Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszały
Witaj Nieznajomy!
zaloguj się    załóż konto
Niebiańska Kuźnia  (WoG, HotA, VCMI)temat: Problem z budynkami w mieście
komnata: Niebiańska Kuźnia (WoG, HotA, VCMI)

DarkQuant PW
25 listopada 2020, 17:51
Dzień dobry,
jestem nowy w świecie modowania, tworzenia miast ale stawiam już swoje pierwsze kroki. Mam prośbę mógłby mi ktoś napisać dlaczego po przekonwertowaniu pliku na def w grze widzę owszem swój budynek ale z taką nieprzyjemną niebieską otoczką w niektórych miejscach. Niektórzy piszą że ten "background" jest potrzebny aby stworzyć plik def i budynek mógł się pojawić bez zbędnego tła inni natomiast mówią o jakimś wycięciu tego tła. Sam juz nie wiem co o tym sądzić w defview każdy budynek jest własnie na takim niebieskim tle. Jeżeli ktoś wie jak pomoc bardzo proszę i z góry dziękuje za poświęcony czas.

Pozdrawiam :)
Paweł

DarkQuant PW
25 listopada 2020, 18:17
Tutaj przykładowy budynek z niechcianą niebieską otoczką w niektórych miejsach

https://ibb.co/p22mjLW

avatar PW
25 listopada 2020, 18:25
Do skonstruowania defów budynków za tło musi robić kolory cyanowy o wartości RGB (0, 255, 255). Obwódka, którą pokazujesz, najprawdopodobniej zawiera piksele zbliżone do wartości (0,255,255) np. (2,255,255) i dlatego widać właśnie taką obwódkę. Ręczne wymazywanie/zmienianie tych pikseli jest dość nużące, ale lepiej to robić, gdy grafika jest w tzw. trybie indeksowania kolorów.

DarkQuant PW
25 listopada 2020, 18:29
Sprawdziłem że nawet jeżeli wytnę prostą bryłę to i tak wokół jej konturów można zauważyć niebieskie kropeczki? Czyli tylko ręczne usuwanie punktów jest możliwe? Czy po prostu dostosowanie w jakiś sposób tła?

DarkQuant PW
25 listopada 2020, 18:31
Chodzi o to ?

https://ibb.co/Bgn1JFd

avatar PW
25 listopada 2020, 18:55
U mnie w gimpie to jest tu:


A co do obwódki, to często się tworzy gdy obrazem skalujesz do mniejszej rozdzielczości/rozmiaru. Wówczas obwódka się tworzy, gdyż wartości sąsiednich pikseli są uśrednianie przy tworzeniu obrazków o mniejszej rozdzielczości.

DarkQuant PW
25 listopada 2020, 19:01
Ojej to rzeczywiście, skalowałem też obraz. Dziękuję za rozwiązanie problemu. Mam za to drugie czy jest jakis program do skalowania obrazu bezstraty w jakości zdjęcia ?

DarkQuant PW
25 listopada 2020, 19:46
Nawet bez skalowania obrazu dalej jest ta niebieska obwódka :(

Trith PW
25 listopada 2020, 20:02
To dlatego bo grafika ma wygładzone krawędzie, jest to dosyć powszechne w grafikach png. Polega to na tym, że krawędzie mają częściową przezroczysrość, co przy dodaniu cyjanowego tła sprawia że krawędź się z nim trochę miesza i zostaje obwódka. Najlepiej pozbyć się takiej przezroczystości przed dodaniem koloru tła.

Skalowanie właśnie często powoduje taką obwódkę bo większość algorytmów skalowania mniej lub bardziej rozmywa grafikę.

DarkQuant PW
25 listopada 2020, 20:07
a jak pozbyć się tej przezroczystości ?

avatar PW
25 listopada 2020, 22:07
W gimpie tak:
temat: Problem z budynkami w mieście

powered by phpQui
beware of the two-headed weasel