Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszały
Witaj Nieznajomy!
zaloguj się    załóż konto
Podziemna Tawernatemat: Stan fandomu?
komnata: Podziemna Tawerna

Yaaqob PW
27 maja 2021, 10:12
Cóż... Wrzucę kilka spraw w jeden temat... ;-)

1. Konwent JB 2021 – u naszego sojusznika Behemota właśnie ogłaszają, że w tym roku konwent się odbędzie.
Jak tam z udziałem Grotowiczów? Ktoś się wybiera? :-) ;-)

2. Czy znacie jakiekolwiek inne konwenty fanów „Might and Magic”? Czy coś takiego kiedykolwiek odbywało się w USA? Fani He-Mana mogą spotykać się na Power-Conie... A fani M&M?...

3. ...Właśnie – czy ktoś się orientuje czy w USA w ogóle istnieje fandom M&M? ;-D W różnego rodzaju wywiadach i informacjach prasowych (choćby z Gregiem Fultonem) podkreśla się, że ,,żywy fandom” istnieje w Europie środkowo-wschodniej. Zresztą większa część znaczących portali o tematyce M&M, modów gier, fanartów etc... powstaje właśnie w Europie (Rosja! <3).
Linki stron anglojęzycznych z Celestial Heavens
Linki stron w różnych językach z Celestial Heavens
Mobilne gry M&M znajdują też dużą rzeszę odbiorców w Chinach. A jak jest z USA? Ciężko to sprawdzić przy dostępnych mi narzędziach analitycznych... ;-)

Acid Dragon PW
29 maja 2021, 18:02
Jeśli chodzi o spotkania fanów na żywo, to Konwent organizowany przez Jaskinię Behemota to jedyne takie cykliczne wydarzenie o jakim wiem. Bywały też pojedyncze spotkania (np. różnego rodzaju Might & Magic Days lub koncert Paula Romero) zarówno w Polsce jak i za granicą, ale od wielu lat nic takiego nie jest już organizowane. Czasami organizowane były też (przed pandemią) lokalne spotkania "turniejowe" dla graczy związanych ze sceną mistrzostw Heroes III w lokalnych klubach dla graczy spod znaku Cybermachiny. Może takie spotkania powrócą po zniesieniu obostrzeń.

Konwent organizowany przez Jaskinię to zawsze sympatyczna okazja do spotkania się zarówno obecnych jak i byłych fanów HoMM. W tym roku jest przeniesiony do nowej lokalizacji, być może bardziej dostępnej niż poprzednio (bo bliżej centrum Polski) - w miejscowości Rogów (woj. łódzkie).

Darkem PW
25 września 2022, 14:40
Mówiąc o stanie fandomu, dziwi mnie brak informacji o zbliżającym się kickstarterze planszowego Heroes III. Coś mnie ominęło? Gdzie podziała się ekscytacja?

Godzilla PW
25 września 2022, 19:04
Fandom umarł 4-3 lata temu.

Eggyslav PW
25 września 2022, 19:21
@Godzilla

Eeee tam, umarł, jeszcze go na respiratorze trzymamy. A pod słowem respirator ma się rozumieć fanowskie projekty: HoTA, VCMI, Planszówka no i jeszcze Heroes Orchestra.

Hayven PW
25 września 2022, 22:56
Cytat:
Fandom umarł 4-3 lata temu.

Fandom umarł jak nowe Heroesy przestały przyciągać nowych graczy, a stare portale – nowych użytkowników. Przeniesienie aktywności na Facebook/Discord, tj. z forów na komunikatory, moim zdaniem przyczyniło się do tego, bo zabrakło czynnika, który z jednej strony przyciągał nowych, szukających odpowiedzi na w miarę konkretne pytania (a tych pytań też jest teraz mniej), do społeczności, i tego, co ich w tej społeczności zatrzymywało.

Na forum poszczególne wątki mogą się rozwijać, dyskusje ewoluować, jest dobrze udokumentowana historia, do której każdy nowicjusz może zajrzeć i prześledzić to, co go zainteresuje najbardziej. Społeczności komunikatorowe istnieją tylko w danej chwili i na parę dni do tyłu (czego dowodzi powtarzalność tematów na takich grupach z FB), i nikomu nie przyjdzie do głowy szukać pod lupą czegoś, o czym nie wie, że istnieje.

