Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszały
Witaj Nieznajomy!
zaloguj się    załóż konto
Biblioteka Legendtemat: Kilka pytań z różnych beczek
komnata: Biblioteka Legend
strona: 1 - 2 - 3 ... 21 - 22 - 23

vinius PW
3 września 2005, 15:21
Mam do Was (głównie do Acid'a, bo kto inny zna się tak dobrze na sadze MM :) ? ) kilka pyatń dotyczących sagi MM i HoMM, na które nie znalazłem nigdy odpowiedzi głownie dlatego, ze nie szukalem :) ). A więc zaczynam:
1. O co tu, kurde, chodzi!? W grze spotykamy katedry (np HoMM 1), Krzyżowców, Anioły, Diabły, a Boga (w rozumieniu jeden, bóg Chrześcijan czy Muzułmanów) nie ma (?). Tymczasem jest jakieś przebudzenie bogów dzięki któremu przybywają Serafiny (Chrześcijaństwo czy Islam). Cos tu chyba jest pokręcone.
2. Czy w świecei, ktory znamy juz z HoMM spotykamy ślady techniki starożytnych i czy ona jeszcze istnieje? I czy zwykly ludź ma świadomość tego, co się kiedyś stało?
3. Co się stało z Rycerzem Maximusem (MM 3) broniącym własnego krolestwa? Gdybym się o nim coś dowiedzial, ulatwiłoby to ustalenie jakich kolwiek związków KB z serią MM/HoMM.

Pozdrawiam :)


Aha, jeszcze sprawa natury technicznej. Mam problemy ze stroną gdy uzywam IE - po zalogowaniu się, po przejściu np do innego forum automatycznie sie wylogowuję. Ale to temat na inne forum.

Alamar PW
3 września 2005, 16:50
Chwilowo ja odpowiem na to pytanie (a właściwie już odpowiedziałem, ale mnie wylogowało i post przepadł).

>>>1. O co tu, kurde, chodzi!? W grze spotykamy katedry (np HoMM 1), Krzyżowców, Anioły, Diabły, a Boga (w rozumieniu jeden, bóg Chrześcijan czy Muzułmanów) nie ma (?). Tymczasem jest jakieś przebudzenie bogów dzięki któremu przybywają Serafiny (Chrześcijaństwo czy Islam). Cos tu chyba jest pokręcone.

WoG to dziedzina Acida, więc niech On się tym zajmie (a tak przy okazji, po Rozliczeniu na Antagarichu nie pozostał nikt żywy - jeśli wierzyć temu mistrzowi mistrza Gauldotha Półmartwego - cytat gdzieś mam na komputerze).
Oto ten cytat (ostatni scenariusz kampanii, tuż na początku):
"Wiem że mogę na ciebie liczyć" - powiedział czarny olbrzym - "Odwiedziłem ruiny twojego dawnego świata. Widziałem gruzy prastarych miast, kości tych, którym nie udało przedostać się przez portale! Śmierć była wszędzie! To było wspaniałe! Szkoda tylko, że tak wielu umknęło z moich objęć [uciekło przez portale - wynika z kontekstu]."

Co do bogów w świecie Mocy i Magii, to już (jak wspomniał Acid) osobny temat, i może niedługo się pojawi.


>>>2. Czy w świecei, ktory znamy juz z HoMM spotykamy ślady techniki starożytnych i czy ona jeszcze istnieje? I czy zwykly ludź ma świadomość tego, co się kiedyś stało?

