Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszały
Witaj Nieznajomy!
zaloguj się    załóż konto
Biblioteka Legendtemat: Ashan - polityka, geografia i społeczeństwo
komnata: Biblioteka Legend
strona: 1 - 2 - 3 ... 20 - 21 - 22 - 23

ArchDevil PW
10 marca 2021, 08:17
Przeszukałem cały Internet ale nigdzie nie mogę znaleźć pdf'a z kompendium Ashanu, tego wydanego przez Ubisoft. Ma ktoś dostęp? Wiem że tylko amazon ma na swojej stronie.

Jak nie to czy ktoś wie kto pełnił funkcję Księcia w poszczególnych księstwach jeszcze za czasów wojny Izabeli.

Acid Dragon PW
10 marca 2021, 21:05
Biorąc pod uwagę, że po wpisaniu "kompendium Ashanu" w Google na pierwszym miejscu w wynikach pojawiają się pdf-y z tłumaczeniem tegoż właśnie kompendium, to nie do końca rozumiem czego szukasz ;).

Jako tłumacz wersji oryginalnej mogę powiedzieć, że nie, nie ma tam żadnych imion książąt. W kompendium ogólnie jest niewiele imion - padają tylko te najważniejsze historyczne postaci. Słowa nawet nie ma o takich istotnych bohaterach jak Sandro, Anastazja czy Vein - a już na pewno nie ma nic o książętach, którzy niczym szczególnym w historii się nie zapisali.

Celem kompendium było opowiedzenie losów całych frakcji, narodów, a nie poszczególnych istot.

ArchDevil PW
11 marca 2021, 03:52
Na filmie zobaczyłem że kompendium Ashanu zawiera także dużo o początku stworzenia i krótkim opisie historycznym od mitycznych czasów aż po 989 YSR. Tego wszystkiego nie ma w kompendium które tłumaczyłeś. (Swoją drogą wspaniała robota, na prawdę jestem pełen podziwu)
Nie ma także opisu szkół magii, religii (wiem że krótkie informacje znajdują się na ang wiki)

Acid Dragon PW
11 marca 2021, 13:32
Zgadza się. Tych części nie tłumaczyłem. Nie ma w nich jednak żadnych imion książąt, o które pytałeś.

anonim1233 PW
11 marca 2021, 17:46
Jeśli dobrze zrozumiałem to jeszcze tylko dwa rozdziały z Kompendium nie zostały przetłumaczone? Interesuje mnie jeszcze ich długość.

Acid Dragon PW
12 marca 2021, 23:45
"Historia Ashanu" ma 25 stron (acz niektóre to mapy / grafiki)
"Bogowie i Magia" ma 19 stron

ArchDevil PW
22 marca 2021, 04:54
Będzie możliwość udostępnienia chociaż po angielsku? Czy Acidzie zamierzasz to jeszcze tłumaczyć? Można powiedzieć że jesteśmy w czasach w których HoMM V przeżywa swoje drugie życie.

Nicolai PW
26 marca 2021, 11:20
Od biedy można jeszcze kupić na Amazonie, zostały się 3 książki :P

Vexes PW
4 kwietnia 2021, 00:42
Mam prośbę, czy ktoś mógłby mi udostępnić przepowiednie o Mesjaszu Demonów w oryginale? Chodzi o tę wersję z Kompendium. I może jest ktoś zorientowany jakie jest oficjalne stanowisko w tej sprawie, bo ta wersja różni się nieco od wersji zaprezentowanej w grze o tytułowym mesjaszu. Nie tylko długością ale również zawartością poszczególnych wersów. Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc.

Acid Dragon PW
4 kwietnia 2021, 00:55
Cytat:
Będzie możliwość udostępnienia chociaż po angielsku? Czy Acidzie zamierzasz to jeszcze tłumaczyć?

Na oba pytania odpowiedź brzmi "na razie nie". Poza kwestią znalezienia czasu na tłumaczenie 40 stron, jest też kwestia praw autorskich - jest tam sporo więcej tekstów (niż w częściach poświęconych frakcjom), które nie były opublikowane w sieci, więc mam pewne opory przed rozpowszechnianiem tego. Z drugiej strony niespecjalnie sądzę, aby w Ubisofcie w tej chwili ktokolwiek się tym przejął.

Cytat:
Mam prośbę, czy ktoś mógłby mi udostępnić przepowiednie o Mesjaszu Demonów w oryginale?