W sumie nie wiem, gdzie umieścić w swojej argumentacji przykład Ogniska z JB, bo w moim przypadku tak jakoś dobrze to zagrało z resztą strony, że chciało się zostać. Ale może tutaj chodziło o to, że Ognisko było jedyne w swoim rodzaju, a przy tym proste w obsłudze i z ciekawymi rozmowami? Taki serwer JB na Discordzie jest dla mnie jednym z wielu (zresztą, chyba dawno temu z niego wyszedłem), a czytelność jest na nim mniejsza niż na Ognisku kiedyś przez układ graficzny platformy i liczbę kanałów (która jak dla mnie jest raczej przekleństwem niż błogosławieństwem).

Dobra, stop, bo zaczyna się gderanie.

A tak na serio to chyba nie ma sensu krzyczenie o tym, że fandom umarł, bo takie same krzyki słychać było 15 lat temu (co chyba ktoś gdzieś jakoś stosunkowo niedawno wywlókł zresztą na światło dzienne – może tutaj, może w JB). Co najwyżej zestarzał i sfermentował, od czasu do czasu wypuszcza bąbelki, które meldują o jego śmierci.

Kammer PW
25 września 2022, 23:35
@Darkem, szczerze mówiąc, mój stosunek do tej planszówki jest dokładnie taki sam jak do SWmoda, kompletnie mi jest obojętny. To troooszkę mi wygląda na próbę zmonetyzowania popularności H3, ale mam wrażenie, że to trochę nieuczciwa ocena. :/

Hayven:
Przeniesienie aktywności na Facebook/Discord, tj. z forów na komunikatory, moim zdaniem przyczyniło się do tego, bo zabrakło czynnika, który z jednej strony przyciągał nowych, szukających odpowiedzi na w miarę konkretne pytania (a tych pytań też jest teraz mniej), do społeczności, i tego, co ich w tej społeczności zatrzymywało.
Z jednej strony się zgodzę, na Hirawce ilość wartościowego contentu można opisać jedną liczbą, bo są z cztery osoby, które rzadko, bo rzadko, ale jednak wrzucą tam coś faktycznie wartego uwagi. A tak cała reszta jest kompletnie bez wartości.

Z drugiej strony należy iść z duchem czasu. Stanie w miejscu nic nie da, na przykład Grota oberwała, jak cokolwiek bojkotowała H5 na samym początku.

Gayven:
Taki serwer JB na Discordzie jest dla mnie jednym z wielu (zresztą, chyba dawno temu z niego wyszedłem), a czytelność jest na nim mniejsza niż na Ognisku kiedyś przez układ graficzny platformy i liczbę kanałów (która jak dla mnie jest raczej przekleństwem niż błogosławieństwem).
Right in the feels. :(

Niemniej JBcord ma swoją, dość w miarę sporą ilość osób regularnie wracających, więc, wierzę, chce im się zostać.

Co do liczby kanałów, starałem się zmimikować Osadę, to ona, jak tak teraz patrzę, robią za największą ilość kanałów.

---

Moim zdaniem fandom (d)ewoluował. Ze względu na rosnącą popularność PvP konieczne było potworzenie mniejszych, zdecentralizowanych grupek skupiających się wokół danych tematów. Wraz z tym przyszli nowi userzy, dla których fora były kompletnie niepotrzebne, bo nie potrzebowali wiedzy, tylko interakcji i w tej roli grupki i Disco się spisują.

Fandom się zmienił i przez to osoby, które były aktywne w poprzednie fazie musiały poczuć, że ich fandom umarł.

avatar PW
26 września 2022, 08:05
Cena planszówki jest uczciwa, po prostu mało kto ma pojęcie o prowizjach, które Kickstarter zabiera i kosztach tworzenia niskonakładowych figurek.

Kastore PW
26 września 2022, 11:25
Kammer:
mój stosunek do tej planszówki jest dokładnie taki sam jak do SWmoda
Heroes II to absolutne dzieło sztuki, jeśli chodzi o oprawę audiowizualną, więc to chyba fajnie, że ktoś tworzy Heroes II 2.
Kammer:
To troooszkę mi wygląda na próbę zmonetyzowania popularności H3
Ocena jest nieuczciwa, bo to oficjalna planszówka z licencją od Ubisoftu, w której widać postaranie, nie tak jak w grach mobilnych na chiński rynek, służących tylko trzepaniu hajsu na ludziach, którzy nie mają co robić na kiblu.

