Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszały
Witaj Nieznajomy!
zaloguj się    załóż konto
Wieża Siedmiu Smoków (Heroes V)temat: Czy V jest of Might and Magic
komnata: Wieża Siedmiu Smoków (Heroes V)
strona: 1 - 2

Ewerlordex PW
13 stycznia 2007, 09:00
Chciałbym poruszyć drażliwą kwestię, a konkretniej czy Heroes V powinien się tak nazywać. Mamy niby zamki, jak w poprzednich częściach, ale coś bardziej mi one przypominają Dungeons & Dragons. Na przykład Dungeons to mroczne elfy, które nie są ani urozmaicone, bo co, jak na 7 leveli kreatur 5 to dark elfy? A elfy zwykłe, czyli sylvan to mi w_ogóle nie przypominają królików. Jakby sobie ostra zamontowały na uszach, to by więcej obrażeń zadawały niż tymi nożykami, których używają Tancerze Wojny. Zamek kurdupli z dodatku też nie wnosi "zbyt" wiele, bo tylko albo(?) aż 6 gatunków krasnali i pożal-się-Asho Salamandromagmosmoka.
Ludzkie jednostki są jakimś absurdem. Ja wiem, że ludzie kochają swoich wojowników, ale żeby co tydzień dochodziło do armii 24 gostków w zbrojach, których produkcja powinna zająć co najmniej miesiąc (każdej). Ubi Soft i Nival nie dlatego chyba rzucili w czorty kontynuowanie historii Kreegan i Starożytnych, że są niby zbyt zawiłe, ale dlatego, że chcieli kupić sobie dobry tytuł pod TBS. Ta gra jest dobra, przyznaję, ale nie jest już "of Might and Magic", tylko "Heroes of the Ashan".

MCalebMCalebAlbo piszemy po polsku, albo po angielsku. No i te przecinki - nie da się tak, jednym tchem, przeczytać niektórych zdań.

Alamar PW
13 stycznia 2007, 10:53
>>>Mamy niby zamki jak w poprzednich częściach, ale coś bardziej mi one przypominają Dungeons & Dragons

To chyba nie widziałeś Wojennego Młotka - wampiry, lisze, Bretończycy, armie Chaosu (szczególnie wygląd bohatera Inferno) o elfach już nie wspominając (szczegóły w temacie o HV - w poście z 2006-06-04), podejrzewam, że i krasnale także mają "kuzynów" w świecie warmłotka (Akademia pewnie też - może poza latającą drukarko-toaletą).

>>>ale dlatego że chcieli kupić sobie dobry tytuł pod TBS.

Podobno Ubisoft chciał zrobić z piątej części RTS-a (info od Nivalu - więc prawdomówność bliska zeru).

Acid Dragon PW
13 stycznia 2007, 13:24
well.... ja już wiele razy powtarzałem, że jeśli rozpatrywać literki "of Might and Magic" jako wyznacznik pewnej całości gier, pewnej ery, to Heroes V w sposób dość jawny do tej ery już nie należy. Owszem, ma dość oczywiste i liczne podobieństwa do serii 'Heroes' - ba! niektórzy mówią (i nie bezpodstawnie), że to klon Heroes III z nową grafiką (która zresztą do reszty serii też nie pasuje). Ale co tę grę łączy na przykład z serią 'Might and Magic'?

Niestety trzeba też uznać fakt, że tytuł "Heroes of Might and Magic" w świadomości bardzo wielu graczy stał się całkowicie niezależny. Jest wielu takich, którzy nawet pojęcia nie mają, że istniały inne gry "(of) MM" i że mają cokolwiek wspólnego z Heroes, a jeszcze więcej osób wie, ale ma to gdzieś.

I właśnie pod tym względem, niestety, ta gra ma prawo dopisywać sobie te słowa. Wynika to raczej z ignorancji połączonej z prawami rynku i "prawami mas", ale jest uzasadnione. Nie jest podyktowane JEDYNIE podpięciem znanego, uznawanego tytułu pod własną, nową grę.

Aczkolwiek nie oszukujmy się - to, że gra wygląda jak wygląda (a raczej: ma takie zasady, a nie inne), to, że ma tyle elementów z najpopularniejszej i na pewno niekontrowersyjnej części HoMM, wreszcie to, że ma literki 'of Might and Magic' w tytule nie było podyktowane chęcią kontynuacji serii czy poprzedniej ery. Chodziło po prostu o zysk. Niestety to samo można też zarzucić ostatnim grom wyprodukowanym przez 3DO, ale te przynajmniej były jednak chociaż fabularnie związane z resztą...

