Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszały
Witaj Nieznajomy!
zaloguj się    załóż konto
Przeklęta Machinatemat: [wyszukiwarka] Ligatury
komnata: Przeklęta Machina

Tarnoob PW
23 kwietnia 2017, 17:11
Pisałem o tym problemie w Tawernie, w „Lingwistycznej puszce pandory”. Jeśli w wyszukiwarce wpisać osobnymi literami fi, fl, ff, ffi i ffl, to nie są znajdowane posty z ligaturami: fi, fl, ff, ffi i ffl. Podobny problem jest np. w Fire­fo­ksie przy ctrl+F, ale w Google Chrome już nie.

Na tym forum chyba tylko ja od dzisiaj używam ligatur. Sprawdziłem wyszukiwarką: zwraca tylko moje posty. Mimo to takie usprawnienie byłoby przydatne, bo czasami wkleja się fragmenty tekstu ze stron internetowych i z pede­ef­ów, a one miewają ligatury. Można się też spodziewać, że to będzie coraz popularniejsze w przyszłości. Taki Word 2010 i CSS3 chyba zwiększyły wsparcie dla ligatur.

Wiem, że wprowadzanie zmian na forum jest trudne i czasochłonne. Mimo to chyba jakieś utożsamianie znaków nie powinno być bardzo skomplikowane. Pamiętam, że nie tak dawno (ze dwa lata temu) była wprowadzona drob­na zmiana: przekierowanie postów Orodretha do jednego wątku.

Acid Dragon PW
23 kwietnia 2017, 17:53
To nie jest kwestia zmian na forum, ale kwestia przeglądarek. Oczywiście, że przeglądarka będzie wyszukiwać tylko te znaki, jakie użytkownik chce wyszukać. Jeśli chce wyszukać ligatury, znajdzie ligatury, jeśli pojedyncze litery, znajdzie pojedyncze litery. Aby zmusić przeglądarkę (czy zresztą wyszukiwarkę), by znajdywała i pojedyncze litery, i ligatury w tym samym tekście trzeba się zwrócić do ich autorów.

My natomiast nigdy, nawet za 1000 lat nie będziemy zamieniać liter na ligatury, gdyż nawet za 1000 lat większość użytkowników nie będzie z nich korzystać / wpisywać / wyszukiwać. Możemy zrobić coś odwrotnego - automatycznie zamieniać ligatury na litery i być może to właśnie będziemy robić. Zakładam jednak, że nie o takie rozwiązanie Ci chodzi.

Kastore PW
23 kwietnia 2017, 17:54
Tarnoob:
Jeśli w wyszukiwarce wpisać osobnymi literami fi, fl, ff, ffi i ffl, to nie są znajdowane posty z ligaturami:...
To może ich nie używaj i nie zawracaj głowy ludziom, którzy mają też swoje życie i niekoniecznie muszą chcieć harować nad "usprwnieniami" dla forum, z których jak wspominałeś i tak nikt nie korzystał i prawdopodobnie nie będzie korzystał w przyszłości i których wprowadzenie, jak sam zresztą mówiłeś, jest skomplikowane i czasochłonne.

Tarnoob PW
23 kwietnia 2017, 18:15
Acid: nie zakładam tego wątku ze względu na wyszukiwarki ctrl+F wbudowane w przeglądarkach. Piszę o tym, że wyszukiwarka postów na forum po wpisaniu osobnych znaków nie znajduje ligatur. To utrudnienie, bo przy­kła­do­wo ukrywa kompletnie moje posty – np. jeśli wpisać „zwyczajnie” hasło „filozofia” albo „fizyka”.

Chrome, Adobe Reader i Google są tutaj wzorem do naśladowania. Jeśli wpisze się znaki osobno, to znajdowane są też ich ligatury. Mam nadzieję, że wprowadzenie tego w wyszukiwarce postów na forum nie będzie trudne.

Acid Dragon PW
23 kwietnia 2017, 18:18
OK, teraz rozumiem o jaką wyszukiwarkę chodzi. Raczej nie przewiduję implementacji czegoś takiego, chyba że istnieje na to jakiś gotowy skrypt.

