Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszały
Witaj Nieznajomy!
zaloguj się    załóż konto
Jarmark Cudówtemat: Flagi, sztandary, proporce – weksylologia
komnata: Jarmark Cudów
Czy flaga Polski powinna być zmieniona?
Tak (3)
 
 23%
Nie (7)
 
 54%
inna odpowiedź (3)
 
 23%
Zaloguj się i zagłosuj!

Tarnoob PW
27 marca 2022, 09:38
Wahałem się, czy nie wrzucić tego do innego działu, ale ten wątek jest m.in. na radosną twórczość.

Macie jakieś ulubione flagi itp. weksylia, bo chyba taka jest fachowa zbiorcza nazwa? Tworzycie własne, macie jakieś pomysły albo niecodzienne opinie na te tematy? Mogę powiedzieć, że:

1. Najpiękniejszą flagą, jaką znam, jest flaga Indii, symbolizująca pokój między hinduizmem (pomarańczowy) a islamem (zieleń). Jest jednocześnie prostota i wyróżnianie się dzięki dość rzadkiemu kolorowi pomarańczowemu. „Bonusowo” to jeden z kolorów demokracji, socjalliberalizmu itp. pokojowych kompromisów.

2. Na drugim miejscu jest nowiutka flaga rosyjskiej opozycji – kontynuuje flagę obecną, ale usuwa krwawo-sowiecką czerwień na rzecz pokojowo-śnieżnej bieli. Tak nawiązuje do Republiki Nowogrodzkiej i do opozycji białoruskiej. Przy okazji pasuje do stereotypu mroźnej Rosji i tak jak flaga Estonii – może wyglądać jak krajobraz, jeśli np. nad niebieskim niebem są białe chmury lub niebo nad niebieską wodą jest białe. Obie flagi opozycyjne wkleiłem sobie na profilówkę na Facebooku; wierzę w potrzebę przekazu pozytywnego.

3. Flaga Polski wydaje mi się trochę zbyt uboga i przez to mało charakterystyczna. Biel i czerwień to są chyba najpowszechniejsze barwy flag państwowych, a sporo krajów – także w Europie – też używa tylko tych dwóch (Austria, Łotwa, Monako, Turcja, wolna Białoruś). Dlatego chętnie zobaczyłbym trzeci element, najlepiej złoty – można tak prosto nawiązać do polskiego godła i waluty, trochę też do Watykanu, liberalizmu i wspólnot europejskich, a i tak można się tym wyróżnić. Lubię prostotę, dlatego można by dokleić złoty, pionowy pasek z boku, wzdłuż trzonka flagi, jak na fladze Teksasu.

4. Flaga Groty chyba nie jest jakoś pilnie potrzebna, ale widziałbym tutaj oczywiście czerń i jasną zieleń. Nie wiem, czy nawiązywać jakoś do szachownicy z Jaskini Behemota, czy pójść w coś innego jak np. paski. Unikałbym połączenia trójkątów, bo to już zajęte przez anarchoprmitywistów.

Hayven PW
27 marca 2022, 13:19
Cytat:
hinduizmem (pomarańczowy)

Szafranowy!

Cytat:
islamem (biały)

Kolorem islamu nie jest przypadkiem zieleń?

Cytat:
Flaga Polski wydaje mi się trochę zbyt uboga i przez to mało charakterystyczna.

Akurat jednolicie zielona flaga Libii była bardzo charakterystyczna :) Powiedziałbym, że podobnie, skoro dwukolorowych flag jest mało, nasza się czymś wyróżnia, a w prostocie nie ma nic złego (poza tym, że zbyt wielu ludzi kusi to do wstawiania na flagę orła, co abstrahując od poprawności wygląda raczej brzydko).
Czerwono-biało-czerwona mogłaby być trochę ciekawsza (a może nie?) niż nasza obecna, ale to już zajęte przez Austrię.

Z drugiej strony, spójrzmy na piękne, afrykańskie kolory flagi Litwy – czy gdyby z jednego z nich zrezygnowali, nie otrzymaliby flagi oryginalniejszej? (Okej, domyślam się, że w 1918 aż tylu trójkolorowych afrykańskich flag nie było :P).

Cytat:
Dlatego chętnie zobaczyłbym trzeci element, najlepiej złoty – można tak prosto nawiązać do polskiego godła i waluty, trochę też do Watykanu, liberalizmu i wspólnot europejskich

Do waluty na fladze? Zwłaszcza kiedy wejście do strefy Euro wciąż stoi pod znakiem zapytania i prędzej czy później pewnie nastąpi?
Zupełnie do godła? Chyba wtedy osiągnęlibyśmy szczyt braku wyobraźni. (Chociaż nie, jeszcze można by dodać słowiański błękit – z drugiej strony, flaga powstańców styczniowych byłaby niczego sobie... to kiedy druga Unia Lubelska?).
Do Watykanu? Po co? Z jakiej okazji?
Do liberalizmu i wspólnot europejskich? Od kiedy to się wpisuje w polskie wartości narodowe godne reprezentacji na fladze?


Tarnoob PW
27 marca 2022, 15:02
Masz rację z tą zielenią, już poprawiłem; choć biel i czerń też są barwami islamu, chętnie używanymi przez ISIS i afgańskich talibów.

