Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszały
Witaj Nieznajomy!
zaloguj się    załóż konto
Podziemna Tawernatemat: Kalendarium Groty
komnata: Podziemna Tawerna

Tarnoob PW
25 stycznia 2023, 05:21
Wahałem się, czy zakładać ten wątek tutaj, czy w Komnatach Smoczych Władców. Ktoś ma może jakieś podsumowanie tych 20 lat? Kiedy dokładnie powstawały kolejne komnaty Groty i działy na forum? Teraz tych drugich doliczyłem się 17, a pamiętam, jak było ich koło dziesiątki. Chętnie bym zobaczył na stronie głównej link do takiego przeglądu – coś jak kronika w Jaskini Behemota. Zobaczyłbym też wskrzeszenie rubryki „O mnie”, o której słyszałem tylko z opowieści; twórcy Groty niech się jakoś poprzedstawiają w widocznym miejscu – jakie mieli przygody z marką Might and Magic i jeśli chcą, to też kim są „w realu”.

Co wykopałem z archiwum wieści, konkretniej z podsumowań rocznych:

1. 2003: istniały już m.in. Skarbiec, Księga Szczęśliwców (może warto ją odświeżyć?), dział MMT i WoX2 – który gdzieś się niestety zapodział – oraz krótki przegląd info o HoMM1–4 i MM6–9, który moim zdaniem też mógłby wrócić na stronę główną jako encyklopedyczne wprowadzenie, komplementarne np. do Wikipedii czy zaśmieconych reklamami stron typu Wikia / Fandom. Powstał też leksykon smoków.

2. 2004: dział Arcomage, forum, działy WoG i Equilibris. Uważam, że Dru jako były członek Rady Starożytnych mógłby być wspomniany w sekcji „Redakcja”.

3. 2005: Gildia Mrocznych Tajemnic.

4. 2006: 100 tys. wejść; wydaje mi się, że sporo podobnych kamieni milowych mogło być przeoczonych; dział Warriors of MM;

5. 2007: nic.

6. 2008: nic.

7. 2009: Czat.

8. 2010: kanał YouTube, profil na Facebooku, dział H6;

9. 2011: CoH, Legends i HC;

10. 2012: chyba najbardziej przełomowy rok w Grocie, kiedy nabrała obecnego kształtu: działy DMoMM, HotA, DoC i MM9;

11. 2013: działy MMX, Czytelnia i Ciekawostki;

12. 2014: działy MM1, H1, H7, HoMM Kingdoms, Raiders i Crusaders;

13. 2015: MM2, H5, VCMI;

14. 2016: KB, H2, kanał na Twitterze;

15. 2017: nic;

16. 2018: kompendium Ashanu;

17. 2019: nic;

18. 2020: MM:HO (nie mylić z chińskim HoMMO);

19. 2021: nic;

20. 2022: nic;

21. 2023: Heroes III HD.

Z tej perspektywy widać jak na dłoni, że Grota kwitła najmocniej w latach 2010–16, wieku 7–13 lat. Potem przyszło kilka lat hibernacji, a Ubi ubiło ostatnie spin-offy jak Elemental Guardians, ale są światełka w tunelu – szukają menedżera, a Grota ma nowy dział... Coś mi mówi, że jako gorąca dwudziestka ma przed sobą udaną dekadę i jeszcze się ożywi, tak jak to zrobiła po dość suchych latach 2007–2009 (między H5 a H6). Kiedy zdechł WoG, pojawiła się HotA, a VCMI dalej zyskuje nowe wersje i możliwe, że w związku z obumieraniem tej drugiej to właśnie ten projekt stanie się awangardą H3.

Spodziewam się, że Grota będzie miała o czym pisać, bo marka MM może ewoluować razem z resztą świata. Nie oszukujmy się – przez tych 35 lat te gry i budowanie ich społeczności to były rozrywki głównie krajów rozwiniętych, tj. Europy i Anglosfery. To się może zmienić – w innych częściach świata ludzie mają coraz więcej czasu i pieniędzy, a rynek gier komputerowych jest już tak olbrzymi i technologicznie dojrzały, że całkiem nowe tytuły mogą już nie przyciągać tylu nowych fanów – może to daje szanse na reedycje zadowalające i młodych, i starych. Sporo też się zmienia na naszym polskim podwórku; język polski jest coraz częściej poznawany jako obcy, wypowiedzi obcokrajowców już się zdarzały na tym forum i możliwe, że np. ukraińscy goście Groty zawiążą jakąś społeczność fanów MM we własnym języku... Fajnie byłoby pojechać na ich konwent.

