Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszały
Witaj Nieznajomy!
zaloguj się    załóż konto
Biblioteka Legendtemat: Historia starego uniwersum
komnata: Biblioteka Legend
strona: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7

Hellburn PW
21 marca 2021, 10:16
Dzień dobry! :)

Przychodzę z kolejnym tematem:
Chciałbym dowiedzieć się więcej o wątku grobu Mistrza Kelwina/Kelvina/Ashwara Nog'Nogotha. Ten fragment gry wydaje mi się bardzo mglisty i niejasny.

- Przede wszystkim - kim był ten "Mistrz"? Mistrzem nekromantów? Dlaczego znalezienie jego grobu jest awansem na Ninję?
- Jak się on w końcu nazywał? Kelwin czy Ashwar?
- Czy wiadomo kiedy żył? Wiem, że na pewno było to przed przejęciem Harmondale przez Rockwina II, który rozbudował zamek o lochy i salę tortur... w których przeprowadzał dochodzenie co do położenia grobu Mistrza. Więc ten gość już pewnie musiał dawno nie żyć, skoro zapomniano o miejscu jego pochówku.
- Skąd Stephen Sand mógł wiedzieć o położeniu grobowca - czyżby miał coś wspólnego z Rockwinem?

Jakiekolwiek dodatkowe informacje na ten temat byłyby bardzo przydatne! Dzięki i pozdrawiam.

Kastore PW
21 marca 2021, 11:31
Acid Dragon:
Fabularnie jednak nie ma tu żadnego wątku, zadania ani żadnego sposobu czy nawet powodu do pokonania megasmoka.
Nie no, pokonanie megasmoka to droga "na skróty" od razu przed salę tronową Alamara.

Bardzo lubię ten motyw, że można albo przebijać się przez zamek głównego złego albo pokonać bossa w chmurach, żeby nie musieć tego robić, mimo że te sposoby są trochę niewspółmiernie trudne.

Hellburn PW
9 stycznia 2022, 21:43
Cześć, pozwolę sobie ponowić pytanie sprzed roku odnośnie MM7:
Hellburn:
Chciałbym dowiedzieć się więcej o wątku grobu Mistrza Kelwina/Kelvina/Ashwara Nog'Nogotha. Ten fragment gry wydaje mi się bardzo mglisty i niejasny.

- Przede wszystkim - kim był ten "Mistrz"? Mistrzem nekromantów? Dlaczego znalezienie jego grobu jest awansem na Ninję?
- Jak się on w końcu nazywał? Kelwin czy Ashwar?
- Czy wiadomo kiedy żył? Wiem, że na pewno było to przed przejęciem Harmondale przez Rockwina II, który rozbudował zamek o lochy i salę tortur... w których przeprowadzał dochodzenie co do położenia grobu Mistrza. Więc ten gość już pewnie musiał dawno nie żyć, skoro zapomniano o miejscu jego pochówku.
- Skąd Stephen Sand mógł wiedzieć o położeniu grobowca - czyżby miał coś wspólnego z Rockwinem?

Oprócz powyższej kwestii, pozostają dla mnie niewiadomą także fragmenty dziennika pewnego kleryka, które są rozsiane po kontynencie. Jakoś umyka mi do czego to wskazówka... a może to nie wskazówka tylko zwykłe flavor texty... w najgorszym wypadku red herring?
Zwoje z wiadomościami w MM7:
Journal Entry 2nd of January 1057

The Sun guides my feet upon the path to truth

I have been sent by the Grand Temple on a recruitment drive to Tatalia. We hope to bolster our faith and swell our ranks. The disciples of the Moon are moving on some great plan. May the Sun stop them in their darkness..." Tatalia

---

Journal Entry 19th of September 1057

The Sun guides me and protects me from falsehood

I have travelled to Deyja to see for myself the vile repercussion of the deeds of the Necromancers. There are rumors that they have been working with the followers of the Moon. This cannot be, as their combined power would be unstopable. May the Sun lead me from the darkness..." Deyja

---

Journal Entry 23rd of April 1058

May the Sun light my path and guide me this day.