Zwykły "ludź" wie tylko, że kiedyś Starożytni utrzymywali kontakt z nimi, ale na skutek Dnia Ognia zerwali to połączenie (faktyczna przyczyna jest inna - szczegóły wkrótce w Chronologii). Ludzie wiedzą również, że do Enroth przywiózł ich statek, który znajduje się pod Pustynią Dragonsand i że wszystkie rasy (w tym gobliny) pochodzą z tego statku.
Co do techniki, to na Enroth można spotkać ludzi, którzy kiedyś znaleźli miotacze (blastery) i choc nie wiedzieli jak to działa i tak nie przeszkadzało im to w zestrzeliwaniu smoków jednym strzałem.
Poza tym Archibald próbował uzyskać (bezskutecznie) pomoc Wyroczni (Strażnik Melian pod Free Haven) podczas Wojen o Sukcesje. Archi wyjął z Wyroczni cztery Kryształy Pamięci - dyski twarde tego komputera), tak więc trochę inteligentniejszy "ludź" potrafi obsługiwać technologię Starożytnych.
A i co do tego czy ona istnieje, to jest jeszcze masa zbroi i broni białej (i czarnej), która pozostała po Niebiańskich Kuźniach (że nie wspomnę o Mieczu Mrozu Kilgora).

>>>3. Co się stało z Rycerzem Maximusem (MM 3) broniącym własnego krolestwa? Gdybym się o nim coś dowiedzial, ulatwiłoby to ustalenie jakich kolwiek związków KB z serią MM/HoMM.


W MM3 Maximus był jednym z bohaterów. Przybył on (wraz z Kastorem i Wskrzesicielką) na Antagarich po H3RoE (choć w H1 są też dziwnie do nich podobni Maximus jak i Kastore).
Natomiast co do KB i H1, to H1 kończy się tym, że czterej lordowie stają przed obliczem High Kinga, który ogłasza (mniej więcej): "wszystkie ziemie podbite, wrogowie pokonani". Później Morglin Ironfist zostaje królem. Może więc ten tajemniczy High King jest z KB?

vinius PW
3 września 2005, 16:56
Dzięki za szybką odpowiedź.
W sprawie religii - czekam na Acid'a.
A co do High King'a - nie słyszałem i nie wiem, jaki może on mieć związek z KB :)
Aha, jeszcze jedno. Maximus z z H1 nie wygląda jak człowiek, natomiast w KB krol Maximus jest człowiekiem. a czy w MM owy Maximus jest rasy ludzkiej?

Alamar PW
3 września 2005, 17:01
Nie pamiętam (chwilowo MM7 nie chce u mnie działać - wspaniały Winblows XP), ale chyba był podobny do człowieka, zaś w MM3 był rasy (mężczyzna, zły, półork, rycerz), tak więc w MM7 powinien nadal być rasą z MM3.
A i portrety z H1 i H2 są kopiami z MM3-5


High King jest w outrze (jeśli można to tak nazwać) kampanii H1 i jest ignorowany (jak dotychczas, tak samo jak Buty Herolda z MM8 - za dużo rozbieżności) podczas pisania historii świata MM.

vinius PW
3 września 2005, 17:24
Hmmm... rycerz z MM3 nie może więc być królem Maximusem z KB. Jednak nie mam szerszych informacji o High King i nie mogę się wypowiedziec na jego temat. Byłbym bardzo wdzięcznym, gdyby mi ktoś cos o nm opowiedział :)

Alamar PW
3 września 2005, 17:39
Co do High Kinga to przejdź kampanie w H1 i UWAŻNIE przeczytaj napisy po zakończeniu kampanii. To CAŁA informacja jaka jest o HK (oprócz dziwnego opisu Butów Heralda w MM8, który mówi o Pierwszej Wojnie o Sukcesji i Jerychu Ironfiscie - prawdopodobnie błąd skryby, powinien być Morglin).

vinius PW
3 września 2005, 19:20
hmmm... to by wyjasniało, z czyjego zamku wyjeżdżaja bohaterowie w intrze H1.
Zacząłem juz kampanie, wygrałem mapę i spróbuje dojść do końca.