Popularność marki Might and Magic będzie jeszcze żyła dekadami, tak jak twórcy jej samej i społeczności jej fanów. Stay tuned.

Dark Dragon PW
25 stycznia 2023, 11:13
Tarnoob:
Księga Szczęśliwców (może warto ją odświeżyć?)
Toć to relikt przeszłości xD. Dzisiaj takie coś nie ma racji bytu.

Tarnoob:
Uważam, że Dru jako były członek Rady Starożytnych mógłby być wspomniany w sekcji „Redakcja”.
Czyli, że... 20 lat temu była taka osoba w redakcji, ale teraz w sumie jej nie ma, więc i tak się z nią nie skontaktujecie?

Cytat:
9. 2011: nic;
Dział Clash of Heroes, Legends oraz Heroes Chronicles. Jeżeli dobrze pamiętam, to działy były niespodzianką w Kalendarzu.

Cytat:
12. 2014: działy MM1, H1, H7, HoMM Kingdoms i Crusaders;
Also, dział Raiders.

Cytat:
18. 2020: nic;

Dział Heroes Online.

Tarnoob PW
25 stycznia 2023, 17:31
Dzięki za uzupełnienia; nie pomyślałem, że spis powinien mieć wszystkie komnaty. xd A przy niejasnych datach premiery można by o nie wprost zapytać.

Może Księdze Szczęśliwców warto dać jakąś szansę, bo to dość łatwy eksperyment. To byłoby miejsce komplementarne do forum, czatu i do komentarzy pod wieściami. Mogłyby tam się ukazywać zatwierdzane przez kogoś listy do redakcji, np. z podziękowaniami albo pytaniami. Nie każdy ma czasochęć zakładać konto, ryzykować zdublowaniem wątku i utonięciem czegoś osobistego w morzu innych tematów. Link do Księgi Szczęśliwców mógłby być właśnie w dziale „Redakcja i kontakt”; tutaj dochodzimy do drugiej sprawy. Sama nazwa wskazuje, że to nie jest tylko sekcja kontaktowa, ale i coś jak „creditsy” do tego potężnego dzieła, jakim jest Grota.

Kammer PW
25 stycznia 2023, 17:34
Nikomu by się nie chciałoby szukać Krainy i tam pisać. :P

Dru PW
25 stycznia 2023, 19:52
Cytat:
Czyli, że... 20 lat temu była taka osoba w redakcji, ale teraz w sumie jej nie ma, więc i tak się z nią nie skontaktujecie?

Przepraszam bardzo, ale to, że nie uczestniczę w dyskusjach na forum, nie znaczy,że nie jestem obecny. Grotę odwiedzam regularnie, czytam nieraz Wasze wypociny, o ile mnie interesują :P Owszem nie piszę na forum bo nie mam na to czasu by wplątywać się w rozmowy, ale jeśli sprawa dotyczy funkcjonowania Groty to nieraz dodam swoje trzy grosze :)

Ogólnie pomysł na jakieś kalendarium, zestawienia, czy wspominki, wydaje się fajny. Mógłbym się podzielić wspomnieniami, screenami, zarówno przed ery Groty, jak i w trakcie rozwoju naszego portalu oraz ciekawostkami w tematyce sceny moderskiej. Zresztą każdy mógłby takie wspominki zrobić, o ile Acid pozwoli upublicznić niektóre materiały :P

PS: Ktoś wie czemu nie wyświetla mi się avatar na forum, a w profilu go widać ? :P

EDIT: Przy zmianie na https, obrazek nie wyświetla się też w profilu, więc chyba nie w tym problem jest :/
Dark DragonDark DragonBrakuje może "s" przy "http"?

Dark Dragon PW
25 stycznia 2023, 20:20
Cytat:
Przepraszam bardzo, ale to, że nie uczestniczę w dyskusjach na forum, nie znaczy,że nie jestem obecny. Grotę odwiedzam regularnie, czytam nieraz Wasze wypociny, o ile mnie interesują :P Owszem nie piszę na forum bo nie mam na to czasu by wplątywać się w rozmowy, ale jeśli sprawa dotyczy funkcjonowania Groty to nieraz dodam swoje trzy grosze :)

Rzeczywiście, źle to sformułowałem. Chodziło mi o to, że obecnie nie ma Cię w redakcji. Co też nie oznacza, że bym Cię w niej nie widział w przyszłości ;).
temat: Kalendarium Groty

powered by phpQui
beware of the two-headed weasel