Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszały
Witaj Nieznajomy!
zaloguj się    załóż konto
Biblioteka Legendtemat: Ashan - polityka, geografia i społeczeństwo
komnata: Biblioteka Legend
strona: 1 - 2 - 3 ... 19 - 20 - 21 - 22 - 23

Demorator PW
31 stycznia 2018, 22:35
Serdecznie dziękuję za odpowiedź.

Kurek PW
3 czerwca 2018, 00:10
Jak myślicie, dlaczego w scenariuszu z Tieru z HV, w którym ścigamy mroczne elfy, morskie elfy (w polskim tłumaczeniu nazywane wtedy wodnymi) pomagają tym mrocznym? Czy morskie elfy nagle stały się wtedy wrogami tych leśnych? Czy mroczne elfy coś im dały za pomoc?

Acid Dragon PW
3 czerwca 2018, 01:08
Scenariusza nie kojarzę, więc od tej strony nie powiem - może ktoś zna jakiś fabularny powód.

Morskie Elfy jednak bywały również najemnikami i piratami o raczej chwiejnym przywiązaniu do sfery wyznaniowo-religijnej, więc dla mnie to całkowicie akceptowalny pogląd, że mogły pomóc temu, kto im zapłacił lub dlatego, że akurat było to dla nich wygodne. Nie musiało mieć to żadnego podłoża ideologicznego.

Alamar PW
3 czerwca 2018, 06:28
To nie morskie elfy, ale jeziorowe(?) elfy. To po prostu odłam/klan(?) leśnych elfów mieszkających nad jeziorem (stąd ich określenie, ale rasowo to wciąż leśne elfy z Irollanu), powiązany krwią z ludem Tuidhany (kin = rodzina).


Kurek PW
4 czerwca 2018, 00:41


W innej cutscenie zostali nazwani "mariner elves" czyli morskimi elfami. Myślę, że aby zadbać o uporządkowanie fabularne należałoby założyć, że jeziorne elfy i morskie elfy to są w szerszym określeniu elfy wodne, czyli po prostu jedna grupa.

Po przeanalizowaniu scenariusza The Days of Fire da się powiedzieć tylko tyle, że niektórym elfom po prostu "odbiło" po śmierci króla i spaleniu świętego drzewa i zaczęły po prostu walczyć w wewnętrznych sporach, które zostały wywołane bezkrólewiem. Przyłączenie się pewnej części morskich elfów do mrocznych widocznie było wywołane tym, że morscy nie wierzyli w udział mrocznych z zabójstwie i postanowili ich bronić. Na koniec scenariusza przegrane siły morskich elfów wycofują się na statkach i płyną gdzieś w stronę oceanu.

Jak wiemy wszyscy, podczas wojny domowej jest zawsze kilka lub kilkanaście grup z różnymi intencjami i ideologicznymi przekonaniami. W takiej syrii jest conajmniej 8 różnych nawalających się grup, a wszystko wywołane destabilizacją regionu.

Alamar PW
4 czerwca 2018, 08:39
Mariner znaczy też żeglarz, a żeglarz niekoniecznie musi żeglować po morzach i oceanach, lecz także na wodach śródlądowych - rzekach i jeziorach. Także określenie "żeglarz" jak najbardziej pasuje do elfów mieszkających nad jeziorem. Zresztą to nie były jedyne leśne elfy, które żeglowały po jeziorach i rzekach (oraz przestworzach) Irollanu:



Nie wspominając już o tym, że każde miasto leśnych elfów lezy na środku jeziora (zarówno w H5 jak i w H7). :P

I tak, elfom odbiło, czego najlepszym przykładem jest właśnie Tieru w tym scenariuszu. Ich król, ich cały dwór i co najważniejsze ich święte drzewo zostały spalone, a oskarżono o to Tuidhanę i jej podwładnych (fałszywie, jak wiemy). Leśne elfy chciały ich wszystkich wymordować, ale następca zmarłego króla, Vaniel, dał 1 tydzień mrocznym elfom na ucieczkę. Nie wszystkie z tego skorzystały, niektóre postanowiły zostać i walczyć. Te leśne elfy znad jeziora byli związani krwią z Tuidhaną i jej ludem, dlatego opowiedzieli się po stronie swojej "rodziny", a nie po stronie zaślepionych nienawiścią rodaków z Irollanu, którzy nie chcieli słuchać głosu rozsądku.

ArchDevil PW
13 czerwca 2020, 16:53
Hej,
Gdzieś kiedyś widziałem że miesiące w Ashanie miały swoje specyficzne nazwy na cześć smoków.
Tyle że nie mogę ich odszukać, wiem że nasz marzec był tłumaczony na coś pokroju "zieleni sylanny" czy coś podobnego.

Mam jeszcze pytanie jak to było z książętami księstwa Jednorożca i Kruka przed wojnami Izabeli.
Co do jednorożca to z tego co rozumiem mógł być Godryk albo Cadwell a co do Kruka to widzę wolne miejsce i nie znalazłem takiej odpowiedzi w tych okolicach lat 970 YSS.

Andruids PW
13 czerwca 2020, 20:04
Chodzi o nazwy tygodni?

H5: http://h5.heroes.net.pl/mechanika/tygodnie

H6: https://www.h6.acidcave.net/tygodnie.html

H7: https://www.heroes7.acidcave.net/tygodnie.html

ArchDevil PW
13 czerwca 2020, 20:07
Nie, chodzi mi o to jak w uniwersum Ashanu jego mieszkańcy nazywali miesiące.