We received word today that the Temple of the Moon has dispatched an armed force to Nighon. It has been decided that I will lead some of my brothers in an attempt to stop what ever vile deed they plan. May the Sun shine upon us and end this war as soon as possible. The battles in the north have sundered the plains of Bracada. If we continue with this war we may destroy the very land we are trying to save..." Grand Temple of the Sun

---

Journal Entry 30th of June 1059

May the Sun illuminate the truth and rend the darkness.

The Circle of Stone here in Nighon is no more. We, in our attempt to stop the followers of the Moon, have aided in the destruction of that which we were sent to protect. Only a few brothers remain. We will attempt to return to the Grand Temple of the Sun. If this journal is found, it means we were unsuccessful. Its is my hope that those who read this will understand that we meant no harm. We only sought to protect. May the Sun guide our steps through the darkness ahead..." Nighon in chest

---

Journal Entry 11th of December 1059

May the Sun smite the darkness and reveal the truth

We have made our way to the Downs. All has changed. Ghosts and Gog's over run the area. Brother Peter was taken by something in the night. The Barrows seem to have released their evil into the surronding area. Brother Christian and I are attempting to make it to a mansion I know of in the far east of this region. He and I are the only ones left. May the Sun guide our path..." Barrow Downs

I bonusowe pytanie: W jakich okolicznościach zaginął Lord Kilburn? Coś mi dzwoni w głowie, że udał się na wyprawę mającą sprawdzić pogłoski o diabłach na Enroth, ale nie wiem gdzie to usłyszałem/przeczytałem.

Acid Dragon PW
10 stycznia 2022, 03:17
Hellburn:
Chciałbym dowiedzieć się więcej o wątku grobu Mistrza Kelwina/Kelvina/Ashwara Nog'Nogotha. Ten fragment gry wydaje mi się bardzo mglisty i niejasny.

Nie mam pojęcia. Prawdopodobnie to tylko epizodyczna postać. Jestem jednak na 90% pewien, że nie pojawia się nigdy wcześniej i nigdy później w grach.

Hellburn:
Oprócz powyższej kwestii, pozostają dla mnie niewiadomą także fragmenty dziennika pewnego kleryka, które są rozsiane po kontynencie. Jakoś umyka mi do czego to wskazówka... a może to nie wskazówka tylko zwykłe flavor texty... w najgorszym wypadku red herring?

Nie znalazłem dla nich nigdy głębszego zastosowania. Według mnie mają jedynie dostarczyć kilku informacji fabularnych - na przykład gdzie się znajduje lokacja (dwór/posiadłość) w Dolinie Kurhanów lub gdzie występują kapłani księżyca. Mają też ogólnie zarysować, że w tym uniwersum istnieją zorganizowane religie Księżyca i Światła, co jest kontynuowane w MM8. Bez tego typu tekstów byliby to tylko "jacyś" kapłani. Faktem jest, że te teksty sugerują również jakieś istotne wydarzenie związane z nekromantami i kościołem księżyca, lecz nie sądzę, by to kiedykolwiek zostało sprecyzowane. Zgodnie z chronologią spisaną przez Alamara, w roku 1057 i później nie działo się nic szczególnego. Jedyne o co mogłoby chodzić, to bitwa pod Shadowspire (faktycznie związana z sojuszem kościoła księżyca i nekromantów), aczkolwiek biorąc pod uwagę, że w MM7 nikt o Jadame nie słyszał, to jakoś wątpię.

Cytat:
I bonusowe pytanie: W jakich okolicznościach zaginął Lord Kilburn? Coś mi dzwoni w głowie, że udał się na wyprawę mającą sprawdzić pogłoski o diabłach na Enroth, ale nie wiem gdzie to usłyszałem/przeczytałem.

Faktycznie, wyruszył na wyprawę mającą sprawdzić diabły, ale zginął najprawdopodobniej zabity przez wilkołaki w Blackshire. Tam znajdujemy jego tarczę w MM6, związaną z zadaniem, aby się dowiedzieć co właśnie się z nim stało.


Garett PW
10 stycznia 2022, 15:40
Hell:
Oprócz powyższej kwestii, pozostają dla mnie niewiadomą także fragmenty dziennika pewnego kleryka, które są rozsiane po kontynencie. Jakoś umyka mi do czego to wskazówka... a może to nie wskazówka tylko zwykłe flavor texty... w najgorszym wypadku red herring?