Proszę bardzo - udostępniam na prawach cytatu ;)


Vexes PW
4 kwietnia 2021, 12:56
Dzięki smoku, nie spodziewałem się takiego szybkiego odzewu.
Co do oficialnego stanowiska która wersja przepowiedni jest właściwa, i jak się ma skrócona wersja Z Dark Messiah, do tej z kompendium, ktoś ma jakieś informacje?

Zastanawia mnie też interpretacja tego tekstu. Z początku myślałem, że poszczególne zwrotki odnoszą się do kolejnych zaćmień krwawego księżyca, ale zbyt wiele rzeczy się nie zgadza, gdyby przyjąć taką interpretację. Na pewno ostatnie trzy zwrotki mówią o Imperium Gryfa, powstałego na miejscu Cesarstwa Sokoła, w którym to urodzi się Izabela wybrana na matkę mesjasza, a on uwolni demony. Zastanawiam się nad zwrotkami 2, 3 i 4. Zwłaszcza druga z nich nie ma dla mnie sensu. Pierwszą niejako można by było zinterpretować jako powstanie orków a więc jak pierwotnie założyłem pierwsze zaćmienie, lecz trzecia nie jest do końca dla mnie jasna, niby wydaje mi się że dotyczy zabójstwa rodu Sokoła, ale coś mi nie pasuje i wydaje mi się to nadinterpretacją. Co o tym myślicie?

Acid Dragon PW
4 kwietnia 2021, 14:13
Nie kojarzę jak brzmi tekst tej przepowiedni w Mrocznym Mesjaszu, ale generalnie dwie rzeczy:

1. Według mnie żadna gra nie jest ani lepszym, ani gorszym źródłem niż Kompendium. Wiem, że niektórzy mają inne zdanie i uważają kompendium za lepsze źródło (oficjalne źródło fabuły, podczas gdy w grach fabuła jest dodatkiem do rozgrywki) lub gorsze źródło (opowiadania napisane na boku, podczas gdy głównym źródłem powinny być gry). W takim razie uważam, że skoro autorzy podali dwie wersje czegoś, to można przyjąć, że obie są "prawdziwe".

2. Za czasów pierwszych gier z epoki Ubisoftu (przede wszystkim Heroes 5, ale również Dark Messiah i Clash of Heroes) pewne elementy fabularne nie były jeszcze zgodne z całościową "wizją" świata Ashan i niektóre zostały dopiero rozwinięte i sprecyzowane później, a niektóre szczegóły zostały nawet zanegowane (jak np. trzy księżyce Ashanu widoczne na niebie Nekropolii w H5). W związku z tym według mnie istnieje możliwość, że pełna wersja przepowiedni Mrocznego Mesjasza została napisana później, po wydaniu gry Dark Messiah.

Nie znam żadnego oficjalnego stanowiska w tej sprawie, ale ja osobiście przyjąłbym, że nowsza, pełniejsza wersja przepowiedni z Kompendium jest rozwinięciem pierwszej wersji i że to ona jest niejako "ważniejsza". Pierwsza też może być "prawdziwa", choć niepełna.

===============================================

Co do znaczenia przepowiedni, to nie bez powodu jest enigmatyczna. Myślę, że niektóre wersy mogą też mówić o wydarzeniach, których nie dane nam było poznać. W każdym razie myślę, że w wielu przypadkach należy analizować wersy, a nie całe zwrotki.

Kluczowa jednak powinna być chronologia.

Pierwsza zwrotka to pierwszy wiek (czyli 10 wieków temu), a więc uwięzienie Demonów przez Sar-Elama.

Druga zwrotka to trzeci wiek (no, początek czwartego, czyli 8-7 wieków temu), a więc pierwsze zaćmienie i stworzenie orków. Co prawda tekst "ludzie, którzy opuszczają boga" odnosi się pewnie do pierwszego wieku, ale może chodzi tu tylko o podkreślenie pochodzenia ludzi. Nie rozumiem zaś tekstu o "lataniu jaszczura".

Trzecia zwrotka to piąty wiek (sześć wieków temu), a więc okolice roku 400.... kiedy to nic istotnego się nie wydarzyło. Nie wiem o jakiej "córze ognia" tutaj może być mowa. Może o Jezebeth?

Czwarta zwrotka to jeszcze szósty wiek (ze względu na sformułowanie "cztery wieki I WIĘCEJ"), a więc czystka urządzona przez Czarodziei Nekromantom pod koniec szóstego wieku i początek ich długoletniej wojny, a także odkrycie Matki Namtaru.

