Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszały
Witaj Nieznajomy!
zaloguj się    załóż konto
Podziemna Tawernatemat: Poprawność polityczna w grach
komnata: Podziemna Tawerna
strona: 1 - 2 - 3

Vusapion PW
3 marca 2017, 22:10
Musieli dać czarnoskórego, nosz ja nie mogę.
Najbardziej podchodzi mi z gier serii Władca Pierścieni Bitwa o Śródziemie, ale niestety EA raczej nie odzyska licencji na używanie motywów filmowych i nie wróci do tej produkcji.

Słyszałem wiele dobrego o Cieniu Mordoru i na serio zastanawiam się nad kupnem, tym bardziej, że teraz wychodzi kontynuacja.

BychuBychu Post odnosi się do tego postu

Nitj'sefni PW
3 marca 2017, 22:19
Vusapion:
Słyszałem wiele dobrego o Cieniu Mordoru i na serio zastanawiam się nad kupnem
Polecam. Bardzo dobra gra.

Zachari PW
4 marca 2017, 09:42
A tak jeszcze propo czarnoskórego przecież nie zamieszkiwali oni śródziemia więc ciekawe jak wyjaśnią jego obecność (chyba że są jacyś w południowym Haradzie)

Dobra nieważne, sprawdziłem i jednak zamieszkiwali :)

J. M. Sower PW
4 marca 2017, 13:14
Ta poprawność polityczna wdzierająca się w każdy zakamarek mediów mnie przeraża. Psuje to obraz gier, które nierzadko są warte poznania. Po stroju to na Haradrima on nie wygląda, a jeśli ten koleś jest po stronie Gondoru, to tak jakby w średniowiecznej Europie jakiś muzułmanin walczył w imię Ryszarda I. Dziwne.

Fandor PW
4 marca 2017, 13:39
Poprawność polityczna mogłaby być dobra, wymagała by od twórców gier tworzenia specjalnych lokacji lub linii fabularnych dla jak największej ilości różnorodnych kultur. :D Niestety jednak budżet najczęściej jest zbyt ograniczony.

Zachari PW
4 marca 2017, 17:32
Fandor:
wymagała by od twórców gier tworzenia specjalnych lokacji lub linii fabularnych dla jak największej ilości różnorodnych kultur. :D

Nie, jeżeli korzysta się z już wykreowanych uniwersów jak świat Ardy (Śródziemie) czy uniwersum Wiedźmina. CD projekt miał kiedyś problemy o to, że w grze nie występują afroamerykanie czarni Murzyni.

Godzilla PW
4 marca 2017, 20:03
lolToffi:
Nie, jeżeli korzysta się z już wykreowanych uniwersów jak świat Ardy (Śródziemie) czy uniwersum Wiedźmina. CD projekt miał kiedyś problemy o to, że w grze nie występują afroamerykanie czarni Murzyni.
Preciaż powiedziałeś sam że występują w Śródziemiu.

Zachari PW
4 marca 2017, 20:11
Tak, a w uniwersum wiedźmina również pewnie występują, jednak nie w miejscu gdzie toczy się główna fabuła. To trochę tak jakby trochę powiedzieć że nie występowali w XII wieku. Poprostu byli poza zasięgiem kronikarzy

Godzilla PW
4 marca 2017, 20:17
Ja nie rozumiem co za problem z tym czarnym, nikt przecież nie każe nim grać.

Nicolai PW
4 marca 2017, 20:28
Toffi:
Tak, a w uniwersum wiedźmina również pewnie występują, jednak nie w miejscu gdzie toczy się główna fabuła. To trochę tak jakby trochę powiedzieć że nie występowali w XII wieku.
I dlatego pojawiały się zarzuty, że Dziki Gon jest zbyt biały, na co REDzi odpowiedzieli wprowadzając wątek ofirski w Sercu z Kamienia:



Co tu dużo mówić? Zachód potrzebuje odpowiedniej ilości czarnych/kobiet w filmie, by był zadowolony, nic na to nie poradzisz? W ogóle tego nie rozumiem, ale mnie osobiście to nie przeszkadza... no chyba, że dochodzimy do momentu, że postacie tak bardzo poprawiamy, że w ogóle siebie nie przypominają :P


Kastore PW
4 marca 2017, 20:50
To nie ma nic wspólnego z poprawnością polityczną, zwłaszcza, jak sami wspominaliście, w uniwersum LotRa też występują czarnoskórzy, więc jak rozumiem, całe narzekanie wynika tylko z tego, że, no nie wiem, ktoś może poczuć się nieswojo, że "w tej grze jest Murzyn", czy coś. A już rzucanie "ja pier..."-ami jak kolega Vusapion jest zupełnie poniżej pewnego poziomu, którego kulturalnie ludzie nie powinni przekraczać, a przynajmniej nie powinno się go przekraczać na tym forum.

Fandor PW
4 marca 2017, 20:59
Tak jak napisał Nicolai, CDPR jako studio na wysokim poziomie, zamiast się kłócić o poprawność polityczną po prostu wprowadzili wątek ofirski do swojej gry i inni powinni brać z nich przykład, może się mylę, ale w średniowieczu już raczej czarnoskórzy byli znani jako niewolnicy rzymian, a z Azji przybywali kupcy, większość światów fantasy jest tak wykreowana, że gdzieś plątają się różnokolorowi ludzie, więc twórcy adaptacji książek, filmów itd także nie powinny mieć problemu z wprowadzeniem innych kultur.