Zwykłe flavor texty - a konkretnie, jeśli dobrze pamiętam, tłumaczące dlaczego w Dolinie Kurhanów roi się od nieumarłych.

Otóż w Dolinie Kurhanów jeden z krasnali powie nam, iż kiedyś istniały cztery Kamienne Kręgi (te same, które musimy odwiedzić w zadaniu promocyjnym na Wielkich Druidów), ale jeden z nich został zniszczony, co zachwiało równowagę i doprowadziły do przebudzenia zmarłych złożonych w kurhanach. Te zwoje, które znajdujemy w różnych miejscach po prostu tłumaczą jak doszło do zniszczenia Kamiennego Kręgu w trakcie wojny pomiędzy Kościołami.

Hellburn PW
10 stycznia 2022, 17:39
Garret:
Zwykłe flavor texty - a konkretnie, jeśli dobrze pamiętam, tłumaczące dlaczego w Dolinie Kurhanów roi się od nieumarłych.

Otóż w Dolinie Kurhanów jeden z krasnali powie nam, iż kiedyś istniały cztery Kamienne Kręgi (te same, które musimy odwiedzić w zadaniu promocyjnym na Wielkich Druidów), ale jeden z nich został zniszczony, co zachwiało równowagę i doprowadziły do przebudzenia zmarłych złożonych w kurhanach. Te zwoje, które znajdujemy w różnych miejscach po prostu tłumaczą jak doszło do zniszczenia Kamiennego Kręgu w trakcie wojny pomiędzy Kościołami.
I to jest ten łącznik, którego mi brakowało. Znalazłem tę linijkę tekstu:
:
"Originally, there were four Circles of Stone, one for each Cardinal direction and season, but the Eastern Circle was destroyed somewhere in Nighon during the wars between the Churches of the Sun and the Moon."
Dziękuję bardzo za odpowiedzi! :) Do usłyszenia niebawem :D

Hellburn PW
13 stycznia 2022, 16:53
W porządku, zacznijmy serię pytań o MM6 :D.

Pytanie nr 1:
Czy zadanie ze znalezieniem Nicolaia jest kanoniczne? tj. Czy rozpoczęcie i wykonanie tego zadania jest kluczowe dla zrobienia progresu w grze? Czy jest to może raczej coś w rodzaju uwolnienia Archibalda (którego możemy pozostawić w kamieniu, ale za to otrzymamy Bad Ending)?

Garett PW
13 stycznia 2022, 17:23
Jest kanoniczne pod takim względem, że Nicolai wspomina o tym wydarzeniu w MM9.

Nie jest jednak wymagane do ukończenia gry jako takiej dokładnie z tego samego powodu co uwolnienie Archibalda... ponieważ bez zrobienia tego zadania nie możesz uwolnić Archibalda. :P

Hellburn PW
13 stycznia 2022, 17:37
...a uwolnienie Archibalda jest kanoniczne, bo wiemy jak się potoczyła historia dalej. :) To logiczne jak tak teraz o tym pomyślę.
Dzięki za rozwianie wątpliwości.

MM6 to część w którą niestety najmniej grałem i nigdy nie ukończyłem. :(

Kastore PW
13 stycznia 2022, 18:17
Hellburn:
Czy rozpoczęcie i wykonanie tego zadania jest kluczowe dla zrobienia progresu w grze?
Tak, jest wymagane.

Hellburn PW
31 stycznia 2022, 18:46
Czy Karigor można zaliczyć do kontynentu Enroth, czy jest to raczej osobna, samotna wyspa?

EDIT: Myślałem jedno, napisałem drugie, oczywiście chodziło o Enroth, nie Erathię :).

Kastore PW
31 stycznia 2022, 19:29
To chyba zależy czy leży na płycie kontynentalnej Enroth, ale pewnie tak, skoro opisują Karigor jako leżący gdzieś tam względem Sorpigalu, czyli raczej nie tak daleko od niego.

Acid Dragon PW
1 lutego 2022, 13:34
Autorzy wielokrotnie wspominali Karigor ale chyba tylko raz odnieśli się do określenia czym jest. Jedyny sensowny tekst znalazłem w MM8:

MM8:
If ever there was a snake's nest of politics and religion, it was Karigor. Karigor is a small island southeast of the 'bootleg' that New Sorpigal is situated on. The twin rival Churches of the Sun and the Moon were founded there, and fought the longest war the world has ever seen until they managed to destroy one another about 200 years ago. Their artifacts of power are scattered around the world.