Boryna PW
4 września 2005, 09:36
Co do religi w MM i HoMM to już poruszałem ten problem w temacie Lisze w Podziemnej Tawernie.I dowiedziałem się od Rabicana żę w serii MM i HoMM czczono tylko księżyc,słońce,światło i ciemność.Co do diabłów i aniołów to jak napisał Acid nie służyą żadnemu bogowi.Wątpliwości budzi tylko Daria z WoMM która chciała wskrzesić Daglathora ich "Boga".Tylko czmu Acid napisał słowo Boga w cudzysłowiu?
I jeszcze raz co do Aniołów i Diabłów to Anioły przebywają w Celeste i niesłóżą tam żadnemu Bogu a Diabły to Kreeganie któży przybyli do Enrotch w dniu spadających gwiazd.Najlepiej poczytaj jeszcze o nich Histori MM i HoMM na stronie
www.acidcave.prv.pl/gildia

PS.Alamar dlaczego nie odpisujesz na mój Mail dotyczący Sesji RPG.Albo już odpisałeś a ja mam coś z pocztą.

Alamar PW
4 września 2005, 10:23
Wydawało mi się, że odpisałem. W każdym razie niedługo coś Ci prześlę.

A co do bogów, to na planecie gdzie jest Enroth, Antagarich, Jadame (nigdy nie ujawniono nazwy tej planety, choć dwukrotnie padło jej określenie jako "świat Enroth"), to rzeczywiście ludzie czcą tam Światłość (kościół Słońca), Ciemność (kościół Księżyca), Gwiazdy oraz Baa (to już nieaktualne, bo ten fałszywy kult przestał istnieć).
Na Antagarichu barbarzyńcy wyznają kult Przodków, czyli legendarnych króli i bohaterów barbarzyńców, którzy stali się bogami (choć Acid twierdzi, że mogą to być słudzy Starożytnych).

Na Axeoth (H4) mamy informacje (kampania Wearjacka), że tamtym światem opiekują się również Przodkowie. Poza tym niejaki Gouldoth Półmartwy wierzy w wolę Wszechświata.
Jednak w MM9 spotykamy innych bogów Axeoth - Krohn (główny bóg - odpowiednik Odyna z mit. skandynawskiej), Fra (żona Krohna - odpowiednik Freyi), Skraelos (bóg śmierci) oraz Njam Mąciciel (odpowiednik Lokiego).
Na Terze (MM3) wyznają zaś PIĘĆ MOCY (zajrzyj do Historii Świata), choć prawdopodobnie są to Starożytni (tak można sądzić z opisu tych Mocy, ale 100% pewności, że to oni nie ma).

Acid Dragon PW
4 września 2005, 11:17
Nie mam zbyt dużo czasu (real), ale jak widać mam godnego za(na?)stępcę :). Do tego, co powiedział Alamar tylko kilka adnotacji:

Ad.1. W różnych grach MM-HoMM pojawiały się różne odniesienia - zarówno do bóstw "ogólnych", jak Słońce, Księżyc, lub ogólnych "bogów Erathii", wymyślonych lub wyidealizowanych istot takich jak Baa, Bark, Yak, a także do prymitywnych bożków i totemów, które swe początki mają w legendach barbarzyńców, bagniaków lub ogólnie jakichś plemion.

Jednakże NIGDY w sposób jasny żaden faktyczny bóg w światach MM-HoMM się nie pojawił. nie przemówił. nie 'objawił' się. nie zrobił niczego. Od czasu do czasu znalazł się jakiś "prorok", ale albo był po prostu fałszywy, albo po prostu gorliwie wierzył w swego boga, choć nic nie wskazuje na to, by miał z nim kiedykolwiek jakiś kontakt. Domniemani "bogowie" albo wogle nie istnieli (Baa), albo byli jak najbardziej śmiertelnymi stworzeniami z krwi i kości (Bark), czasami po prostu siłami natury, którym "przydzielono" cechy żywej istoty (Słońce), a jeszcze innym razem byli Starożytnymi lub ich tworami mylnie wziętymi za istoty 'boskie' (Wyrocznia Melian, Przodkowie). I choć z tym ostatnim słowem Alamar się pewnie nie zgodzi, to jednak w chwili obecnej będę stał przy zdaniu, że w światach MM-HoMM żadnych bogów nie było. Na temat MM9 i złamaniu wielu dotychczasowych zasad rządzących poprzednimi częściami wypowiadać się nie będę.

