco dłuższa), a bestiariusz ze wszystkich gier MM-HoMM sami sobie zróbcie :P - spotkamy się za 10 lat :P. Obecnie mam "nieco" ważniejsze projekty na głowie.

Naruto-kun PW
17 września 2005, 09:24
Jaki piracie od razu. Czlowiek podobny jest do LeChucka i pirat od razu.:P Zresztą Crusdersi są na aukcjach , ale już Warriorsi nie.

Może i te gry nie mają statusu Abandonware i umieszczanie ich nie jest w 100% legalne, ale na pewno moralnie poprawne, gdyż gdyby nie było tych gier w necie znikły by one kompletnie.


Co do bestiariusza mogę zabrać się za tłumaczenie opisów potworów z tych Clue Books i wyciąganie obrazków, chociaż nie wiem jak szybko mi to pójdzie bo ostatnio mam kupen roboten i dlatego między innymi rzadko jestem na forum (jakym kiedys był często :P) ale to się zmieni jak założę radiówkę. Instrukcje do Heroesów mam polskie to wystarczy, że skopiuję teksty i wyciągnę obrazk. A Ty bys potem to tylko umieścił. Czy to Ci odpowiada :P

Do póki nie zamieścisz poradników wrzuce linki:
http://www.replacementdocs.com/download.php?660.list.2.20.download_name.ASC


http://www.replacementdocs.com/download.php?800.list.2.50.download_name.ASC

http://www.replacementdocs.com/download.php?850.list.2.50.download_name.ASC

http://www.replacementdocs.com/download.php?540.list.2.20.download_name.ASC

Jeśli ktoś chce przejść MM3, MM4 i MM5 musi mieć pilk ze słowami kluczowymi bądź instrukcje inaczej nie bedzie wiedział jakie hasło wpisać. Chyba, że ma cracka.

A jeśli ktoś chce polskie instrukcje do gier to moge komuś podesłać. Mam instrukcje do H1, H2, H3, AB, SoD, CoMM, MMVII, MMVIII, MMIX. Reszte po angielsku.

Alamar: Reszta postów zdezintegrowana, na wyraźne życzenie Acida.
temat: Poradniki do MM

powered by phpQui
beware of the two-headed weasel