Alamar PW
23 kwietnia 2017, 18:50
Tarnoob:
To utrudnienie, bo przykładowo ukrywa kompletnie moje posty
It's not a bug, it's a feature! :P

Tarnoob PW
23 kwietnia 2017, 19:06
Acid: dlaczego nie przewidujesz? Wyszukiwarka utożsamia ze sobą niektóre znaki, np. wielkie litery z małymi, a mo­że i twarde spacje ze zwykłymi. Da się w tym utożsamianiu znaków jakoś podłubać?

Nicolai PW
23 kwietnia 2017, 19:46
Tarnoob:
Acid: dlaczego nie przewidujesz?
Bo nie jesteś pępkiem świata i nikt nie będzie marnować swojego wolnego czasu na rozwiązywanie Twoich śmiesznych problemów. Naprawdę tak ciężko zrozumieć, że kiedy jest problem z dostępnością grotowych informatyków, a rzeczy do naprawienia/usprawnienia wcale nie ubywa, sprawa fanaberii jednego użytkownika nie ma żadnego priorytetu? Nie wiem, nie możesz sobie znaleźć innego hobby niż wmuszania swoich typograficznych fantazji? Nie wiem, zacznij się uczyć programować, to byłoby pożyteczniejsze i do tego nie musiałbyś się nikogo prosić, tylko mógłbyś samodzielnie naprawiać rozpoznawanie znaków gdziekolwiek chcesz.

Naprawdę, miałem się wstrzymać ze złośliwościami, ale nie masz litości... normalnie, gdybyś nie był Tarnoobem to zacząłbym Cię podejrzewać o trolling.

Acid Dragon PW
23 kwietnia 2017, 21:30
Spokojnie.
Tarnoob ma inne priorytety po prostu.

Dlaczego nie? Dlatego, że przy wszystkich moich zajęciach takie usprawnienie jest wyjątkowo nisko na liście priorytetów. Utożsamianie małych liter z wielkimi załatwia sam język SQL. Niestety tego samego nie robi z ligaturami.

Tarnoob PW
24 kwietnia 2017, 12:01
Nawet niekoniecznie priorytety. Po prostu zwracam uwagę na coś, na co nikt inny by nie zwrócił. :‑P A nuż komuś się spodoba.

EDIT: To można dać przy wyszukiwarce dopisek: nie rozróżnia wielkości liter, ale rozróżnia osobne litery od ligatur.

Kastore PW
24 kwietnia 2017, 13:06
Ciekawe jaka część Groty dowiedziała się dzięki Tobie, że istnieje coś takiego jak ligatury. :P

Nicolai PW
24 kwietnia 2017, 13:43
Wiesz, jakieś ligatury to de facto zna każdy, ale mało kto jest tego świadomy. Najpopularniejsze, używane na co dzień są "&" czyli "et" po przejściach i "@", które jest mocno stylizowanym "at". No i mamy jeszcze "ß", które kojarzy chyba każdy kto miał styczność z językiem niemieckim ;) Do tego w transkrypcji fonetycznej praktycznie wszystkie afrykaty są zapisywane ligaturą. No i jeszcze technicznie rzecz biorąc "w" też jest ligaturą. W pierwotnej wersji alfabetu łacińskiego czegoś takiego nie było, bo i po co? Dopiero plemiona germańskie rzuciły requesta na zapis takiego dźwięku to go osiągnięto poprzez zestawienie dwóch literech u/v ;)

Darth Ponda PW
26 kwietnia 2017, 13:40
Ja właśnie chciałem serdecznie podziękować koledze Tarnoobowi, gdyż teraz, gdy dowiedziałem się czym te ligatury są mogę... coż, w zasadzie to samo co wcześniej, ale przynajmniej dowiedziałem się kolejnej rzeczy z której pewnie nic mi w życiu nie przyjdzie. Tak więc jako fan wiedzy zbędnej dziękuję.

Tarnoob PW
26 kwietnia 2017, 21:04
Jako fan wiedzy bezużytecznej może też skorzystasz z wielokropków: alt+0133.

Ligatury to awangarda typograficzna Internetu. Używają ich m.in. co lepsze polskie blogi, strona „Tygodnika Pow­szechnego”, Platformy Obywatelskiej, encyklopedii Britannica, angielskiej rodziny królewskiej i tamtejszych wio­dą­cych mediów, rządu USA, itd.
temat: [wyszukiwarka] Ligatury

powered by phpQui
beware of the two-headed weasel