Viktoriusz J. Lezublideusz PW
13 stycznia 2007, 15:06
Odpowiedź jest prosta, nie "of Might and Magic", ale "of Szajs and Chłam".

Anduran PW
19 stycznia 2007, 16:08
Zgadzam się z przedmówcami, to inna gra, która tylko tytułem nawiązuje do dobrze znanej wszystkim sagi.

Micki PW
21 stycznia 2007, 14:40
Według mnie nazwali to tak, by ludzie (i nieludzie) to kupili.
Z resztą, ten tytuł jest chyba zrobiony głównie dla tych, co jak przejdą wszystkie mapy, to grają w inne gry.
Z powodu nie pasowania do reszty serii, powinna się nazywać Hirołs of Majt end Medżik.

tymolord PW
22 stycznia 2007, 20:30
Homm 5 to już nowa era. Gdyby Homm 3 umieścili w 3D, byłby niewiele lepszy, bo to by była powtórka z trójeczki. Nawet dobrze, że trochę pozmieniali, ale zrobili przy tym troche głupot. Jeśli chodzi o miasta, to jest to trochę dziwne.
Szczerze mówiąc to mam pomysł na Heroes 6. Być może całkiem ciekawy.

MCalebMCalebCiekawy czy nie, to i tak nie chciałbym go poznać (zapewne większość grotowiczów zgodzi się ze mną), tak więc oszczędź go nam.

Poza tym, mało logiczne i równie zrozumiałe zdania dopełniają ten post tak pięknie, jak grzyb ścianę. Dlatego też polecam zapoznać się z tym, co się napisało przed kliknięciem 'wyślij', oraz zaraz po tym - zawsze istnieje przycisk 'edytuj'.

No i na zakończenie dodam, że kolejny tak "zawiły myślowo" post zostanie natychmiastowo zanihilowany, ewentualnie wciągnięty przez Otchłań.

Kathrin PW
23 stycznia 2007, 12:40
Panowie Viktoriusz i Micki napisali jedynie "czystą" ocenę. Czy mogłabym prosić (i zaznaczam z góry, że nie jest to żadna zaczepka ani prowokacja) o uzasadnienie jej?
Co jest wg Was zdecydowanie sprzeczne z poprzednimi elementami serii?
Czy chodzi tu o fabułę, grafikę czy jeszcze coś innego?
Szczególnie interesuje mnie opinia, gdyby chodziło o tę pierwszą.

Przeszłam dostępne mi kampanie i mapy H5 wraz z dodatkiem (na wszystkich poziomach) i im dłużej gram, tym bardziej gra mi się podoba, jako strategia oczywiście. Ci co mnie znają dłużej wiedzą, że "literatury" przygiernej:) nie czytam wcale, lub czytam w ograniczonym zakresie; w piątce wysłuchałam jedynie tekstu przy jednej z kampanii i to tylko z uwagi na głos B. Lindy:).

bonzo PW
23 stycznia 2007, 16:58
Kathrin, w grach typu RPG i typach powiązanych jakim jest niewątpliwie Heroes fabuła odgrywa bardzo ważne znaczenie. Dla mnie jest to w zasadzie najważniejszy aspekt w tego typu grach. Dobra fabuła może sprawić, że gra może mi się podobać nawet jeżeli polega tylko na tym żeby klikać myszką w celu zabicia przeciwników. Jeżeli tak jak mówisz, że nie wnikasz w zawartość merytoryczną gier to nie widzisz poza ładniejszą grafiką znacznej różnicy pomiędzy np. kolejnymi częściami Hirołów. Natomiast jeśli przyjrzałabyś się bliżej o czym gra traktuje to zauważysz kolosalną różnice pomiędzy tym co było wcześniej a tym co jest teraz.

Odwołując się do tego co napisałem powyżej również uważam, iż wyrażenie "of Might and Magic" nie pasuje do piątej części. Ale nie tylko piątka do tego nie pasuje, nie pasuje również kilka ostatnich gier wydanych przez 3DO. ("prawdziwy") Świat M&M jest jedynym w sobie połączeniem świata SF ze światem Fantasy i nie wiem dlaczego, zaczęto rezygnować z tego połączenia, kosztem stworzenia nowego świata Fantasy. Ale trudno... może kiedyś ktoś wskrzesi ten świat..