Teksty z MM8 sugerują, że Karigor jest blisko Jadame - dlatego też autorzy niedoszłego projektu MM Tribute założyli, że Karigor jest tak naprawdę subkontynentem Jadame, co widać na tej mapie:


Kastore PW
1 lutego 2022, 17:37
Na Jadame jest Nowy Sorpigal?

Acid Dragon PW
1 lutego 2022, 18:15
Nie, lecz wzmianki o Karigorze pojawiają się głównie na Jadame (MM8).
W Erathii (MM7) pojawiają się może dwie.
A na Enroth (MM6) nie przypominam sobie żadnej.

Stąd zapewne fani z MM Tribute wywnioskowali sobie, że Karigor jest blisko Jadame.
A ja w poście powinienem był napisać szerzej:
"Ilość wzmianek o Karigorze na Jadame może sugerować, że Karigor jest blisko Jadame" zamiast
"Teksty z MM8 sugerują, że Karigor jest blisko Jadame"

Tarnoob PW
1 lutego 2022, 19:58
Coś o Karigorze mogłem widzieć już w MM6, może w opisie jakiegoś skarbu albo w dialogach. Alamar może wiedzieć lepiej.

Hellburn PW
1 lutego 2022, 21:56
Skorzystam z obecności Smoka w dniu dzisiejszym :D

Czy jest gdzieś wyjaśnione skąd w ogóle wziął się pomysł Kultu Baa? Alamar kiedyś wspominał, że Kreeganie "musieli zmienić taktykę" po przegranej bitwie w Edenbrook... czy ktokolwiek zna szczegóły dot. powstawania tego kultu?

Acid Dragon PW
2 lutego 2022, 00:00
Nie znalazłem nic na ten temat.

Pierwsze świątynie Baa powstały kilka miesięcy po Nocy Spadających Gwiazd, a ich taktyka to najwyraźniej przejąć kontrolę nad ludźmi dobrowolnie, przyciągając ich do siebie darmowym uzdrawianiem.

Nie napotkałem informacji, by ta taktyka była "zmieniona" z jakiejś innej, aczkolwiek uważam to za możliwe. Początkowo Kreeganie próbowali bezpośredniego ataku militarnego (co widać chociażby w intro do MM6), a gdy okazało się, że ludzie są w stanie z nimi walczyć, to zaczęli stosować bardziej przemyślane taktyki - zajmując strategiczne pozycje, porywając Rolanda czy właśnie tworząc ów Kult Baa. Niemniej jednak, na żaden opis ze słowami "wymyśliliśmy kult Baa bo..." nie natrafiłem.

MM6:
Some people are saying the Temple of Baa and the devils are in league! It makes sense– the temple first appeared a few months after the Night of Shooting Stars, and we all know the devils and that night are related!"

MM6:
Have you noticed how Temples of Baa have been sprouting up throughout the kingdom? They're everywhere, and I for one think it's an ominous development. Although they offer free healing, they don't seem to be doing it out of kindness– there must be a method to their madness!


Alamar PW
2 lutego 2022, 10:51
Jako że zostałem niejako wywołany do tablicy:

Hellburn:
Czy jest gdzieś wyjaśnione skąd w ogóle wziął się pomysł Kultu Baa? Alamar kiedyś wspominał, że Kreeganie "musieli zmienić taktykę" po przegranej bitwie w Edenbrook... czy ktokolwiek zna szczegóły dot. powstawania tego kultu?

O ile pamiętam, to wskazówki na ten temat pochodzą z instrukcji do gry. A oprócz tego więcej informacji można znaleźć w listach w samej grze.

Cytat:
"My Dear Sulman, Sep 17, 1152

You have done well, and I hereby promote you to High Priest of the Second Circle. There is a sum of gold waiting for you in the hands of Andover Potbello in New Sorpigal that he will turn over to you if you tell him the Sandman sent you and show him the Seal on this letter. Sandman…I like that.

The handling of the Roland affair was masterful, and I especially liked the snowstorm touch—it really put the Fear in him, didn’t it? Superstitious fool! His removal has moved our timetable ahead by at least two years and has spared us the trouble of assassinating him at a more delicate time. All arrangements are in place.