Dodatkowo wyjaśniam, że diabły, anioły, krzyżowcy czy inne jednostki z naszą religią nie mają nic wspólnego. Po prostu zostały tak nazwane, ze względu na oczywiste podobieństwo do znanych nam istot(?). Jednakże należy pamiętać, że diabły, to nie diabły, a kosmiczna rasa stworzeń przybyła na nasz świat. Natomiast krzyżowcy (ich angielska nazwa ma trochę ine pochodzenie niż polskie słowo) to po prostu doświadczeni rycerze po wielu wyprawach wojennych 'w słusznej sprawie'.

Jak chodzi o WoGa, to przy całej mojej sympatii do tegoż dodatku uważam, że tytuł pasuje tu do fabuły (nawet samej fabuły kampanii WoGowskich) jak behemot do klasztoru. Pojawiają się tu co prawda niejacy 'Emisariusze Bogów', ale tyle o nich wiemy - że po prostu zostali 'zesłani'. Nie dowiadujemy się nawet przez kogo. Niestety (a może na szczęście?) poza tym wątek bogów nie został przedstawiony choć w najmniejszym świetle.


EDIT: jeszcze jeden dopisek: dlaczego napisałem "bóg" (w cudzysłowiu) w odniesieniu do Daglathora? Bo wszystko wskazuje na to, że podobnie jak Bark był jak najbardziej żywą, śmiertelną istotą z krwi i kości, która jedynie posiadała kilka dość niezwykłych umiejętności. Jednakże Daglathor na 98% wywodził się z gatunku Kreegans (być może jakaś mutacja genetyczna? :P) i nic nie wskazuje na to, by był isotą nadnaturalną.


Ad.2 technologia Starożytnych była odnajdywana bardzo często, ale do tej pory TYLKO w grach MM (do czasów niezrealizowanego Forge). Praktycznie w każdej części MM można się było (z reguły pod koniec) zmierzyć z różnego rodzaju androidami czy systemami bezpieczeństwa pozostawionych statków i baz, a nawet ze "współczesnymi" dziełami ich technologii. Escaton, o którym wspominam przy historii 'Nowych Ulepszeń' także był androidem zesłanym przez Starożytnych. Nie mniej jednak, należy pamiętać, że pomimo różnic co do science-fantasy w HoMM i MM to jest to cały czas *ten sam świat* i np. Archibald Ironfist, który za pomocą nekromancji walczył ze swoim dobrym bratem Rolandem (HoMM2) oraz Archibald Ironfist, który niejednokrotnie w ręku miał miotacz laserowy i spotykał się z przybyszami z innych światów chcących odtworzyć Forge (MM7) to TA SAMA istota.

Ad.3 niegdyś myślałem o tym, czy nie ma tu jakiegoś powiązania między KB i MM. Co prawda dalsze losy Maximusa wiążą się bezpośrednio z resztą jego grupy, MM7 oraz miastem Forge, gdzie historia ta z oczywistego powodu się urywa i ostatecznie nie wiemy, co się z nim stało, to jednak nie znamy jego hitorii.

Przy założeniu, że KB ma miejsce przed MM1 czegoś się już możemy domyślać. Choć proponuję za daleko nie brnąć, bo jest tu zbyt wiele niewiadomych. 'Nieoficjalnie' mogę powiedzieć - tak, moim zdaniem Maximus z MM3 i Maximus z KB są przynajmniej ze sobą powiązani, o ile to nie ta sama istota. Da się to wyjaśnić na wiele sposobów (podobnie jak jego wygląd), jednakże będą to czyste spekulacje i dlatego 'oficjalnie' trzeba uznać, że żadnego bezpośredniego związku tu nie ma.

Alamar PW
4 września 2005, 12:40
>>>a jeszcze innym razem byli Starożytnymi lub ich tworami mylnie wziętymi za istoty 'boskie' (Wyrocznia Melian, Przodkowie). I choć z tym ostatnim słowem Alamar się pewnie nie zgodzi [zgadłeś], to jednak w chwili obecnej będę stał przy zdaniu, że w światach MM-HoMM żadnych bogów nie było. Na temat MM9 i złamaniu wielu dotychczasowych zasad rządzących poprzednimi częściami wypowiadać się nie będę.