Piąta zwrotka to dziewiąty wiek, a więc koniec imperium Sokoła i początek imperium gryfa (orle szpony nakładające "królowi i nie królowi", czyli imperatorowi koronę to właśnie szpony gryfa). Wydaje mi się, że uzurpatorem w tym tekście nazywany jest Seamus z księstwa Jelenia. Nie rozumiem jednak tekstu o skaczącym charcie - księstwo Charta nie odegrało żadnej istotnej roli w powstaniu Imperium Gryfa, więc tutaj może być mowa o wydarzeniach, których nie poznaliśmy.

Szósta zwrotka to dziesiąty wiek a więc "nadmiarowe" zaćmienie księżyca z Clash of Heroes. Być może także narodziny Saretha.

Ostatnia zwrotka to generalnie Heroes 5 (ostatnia córka starożytnego rodu - Izabela zapewne) i Dark Messiah (tekst o otwarciu bramy i darze dla ojca).

=======================================

Podsumowując, tekst przepowiedni Mrocznego Mesjasza to zapowiedź co ważniejszych wydarzeń z Ashanu, kończący się otwraciem bramy i wypuszczeniem Demonów przez Mrocznego Mesjasza. Prawdopodobnie celowo napisany zagadkowo, aby nie spoilerować fabuły wszystkich gier ;). Przepowiednia co prawda prowadzi do ostatecznego zwycięstwa Demonów, ale że została spisana przez Sar-Shazzara, którego podejrzewa się o ulegnięcie siłom Chaosu, toteż nie wiemy, czy nie została trochę "naciągnięta". W każdym razie oficjalnie nie wiemy, czy przepowiednia się wypełniła, czy też nie.

Vexes PW
4 kwietnia 2021, 14:30
Czyli również zauważyłeś, że zwrotki odnoszą się do zaćmień (choć nie wszystkich, Ty zwracasz uwagę na ważne wydarzenia, nie tylko zaćmienia), problemem jest tu trzecia i czwarta zwrotka. Co do drugiej w sumie tez myślałem że ta córka, panna młoda ale nie panna młoda odnosić się może do Jezebeth, której wtedy nie udało się zniszczyć rodu sokoła a potem w końcu (choć też nie całkowicie) dopełniła te swoją misję.
Co do trzeciej zwrotki wydaję mi się że może nie tyle chodzi o wojnę nekromantów z magami a o wydarzenia za czasów trzeciego zaćmienia, kiedy to zakon pustki zaatakował samego Elratha.
Z twojego tłumaczenia smoku:
"Mleko Matki w ich ustach zatrute
Mordercy, którzy ocaliliby wszystko
Objawienie strzaskane w ich rękach"

Myślę że to właśnie te wersety oznaczają zakon pustki. Mordercy którzy ocalili by wszystko pasuje idealnie do zakonu który chce sprowadzić wszystko w nicość by "ocalić" ludzkość przed bogami i ich wolą. Choć są poniekąd uznawani za odłam nekromantów stąd "Objawienie strzaskane w ich rękach" Bo nie uznają objawienia traktującego o nekromancji jako prawdy jak inni nekromanci. AA jak wiemy również i demony brały w tym wydarzeniu udział.

W ten sposób całość odnosiła by się do wszystkich zaćmień i inwazji demonów czyli znów z twojego tłumaczenia: "Którego dziedzictwo spisane jest prochami." Oraz ważne wydarzenia im towarzyszące w niedalekim czasie bądź będące ich następstwem.


Co do wersji z Mrocznego Mesjasza:

"Ten centuries shall the fortress stand
Walls of spirit wrapped in walls of fire
And horned lords shall bowl their head
To one not yet born, of the darkest sire

One century of blood and strife
The moon shall darken, and none know why
The resting place at last is found
Of the Seventh, who soared so high

Last daughter of a forlorn line
Shall guide him into history
Beneath the crypts prophecies clash
The war of ancient enemies"

Acid Dragon PW
4 kwietnia 2021, 15:00
Ten tekst z Dark Messiah jest tu ewidentnie prototypem. Od tego, co było 10 wieków temu od razu przechodzi do wydarzeń 1 wiek temu. Tak jakby reszta miała być uzupełniona "później" lub "gdzie indziej".

W każdym razie podtrzymuję - obie wersje można traktować jak "prawdziwe", aczkolwiek wersja z Kompendium wydaje mi się rozwinięciem pierwowzoru. Nie widzę też, by obie wersje były gdzieś sprzeczne, ale ciekawe jest, że wersja z Dark Messiah dodatkowo mówi o odnalezieniu grobu Siódmego Smoka, czego w późniejszej wersji nie ma. Nie przypominam sobie też tego wydarzenia z którejś z gier.