Nicolai PW
4 marca 2017, 21:39
@Kastore: Tak, Haradrimowie rzeczywiście byli czarni, ale wymiana kulturowo-społeczna pomiędzy nimi, a Gondorem była praktycznie zerowa, no i we Wojnie o Pierścień poparli drugą stronę konfliktu. Także nie ma nic zdrożnego w dziwieniu, bo jest to naginanie lore pod gusta polityczne części odbiorców. No, ale już w Shadow of Mordor zrobili uniwersum gorsze rzeczy jeśli chodzi o fabułę, więc jak o mnie chodzi jest mi w tej sprawie zdecydowanie wszystko jedno. Teraz się kłócicie o Murzyna po stronie Gondoru, a jak popełnili Krasnoluda bez brody to było OK?



Fandor:
(...) może się mylę, ale w średniowieczu już raczej czarnoskórzy byli znani jako niewolnicy rzymian (...)
> Średniowiecze
> Rzymianie

Fandor:
(...) a z Azji przybywali kupcy (...)
Zależy jak rozumiemy Azję. Jeśli Azja Mniejsza, Półwysep Arabski i Kaukaz się liczą to tak, jeśli nie to tylko Tatarzy przybywali, ale raczej nie w celach kupieckich :P A tak to praktycznie nie było bezpośrednich kontaktów z rasą żółtą. Marco Polo był jednym z pierwszych i bardzo nielicznych białych ludzi, którzy za średniowiecza trafili na Daleki Wschód. W drugą stronę ekspansja nastąpiła jeszcze później.

Kastore PW
4 marca 2017, 21:51
Wyjątki w kontekście ogólnego działania świata w wymyślonej opowieści nie są łamaniem lore. To tak jakby powiedzieć, że drużyna pierścienia złamała ustalone przez siebie lore, bo w tytułowej drużynie jest elf i krasnolud, którzy to nie powinni współpracować, bo są rasami nie lubiącymi się, co jest nonsensowne. A łamanie lore byłoby wtedy, gdyby Shadow of War mówiłoby, że rasy elfów i krasnoludów są do siebie przyjaźnie nastawione, albo, że Legolas był kobietą, albo, że Gimli nigdy nie miał brody.

Nicolai PW
4 marca 2017, 21:58
Ale w zasadzie to po śmierci Thorina leśne elfy nawet się dogadywały z karakanami :P

Kammer PW
4 marca 2017, 22:11
Nicolai:
> Średniowiecze
> Rzymianie
> Święte Cesarstwo Rzymskie Narodu Niemieckiego
> Cesarstwo Wschodniorzymskie
> :P
Tak, wiem, do czego pijesz, że to nie są ci Rzymianie, ale nie można uogólniać, że w średniowieczu nie było niczego z Rzymem w nazwie.

J. M. Sower PW
4 marca 2017, 22:47
Nie chodzi o sam fakt, iż w jakiejś grze pojawia się murzyn (co do czego nie mam żadnych zastrzeżeń), tylko o to, że jest to robione ewidentnie na siłę. Nie miałbym nic przeciwko temu, aby jakaś gra o Śródziemiu działa się gdzieś w Haradzie i występowaliby praktycznie sami czarnoskórzy i arabowie. Jednak jeśli akcja dzieje się na terytorium Gondoru, to po co wciskają tam jakąś postać czarnoskórą? Powód to pewnie obawa twórców przed otrzymaniem stempelka "rasiści"...

Kastore PW
4 marca 2017, 23:03
J M Sower:
Jednak jeśli akcja dzieje się na terytorium Gondoru, to po co wciskają tam jakąś postać czarnoskórą?
Żeby np. większa część globu mogła się utożsamiać z występującymi tam postaciami? :P
A co do Twojego nastawienia, to wybacz, że traktuję Cię z góry, ale mam wrażenie, że jest ono spowodowane tylko czarnym kolorem skóry, który od razu zapala czerwne światełko z napisem "źli ludzie narzucają nam swój absurdalny światopogląd", a nie, tym, że rzekomo nie pasuje do status quo, co jak już wcześniej mówiłem jest bez sensu. Zakładam, że gdyby akcja działa się w Haradzie i występowaliby tam biali bohaterzy, to nawet nie zwróciłbyś na to uwagi. Demagogicznie mówiąc, mamy 2017 rok, get over it, nikt nie krzywdzi uniwersum LotR-a.

J. M. Sower PW
4 marca 2017, 23:18
Ale przecież można wczuć się w postać niezależnie od jej koloru skóry (i płci). Ponoć nieważne jest jakiego jesteśmy odcienia, bo jesteśmy wewnątrz tacy sami. ;P Mi nie przeszkadzałoby granie czarną postacią jeśli tego wymagałaby fabuła (np. grałem arabem w Prince of Persia i jakoś nie narzekam). I nie próbój mi przypiąć miana rasisty, bo nim nie jestem. Gdybym miał wstręt do czarnoskorych, to czy mógłbym np. cenić wysoko grę aktorską choćby Samuela Jacksona? Albo w swojej muzycznej czołówce umieszczać Hendrixa? Nie traktuj mnie z góry, tylko dlatego, że masz jakieś wrażenie. Jedyne do czego czuję wstręt to poprawność polityczna.

Ps. Proponuję zakończyć tę dyskusję, bądź przenieść ją do oddzielnego tematu, gdyż odbiega od głównego wątku.

Andruids PW
4 marca 2017, 23:22
Kastore:

argument na nic : D

Pozwolę sobie zaznaczyć, że powoli ta dyskusja staje się tematem na inny temat.

Nie jestem wielkim fanem Władcy Pierścieni i lata mi to co robią obecni właściciele praw do niego. Ale są ludzie, którym to nie lata, niezależnie od tego który mamy rok. A to i tak jest nic w porównaniu do obsadzenia roli głównego bohatera nadchodzącej filmowej adaptacji Mrocznej Wieży.
strona: 1 - 2 - 3
temat: Poprawność polityczna w grach

powered by phpQui
beware of the two-headed weasel