Może najpierw "bogowie" z MM9. Nie wiem jak ich zakwalifikować. Z jednej strony mają władze nad zmarłymi, z drugiej uważam (pomysł wzięty z komiksów Marvela), że mogli to być przybysze z kosmosu, ale nie mający nic wspólnego ze Starożytnymi. Coś jak opiekunowie (z własnej woli) świata Axeoth (na 99% nie byli Strażnikami - kilka informcji o możliwym Strażniku jest w Ruinach Verhoffina).


Co do Przodków, to raczej również nie sa oni związani ze Starożytnymi. Można taki wniosek wyciągnąć na podstawie kilku informacji które spotkałem:
1. Twórcami HC (jak i H4) nie były osoby zaznajomione z MM (czytałem to w którymś z wywiadów z Sir Mullichem na temat czemu H4 i MM9 okazały się rozczarowaniem). Dlatego nie należy zbyt pochopnie przypisywać do Starożytnych.
2. Jak napisałem wyżej, Przodkowie to dawni wodzowie i bohaterowie barbarzyńców (jak wynika z wielu światów i powieści fantasy, zaczynając od Conana).
3. Mimo, że napisałeś mi jak sytuacja wygląda w Fiery Moon, nadal uważam że nie byli to Kreeganie, a jedynie Diabły/Demony. Dlaczego? Po pierwsze ten opis pasuje również do tego w co wierzymy (ludzie z Ziemii) lub wiemy o Demonach: Niszczą wszystko, zabijają każdego na swojej drodze. Zaś Kreeganie (wg. Meliana) zachowują się tak jak napisałeś, ale gdy dana planeta nie może już pomieścić ich populacji, odlatują na następną (tak dostali się na Enroth). Są oni jak szarańcza, przyleci zniszczy wszystko i odleci dalej, nie zastając długo na jednym miejscu. A na Fiery Moon Demony są dość długo. Poza tym World Tree bardzo mi przypomina Ygdrasil z mit. skandynawskiej - mityczny jesion który podtrzymuje istnienie świata (czyli to bardziej mitologia, a nie walka dwóch kosmicznych ras).

Wybacz chaotyczność, ale jutro postaram się to poukładać w bardziej logiczny post.

Zdaje się, że w końcu temat o "bogach" w świecie MM zaistniał. Teraz jeszcze przydałoby się wiedzieć jak to będzie w H5.
Jeszcze jedno, jak było z "bogami" w MM1-2?


I czy powodem twojej nieobecności jest "kampania wrześniowa"?

vinius PW
4 września 2005, 13:03
cos mi tu jednak nie pasuje. o ile klasztory byly w różnych religiach, o tyle katedra (z krzyżem na szczycie) - nie.
poza tym Maximus z MM NIE MOŻE BYĆ tym z KB. w MM jest to półork, a KB - jak najbardziej człowiek.

Alamar PW
4 września 2005, 13:35
Co do krzyży, to pretensje proszę kierować do architektów (czyt. grafików). W Disciples 2 też są krzyże (a nic o ukrzyzowaniu nie jest wspomniane). Po prostu architektci nie pomyśleli o konsekwencjach swoich dzieł.

A co do Maximusa, to są takie operacje plastyczne, że z facetay powstaje Miriam...a technologia Starożytnych jest o wiele bardziej zaawansowana od naszej ziemskiej. Poza tym masz jeszcze magię, więc na upartego można zmainę rasy Maximusa wytłumaczyć.