My minions have engineered the recall of Queen Catherine to her homeland in Erathia to attend the funeral of her father. She will not return this year, and that only leaves her worthless brat Nicolai and that idiot Regent Wilbur Humphrey running things at the palace.

The people have begun to sense that something is wrong, that perhaps the gods are angry. That perhaps…the Ironfists have lost the Mandate of Heaven. Just a few more disasters and there may well be a full-scale rebellion!

And we will be waiting at the breach, ready to step in and tell the sheep what to do and when to do it. Already our temples spread across the land, offering aid to those displaced by disasters, and comfort to the bereaved...

Yes. Remain in New Sorpigal and stay out of sight. When the time is right you will be contacted and given further instructions. So take heart, and know that our plan proceeds smoothly and we will be ruling this world soon. Your position in our hierarchy will be very high!

--Zenofex"
PS
Wszelkie daty w instrukcji są błędne o 10 lat.
Zapewne podyktowane to było jakąś zmianą podczas tworzenia gry, gdy już było za późno na jakiekolwiek poprawki w papierowej instrukcji (którą przecież trzeba było wydrukować w znacznej ilości znacznie wcześniej).


Acid:
Autorzy wielokrotnie wspominali Karigor ale chyba tylko raz odnieśli się do określenia czym jest. Jedyny sensowny tekst znalazłem w MM8:
Ten tekst pochodzi z MM6, a nie z MM8.

Acid:
Teksty z MM8 sugerują, że Karigor jest blisko Jadame
To raczej więcej mówi nam o położeniu Jadame względem Enroth.


A przy okazji wracając do pytania chyba z innego tematu o Ardon, to:
1)
Jennifer Bullard:
Q: Crusaders and Warriors of Might and Magic: were they treated by NWC as a canonical games?
A: No they weren't. Those games were developed elsewhere and we didn't follow their storylines.
2) Ardon zaczął swój "żywot" jako czwarty kontynent Enroth... ale wraz z rozwojem gry, autorzy porzucili ten pomysł i uczynili z niego osobny świat.
Niestety, nie mam pod ręką linku do samego wywiadu, w którym to opisano, więc na 100% nie jestem w stanie zweryfikować mych słów.

Na upartego, łącząc kilka bardzo luźnych nawiązań z Krzyżowców, Wojowników i tego, co ostało się w grze z głównej fabuły z Legend, oraz kilku linijek pewnego listu w bibliotece Invencta Storca w MM9, można wysnuć wniosek... że Ardon bardziej pasuje jako trzeci kontynent Axeothu, daleko na południe od Chedianu.
Ale to już domysły oparte na kilku poszlakach.

Acid Dragon PW
2 lutego 2022, 11:12
Alamar:
Ten tekst pochodzi z MM6, a nie z MM8.

Faktycznie. Co więcej, wzmianek w MM6 poza tym jeszcze kilka jest. Nie są zbyt istotne w kontekście ustalenia jakiejś lokalizacji Karigoru, ale przytaczam:

MM6:
Cotton is found in Karigor, the island home of the Church of the Sun and the Church of the Moon. It doesn't grow well anywhere else, and it's difficult to pick and seed, but it makes for wonderful soft clothes, if you can afford it.
MM6:
Grindstones are so hard to make and find, it's a wonder anyone ever becomes a miller. I hear that Karigor has a great rock quarry that turns things like millstones out by the hundreds.
MM6:
They say that the streets of Kalimar, the capitol city of Karigor, are made of fine jade, and the buildings all use it too. Sounds beautiful, doesn't it?
MM6:
Mogreds are extinct in Enroth, and almost extinct in Karigor. They were over-hunted because of how valuable their horns are for enchanting.
MM6:
When I was much younger, I had a chance to see the ruined library of the Church of the Moon at Karigor. It was made entirely of jade and marble, and once contained the wisdom of the ages within its hallowed halls. If ever you have a chance to visit, take it!

Są jeszcze wzmianki w opisach przedmiotów, zawierające pewne teksty historyczne, lecz nie geograficzne.
strona: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7
temat: Historia starego uniwersum

powered by phpQui
beware of the two-headed weasel