Kathrin PW
23 stycznia 2007, 23:46
Dzięki bonzo. Przyznam, że co do RPG absolutnie się z Tobą zgadzam, ale w przypadku strategii turowych...niekoniecznie; chociaż właściwie Grotowicze i tak bardzo zmienili mój pogląd (a raczej nawyki) w kwestii fabuły.
Postanowiłam poczytać pliki tekstowe z H3:)


Micki PW
28 stycznia 2007, 20:38
Kathrin, chyba sama widzisz, że fabuła znacząco odbiega od reszty serii.
Gdyby była w klimacie poprzednich części, to nie miałbym nic przeciwko niej, bo jest całkiem fajna.
Do innych części nawiązują tylko system gry i nieco jednostki(trochę je poplątali).
Najmniej mam zastrzeżeń do grafiki(tylko przydałby się czasami tryb 2D).

Gandalfica PW
1 kwietnia 2007, 23:30
HERETYCY! Zostaniecie spaleni na stosie! Święta Asho ukarz ich! Nikt z was nie wie, że w kolejnym dodatku dojdzie SF w postaci Forge! Strzeżcie się potęgi Ashy!
Ale tak na poważnie - jak to of Might and Magic nie pasuje do HV? Gdyby się inaczej nazywała, np. Wars of Nations (czy coś) to byście tak oczekiwali na piątą część! Fabuła owszem, nie pasuje do innych części, ale może nowi twórcy tak to sobie wyobrazili itp., itd. Może jest jakaś luka, że np. Axeoth popadł w ruinę i został stworzony nowy świat stworzony przez smoki powstałych z magii lub coś w tym stylu. Może niedługo technika znowu zawita, fani napiszą petycję o powrót technologii itp. Nie chodziło o zysk tylko o kontynuację serii. Najlepiej niech te wszystkie części co nie pasują do wczesnych prod. 3DO zostaną wycofane. Heroes V może mieć podtytuł of Ashan, of S@#$ lub inaczej. Idę śpiurkać. (spać)

Cuthbert2 PW
4 kwietnia 2007, 08:28
Jestem prosty kleryk i napiszę po prostu: niby fajne toto jest ale klimatu nie ma! To już nie jest ten świat, to już nie jest ten wygodny system gry, to po prostu inna gra i tyle. Żal, że świat M&M już umarł. W HOMM III przyzwyczajałem się do bohaterów i miałem swoich ulubionych, a w piątce? Grałem tym co Bozia dała z dość średnią przyjemnością. Piątka to, moim zdaniem, taka gierka na jeden, góra dwa wieczory; potem po prostu mnie znudziła. To chyba jednak signum tempori - wszystkie gry teraz przytłaczają grafiką a fabularnie są na poziomie Rowu Mariańskiego to samo zresztą tyczy się grywalności.

Dark Dragon PW
4 kwietnia 2007, 11:35
To króciutko.

Dla graczy nieinteresujących się fabułą jest to bez znaczenia.
Dla graczy, których interesuje fabuła nie uznają H5 za M&M.
Ja mam cały czas nadzieję, że ktoś zrobi nieoficjalny dodatek do H5. Ten dodatek połączy H5 fabularnie z innymi grami M&M.

Alamar PW
4 kwietnia 2007, 12:45
Taki "dodatek" (właściwie to modyfikacja) powstaje pod nazwą "Legends of the Ancients".

Dark Dragon PW
4 kwietnia 2007, 14:15
Wiem o tym modzie. Ja czekam na taki prawdziwy dodatek (coś alla WoG).

dambibi PW
16 czerwca 2007, 10:28
Ja uważam że heroes v odstaje od reszty bo jest twożone przez kogoś innego.Ale Nival i tak wywiązał się z zadania

Alistair PW
16 czerwca 2007, 11:40
To czy Heroes of Might & Magic V należy do M&M zależy od punktu widzenia. Jeśli chodzi Wam jedynie o świat gry, który nie jest powiązany ze światem gier serii M&M, to faktycznie ta gra nie zasługuje na te literki. Jeśli chodzi o resztę czyli o mechanikę gry, to jednak należy do tej serii. Tak czy owak uważam, że nie wnosi ona nic nowego dla graczy mimo zastosowania grafiki 3D. Czwórka może się nie podobać, jednakże wprowadziła masę nowych elementów (nadal nie wiem co komu przeszkadzają karawany, dzięki którym nie trzeba było posiadać zbędnych bohaterów by dowozili jednostki). Osobiście nie widzę sensu w robieniu kolejnych części serii wyglądających tak samo, gdzie zmiany polegają na dodaniu jeszcze większej ilości jednostek czy budynków w zamku. W trójce było aż 9 zamków, siedem poziomów jednostek + ich rozbudowa, kapitol dający 4 tysiące sztuk złota (co również występuje w piątce -> H5 = H3 w trójwymiarze).