Vexes PW
4 kwietnia 2021, 15:10
Myślę że rozwiałeś moje wątpliwości,

Tak się jeszcze zastanawiam, choć to raczej fanowska teoria, że oryginalny tekst zapewne jest dobrze ukryty w księgozbiorach magów, lub nawet mógł zaginąć, a wersja przedstawiona w Dark Messiah jest niejako wersją, która jest bardziej powszechnie znana, taka legenda która przeszła do popkultury Ashanu, przez wieki powtarzana ustnie została uproszczona i nieco zmieniona. Tak jak napisałem wcześniej to raczej moja fanowska teoria niż jakakolwiek rzeczywista hipoteza postawiona na bazie informacji.

Co do grobu Sar-Elama to faktycznie, nawet nie zwróciłem na to uwagi. Choć może chodzić tu nie o rzeczywisty grób ale Smoczy Czerep, w końcu w nim zamknięta jest cząstka duszy Siódmego.

Garett PW
5 kwietnia 2021, 00:16
Acu:
Przepowiednia co prawda prowadzi do ostatecznego zwycięstwa Demonów, ale że została spisana przez Sar-Shazzara, którego podejrzewa się o ulegnięcie siłom Chaosu, toteż nie wiemy, czy nie została trochę "naciągnięta".

Tylko jeśli ich uwolnisz. :P

Jeśli postanowisz zostawić ojca w więzieniu, to na zakończenie dostajesz inny fragment przepowiedni:
Cytat:
Czy lęk to, czy też chciwość sprawi
Samotnie ciągle tkwi spętany
Tajemna moc w relikcie drzemie
I Ashan los wciąż jest nieznany

Swoją drogą, ponieważ zawsze miałem w pamięci ten fragment, to zdziwiło mnie stwierdzenia Marzhina, że jakby mieli robić kontynuację po DM, to by dopisali zakończenie w który "Sareth nie dokonał wyboru". Dlaczego? Po pierwsze, tekst wprost mówi, że "los wciąż jest nieznany" i że moc reliktu nie została wykorzystana. Po drugie, mamy w końcu w DM cały motyw z tym że aby zapieczętować Sheogh na dobre, to należy poświęcić dusze całej ludności Stonehelm, co jest powodem dla którego nawet "dobry Sareth" musi walczyć z Arantirem. Wniosek? Nie ma sensu dorabiać "neutralnego" zakończenia, skoro już to "dobre" zakłada, iż Sheogh nie został zamknięty na amen.

EDIT: I zanim ktoś się doczepi - tak, w polskiej wersji nie jest wspomniane, że moc nie została wykorzystana, ale angielska wersja już na to wskazuje - "the relic's power yet untapped".

Vexes PW
5 kwietnia 2021, 00:33
Uprzedzając fakty - Choć chyba już za późno. Nie chodzi mi o interpretacje tego co się stało, a tego, co mogło się stać, w ramach wiary w przepowiednie w prawdę o mesjaszu. czy była ona prawdą objawioną? Czy tylko przepowiednią która przy okazji się spełniła, to sprawa do rozważenia dla każdego z nas? Przepowiednia Sar-Shazzara to jedna z wielu tajemnic Thallanu.

ArchDevil PW
15 kwietnia 2021, 17:28
Abstrakcyjne pytanie, czy ktoś kojarzy by na przestrzeni Ashańskiego świata pojawił się jakiś pół-elf, czy jakikolwiek potomek między rasowy? Wiem że jest Sareth ale poza nim nikt nie przychodzi mi do głowy.(Chyba że brać pod uwagę że orkowie to pół ludzie pół demony.)

Michael1999 PW
15 kwietnia 2021, 23:04
W Heroes 7 pojawia się Mirym - syn człowieka i mrocznej elfki. O ile wiem, on i Sareth to jedyne miedzyrasowe postacie z Ashanu niestworzone przez czarodziejów.

Garett PW
16 kwietnia 2021, 00:06
Nie jedyny - Hobgobliny w Ashanie to pół-orkowie, pół-gobliny:

Biografia Kilghana w H5:
Chociaż związki międzyrasowe stanowią temat tabu pośród orków, jakoś udało się ustalić rządzący ród władców goblinów. Są mniejsze od orków, mądrzejsze od goblinów - Kilghan i jego ród zawierają oba najniebezpieczniejsze aspekty obu ludów. Gobliny chętnie za niego walczą, a ci którzy chwytają za broń rzadziej uciekają z pola bitwy.
strona: 1 - 2 - 3 ... 20 - 21 - 22 - 23
temat: Ashan - polityka, geografia i społeczeństwo

powered by phpQui
beware of the two-headed weasel