P.S. King's Bounty wyszło chyba po MM5, więc raczej Maximus z MM3 leciał sobie poprzez Pustkę (kosmos), gdy toczyła się akcja KB.

vinius PW
5 września 2005, 07:30
tia...graficy... tak samo motyw gwiazdy Dawida w aureoli aniola w h5.
na siłę związku maximusa wyjasniać nie będę i nie zamierzam (niedorzeczne - po co zmieniać rasę? poza tym jeśli dalsze losy maximusa dzieją się w świecie MM, to akcja KB musi toczyć się przed wydarzeniami MM3)
narazie skupię się na HighKing'u.Czy może wiesz, Acidzie conieco o nim? i czy podasz tutaj te spekulacje na temat Maximusa?


btw. większe powiązanie z KB moze mieć chyba Crag Hack niż Maximus.
W KB złoczyńca Hack wygląda...no, przynajmniej pdobnie. pragne też dodać, że Hack w KB posiada częściowo armię z zamku barbarzyńskiego (armia: militia x2 (ci z zamku krolewskiego), chłopi x2 (to jedna jednostka - w KB należeli do zamku Plains [barbarzyńców]) oraz nomads (również z zamku plains)).
tutaj jest zamieszczony jego obrazek.
http://heroes.duke.org.pl/kbzlo.htm
postaram się poszukać dalszych powiązań.

Alamar PW
5 września 2005, 08:50
Mam prośbę, zostaw Craga w spokoju. On jest chyba w każdej części MM i HoMM, a wiesz jak to "wspaniale" wpływa na historię. Wystarczy już dwóch Cragów - jeden z Heroesów, drugi z MM (który przybył z Terry po H3RoE).
Choć po chwili zasanowienia, może ten Crag Hack z H1 to ten z King's Bounty?

A o High Kingu informacji poza H1 nie znajdziesz (sam szukałem, nic nie ma oprócz tego co jest w grze).


EDIT:
Przy okazji, Crag Hack w Heroesach ma rudą brodę i włosy, zaś ten z KB nie.

vinius PW
5 września 2005, 08:53
"wspaniale"? co miałeś na myśli?
a co do HK - jeszcze nie przeszedłem kampanii (dopiero 2 misje) i nie wiem, nawet co konkretnie mowi. moze jadnak Acid coś wie.

Alamar PW
5 września 2005, 08:58
"Wspaniale" miało oznaczać sarkazm.
Najpierw Crag Hack pojawia się (dzięki portalowi) na Enroth (H1), by po jakichś 60-ciu latach wylądować (promem kosmicznym) w oceanie na zachód od Avlee (MM7 - pomiędzy H3RoE a H3AB). I spróbuj to logicznie połączyć w całość. Acidowi się udało.
A co do H1 to pamiętam, że kiedyś znalazłem do niego kody. Poszukam i najwyżej je zamieszczę.

vinius PW
5 września 2005, 09:01
może jakieś portale czasowe? nie wiem, nie znam się na tym.
a co do włosów: Ty probowałeś logicznie opisać zmianę rasy maximusa, a my się przejmujemy kolorem włosów :)

Alamar PW
5 września 2005, 09:05
Ta broda i wlosy, to oczywiście czepianie się :)
A co do wyglądu bohaterów, to zobacz jak zmieniał się Lord Haart od H1, poprzez H2, do H3 (w H2 jest chyba w przedostatniej kampanii Rolanda - jeśli nie chcesz się bawić, wpisz kod 911 na przejście misji - kody właśnie w takich sytuacjach się przydają).

Pod tym adresem są kody do H1.

Erdamon PW
5 września 2005, 12:06
>>>>>Przy okazji, Crag Hack w Heroesach ma rudą brodę i włosy, zaś ten z KB nie.


Nie we wszystkich częściach w H4 Crag Hack nie ma wogóle brody ( ja też lubie się czepiać szczególów :P)

>>>>Najpierw Crag Hack pojawia się (dzięki portalowi) na Enroth (H1), by po jakichś 60-ciu latach wylądować (promem kosmicznym) w oceanie na zachód od Avlee (MM7 - pomiędzy H3RoE a H3AB). I spróbuj to logicznie połączyć w całość. Acidowi się udało.

jakie jest to logiczne połonczenie ?
strona: 1 - 2 - 3 ... 21 - 22 - 23
temat: Kilka pytań z różnych beczek

powered by phpQui
beware of the two-headed weasel