W mojej opinii piątka to gra dla fanatyków serii i oczywiście dla graczy nowych. Mimo wypowiedzi o powrocie do starych dobrych założeń z trójki jest grą zrobioną dla kasy. Niech dowodem będzie chociażby to, że na początku dano graczom zaledwie 6 scenariuszy singlowych. Teksty o skoncentrowaniu się na multiplayerze nie przekonują mnie, że nie można było dać ich więcej, skoro przesuwano termin premiery dla "zrobienia gry jak najlepszej poprzez wykorzystanie wskazówek betatesterów" (cudzysłów nie oznacza cytowania jakiejkolwiek konkretnej wypowiedzi konkretnej osoby, ale ponoć o to chodziło). Pięć kolejnych patchy dla gry też raczej nie świadczy zbyt dobrze o twórcach. Brak edytora w początkowej edycji gry to kolejny zarzut, choć akurat nie za bardzo mój. Najpierw można sobie pograć w to co jest, a na edytor trochę zaczekać, tym bardziej, że sam map nie tworzę.

Ja jestem chyba już "zbyt stary" na grafikę 3D, której nie potrzebuję by cieszyć się grą. Rozumiem niektóre zarzuty dotyczące czwórki, z niektórymi się nie zgadzam, ale mogłem grać "dniami i nocami". Do piątki jakoś nie mogę się zabrać. Moje szczęście polegało na tym, że zacząłem od czwórki, na dodatek już z patchem 3.0, więc błędy mnie ominęły. Natomiast piątka stała się jeszcze bardziej bajkowa niż w czwórce (dla mnie była ok, taki np. wampir był wampirem, w piątce jest wampirem ze współczesnych seriali bardziej - wojownik z mieczem).

valdr PW
6 sierpnia 2007, 05:47
Heroes owszem, ale na pewno nie of Might and Magic. (K)ashan jest tak mdłym światem pełnym bohaterów pozbawionych osobowości, że liczę na to iż zostanie wkrótce zniszczony wielkim wybuchem w momencie niefortunnego zetknięcia jakichś dwóch prasmoków czy innego paskudztwa. W H(oMM?)5 nie tylko mechanika jest kopią z kopii z kopii (...) trójki, to samo dotyczy fabuły. Tą ostatnią widać "wzbogacał" jakiś miłośnik mydlanych oper. Ożywiony władca, przebiegły nekromanta chcący zdobyć artefakty ... ja to już widziałem wcześniej i to w o wiele lepszym wykonaniu. Zamiast oglądać groteskowe, napompowane postaci machające różnymi przedmiotami w trakcie cut-scenek wolę jednak czytać tekst opowieści tak jak miało to miejsce w HoMM3, albo nawet w (jakże klimatycznym) Disciples 2. Nival jest doskonały w opowiadaniu w momencie gdy nie ma nic do opowiedzenia, pewnie dlatego przedstawia to wizualnie, ale bez względu na to czy postacie by milczały czy przemawiały treści w tym tyle samo.
Mógłbym wybaczyć brak nawiązania do starego uniwersum, mógłbym wybaczyć brak elementów sf w nowym (wszak HoMM pozostało serią pozbawioną takich elementów) ale nie mogę wybaczyć, że w zamian nie otrzymuję właściwie nic. Might and Magic to nie hicior na jeden sezon, to saga, która istnieje w elektronicznym świecie ponad 20 lat (zapewne dłużej niż istnieje niejeden z fanów Heroes 5). Z pewnością wielu graczy AD&D odcięłoby się od świata Forgotten Realms gdyby WotC stwierdziło, że aby przyciągnąć nowych graczy można zasiedlić Faerun pokemonami.

Kardass PW
12 sierpnia 2007, 16:53
Ja nie jestem w 100% pewien czy Heroes 5 nie jest 'of Might and Magic'.
Otóż, gdy niedawno grałem w h5, trafiłem na jedną z bohaterek Nekropolii o ciekawej biografi W MM znamy chyba tylko jednego Sandro, który w dodatku też jest nieumarłym. Może kiedyś dowiemy się o jakimś powiązaniu Ashan z prawdziwym wszechświatem MM.

EDIT: Szkoda... A już miałem nadzieję...
strona: 1 - 2
temat: Czy V jest of Might and Magic

powered by phpQui
beware of the two-headed weasel