Yaaqob PW
26 września 2022, 13:43
Darkem:
Mówiąc o stanie fandomu, dziwi mnie brak informacji o zbliżającym się kickstarterze planszowego Heroes III. Coś mnie ominęło? Gdzie podziała się ekscytacja?
Był news tutaj.
Wrzucę na pewno coś jeszcze bliżej Kickstartera; nie chcę zanadto spamować. ;-)
A eksytację było widać na konwnetach. Na Pyrkonie czy Planszówkach w Spodku nie mogliśmy znaleźć chwili wytchnienia przy stołach z grami demo planszówki. ;-)

avatar:
Cena planszówki jest uczciwa, po prostu mało kto ma pojęcie o prowizjach, które Kickstarter zabiera i kosztach tworzenia niskonakładowych figurek.
Nie można też zapominać o gwałtownych podwyżkach surowców (choćby papieru!); po prostu dramat na ostatnim etapie tworzenia gry...

Górski Krasnolud PW
26 września 2022, 14:05
Czy fandom umarł? To zależy, jak rozumiemy znacznie tego słowa.

No bo jeśli ktoś pisze, że fandom umarł, używając po prostu skrótu myślowego, a w rzeczywistości mając na myśli to, że liczba postów, newsów, userów, czy po prostu rozwój samej Groty drastycznie się zmniejszył w ostatnich latach, to tak, wtedy ma rację. Bo nie ma się co oszukiwać, większość newsów z głównej tablicy są archiwalne, a nowy temat powstaje średnio raz na tydzień/dwa tygodnie lub rzadziej.
Ale jeśli ktoś mówi o dosłownym pogrzebaniu fandomu, to taka osoba wtedy się myli.
Racją jest, że grono odbiorców na Grocie i innych stronach uległo znacznemu zawężeniu, ustępując wygodzie posiadania wszystkiego w jednym miejscu (Facebook), ale na Kwasowej dalej jest dużo ciekawego contentu. Dalej są ciekawe tematy, czy projekty na które się czeka (Heroes 3 Planszowe, które sobie kupię jako prezent na urodziny :D) czy Factory, lub jeszcze do niedawna Cytadela Flapdzaka. Avatar dalej wrzuca fanarty do tematu z nimi powiązanymi, a Nicolai lub Kammer napiszą newsa na Kwasowej, jeśli coś się dzieje. Może przez to, że teraz mniej osób robi research niż kiedyś, pewne newsy umkną, natomiast w ostateczności ja jestem zdania, że fandom żyje. Fandom Heroesa przypomina tego jednego znajomego ze szkoły, który po jej ostatecznemu zakończeniu zamiast utrzymywać kontakt z przyjaciółmi, poświęca się pracy, związkowi, czy innym podobnym pierdołom :P i na początku reszta za nim tęskni, ale z czasem mówi się trudno i się o nim zapomina.
I trochę też jest tak z Heroesem. Bardzo wiele osób o nim zapomniało, na pewno nie jest już na pierwszych stronach gazet, czy stron gamingowych, ale kto chce, nadal śledzi jego losy, poczynania fanów, które mają za zadanie przedłużyć żywotność tej marki i dać nam jeszcze sporo świetnej zabawy. Heroes podobnie jak taki znajomy żyje swoim życiem, ale to wcale nie oznacza, że umarł, po prostu w rzeczywistości mało kto już o nim mówi i pamięta (ale mi się skojarzyło z piosenką King od T. Love :P)

Yaaqob PW
26 września 2022, 14:11
Górski Krasnolud:
Dalej są ciekawe tematy, czy projekty na które się czeka (Heroes 3 Planszowe, które sobie kupię jako prezent na urodziny :D) czy Factory, lub jeszcze do niedawna Cytadela Flapdzaka. Avatar dalej wrzuca fanarty do tematu z nimi powiązanymi, a Nicolai lub Kammer napiszą newsa na Kwasowej, jeśli coś się dzieje.
...No i wciąż z drżeniem serca czekamy na sagę Antagarichu w Gildii Mrocznych Tajemnic... <3 :-D ;-)

avatar PW
26 września 2022, 16:11
To nie fandom umiera, to franczyza :)

Warmonger PW
26 września 2022, 17:47
Na pewno ta facebookowa strona nieustannie wrzuca newsy:
https://www.facebook.com/Heroes3WOG

Pomijając niektóre memowe duperele, nadal jest dużo materiałów do publikacji co kilka dni.

Andruids PW
17 stycznia 2023, 22:42
Kiedy wpadł mi pomysł na tego mema, nie wiedziałem że ostatecznie wyjdzie taki smutny.


Kammer PW
17 stycznia 2023, 23:00
Serduszko autentycznie zabolało.

Kastore PW
17 stycznia 2023, 23:09
Uroczy mem.
temat: Stan fandomu?

powered by phpQui
beware of the two-headed weasel