Wiem już że jeden nazywał się na pewno "the month of the sun blossom" poświęcony Elrathowi

Jeszcze do mojej serii pytań, skąd u mrocznych elfów jaszczurki w H V? Bo nigdzie nie widziałem wyjaśnienia a w VI czy VII też ich nie mają tak na prawdę.

Nicolai PW
14 czerwca 2020, 12:14
W IV rozdziale Historii Wojen Iwana masz rozpisane nazwy miesięcy i dni tygodni. A skąd dinozaury u Mrocznych Elfów? No... z tego samego miejsca skąd wzięły się konie u ludzi :P

ArchDevil PW
15 czerwca 2020, 06:22
Dziękuję bardzo za informację.

Dziwię się na jaszczurowych jeźdźców ze względu że lorowo nie były chyba ich wierzchowcami od zawsze prawda? To znaczy nigdy nie zostały wykorzystane jako jednostki aż do piątej części.

Nicolai PW
15 czerwca 2020, 08:03
Ale masz świadomość, że w V części zmienili uniwersum, prawda?

Alamar PW
15 czerwca 2020, 11:04
Mroczne elfy mają jaszczurki za wierzchowce z prostego powodu:



Podczas gdy Elwan Lebreton oraz Jeff Spock wymyślili mitologię/lore/fluff Ashanu bazując na ulubionej grze Erwana - World of Warcraft - dodając wszędzie smoki (bo smoki zawsze się sprzedają), rosyjski Nival tworząc HoMM5 wzorował się na swojej ulubionej bitewnej grze figurkowej - Warhammer Fantasy Battle.

Dlatego Loch wygląda jak Mroczne Elfy z Nowego Świata, łącznie z wierzchowcami w postaci Cold Ones/dinozaurów.
Stąd też Las/Sylvan wygląda jak Leśne Elfy ze Starego Świata (łącznie z oryginalnym wyglądem Drzewców, które zmienili zapewne z powodu zbytniego podobieństwa):


Dlatego Przystań wygląda jak Bretonia (łącznie z oryginalnym wyglądem inkwizytora - j.w.):


Dlatego Nekropolia ma wampiry z mieczami (Vampire Counts), a nie "klasyczne" znane z filmów.

Gdy drogi Nivalu i Ubisoftu się rozeszły, estetyka Ashanu "zgubiła" nawiązania do Warhammera.
W HoMM6 Mroczne Elfy ujeżdżają już nie Cold Ones, ale wiwerny jaskiniowe, które wyglądają jak bezskrzydłe smoki:

Andruids PW
15 czerwca 2020, 16:13
chcesz coś z Avonu:
Gdy drogi Nivalu i Ubisoftu się rozeszły, estetyka Ashanu "zgubiła" nawiązania do Warhammera.
W HoMM6 Mroczne Elfy ujeżdżają już nie Cold Ones, ale wiwerny jaskiniowe, które wyglądają jak bezskrzydłe smoki:

Wut, to wiwerny? Myślałem, że jakieś nieokreślone mroczne cosie.

ArchDevil PW
15 czerwca 2020, 16:41
Nicolai:
Ale masz świadomość, że w V części zmienili uniwersum, prawda?

Oczywiście, chodzi mi tylko o Ashan.

Dziękuję również Alamar, z Warhammerem miałem małą styczność i zawsze sądziłem po wczesnych concept artach że Nival bawił się mocniej estetyką Warcrafta.

Też jestem zaskoczony że to Wiwerny.
No cóż wychodzi na to że nie ma co szukać tutaj historycznego sensu w zmianie wierzchowca a to tylko zmiana stylistyczna twórców.

Nicolai PW
16 czerwca 2020, 07:50
Kojarzę, że było głosowanie na nazwę tego czegoś i wygrało coś a'la Death Strider, ale nie chce mi się szukać informacji o tym...

Alamar PW
16 czerwca 2020, 09:58
do zbanowania:
Wut, to wiwerny? Myślałem, że jakieś nieokreślone mroczne cosie.
Możliwe. Może pomyliło mi się z "machiną oblężniczą" mrocznych elfów, która jest wiwerną.
Nie pamiętam już dokładnie i nie chce mi się sprawdzać jak to było w szóstce a jak w siódemce (bo drobne retcony po drodze były).

Hayven PW
17 czerwca 2020, 02:00
Ojejku, ale podoba mi się (taki jakby retro?) styl tych obrazków!

Szkoda, że w samym H5 mimo widocznych inspiracji nie udało się odtworzyć tej samej atmosfery, bo może wtedy gra by się zestarzała ciut lepiej. No ale może nie było takiej możliwości od strony technicznej, co by jakoś tam usprawiedliwiło twórców. Ciekawe, co by się dało osiągnąć z dzisiejszymi możliwościami...

ArchDevil PW
30 czerwca 2020, 21:09
Wracam z kolejnym specyficznym pytaniem.
Struktura polityczna Irollanu pokazuje że każde z miast posiadało króla a nimi rządził wyższy król.
Tylko, czy ktokolwiek z tych pomniejszych królów poza Tuidhną był znany?

Dodatkowo, nadal zastanawia mnie kto panował w księstwie Kruka po Andrasie Kruku.

Nicolai PW
2 lipca 2020, 10:27
1) Nie kojarzę by jakikolwiek pomniejszy król został potwierdzony. Osobiście podejrzewam, że Ossir mógłby być takowym, ale to tylko moje gdybanie...
2) Pewnie jego syn, córka, bratanek, cokolwiek. Nie ma żadnych informacji o jego rodzinie.
strona: 1 - 2 - 3 ... 19 - 20 - 21 - 22 - 23
temat: Ashan - polityka, geografia i społeczeństwo

powered by phpQui
beware of the two-headed weasel