Kastore PW
27 marca 2022, 15:22
Jest tylko jedna nowa flaga Polski, którą bym tolerował:

Szaman PW
27 marca 2022, 16:04
Kastore:
Jest tylko jedna nowa flaga Polski, którą bym tolerował:
Niema barw narodowych!:)



AmiDaDeer PW
27 marca 2022, 16:40
Tarnoob:
Dlatego chętnie zobaczyłbym trzeci element, najlepiej złoty – można tak prosto nawiązać [...] do Watykanu

Hayven:
Do Watykanu? Po co? Z jakiej okazji?


Kammer PW
28 marca 2022, 10:03
...kompletnie nie rozumiem dodawania złotego paska na bazie Watykanu. To byłoby moim zdaniem niesamowicie chybiona i bezpodstawne, bo to byłoby nawiązanie do państwa, a nie religii katolickiej, do której moooooooooże ktoś chciałby nawiązywać.

A polska flaga jest w porządku, nie widzę żadnego powodu, by ją jakkolwiek modyfikować.

Yaaqob PW
28 marca 2022, 15:40
Flaga Polski jest okej. Można by się jedynie przyjrzeć czy powszechnie stosowane są poprawne kolory.
Pewnych poprawek wymagałby natomiast herb polski; tak aby przystawał do zasad heraldycznych.

Vide: To chyba utkwiło w sejmowej zamrażarce, co?

Kastore PW
28 marca 2022, 18:37
I jastrząb na godle powinien mieć zamkniętą koronę, żeby miał jeszcze wyższy status szlachecki.

Swoją drogą, denerwuje mnie, że nie można przerabiać flagi, godła i hymnu Polski, bo skoro to mają być moje symbole, to chyba powinienem móc z tym robić, co mi się tylko podoba. Przykładowo, kiedy w 2011 zmarł francuski muzyk elektroniczny, DJ Mehdi, bo spadł z drabiny, to jego kolega, SebastiAn, z dedykacją dla niego puszczał na live'ach elektroniczną wersję hymnu państwa:

No a w Polsce, jakby chcieć tak uczcić pamięć zmarłego muzyka i kolegi z labelu, to od razu przyczepiłaby się do ciebie prokuratura, nie wspominając o wszystkich ośrodkach monitorowania antypolonizmu, za znieważanie symboli narodowych, czy może raczej powinienem powiedzieć państwowych, bo z narodem nie mają nic wspólnego, skoro pełnią rolę tylko nietykalnych eksponatów muzealnych.

Trith PW
28 marca 2022, 20:27
Nie wiem jak dokładnie wygląda prawna strona użytkowania oraz ochrony takich elementów jak flaga, godło czy hymn, ale na przykład każda szanującą się korporacja posiada księgę znaku dla swoich logotypów, która reguluje użytkowanie takich elementów identyfikacji do poziomu tego w jakich może być kolorach, na jakich tłach można to umieszczać a nawet jaki trzeba zachować odstęp między znakiem a innymi elementami tekstowymi lub graficznymi i tym że nie wolno takiego znaku deformować.

Jeżeli uznamy zatem państwo za byt podobny do korporacji w kwestii zarządzania swoimi znakami identyfikacyjnymi, to państwo ma zupełne prawo do niezmieniania swoich 'znaków towarowych', zmieniania ich zgodnie z wewnętrznym procesem stanowienia takich zmian, a nawet ścigania za nieautoryzowane używanie czy modyfikowanie takich znaków. Czy to ostatnie brzmi autorytarnie i totalitarne? Może tak być zależnie od kontekstu. Nie słyszałem jednak o tym by kogoś ostatnio ścigano za wstawianie grafik flagi polskiej przechodzącej w barwy Ukrainy, albo Edyci Górniak za jej pamiętne i kreatywne odśpiewanie hymnu w 2002 roku, mimo iż moim zdaniem akurat to spełniało wszystkie kryteria znieważenia symboli narodowych, słuchaczy i przyzwoitości.

AmiDaDeer PW
28 marca 2022, 23:39
Trith:
Jeżeli uznamy zatem państwo za byt podobny do korporacji w kwestii zarządzania swoimi znakami identyfikacyjnymi
...to wtedy wprost przyznajemy, że demokracja w tym państwie nie istnieje.

Trith PW
29 marca 2022, 14:51
Czyli źle sformułowałem na to wygląda. Chodziło mi o to że podmiot ma prawo do ochrony swoich znaków, w tym nie musi wyrażać zgody na transformację tych znaków. Jeżeli podstawą do wszczęcia postępowania może być niejasna obraza symboli państwowych, to jest to problem z subiektywnością samego bycia obrażonym w imieniu piosenek oraz grafik.
Naromiast w kwestii:
zmieniania ich zgodnie z wewnętrznym procesem stanowienia takich zmian
to w przypadku państwa mamy proces demokratyczny. Ludność składa do odpowiedniego przedstawiciela czy organu petycję, organ składa projekt ustawy lub innego aktu prawnego, posłowie demokratycznie wybrani przez ludność głosują nad ustawą.

Tarnoob PW
9 grudnia 2022, 21:43
Zaprojektowałem ostatnio flagę demokracji. Jest i prostota, i kontrast, i symbolika – mam nadzieję, że się przyjmie, bo zastosowań jest sporo.

Przy okazji ta delta może symbolizować trójpodział władzy – on co prawda nie jest ani koniecznym, ani wystarczającym warunkiem demokracji, ale chyba często się z nią wiąże i jej sprzyja.
temat: Flagi, sztandary, proporce – weksylologia

powered by phpQui
beware of the two-headed weasel